PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG nin faydalarını ve zararlarını tartışalımSayfa : [1] 2

ercn
13.Kasım.2010, 21:58
LPG benzinden daha yüksek yanma sıcaklığına sahip olmasından dolayı benzin yakma sıcaklığına göre tasarlanmış motorlarda, LPG yanma odalarında oluşan yüksek ısıdan dolayı motorda hararet oluşması segman ve piston kaynatma gibi durumlar görülebilir.
Ancak pratikte LPG den dolayı motorda oluşan herhangi bir hasar olduğunu duymadım. Acaba bu şekilde sorun yaşayan ya da yaşandığını duyan arkadaşımız var mı?

Burak K.
13.Kasım.2010, 22:04
Toyota'nın valflerini bozuyor.

Hyundai için bugüne kadar motora bir zarar verdiğini duymadım. Serdar hocam bu konuda daha net bilgi verir, hem kendi aracında da kullanıyor. :)

endrey
13.Kasım.2010, 22:52
Kia için de herhangi bir sorun çıkartmıyor.bu konuda büyük bir sorun yaşayan aracımız olmadı.kia motorlarları (sportage hariç) LPG ye uyumlu.

ercn
14.Kasım.2010, 00:04
Kia için de herhangi bir sorun çıkartmıyor.bu konuda büyük bir sorun yaşayan aracımız olmadı.kia motorlarları (sportage hariç) LPG ye uyumlu.

Evet bu konuda araç firmalarının da araçlarına LPG takılabildiğini belirten motor bilgilerini isteyen müşterilere sunduklarını konuştuğum makina hocasından işitmiştim.

endrey
14.Kasım.2010, 00:11
Evet bu konuda araç firmalarının da araçlarına LPG takılabildiğini belirten motor bilgilerini isteyen müşterilere sunduklarını konuştuğum makina hocasından işitmiştim.

ve Kia bayilerinden aracınıza LPG taktırdığınızda mekanik garantiniz devam ettiriliyor.LPG ni garantisi de araç garantisi boyunca devam ediyor.

Serdar
14.Kasım.2010, 00:14
HMC Motorları Kore'de benzin aksamları (benzin deposu, pompası, enjektörleri v.b.) olmadan fabrika çıkışı LPG'li olarak satılmakta. Bu motorlar bugüne kadar gördüğüm LPG ile en uyumlu motorlardır. Yeterki ehil bir montaj firmasında montaj yaptırın, ayalarınız düzgün olsun.

Dikkat ederseni İstanbul'da ticari taksilerin büyük bir çoğunluğu ERA ve neredeyse bunların tamamı LPG 'li. LPG'de vuruntu, kurum gibi motor ömrünü kısaltan faktörler minimumda. Bu nedenle ticari araçlar anahtar değmeden, sadece peryodik bakımlarla 400.000-500.00 km yol yapabiliyorlar. Kaldıki bu kilometrenin büyük çoğunluğu dur kalk trafik. Normal şehir içi - şehir dışı karma kullanılsa bu rakam kesinlikle 600.000km'nin üzerine çıkar.

LPG'nin motora faydaları :
* Kurum oluşturmadığı için, gömlek daha az çizilir, segman diş yapaz.
* Motor yanma odası temiz kalır.
* Oksijen sensörü, katalitik konvertor ve egzoz sistemi kurum görmeyeceği için ömrü uzar.
* Araç hararetinin stabil kalmasına yardımcı olur (-35 Derecelik faz değişimi sırasında açığa çıkan ısının yardımı ile)
* Motor yağının ömrünü minimum %50 uzatır.
* Bujiilerin ömrünü uzatır.

Olası kullanım ve ayar kaynaklı zararları;
* Yanlış kalibrasyonda motor daha hararetli çalışır. Oksijen sensörünün ısıtma kısmı zarar görür.
* Sürekli yüksek devirli kullanımlarda yağlamanın yetersiz olduğu durumlarda sübap lastiklerine zarar verir.
* Montaj hatası, lpg'ye düşük ısıda geçme gibi durumlarda oluşan vuruntu yatakalara zarar verir.
* Düşük seviye benzin ile kulanımda benzin pompası zarar görür.
* Çok erken ısıda gaza geçişlerde emme manifoltunda oluşan terleme korozyona ve sensör arızalarına neden olur.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Önemli olan doğru montaj. :thumbup1:

Çağrı
19.Kasım.2010, 18:41
Birkaç şey yazacaktım bu konuyla ilgili fakat Serdar oldukça Ayrıntılı yazmış.Tebrikler Serdar

En genel Manasıyla
+'sı
-LPG yakıdının fiyatı ucuz oldugu için Ekonomikliği
-Düşük emisyon

-'leri
-Kapalı garajlarda sorun çıkarabiliyor (Yoğunlaşmadan ötürü)


Başta yazdıgım gibi "Serdar" Herşeyi yazmış bir bilgi daha ekleyemedim.

Tabii LPG'de en önemli husus Doğru Montajdır...

Tülin
21.Aralık.2010, 15:32
*Benzine göre çok daha ucuz olduğundan ekonomi sağlanır.
*LPG li araçlarda tam yanma sağlanır. Bu nedenle motor yağının ömrü uzar.
*Motor parçalarının kullanım ömrü uzar.
*Motor gürültü seviyesi azalır.
*Çevresel kirlenme oranı diğer akaryakıtlara göre çok daha düşüktür.
*Çevrecidir.
*LPG tankları ortalama 25 bar basınca dayanıklıdır. Bu yönüyle benzin depolarından daha güvenlidir.

ufuk601
24.Aralık.2010, 18:14
birşey eklemek istiyorum.LPG li araç yağ eksiltir.

coso
24.Aralık.2010, 23:46
*Benzine göre çok daha ucuz olduğundan ekonomi sağlanır.
*LPG li araçlarda tam yanma sağlanır. Bu nedenle motor yağının ömrü uzar.
*Motor parçalarının kullanım ömrü uzar.
*Motor gürültü seviyesi azalır.
*Çevresel kirlenme oranı diğer akaryakıtlara göre çok daha düşüktür.
*Çevrecidir.
*LPG tankları ortalama 25 bar basınca dayanıklıdır. Bu yönüyle benzin depolarından daha güvenlidir.


stefanelli kataloğu sanki :)

nurşen
25.Aralık.2010, 11:37
ben lpg yi cok tehlikeli buluyrm tonlarla artısı yada faydası olsun bana cok itici ve güvensz geliyo ... asla lpg'li arac almam da kullanmam da ama bu benm sahsi fikrim.. malesef tercihi edilyo benzn ve mazota göre ucuz sonucta ucuzlugundan baska bi cekiciliği yok (bana göre tabi tamamen benm yorumlarım :) ) ...

mfs
11.Ocak.2011, 00:59
benzin deposuna göre katbekat daha güvenli.

Serdar
08.Şubat.2011, 13:48
birşey eklemek istiyorum.LPG li araç yağ eksiltir.


Merhaba, LPG'li araçlar bahsedilen şekilde yağ eksiltmez. Normalde motorlar bir miktar yağ yakacak şekilde tasarlanır. Bu tasarım gömlek üzerinde yada yağlama segmanı üzerindeki kanallarla yapılır. Kompresyonu ve segmanlarını korur. Bakımsız bir benzinli araç (peryodik carbon clean yapılmayan) yada kötü yakıt kullanan araçlarda bu yağlama kanalları zaman içerisinde tıkanır. Siz yağ eksiltmediğinizi gözlemlersiniz ancak bu motor ömrü için çokta elverişli değildir.

LPG kullanmaya başladıktan sonra bu kanallar zaman içerisinde temizlenir ve tekrar aktif hale gelir. Aracınızın kullanma klavuzunda da göreceğiniz gibi peryodik bakımlarda bir miktar yağ eksildiğini göreceksiniz. Yanlış hatırlamıyorsam bu miktar 15.000 km 'de 1 litreden az şeklindeydi. Alman grubu araçlarda özellikle mercedes'lerde bu miktar oldukça fazladır. Euro normlarındaki her değişiklikte miktarlar gitgide minimize ediliyor.

maden
08.Şubat.2011, 15:27
lpg faydalıdır doğru montajla para kazandırır :)

kaan1
08.Şubat.2011, 20:08
ARTILARI.. Çevreci yakıttır. ekonomiktir.
EKSİLERİ..Yüksek yanma oktanı nedeniyle piston ve kollara daha fazla baskı yapar . ortalama motor ömrünü %10 azaltır.
tekleme .silkeleme arıza ışığı yakma gibi sık rastlanan sorunlar oluşabilir.
bagajınızın kapasitesi azalır birde küçük hb ise torpido gözü kadar kalabilir.(biraz abarttık galiba)
ayarları iyi yapılmamışsa arkadaki araca kukusal olarak kendini belli eder.
kesinlike daha tehlikeli. alev almış bir lpg li aracı 10 ton su söndüremez.kimyasal köpük ile tamamen kapatarak söndürülür.
KISACA..benzin bu kadar pahalı iken benzinli araçları daha ekonomik kullanmanın dışında bir cazip taraf göremiyorum.

gisven
15.Şubat.2011, 23:05
birşey eklemek istiyorum.LPG li araç yağ eksiltir.

yoruma aynen katılıyorum. bende skoda octavia vardı.brc marka lpg sistemi taktırdım tahminen 30.000 km den sonra her 5.000 km de 1,5 lt ye yakın yağ eksiltmeye başladı.

aydinbasdag
03.Mart.2011, 12:59
ben aracıma 4000 km'de stefenalli lpg taktırdım. montaj konusunda sıkıntı çektim, performans çok ciddi şekilde düşüyor lpg li kullanımda. yol bilgisayarından fakir karışım uyarısı alıyorum. İstanbul'da stefenalli yetkilisine götürdüm ecu dan ayarladıklarını söylediler ama hiçbirşey değişmedi. nasıl bir montaj sorunu olabilir, benzer durumla karşılaşan arkadaş var mı?

volkman
03.Mart.2011, 17:41
Ben yıllardır LPG'li araç kullanırım. İlk aracım Lada da LPG vardı. İkinci aracım Kia Rioda da vardı. Şimdiki Ceratoda da var. Hiçbir zararını görmedim. Beni LPGye iten hırsız ve sahtekar devletim maalesef. İş nedeniyle aracımla gitmek zorundayım şantiyelerime, ölçülere. Bazen Kadıköyden kalkıp Büyük çekmeceye ölçü almaya gidiyorum. Ölçü ücretsiz olduğundan, yol parası cebimden çıkıyor. Bu yolu benzinle gitsem 80 KM de 64 TL benzin parası veririm. Dönüşte de bir o kadar, etti 128 TL. Ama gazla bu paranın yarısını veriyorum. Koçtan sabancıdan vergi alamayan devletim, benim cebime göz dikiyor. Ben de ucuz yollu sorunumu çözmeye çalışıyorum. Bugüne kadar da bir zararını görmedim. Ne motor aksamında ne de yağda bir sorun yaşamadım. Düzenli bakımını yaptırdıktan sonra bir sorun yaşatmıyor araba. Sadece çok soğuk kış günlerinde gaz donuyor sanırım. Birkaç defa başıma gelmişti Lada da. Zaten ilk çalıştırma benzinle, sonra devir artınca otomatik gaza geçiyor. 6 yıl tepe tepe kullandım Rio yu. Motoru hala taş gibiydi. Çekişi de çalışması da gayet iyiydi. Ceratoda da bir sorun yaşayacağımı hiç sanmıyorum.

Bir de gazlı araç tehlikelidir diye bir durum var. Hiçte değil. Kali

Hiçte değil. Kaliteli bir kit ile hiçbir sorun yaşanmaz. O kadar tehlike görüyorlarsa, benzinden alınan vergileri düşürsünler. Beni, zararlı olan sigaradan korumak için basbas tv ye reklam vermesini biliyor devlet. LPG yi de zararlı görüyorsa, fiyatları düşürsün o zaman. Ben de meraklı değilim orjinal aracıma 1500 tl verip ekstra bi yerlerini deldirtmeye. Patlayan yanan araçları görmüyor mu devlet? Görmez mi? Ama işine gelmiyor vergiyi düşürmek. Ölen ölsün, kalan sağlar bizimdir.

Evet LPG tehlikeli olabilir, ama bunca senedir sorun çıkarmadı bana. Ben de tehlikeli olduğunu düşünüyorum ama mecburum. Sorun çıkarmadığı sürece de ve benzin fiyatları inmediği sürece kullanmaya devam edeceğim.

Bu yazı biraz politik kaçmış olabilir ama arkadaşlar, inanın zoruma gidiyor. Gidip beğenerek sıfır araç satın alıyorsun, üstüne 1500 Tl verip orasını burasını deldirip gaz taktırıyorsun. Düşündükçe sinirim bozuluyor.

erdemkia
04.Mart.2011, 08:56
bagajınızın kapasitesi azalır birde küçük hb ise torpido gözü kadar kalabilir.(biraz abarttık galiba)


İşin bu tarafını kimse yazmamış.Bence bu da çok önemli bir faktör.Hakikaten de aracınız özellikle küçük bir modelse çok sıkıntı yaratabiliyor.

kowno
29.Nisan.2011, 20:45
Benim Kia-Asia Towner aracım var.Aracıma LPG taktırırsam fayda görür müyüm,
motora zarar verirmi?İlk defa bir 2.el araca sahip oldum mutluyum.Türkiyemizde vergi oranları aşırı yüksek makul seviyeye çekilmeli.
Saygılarımla