PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sportage lpg soruları/deneyimleri.

Sayfa : 1 [2] 3

ismaildikmen
08-Nisan-2013, 12:05
sıvı sistemde bazı sorunlar vardı onları halledemediler sanrım,bende çok araştırdım,denilen gibi sıra bile alınmış takılmak için ama ala beklemede....
banada sıvı sistem mantıklı gelmişti ama araştırdığımda yıllardır bunu bekleyenler olduğunu göründe bende yıllardır bekleyen olmamak için şuan kullanılan sisteme karar verdim.
sıvı işi bence de biraz uzak gibi,bakalım nolacak.Şimdilik bu sistemde sorun yok gibi.

Inşallahta sorun çıkmaz :)

heh
10-Nisan-2013, 00:25
sıvı sistemde bazı sorunlar vardı onları halledemediler sanrım,bende çok araştırdım,denilen gibi sıra bile alınmış takılmak için ama ala beklemede....
banada sıvı sistem mantıklı gelmişti ama araştırdığımda yıllardır bunu bekleyenler olduğunu göründe bende yıllardır bekleyen olmamak için şuan kullanılan sisteme karar verdim.
sıvı işi bence de biraz uzak gibi,bakalım nolacak.Şimdilik bu sistemde sorun yok gibi.

Maaşallah.

karamba89
08-Mayıs-2013, 11:44
Bende zavolli taktırdım memnun değilim . araç bir türlü toplamadı kendini. bu hafta iade edeceğim.Prins şuan takmaya başladı .Viallede 20 gün sonra gönderebiliriz sıvı sistem ekipmanlarını dedi. Şuan beklemedeyim .Yalnız viallede 1.kademe pompasında ses sorunu var çok fazla gürültü yapıyormuş diye duydum

denizcan33
08-Mayıs-2013, 16:54
Bende zavolli taktırdım memnun değilim . araç bir türlü toplamadı kendini. bu hafta iade edeceğim.Prins şuan takmaya başladı .Viallede 20 gün sonra gönderebiliriz sıvı sistem ekipmanlarını dedi. Şuan beklemedeyim .Yalnız viallede 1.kademe pompasında ses sorunu var çok fazla gürültü yapıyormuş diye duydum

Bende şuan için bir problem yok.sizin araçta ne gibi problem oldu acaba.ses normal bende.sıvı sistemden pek umudum yok benim.

karamba89
08-Mayıs-2013, 18:05
ses sorunu sıvı sistemde varmş.benm araçta şuan tekleme var . 2000 devirde silkeliyor biraz. tüketim fena değil.

heh
08-Mayıs-2013, 19:32
ses sorunu sıvı sistemde varmş.benm araçta şuan tekleme var . 2000 devirde silkeliyor biraz. tüketim fena değil.

Merhaba.Aramıza hoş geldiniz.Aktif forumlar ve kazasız sürüşler dilerim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

denizcan33
08-Mayıs-2013, 22:04

evet sıvı sistemde depoda pompa olduğundan ses olayı varmış.bende bütün firmaların sıvı sistemini araştırmıştım.
sşlkelemede belki proğramdandır?yada motor kısmındaki bağlantılardan olabilir.lpg yi takan yer daha önce sportage takmışmıydı?motor kablo dizilimini ix35 ile aynı yapıyorlar fakat ix35 ile motor kısmındaki kablo dizilimi farklı ondan dolayı sorun olabilir.o yüzden sordum sportage takmışlarmı diye.ix35 e takmış olup sportage ilk defa taktılarsa belki o sorun olmuş olabilir.bende şu an iyi gidiyor lovato bendeki.

ADANALI
12-Mayıs-2013, 10:10
benimde aracımda lovato sistem var.şu an uzun yol:25 , şehir içi:30 kuruşu geçmiyor.yakıt fiyatlarının düşmeside biraz etkili oldu tabi.ben çok memnunum.hem aracım çok verimli çalışıyor hemde yakıt durumu normal binek araçların bile çoğuyla aynı oranda şu an.yalnız lovato benzinle kullanılmayan bir yakıt sistemi geliştirdi diyorlar.bunu taktırıp kullanan varmı hiç?

denizcan33
12-Mayıs-2013, 13:04
benimde aracımda lovato sistem var.şu an uzun yol:25 , şehir içi:30 kuruşu geçmiyor.yakıt fiyatlarının düşmeside biraz etkili oldu tabi.ben çok memnunum.hem aracım çok verimli çalışıyor hemde yakıt durumu normal binek araçların bile çoğuyla aynı oranda şu an.yalnız lovato benzinle kullanılmayan bir yakıt sistemi geliştirdi diyorlar.bunu taktırıp kullanan varmı hiç?

Slm hemşerim,sanırım bahsettigin sıvı sistem lpg ama piyasa da yok şuan hala deneme aşamasında.bazı sorunlar veriyormuş sistem onları halletmeye çalışıyorlardı en son....

Lovato
13-Mayıs-2013, 11:34
Lovato' nun şuanda sıvı lpg sistemi bulunmamaktadır. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..

denizcan33
13-Mayıs-2013, 14:52
Lovato' nun şuanda sıvı lpg sistemi bulunmamaktadır. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..

Slm Utku bey nasılsınız?
lovatonun sıvı sistemiyle ilgili bir çalışmasını duymadım,ama olursa da en iyisi olacağından şüphem yok,arge niz iyi.Ben araştırırken prins,brc ve vialle markalarının bu konuyla ilgili çalışmalarının oldugunu ve bir takım problemleri aşmaya çalıştıklarını biliyorum.

heh
15-Mayıs-2013, 00:14

Önder Bey aramıza hoş geldiniz.

Kendinizi tanışma başlığı altında tanıtır mısınız?

Lovato
15-Mayıs-2013, 16:33
Slm Utku bey nasılsınız?
lovatonun sıvı sistemiyle ilgili bir çalışmasını duymadım,ama olursa da en iyisi olacağından şüphem yok,arge niz iyi.Ben araştırırken prins,brc ve vialle markalarının bu konuyla ilgili çalışmalarının oldugunu ve bir takım problemleri aşmaya çalıştıklarını biliyorum.

Teşekkür ederim Deniz Bey,umarım sizlerde iyisinizdir. Sistemimiz sorunsuz çalıştığı için non-stop devam ediyor. evet ufak tefek sorunlar duyuyoruz sıvı sistemler için umarım kısa vadede çözüme kavuştururlar.

ismaildikmen
16-Mayıs-2013, 00:45

Merhabalar önder bey foruma hoşgeldiniz...zahmet olmazsa kendinizi tanışma konusunda tanıtabilirmisiniz. çok teşekkür eder aktif forumlar dilerim.

denizcan33
16-Mayıs-2013, 14:18
Teşekkür ederim Deniz Bey,umarım sizlerde iyisinizdir. Sistemimiz sorunsuz çalıştığı için non-stop devam ediyor. evet ufak tefek sorunlar duyuyoruz sıvı sistemler için umarım kısa vadede çözüme kavuştururlar.

Teşekkür ederim bende iyiyim.şuanki sistemde problem yok,sıvı sistem bakalım ne olacak?

NAMIK EKİNCİ
16-Mayıs-2013, 16:04
Teşekkür ederim bende iyiyim.şuanki sistemde problem yok,sıvı sistem bakalım ne olacak?

tüketim,performans hissiyat vs bunları bize anlatırsanız birçok kişiye ışık olacaksınız :):):):):)

denizcan33
16-Mayıs-2013, 22:34
tüketim,performans hissiyat vs bunları bize anlatırsanız birçok kişiye ışık olacaksınız :):):):):)

slm Namık Bey daha önceki sayfalarda yazdım.şuan için performansta bir problem yok.sistem düzgün olarak çalışıyor.performans ve hissiyat güzel,performansta bir değişiklik olmadı ,yakıtta iyi lpg fiyatları azalınca daha da iyi oldu :):)

denizcan33
29-Mayıs-2013, 22:58
Slm bugün 327 km olmuştu lpg aldım adana dan shellden 327km 54.5 tl lik lpg aldım.yakıtta düşme oldu.

heh
29-Mayıs-2013, 23:26
Süper.:thumbup::thumbup::thumbup:

denizcan33
30-Mayıs-2013, 10:05
Slm bugün 327 km olmuştu lpg aldım adana dan shellden 327km 54.5 tl lik lpg aldım.yakıtta düşme oldu.

DÜZELTME: 327 km 64,5 lira.10 tl chip paradan düşmüş kartan çeken bayan,normalde söylüyorlardı :sad::sad::sad::sad:,düşmesini bekliyordum yakıtın ama16 krş bana biraz az geldi, şuan19 krş da fena değil km de lpg ile sadece.yanlışlıktan dolayı özürlerimi bildiriyorum :sad::sad:

Serdar
30-Mayıs-2013, 10:21
19Kuruş bence mükemmel bir değer. Dizeli o kadar yakamıyor.

aycanka
30-Mayıs-2013, 13:40
DÜZELTME: 327 km 64,5 lira.10 tl chip paradan düşmüş kartan çeken bayan,normalde söylüyorlardı :sad::sad::sad::sad:,düşmesini bekliyordum yakıtın ama16 krş bana biraz az geldi, şuan19 krş da fena değil km de lpg ile sadece.yanlışlıktan dolayı özürlerimi bildiriyorum :sad::sad:

Mükemmel değerler hayal gibi çogu dizel araçtan az yakıyor.

http://www.uceloto.com/index.asp Biraz Önce buradan fatih bey ile görüştüm Lavoto yetkili bayisi olduklarını söylediler. Genelde bütün marklarla çalışıyorlarmış. Ama spoya en uygun olan sistem lavatoda bulunuyormuş. Sistem hakkında bilgi aldıgımda dogru montaj ve işi bilen kişi tarafından takıldıgında sıkıntı olmadıgını ve olmayacagını söyledi Fiyat olarakda 2 yıl motor garantisi dahil yani gazdan kaynaklanan bir sıkıntı oldugu zaman dahil kredi kartına 10 taksit 2480 tl fiyat verdi. Arac sayısı artar ise fiyatda yardımcı olacagını söyledi.

ismaildikmen
30-Mayıs-2013, 21:03

gayet iyi bir sonuç...hatta iyi değil mükemmel :thumbup1:

Passcard
30-Mayıs-2013, 21:09
Merhabalar önder bey foruma hoşgeldiniz...zahmet olmazsa kendinizi tanışma konusunda tanıtabilirmisiniz. çok teşekkür eder aktif forumlar dilerim.

:D:D:D

Sevgiler Saygilar

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Mozdemir4
30-Mayıs-2013, 21:47
Arkadaşlar Sportage için özel tasarlanmış olan BRC lpg kiti ile karşılaştım. http://www.lpghaber.com/sektorel-haberler/brc-ldi-sistem-kia-sportage-lpg-donusumu-729953.html
Bu sitede videosu var süper bi şey spo ya özel üretim. Hemen firma ile irtibat kurdum haziran ayında takmaya başlıyorlarmış. Fiyat veremiyorlar şuan maliyet ve ithal süreci filan dediler videosunu izleyin yorumları bekliyorum.

heh
30-Mayıs-2013, 22:49
Süpermiş.:thumbup::thumbup::thumbup:

NAMIK EKİNCİ
30-Mayıs-2013, 22:54
Bu sefer tamam mı? acaba?

:blink::blink::blink:

heh
30-Mayıs-2013, 22:57
İnşallah bu sefer tamamdır:);)

CONRAD
31-Mayıs-2013, 15:31
2012 Sportage için LPG araştırırken bulduğum site arkadaşlar. http://www.yildizotogaz.com.tr Mekan Kocaelide.Daha konuşmadım ancak en kısa zamanda gidip görüşücem sizlerle paylaşayım dedim.Kullandıkları sistem Prince marka Direct Liquimax sistemi.Sitelerinde Hundai ix35 ve Sportage araçlarına montaja başladıklarını yazmışlar. http://www.yildizotogaz.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=3

ismaildikmen
02-Haziran-2013, 08:53
2012 Sportage için LPG araştırırken bulduğum site arkadaşlar. http://www.yildizotogaz.com.tr Mekan Kocaelide.Daha konuşmadım ancak en kısa zamanda gidip görüşücem sizlerle paylaşayım dedim.Kullandıkları sistem Prince marka Direct Liquimax sistemi.Sitelerinde Hundai ix35 ve Sportage araçlarına montaja başladıklarını yazmışlar. http://www.yildizotogaz.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=3

Kocaeli için bir yer daha biliyorum ben. Seatımı bakım için götürdüğüm yer takıyordu. Emer sıralı sistemleriydi herhalde. Isterseniz yeri tarif ederim. Geçen sene spoya takmışlardı sonuçları nasıl bilmiyorum ama.

CONRAD
02-Haziran-2013, 15:22
Bu yıl Direct Liquimax sisteminin deneme yılı gibi bir şey seneye eksikler giderilecek gerçek performans bir sonraki sene oturacak.O zaman tüpe geçenlerin sayısında artış olacak bence.Ben biraz daha bekleyeceğim.Kocaeli Kayalar spoda lpg deniyor diye duydum yakınlarda oraya uğramayı düşünüyorum bakalım ne söyleyecekler tüp için

pascalim
02-Haziran-2013, 15:34
Son zamanlarda sportage ile ilgili çok ciddi düşünüyoruz ailecek. Lpg sistemini forumdan takip ediyorum detaylı yazabilen biri olabilir mi acaba sportage ile ilgili. Mesela en merak ettiğim yol bilgisayarındaki yakıt değerleri aktif oluyor mu? Eskiden gazın ne kadar kaldığını başka bir yerden bakıyorduk halen öyle mi?

heh
04-Haziran-2013, 01:41
Bu yıl Direct Liquimax sisteminin deneme yılı gibi bir şey seneye eksikler giderilecek gerçek performans bir sonraki sene oturacak.O zaman tüpe geçenlerin sayısında artış olacak bence.Ben biraz daha bekleyeceğim.Kocaeli Kayalar spoda lpg deniyor diye duydum yakınlarda oraya uğramayı düşünüyorum bakalım ne söyleyecekler tüp için

+1

CONRAD
04-Haziran-2013, 14:56
Dün Kocaeli Kayalar servisine gittim aracın ara bakımı ( 7500 km ) için orada ustalar ile tüp konusunu konuştuk.Bizi tüp ile ilgili eğitim kampına aldılar fakat daha sonra çelik motor tüp olayından vazgeçti ve garanti dışı tuttu dediler.Tüpten kaynaklanacak motor arızalarının çok olması ve bunu garanti kapsamında karşıladıklarında kendilerine maliyetin artacağını düşündükleri için tüpten vazgeçtiklerini söylediler.Yine bu yıl LPG uygulanan araçlarda görülen eksiklerin seneye düzeltileceğini dolayısıyla 2 yıl sonra tam uyumlu kitlerin üretileceğini ve o zaman tüpe geçilmesinin daha mantıklı olacağını söyledi usta.Hala araştırmalarım devam ediyor bilgi edindikçe buradan sizlere yazarım

ismaildikmen
04-Haziran-2013, 18:23
Dün Kocaeli Kayalar servisine gittim aracın ara bakımı ( 7500 km ) için orada ustalar ile tüp konusunu konuştuk.Bizi tüp ile ilgili eğitim kampına aldılar fakat daha sonra çelik motor tüp olayından vazgeçti ve garanti dışı tuttu dediler.Tüpten kaynaklanacak motor arızalarının çok olması ve bunu garanti kapsamında karşıladıklarında kendilerine maliyetin artacağını düşündükleri için tüpten vazgeçtiklerini söylediler.Yine bu yıl LPG uygulanan araçlarda görülen eksiklerin seneye düzeltileceğini dolayısıyla 2 yıl sonra tam uyumlu kitlerin üretileceğini ve o zaman tüpe geçilmesinin daha mantıklı olacağını söyledi usta.Hala araştırmalarım devam ediyor bilgi edindikçe buradan sizlere yazarım

teşekkürler

heh
04-Haziran-2013, 21:41

Teşekkür ederiz.Bu olayda biraz tecrübe kazanılmasını beklemekte fayda var.;)

eyup
05-Haziran-2013, 10:27
1 ay önce kia ankara opal yetkili servisinde landirenzo lpg taktırdım.. normalde landırenzonun kendi servisinden azcık pahalı ama servis ile lpg takan firma arasında gidip gelmememk içinn yatkili servisi tercih et6tim... neyse gelelim teknik konulara... sistem lpg ile berabaer azcıkda benzin kullanıyor.. örneğin lpg yi 8 kez fullediğinizde 1 kerede benzini fullemeniz gerekiyor..teknik olarak direk enj araclarda en güvenli sistemin bu şekilde olacağonı bizzat kia yetklileri bu şekilde izah ettiler... performansa gelince çok rahat eskisinden daha akıcı oldu motor.... tüketm mi 100 km de lpg artı benzin 25 tl gibi ölçtüm ş.içi ş.arası karışık kullandım..

Serdar
05-Haziran-2013, 12:11
8 depo'da 1 depo benzin biraz fazla değil mi? LPG tankı kaç litre alıyor?

silverhawk07
05-Haziran-2013, 15:13
bugün ne marka lpg kullanıldığını bilmiyorum ama bir müşterimiz. katalitik konvertör fiyatı aldı, 3600 tl , ilk kez yeni spo için böyle bir parça fiyatı verdim . garanti dışı bir araçtı.. lütfen kaliteli ve deneyimli bir ekipten çıkmış marka kullanın ,sattığı ürünün arkasında bir firma olsun, bütçeniz sarsılmasın, lpg uzmanı arkadaşlarımız , spoda kullanılması gereken sistemin özellikleri o daha iyi anlatır ;)

ben hala sportage ye lpg takılmasına karşıyım, şuan araç zaten ağırlık güç dengesinin alt sınırında.. gönül isterki dizelin vergi oranları ve fiyatı düşsün. :)

CONRAD
05-Haziran-2013, 16:30
1 ay önce kia ankara opal yetkili servisinde landirenzo lpg taktırdım.. normalde landırenzonun kendi servisinden azcık pahalı ama servis ile lpg takan firma arasında gidip gelmememk içinn yatkili servisi tercih et6tim... neyse gelelim teknik konulara... sistem lpg ile berabaer azcıkda benzin kullanıyor.. örneğin lpg yi 8 kez fullediğinizde 1 kerede benzini fullemeniz gerekiyor..teknik olarak direk enj araclarda en güvenli sistemin bu şekilde olacağonı bizzat kia yetklileri bu şekilde izah ettiler... performansa gelince çok rahat eskisinden daha akıcı oldu motor.... tüketm mi 100 km de lpg artı benzin 25 tl gibi ölçtüm ş.içi ş.arası karışık kullandım..

Sistemin LPG ile beraber benzinde kullanması gerektiğini Kocaeli KIA Kayalar bayindeki servis elemanları da söyledi bana.Benim size birkaç sorum olacak : 1-Spoların diğer araçlardan farklı ve LPG de riskli yanının termostatın daha yüksek sıcaklıklarda çalışması olduğu söyleniyor.Yani normalde 80-90 derecede açılan termostat spoda 100-110 derecede açılıyormuş bu konuda bir sıkıntı yaşadınız mı ? 2- Aracın kendi enjektörleri mi kullanılıyor yoksa klasik manifoltu delip ayrı enjeksiyon sistemi mi takıyorlar ? 3- Tüpte kullandığınızda araçta arıza ışığı yanıyor mu? Yada tüpten sonra başka arızalar çıktımı? Mesela cruise-control'ün çalışmaması gibi mesela 4- LPG ile kullandığınızda da yol bilgisayarı doğru çalışıyor mu? Yakıtı neye göre hesaplıyor ? Bu Konularda Bilgilendirirseniz Sevinirim

ismaildikmen
05-Haziran-2013, 16:36
örneğin lpg yi 8 kez fullediğinizde 1 kerede benzini fullemeniz gerekiyor..
... tüketm mi 100 km de lpg artı benzin 25 tl gibi ölçtüm ş.içi ş.arası karışık kullandım..

Kesinlikle fazla...

drdilmen
06-Haziran-2013, 08:33
Dün BRC 2A mühendislikle LDI ( Sıvı LPG) sistemi için mailleştik. İnternette BRC nin kendi hazırladığı 2 video var SPO ya bu sistemin takıldığı ve araç üzerinde anlattıkları videolar. Videolar 15 gün önce eklenmiş ve montaja başladıklarını yazınca bi sorayım dedim. Ankarada ve çorum da kendi araçlarına taktıklarını söylediler. Video yu izleyince insanın taktırası geliyor açıkçası. Hiç benzin tüketmiyor, araç performansı direkt olarak artıyor falan diyorlar. Hatta araçtaki güç artışı normalde %20 civarında imiş ancak firma bunu % 5-7 olarak sınırlandırmış. Araç orjinalliğine çok müdahale yok ayrı bir LPG dolum yeri yok benzin depo kapağının yanına montaj yapıyolar, araca özel izolasyon malzemesi ile kaplanıyor falan. Hatta LPG asist diye bir cihaz konulup LPG ye has bir yol bilgisayarı da takılabiliyormuş. Tasarruf oranı % 50 civarında deniyor vs...
Bunları görünce heveslendim açıkçası. Aradığımda bana halen aktif olarak montaja başlamadıklarını söylediler. Ben de dedim insanlar yaklaşık 3 yıldır bu sistemi bekliyorlar ve siz bugün yarın oyalıyorsunuz dedim. Yok bu defa sanırım haziran sonu gibi kitlerin tamamı gelecek falan dediler. Hadi hayırlısı. :)
Fiyat sanırım 3500- 4000 civarında olacakmış.
PAylaşmak istedim.
SAygılar...

ReNe
06-Haziran-2013, 11:51
Arap saçı gibi konu hakikaten sorunsuz uzun ömürlü lpg kitleri dedikleri tarihlerde gelecekmi göreceğiz ...

pascalim
06-Haziran-2013, 12:56
Anlaşılan premiuma geçeceğiz. 2 sene sonra sportage artık

heh
06-Haziran-2013, 18:55
Ben bu sıvı lpg montaj işinin layıkı ile yapılabilmesi için biraz daha sabredilmesi gerektiğini düşünüyorum.İnşallah o zaman araca işçilik te dahil olmak üzere hiç zarar vermeyecek lpg dönüşümleri yapılabilir.Yaptırılacaksa da profesyonel ve büyük markaların büyük bayilerinde yapılırsa sonuç daha iyi olur bence.Hayırlısı olsun inşallah.

eyup
11-Haziran-2013, 07:28
1.Sıkıntı yok 2.manifold delinmedi orjinal parça 3.arıza olmadı ama motor suyu eksilti.. bu konuda servis beni uyarmışt... 4.yol bilgisayarı benzine göre hesaplama yapıyor yani lpg yi hesaplamıyor... anlık yakıt tüketimide gerçek değil tabiki... .. siteye seyrek giriyorum.. sorunlarm olursa paylaşırım.tşkr..

ismaildikmen
11-Haziran-2013, 20:28
1.Sıkıntı yok 2.manifold delinmedi orjinal parça 3.arıza olmadı ama motor suyu eksilti.. bu konuda servis beni uyarmışt... 4.yol bilgisayarı benzine göre hesaplama yapıyor yani lpg yi hesaplamıyor... anlık yakıt tüketimide gerçek değil tabiki... .. siteye seyrek giriyorum.. sorunlarm olursa paylaşırım.tşkr..

Bizim için paylaşımlar cidden fikir vermesi açısından çok önemli. Deneyimlerinizi bekliyoruz

ser.duman
11-Haziran-2013, 21:09
bence LPG için daha beklemek gerek..ama bence LPG motor omru ıcın zarar

kadir4141
11-Haziran-2013, 21:38
merhabalar

1.6 gdı aracıma lpg sistemi taktırmak yeni bir atmosferik motor için tehlikeli ve motor ömru açısından çok sakıncalıdır. fakat bir çozümü var avrupada kullanılan ve türkiyeye yeni gelen sistemin çalışma prensibi sıvı gaz sisteminin "LPI" ile motor yıpranması ve ömrü en aza inmiştir. aradaki fark kısaca benzinin silindire sıvı olarak gelmesi gibi aynı şekilde lpg gazınında sıvı olarak gelmesi ile hiçbir şekilde performans ve güç kaybı yaşanmaması olayıdır. şu an da avrupada oto gaz sistemleri firması "VİALLE" tarafında geliştirilen sistemin su anda gdı motorlar için kullanılması büyük önem arz etmektedir.

http://viallelpg.com/ adresinden detaylı olarak bilgi alınabilir. mükemmel bir sistem.

ismaildikmen
11-Haziran-2013, 22:44
Teşekkürler...

heh
11-Haziran-2013, 23:02

İnşallah hiç problem yaşamazsınız.

M.karataş
13-Haziran-2013, 22:01
Uzun süredir sayfayı takip edemiyorum. Prins in sayfasında bugün bu yazıyı gördüm.
Montajların Sportage e başladığını yazmışlar.
Konu hakkında bilgisi olan var mı ?

Direct Liqui Max Sistemi

Prins'in Dünyada ilk yaratan direkt enjeksiyonlu araçlara özel sistemi Direct Liquimax artık Türkiye'de. İlk aşamada Hyundai ix35 ve Kia Sportage araçlarına montaj başladı. Diğer direkt enjeksiyon motorlu araçlar sırada!
Prins Direct Liquimax sistemi direkt yakıt enjeksiyonlu motorlar için özel olarak dizayn edilmiştir. Direkt enjeksiyon; yakıtın, manifold yerine yüksek basınç (20-200 bar) altında direkt silindir içine enjekte edilmesidir. Sistem, sıvı LPG'yi yüksek basınç altında silindirin içine enjekte etmek için modifiye edilmiş bir yüksek basınç yakıt pompası ile benzin sisteminin yakıt enjektörlerini kullanır. Emme manifoldunun ayrıca delinmesine gerek kalmaz.

Prins bu yeni sistemi, orijinal benzin enjeksiyonu ile eşdeğer bir teknolojiye sahiptir. Motorda yer alan mevcut elektronik düzenler ve bileşenlerden maksimum derecede faydalanmayı sağlar.

Prins Direct Liquimax'de sürücü, benzin veya LPG ile sürüş farkını hissedemez.

http://www.prins.com.tr/direct-liqui-max-sistemi

ismaildikmen
13-Haziran-2013, 23:00
Uzun süredir sayfayı takip edemiyorum. Prins in sayfasında bugün bu yazıyı gördüm.

Direct Liqui Max Sistemi

Prins'in Dünyada ilk yaratan direkt enjeksiyonlu araçlara özel sistemi Direct Liquimax artık Türkiye'de. İlk aşamada Hyundai ix35 ve Kia Sportage araçlarına montaj başladı. Diğer direkt enjeksiyon motorlu araçlar sırada!
Prins Direct Liquimax sistemi direkt yakıt enjeksiyonlu motorlar için özel olarak dizayn edilmiştir. Direkt enjeksiyon; yakıtın, manifold yerine yüksek basınç (20-200 bar) altında direkt silindir içine enjekte edilmesidir. Sistem, sıvı LPG'yi yüksek basınç altında silindirin içine enjekte etmek için modifiye edilmiş bir yüksek basınç yakıt pompası ile benzin sisteminin yakıt enjektörlerini kullanır. Emme manifoldunun ayrıca delinmesine gerek kalmaz.

Prins bu yeni sistemi, orijinal benzin enjeksiyonu ile eşdeğer bir teknolojiye sahiptir. Motorda yer alan mevcut elektronik düzenler ve bileşenlerden maksimum derecede faydalanmayı sağlar.

özlettin kendini ...
Paylaşım için teşekkürler...

alp2er
14-Haziran-2013, 18:35
gdi motorlar zaten normalde de tasarruflu. lpg ıle uyum sorunu olmaması halınde dıeselden bıle ekonomık olabılecegını dusunuyorum.

spo için uzun vadede ne gıbı etkılerı olur merak edıyorum aslında.
mesela astra H kasa, chevrolet cruze lpg ıle uyumsuz , subaplara cok kısa kullanımda bıle cıddı zararlar verebılıyor ( ilk zamanlar iyi de, 30.000km den sonra motor bitiyor)
spo içinde benzerı durum varmı acaba. yoksa klasık hyundaı kia motorları gıbı saglam mı?

ayrıca sıvı lpg ile normal lpg arasında motor omru acısından bır fark olacagını hıc sanmıyorum. sonucta motor omrune verdıgı zararın sebebı lpg nın motora nasıl enjekte edıldıgı degılki, motorun ıcerısınde yandıgında ortaya cıkan ısıdır...

4 yıl boyunca 406coupe 3.0 lpg ile kullandım, kucuk bır ıkı sorun dısında hıcbır sorun yasamadım. yaklasık 20litre lpg ile ortalama 150-180km yol alıyordumki bu deger pek cok 1.6lpg li aractan bıle az :)

spo'nun motor dayanımında bır sıkıntı olmazsa muhtesem fıyata, muhtesem ekonomık, muhtesem konforda bır arac olur :thumbup1:

alp2er
14-Haziran-2013, 18:38
1.6 diesel gelse bu seferde bızım halk 1.3 dıesel istiyoruz der :)

heh
14-Haziran-2013, 18:47

Direct Liqui Max Sistemi

Eyvallah kardeşim.

M.karataş
15-Haziran-2013, 12:42
özlettin kendini ...
Paylaşım için teşekkürler...

yoğunluktan takip edemiyorum bu aralar. ama geldim ankaradayım :)

ismaildikmen
17-Haziran-2013, 01:01
Tamamdır kardeş...

ismaildikmen
17-Haziran-2013, 01:19

Der mi?
Evet der :)

heh
17-Haziran-2013, 23:47

Vergisi az olduktan sonra 1,6 ya hayır demezler.Hem ekonomik olsun,hem en konforlu,hem de performanslı hesabını her zaman yaparız biz:D

heh
17-Haziran-2013, 23:51

Hoşgeldin kardeşim.

conradi
19-Haziran-2013, 12:31
lpg kullanıp ince lastiğie ihtiyacı olanlar için faydalı

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-lastik-takimlari-ince-stepne-128810022/detay/

ismaildikmen
24-Haziran-2013, 21:55

muhammet yine yoksun forumda...

M.karataş
24-Haziran-2013, 23:36
muhammet yine yoksun forumda...

Haklısın :/ bizim sezon böyle. yazın sürekli yoğunuz. akşam geliyorum ve nete fazla vakit ayıramıyorum. arada yazmasamda bi göz gezdirip takip ediyorum ama :)

ismaildikmen
25-Haziran-2013, 00:19
Tamamdır...özletme kendini, sohbet edelim arada sırada.

sezops
25-Haziran-2013, 10:26
Arkadaslar sivi sistem prins montajini kendim eskisehirde bir bayide gordum. O sirada prins bolge yetkilisi yada ona benzer biriside vardi. Sistem hakkinda merak ettiklerimi sorma firsatim oldu. Sportage ix35 ile ayni oldugu icin sizlerinde isinize yarayacaktir.

Resimler internetteen bulma degil kendi cekimimdir.

M.karataş
25-Haziran-2013, 17:34
Arkadaslar sivi sistem prins montajini kendim eskisehirde bir bayide gordum. O sirada prins bolge yetkilisi yada ona benzer biriside vardi. Sistem hakkinda merak ettiklerimi sorma firsatim oldu. Sportage ix35 ile ayni oldugu icin sizlerinde isinize yarayacaktir.

Resimler internetteen bulma degil kendi cekimimdir.

Paylaşım için teşekkürler.
Fotoğraftaki araç spo mu?
Yetkiliyle aranızda geçen sohbeti bize de özetlerseniz seviniriz.

sezops
25-Haziran-2013, 20:34
Resimdeki arac ix35 montaj resmi fazla cekemedim. Prins yetkilisi sivi sistem lpg calisma prensibini ve tuketimini su sekilde anlatti.

Sistem basinc pompasi bulunan bir depo ile basliyor. 10 bar ile sivi halde aracin kendi benzin pompasina kadar geliyor yakit. Sonrasinda hic bir espiri yok gdi motor benzini ne sekilde yakiyorsa aynen devam. Zaten orasini burasini delme muhabbeti yokmus. Aracin orjinal benzin pompasinin onune lpg ve benzini acip kapayan bir sistem ekleniyor istege gore benzin lpg seciliyor.

Sistemin kullanim seklinde en guzel yani 1/1 oraninda lpg basiliyor yani yol bilgisayari 8.5 diyorsa lpg de 8.5 yakiyor. Lpg nin oktan farkindan dolayi %4 ila %8 arasi performans artisi oluyormus.

Yetkili arkadasin anlattiklari arasinda kullanim icin ayrica hic bir kosul altinda arac benzin kullanmiyormus. Mars a basilmasindan kesiciye kadar. Subap erime muhabbetinide su sekilde ozetledi sivi lpg likit halden piston icine direk olarak enjekte edilirken sivi fazdan gaz haline gecerken sprey etkisi yaparak ortamdan isi cekiyor. Orn: çaknak gazi basarken elimizin buz gibi olmasi. Bu sayede subaplar benzinden daha serin calistigi belirtildi. Ayrica dogal intercoller etkisi yapiyor bir nevi.

Depo bitene kadar benzine gecmiyor sistem. Ancak lpg alinirken 10 tl 20 tl lpg almayin daima full leyin dedi. Sistemdeki basinc pompasi yuzunden bos depo gezmeyi tavsiye etmiyoruz dedi.

Tasarruf ne kadar olur dedigimde ise. Yol bilgisayari kac gosteriyorsa carp onu lpg fiyati ile hesap ortada dedi.

8.5 lt benzin yakan sportage yada ix35 eskisehir sartlarina gore 2.49 tl litre fiyatindan 21 kurus yakacak. ŞAKA gibi.

Ben uzun zamandir sportage ve ix35 incelemesindeyim lpg hakkinda epey arastirma yapmistim. Hatta araci gordugum yer bana montaj yapicam yakinda demisti bende tesaduf montaj zamani orada bulundum ve kendi gozumle calisan sistemli jetta yida gordum. Arastiranlar bilir hollandaya aracimiz gitti lpg takilacak muhabbetini. Iste o arac i gordum 1.2 tsi sivi lpg li.

Dahada akliniza takilan varsa severek cevaplarim. ALLAH bana tez zamanda bu arabalardan birini nasip eder insallah.

Saka saka hepimize :)

Son olarak aklima geldi. Mars suresi 1 -2 saniye kadar uzuyormus sistemde sabahlari falan. Onunda yazilimsal olarak duzelteceklermis

ser.duman
25-Haziran-2013, 20:38
Resimdeki arac ix35 montaj resmi fazla cekemedim. Prins yetkilisi sivi sistem lpg calisma prensibini ve tuketimini su sekilde anlatti.

Sistem basinc pompasi bulunan bir depo ile basliyor. 10 bar ile sivi halde aracin kendi benzin pompasina kadar geliyor yakit. Sonrasinda hic bir espiri yok gdi motor benzini ne sekilde yakiyorsa aynen devam. Zaten orasini burasini delme muhabbeti yokmus. Aracin orjinal benzin pompasinin onune lpg ve benzini acip kapayan bir sistem ekleniyor istege gore benzin lpg seciliyor.

Sistemin kullanim seklinde en guzel yani 1/1 oraninda lpg basiliyor yani yol bilgisayari 8.5 diyorsa lpg de 8.5 yakiyor. Lpg nin oktan farkindan dolayi %4 ila %8 arasi performans artisi oluyormus.

Yetkili arkadasin anlattiklari arasinda kullanim icin ayrica hic bir kosul altinda arac benzin kullanmiyormus. Mars a basilmasindan kesiciye kadar. Subap erime muhabbetinide su sekilde ozetledi sivi lpg likit halden piston icine direk olarak enjekte edilirken sivi fazdan gaz haline gecerken sprey etkisi yaparak ortamdan isi cekiyor. Orn: çaknak gazi basarken elimizin buz gibi olmasi. Bu sayede subaplar benzinden daha serin calistigi belirtildi. Ayrica dogal intercoller etkisi yapiyor bir nevi.

Depo bitene kadar benzine gecmiyor sistem. Ancak lpg alinirken 10 tl 20 tl lpg almayin daima full leyin dedi. Sistemdeki basinc pompasi yuzunden bos depo gezmeyi tavsiye etmiyoruz dedi.

Tasarruf ne kadar olur dedigimde ise. Yol bilgisayari kac gosteriyorsa carp onu lpg fiyati ile hesap ortada dedi.

8.5 lt benzin yakan sportage yada ix35 eskisehir sartlarina gore 2.49 tl litre fiyatindan 21 kurus yakacak. ŞAKA gibi.

Ben uzun zamandir sportage ve ix35 incelemesindeyim lpg hakkinda epey arastirma yapmistim. Hatta araci gordugum yer bana montaj yapicam yakinda demisti bende tesaduf montaj zamani orada bulundum ve kendi gozumle calisan sistemli jetta yida gordum. Arastiranlar bilir hollandaya aracimiz gitti lpg takilacak muhabbetini. Iste o arac i gordum 1.2 tsi sivi lpg li.

Dahada akliniza takilan varsa severek cevaplarim. ALLAH bana tez zamanda bu arabalardan birini nasip eder insallah.

Son olarak aklima geldi. Mars suresi 1 -2 saniye kadar uzuyormus sistemde sabahlari falan. Onunda yazilimsal olarak duzelteceklermis

Paylasımınız için tesekkurler, Lütgfen bıraz daha sıtemızde aktıf olalım

M.karataş
26-Haziran-2013, 00:31

Bu bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.
Bende de sportage var. ve bu sistemi bekliyordum. Sistem tam oturması için biraz daha beklememiz gerekiyor sanırım.
Bu forum da sportage kullanıcıları fazla olmasa da hepimiz den güzel yorumlar geliyor.
Allah sizde de nasip eder inşallah :)

sezops
26-Haziran-2013, 06:11
Bu bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.
Bende de sportage var. ve bu sistemi bekliyordum. Sistem tam oturması için biraz daha beklememiz gerekiyor sanırım.
Bu forum da sportage kullanıcıları fazla olmasa da hepimiz den güzel yorumlar geliyor.
Allah sizde de nasip eder inşallah :)

Amin insallah. Dediginiz gibi sistem daha yeni muhakkak iyi kotu yonleri vardir. Beklemek daha dogru sanirim.

onurson
26-Haziran-2013, 08:39
Bu sistem oturursa aracımı satıp bende 2 yıl içerisinde sportage düşünüyorum. aşığım resmen. Bizim mahallede var her sabah içim gidiyor.. Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah.

sefazeytunlu
26-Haziran-2013, 13:54
sportage tıpkı ...., dosta güven, düşmana korku salar.Mamafih dışı çevresini , içi ise sürücüsünün cebini yakar.

onurson
26-Haziran-2013, 15:43
sportage tıpkı....benzer, dosta güven, düşmana korku salar.Mamafih dışı çevresini , içi ise sürücüsünün cebini yakar.

:)) yorum güzeldi.. Herkes çok yaktığını söylüyor. Fakat düşününce 1300 kilo araba 1.6 motor. opel astra clasic de aynı kilo 1.6 motor. Sportage da aynı fakat daha mı çok yakıyor? Bence çoğu 1.6 motorlar ile aynıdır. Bu arada vialle sıvı sistemi 5200 e takıyor. aracın fiyatı 67 bine geliyor.

heh
29-Haziran-2013, 01:45

Paylaşım için teşekkürler.Bu sistem tecrübelerle eksikleri giderildikten sonra oturursa çok ekonomik ve başarılı olur.Ancak hacmin bir anda artması ile sıvı haldeki gazın aniden gaz haline geçmesi ile oluşan flash etkisi yanma başlamadan önce valflerin olduğu kadar silindirin içini de soğutur.Bu performans artışı için güzel bir durum.Ancak yanma başladığında olması gerekenden daha fazla soğumuş olan bu elemanlar yanma ile hızla benzinde olduğundan daha sıcak yanma odası sıcaklığına sebep olacaktır.Bu da çok hızlı ve aralığı daha büyük ısı değişimi anlamına gelir ki materyal yeni iken sorun çıkarmayan bu sistemin ileri ki zamanlarda materyale bu ani ısı değişimi gerilmelerinden dolayı daha çabuk zarar vereceği ni değerlendiriyorum.
En iyisi bu sistemi deneyenlerin 100000 km tecrübelerini görmek.O zaman daha güvenilerek alınabilir bence.:)

sezops
07-Temmuz-2013, 17:07
Paylaşım için teşekkürler.Bu sistem tecrübelerle eksikleri giderildikten sonra oturursa çok ekonomik ve başarılı olur.Ancak hacmin bir anda artması ile sıvı haldeki gazın aniden gaz haline geçmesi ile oluşan flash etkisi yanma başlamadan önce valflerin olduğu kadar silindirin içini de soğutur.Bu performans artışı için güzel bir durum.Ancak yanma başladığında olması gerekenden daha fazla soğumuş olan bu elemanlar yanma ile hızla benzinde olduğundan daha sıcak yanma odası sıcaklığına sebep olacaktır.Bu da çok hızlı ve aralığı daha büyük ısı değişimi anlamına gelir ki materyal yeni iken sorun çıkarmayan bu sistemin ileri ki zamanlarda materyale bu ani ısı değişimi gerilmelerinden dolayı daha çabuk zarar vereceği ni değerlendiriyorum.
En iyisi bu sistemi deneyenlerin 100000 km tecrübelerini görmek.O zaman daha güvenilerek alınabilir bence.:)

Bende buyuk bir merak ile sivi sistem taktirip bilmem kac km dir gidiyorum diyenleri gormek istiyorum. Cunku yeni otomobil arifesindeyim ya sportage yada ix35 arasinda geziniyorum. Bu sistem ikisi icinde ideal.( sanirim)

heh
07-Temmuz-2013, 23:41
Bende buyuk bir merak ile sivi sistem taktirip bilmem kac km dir gidiyorum diyenleri gormek istiyorum. Cunku yeni otomobil arifesindeyim ya sportage yada ix35 arasinda geziniyorum. Bu sistem ikisi icinde ideal.( sanirim)

:thumbup1:

ismaildikmen
08-Temmuz-2013, 07:12

Hayırlısı olsun...

kalwi
12-Temmuz-2013, 12:49
mrh arkadaşlar ben aranıza yenı katıldım 2012 gsl plus aldım 1 hafta once adım ahmet ıstanbulda ıkanet etmekteyım su ogrenmek ıstıyorum sıvı sıtmem lpg de brc mı vialle mi yoksa prinsmi ıyı 2a muhendıslıgı aradım brc ıcın 6300 tl fıyat verdıler normalmı yoksa bu sıstemın daha dusuk olanı varmı malıyet acısında bıde takanlar memlunmu

ismaildikmen
12-Temmuz-2013, 15:04
mrh arkadaşlar ben aranıza yenı katıldım 2012 gsl plus aldım 1 hafta once adım ahmet ıstanbulda ıkanet etmekteyım su ogrenmek ıstıyorum sıvı sıtmem lpg de brc mı vialle mi yoksa prinsmi ıyı 2a muhendıslıgı aradım brc ıcın 6300 tl fıyat verdıler normalmı yoksa bu sıstemın daha dusuk olanı varmı malıyet acısında bıde takanlar memlunmu

Merhabalar foruma hoşgeldiniz. Zahmet olmazsa kendinizi tanısma konusunda tanıtabilirseniz çok seviniriz. Aktif forumlar dilerim

heh
13-Temmuz-2013, 01:08
Merhabalar foruma hoşgeldiniz. Zahmet olmazsa kendinizi tanısma konusunda tanıtabilirseniz çok seviniriz. Aktif forumlar dilerim

aekalender
28-Temmuz-2013, 01:08
arkadaslar lpg konusunda tam bilgisi olan (fiat performans lpg ile birlikte benzin tuketimi varmı vs) arkadasım varsa detaylı olrak bilgi verebilirmi su aralar lpg düşünüyorum ama net bilgiye ulasamadım maalesef

denizcan33
28-Temmuz-2013, 18:58
arkadaslar lpg konusunda tam bilgisi olan (fiat performans lpg ile birlikte benzin tuketimi varmı vs) arkadasım varsa detaylı olrak bilgi verebilirmi su aralar lpg düşünüyorum ama net bilgiye ulasamadım maalesef

slm,ben baya oldu lovato taktırdım,şu an için bir problemim yok.çekiş vs bir problem yaşamadım,uzun yolda da mersinde istanbula geçtim ordan bodruma geldim yolda hiç bir sıkıntı yaratmadı.

sezops
28-Temmuz-2013, 19:22
Gdi motorlu aracim yok ama sportage ve ix35 arastirmalarimda ortaya cikan lpg muhabbetinde sivi sistem benim aklima yatiyor kendim sahsen montajini gordum eskisehirde. Dun arayip arac sahibinden geri donus aldim 225 krs sehir ici tuketimim var dedi. Sivi sistem benzinde ne yakiyorsa litre basi lpg de de onu yakiyormus. O yuzden korkunc bir tasarruf orani cikiyor.

Ama maliyette o kadar pahali 2200 euro

heh
29-Temmuz-2013, 01:48
Gdi motorlu aracim yok ama sportage ve ix35 arastirmalarimda ortaya cikan lpg muhabbetinde sivi sistem benim aklima yatiyor kendim sahsen montajini gordum eskisehirde. Dun arayip arac sahibinden geri donus aldim 225 krs sehir ici tuketimim var dedi. Sivi sistem benzinde ne yakiyorsa litre basi lpg de de onu yakiyormus. O yuzden korkunc bir tasarruf orani cikiyor.

Ama maliyette o kadar pahali 2200 euro

Süper sarfiyat.Şu iş tam olarak bir oturup biraz da ucuzlasaydı;)

aekalender
29-Temmuz-2013, 08:40
Yaglamali sirali sistem lovato marka 1700tl bu nasil olur spoya sizce

sezops
29-Temmuz-2013, 08:54
Yaglamali sirali sistem lovato marka 1700tl bu nasil olur spoya sizce

Yaglama sisteminin yalandan ibaret oldugunu soyleyenler vardi forumda. Zengin fakir karisimlara girmedikten sonra sikinti cikmaz normal araclarda. Ama sportage gdi motor direk injeksiyonlu bence fiyat cok iyi ama sistem gdi uyumlu degil bence.

Kullandinmi dersen kullanmadim ama kullananlardan sahsen yorumlari aldim. Hem sivi hem sirali sistem kullananlar suanda memnun ama siralida subap erimesi bekleniyormus.

brcmn84
29-Temmuz-2013, 11:29
Bu konu hakkında yazanların çoğu bence bir araya gelip belirlenen bir firmayla toplu pazarlık yapabilir. lpg taktırmayı kafaya koyanlar garantisini de çok fazla umursamıyor zaten. Servislerde kazıklamaktan vazgeçmiyor bi cazibesi yok maalesef.. özel servisler konusunda bile aynı adım atılabilir çok büyük bir mesele değil istanbulda yaşayanlar içn örnek veriyorum avrupa yakası özel servis olarak A firmasıyla lpg kiti için B firmasıyla toplu sözleşme gibi bişeyler yapabilir...Bence toplu pazarlık neticesinde bu 6.300 ler 5. 700 ler hangi kite karar verildiyse artık sayıya göre şöyle bir hesap yapacaklar ve en az diyorum bi yüzde 30 iskonto yapacaklar yani 4.500tl civarı taktırabilecek herkes...Herkes bi düşünsün bu meseleyi bir araya gelmesi kolay... saygılar...

aekalender
30-Temmuz-2013, 21:07
Yaglama sisteminin yalandan ibaret oldugunu soyleyenler vardi forumda. Zengin fakir karisimlara girmedikten sonra sikinti cikmaz normal araclarda. Ama sportage gdi motor direk injeksiyonlu bence fiyat cok iyi ama sistem gdi uyumlu degil bence.

Kullandinmi dersen kullanmadim ama kullananlardan sahsen yorumlari aldim. Hem sivi hem sirali sistem kullananlar suanda memnun ama siralida subap erimesi bekleniyormus.

Tskler

byozi
10-Ağustos-2013, 01:19
Evet arkadaşlar sıvı sistemmi yoksa sıralı sistemmi.

sezops
10-Ağustos-2013, 08:26
Evet arkadaşlar sıvı sistemmi yoksa sıralı sistemmi.

Benim suan kullandigim siradan sirali sistem lpg nin obd li sistemini allayip pullayip bir ise yaramayan yaglama sistemi ile size 3 bin tl ye satip hem benzin hem gaz harcarkende subaplar ne zaman erir diyeceginize.

GDI ve TSI motor icin yapilmis sisteme 5000 tl veririm sahsen. Bu sisteme verdigim para bir kenera araba ile gonul rahatligi ile gezebilmek bir kenera.

Daha once belirttim kendim test etmedim ama montajini kendim gordum ve sistemi kullanan ix35 sahibi ile konustum. Sehir icinde benzinde kac litre ise lpg de o kadar yakiyor dedi.

byozi
10-Ağustos-2013, 09:33
Benim suan kullandigim siradan sirali sistem lpg nin obd li sistemini allayip pullayip bir ise yaramayan yaglama sistemi ile size 3 bin tl ye satip hem benzin hem gaz harcarkende subaplar ne zaman erir diyeceginize.

GDI ve TSI motor icin yapilmis sisteme 5000 tl veririm sahsen. Bu sisteme verdigim para bir kenera araba ile gonul rahatligi ile gezebilmek bir kenera.

Daha once belirttim kendim test etmedim ama montajini kendim gordum ve sistemi kullanan ix35 sahibi ile konustum. Sehir icinde benzinde kac litre ise lpg de o kadar yakiyor dedi.
şu an en iyisi prins galiba

sezops
10-Ağustos-2013, 09:54
şu an en iyisi prins galiba

O konuda cok bir bilgim yok. Benim gordugum sistem prins marka idi fakat suanda prins vialle ve brc sivi sistem montaji yapiyorlar. Fiyatlari malesef birbirine cok yakin ve yuksek. Ben inaniyorum ki kisa zamanda farkli markalar da cikaracak sivi sistemi ve fiyat dusecek.

byozi
10-Ağustos-2013, 13:47
O konuda cok bir bilgim yok. Benim gordugum sistem prins marka idi fakat suanda prins vialle ve brc sivi sistem montaji yapiyorlar. Fiyatlari malesef birbirine cok yakin ve yuksek. Ben inaniyorum ki kisa zamanda farkli markalar da cikaracak sivi sistemi ve fiyat dusecek.

Sıralı sistemde subap sorunu var tamam sıvı sistemde yokmu. Sonuçta ikisindede yakıt lpg.sonuçta lpg ısısından sübaplar eriyorsa sıvıdada aynı sorun olmazmı???

ismaildikmen
10-Ağustos-2013, 14:26
:confused:

sezops
10-Ağustos-2013, 17:18
Sıralı sistemde subap sorunu var tamam sıvı sistemde yokmu. Sonuçta ikisindede yakıt lpg.sonuçta lpg ısısından sübaplar eriyorsa sıvıdada aynı sorun olmazmı???

Yanma isisi olarak sivi yada gaz lpg ayni sicaklikta yaniyor fakat. Sivi sistem piston icine benzin enjektorunden puskurtuluyor gaz halinden sivi haline gecen gazlar enerji ihtiyacini ortamdan cekerler yani sicakligi emerler. Çakmak gazinin disari puskurtulmesi vb. Bunun yani sira piston icine ayni zamanda havada giris yapar fakat sivi lpg piston icini normalden fazla soguttugu icin birim hacme daha fazla hava girisi saglanir. Intercoller prensibi gibi ama daha az. Elimizde sogutulmus bir piston yatagi soguk emme ve egzoz subaplari normal hacimden daha fazla oksijen ve yaklasik 10 oktan daha yanici lpg yanma gerceklestikten sonra tekrar puskurtme ile gereksiz isi artisi ortadan kalkiyor.

Daha fazla oksijen daha yanici yakit daha soguk calisma. %10 a yakin guc artisi bile vaad ediyorlar.

byozi
10-Ağustos-2013, 18:39
Murat bey gerçekten araca bir zararı sözkonusumudur?

sezops
10-Ağustos-2013, 21:09
Murat bey gerçekten araca bir zararı sözkonusumudur?

Benim sahsi kullanim tecrubem yok fakat 1.2 tsi jetta ya bu sistemi takmislar 80.000 km de araba test edebilirsiniz dediler bende aradaki farki anlamayacagim icin gerek yok dedim. Prins bolge disbiritorunun de bulundugu bir sirada ix35 montajini izledim bir sure adini hatirlayamadigim o beyfendinin sistem hakkinda 2 sorundan bahsetti. Ilk olarak fiyati cok pahali digeri gec calisma. Ix35 2 saniyede calisiyorsa 3 saniyeye cikiyormus mars suresi fakat yazilim la alakali dediler bana.

Bilinen bir zararini ben cok arastirdim bulamadim. Sizede hic bir sey olmaz taktirin diyemem. Ama ben elimdeki tum birikimi verip ustunede kredi cekip bu araci alinca mevcut firmalar icinde bakicam hangi lpg daha aklima yatarsa cakicam gecicem.

Benim soylediklerim size yol gosterir umarim. Ama kesin birsey var GDI motora sirali sistem olmaz.

byozi
11-Ağustos-2013, 00:39
Yanma isisi olarak sivi yada gaz lpg ayni sicaklikta yaniyor fakat. Sivi sistem piston icine benzin enjektorunden puskurtuluyor gaz halinden sivi haline gecen gazlar enerji ihtiyacini ortamdan cekerler yani sicakligi emerler. Çakmak gazinin disari puskurtulmesi vb. Bunun yani sira piston icine ayni zamanda havada giris yapar fakat sivi lpg piston icini normalden fazla soguttugu icin birim hacme daha fazla hava girisi saglanir. Intercoller prensibi gibi ama daha az. Elimizde sogutulmus bir piston yatagi soguk emme ve egzoz subaplari normal hacimden daha fazla oksijen ve yaklasik 10 oktan daha yanici lpg yanma gerceklestikten sonra tekrar puskurtme ile gereksiz isi artisi ortadan kalkiyor.

Daha fazla oksijen daha yanici yakit daha soguk calisma. %10 a yakin guc artisi bile vaad ediyorlar.

murat bey aklımın almadığı bir nokta var
gazın yandığında açığa çıkan ısı yüksek bir ısı.Bu sistem gerçekten püskürtme ile bu ısıyı absorbe edebilecek bir sistemmi?

sezops
11-Ağustos-2013, 08:08
murat bey aklımın almadığı bir nokta var
gazın yandığında açığa çıkan ısı yüksek bir ısı.Bu sistem gerçekten püskürtme ile bu ısıyı absorbe edebilecek bir sistemmi?

Ozkan bey iste sistemin sanirim bilemeyecegimiz tek yonu bu. Tum pratik bilgilere gore motoru benzinden daha performansli ve daha serin calistiracagi yonunde. Fakat ben bu sistemin takildigi 2 araba gordum birisi 80.000 km yapmis lpg de ama ben anlamayacagim icin test surusu istememistim. Digeri gectigimiz aylarda lpg taktiran ix35 oda daha yeni yani yapsa yapsa 2000 km yapmistir.

Ben bayram sonrasi vw gurubunda bu sistemi takanlarida arastiricam ne kadar yol yapmislar motor durumu nedir arastiricam.

Tek eksigimiz bu sistemi taktiranlarin hyundai yada kia club sitelerine geri donus yapmamalari.

pascalim
11-Ağustos-2013, 12:31
Belki memnundurlar şikayetleri olsa mutlak dönüş olurdu. Paylaşım da bulunmaları bizler için iyi olurdu

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 4 Beta ile gönderildi

sezops
11-Ağustos-2013, 18:20
Belki memnundurlar şikayetleri olsa mutlak dönüş olurdu. Paylaşım da bulunmaları bizler için iyi olurdu

Benimde beklentim bu yonde. Bizim insanimiz bir sorun oldugunda gelir cozumu sorar halledince buraya bakmaz bile. Sanirim sivi sistemi kullananlar memnun cunku kotu geri donus gormedim ben.

byozi
11-Ağustos-2013, 18:32
Kısa döngüde sorun çıkmaz uzun vadede ne olabilir takip etmek gerekir.Bende bir an önce taktırma taraftarıyım ama karar veremiyorum

heh
13-Ağustos-2013, 00:56

aekalender
14-Ağustos-2013, 00:44
Arksadaslar bugun prins marka sivi sistem lpg montaji icin pesin 4700 tl fiat aldim muhtemelen 4500 biter son paxarlikla ne dersiniz fiat nasil sizce ...lovato sirali sistemden 2450. Landirenzodan ise 2650 pesin fiat aldim hangisini taktirayim kararsizim siz neler soylersiniz

heh
14-Ağustos-2013, 00:47
Güzel pazarlık yapmışsınız.Bence fiyat 4500 e güzel.

aekalender
14-Ağustos-2013, 01:09
Güzel pazarlık yapmışsınız.Bence fiyat 4500 e güzel.

Yani dostum tavsiyeniz sivi sistemden yanami?

kalwi
14-Ağustos-2013, 07:21
facebook ta bı sayfa var ix35 sportage lpg deneyımlerı dıye oradakı arkadaslar memnunlar ozellıklede vıalle sıvı sıstemden

sezops
14-Ağustos-2013, 07:31
Cok guzel fiyat bence. Normal bir sirali sisteme 2650 verip benzin yakkacagima. Sivi sistemi taktiririm.

Ayrica fiyat gercekten cok iyi 5400 falan fiyat alanlar vardi. Sanirim fiyatlar olmasi gereken seviyelere geliyor.

aekalender
14-Ağustos-2013, 12:51
Cok guzel fiyat bence. Normal bir sirali sisteme 2650 verip benzin yakkacagima. Sivi sistemi taktiririm.

Ayrica fiyat gercekten cok iyi 5400 falan fiyat alanlar vardi. Sanirim fiyatlar olmasi gereken seviyelere geliyor.

Acikcasi burda cogu yerde fiat5500 tl bir yerde 5100 tl ye buldum peain 4700 yaparim dedi 4500 e indirmeye calisicam ayrica adamin deposunda spo dan sokulmus ssirali var istersen onu sana 2 bine veririm dedi arac cok benzin tuketttigi iccin sokturmus hatta ben ordayken sahibi arayip sivi icin siparis verdi bunu taktiriken veya sonra muayenede ruhsata isletme haric herhangi bir odememiz oluyormu acaba proje vs gibi

sezops
14-Ağustos-2013, 13:15
Fenni muayene proje onayi gibi seylere 300 tl gibi bir masraf oluyor.

aekalender
14-Ağustos-2013, 15:21
Fenni muayene proje onayi gibi seylere 300 tl gibi bir masraf oluyor.

fenni muayene tamamda proje masrafı verdiğimiz ücrete dahil değilmi ben öyle biliyorum

kalwi
14-Ağustos-2013, 16:28
arkadaşlar bende sıvı sıstem dusunuyorum ama bır turlu karar vaeremedım prins mi vialle mi sizce hangisi bu ısın ehlı

sezops
14-Ağustos-2013, 17:52
fenni muayene tamamda proje masrafı verdiğimiz ücrete dahil değilmi ben öyle biliyorum

Proje dedigim muhendisler odasindan sizdirmazlik birde bir harc mi yatiyordu onlarin toplami.

ismaildikmen
14-Ağustos-2013, 17:53
4500 lira güzel bir rakam.

aekalender
14-Ağustos-2013, 18:21
Proje dedigim muhendisler odasindan sizdirmazlik birde bir harc mi yatiyordu onlarin toplami.

Anladim o masrafi goze aldk zaten baska yerdende para talep etmesinler diye sormak istedim:confused:

arkadaşlar bende sıvı sıstem dusunuyorum ama bır turlu karar vaeremedım prins mi vialle mi sizce hangisi bu ısın ehlı

Dostum ben arastirken vailleyi cok tabsiye etmedi bazi ustalar bu arralar sorunlu dediler ama detayini bilemiyorum ben prins taktiricam nasipse

sezops
14-Ağustos-2013, 18:30
Ahmet bey sistemi taktiktan sonra yeni bir konu acip tecrubelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim. Sivi sistem taktirdim diyenler oldu ama geri donusunu pek goremedik.

ReNe
14-Ağustos-2013, 18:33
Beyler sıvı lpg sistemlerde basıncı artıran motordan fazla ses geliyor deniyordu o problem giderildi mi ?

aekalender
14-Ağustos-2013, 20:42
Ahmet bey sistemi taktiktan sonra yeni bir konu acip tecrubelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim. Sivi sistem taktirdim diyenler oldu ama geri donusunu pek goremedik.

Tabiki paylasirim ayni konudan bende muzdaribim.lpg yi taktirdigim gini izne cikicam ortalama olarak 4000 km yol yapicam ilk olarak diyarbakirdan izmire yaklasik 1400 km yol gidicem ve izmire gittim gibi yeni bir baslik altinda verilerimi paylasagim hic supheniz olmasin sotemizin sivi sistemdeki bilinmeyenlerini acikliga kavusturucam. İnsallah

pascalim
14-Ağustos-2013, 22:54
Teşekkürler bende bekliyorum

heh
15-Ağustos-2013, 14:36
Tabiki paylasirim ayni konudan bende muzdaribim.lpg yi taktirdigim gini izne cikicam ortalama olarak 4000 km yol yapicam ilk olarak diyarbakirdan izmire yaklasik 1400 km yol gidicem ve izmire gittim gibi yeni bir baslik altinda verilerimi paylasagim hic supheniz olmasin sotemizin sivi sistemdeki bilinmeyenlerini acikliga kavusturucam. İnsallah

İnşallah.:thumbup1:

byozi
15-Ağustos-2013, 18:27
Bende kararımı verip sıvı sistem dedim. Siparişimi verdim 15 gün dediler. Bakalım....

ismaildikmen
15-Ağustos-2013, 18:33
Hayırlısı...

pascalim
15-Ağustos-2013, 22:45
Hayırlısı bu konuyu çok araştıran ve yanıtı bulamayan kisilere yardımcı olacaktır. Bu arada sizlerde inşallah memnun kalırsınız.

byozi
15-Ağustos-2013, 22:56
Çok teşekkürler izlenimlerimi sizlerle paylaşırım inşallah.

aekalender
15-Ağustos-2013, 23:26
Hayırlısı bu konuyu çok araştıran ve yanıtı bulamayan kisilere yardımcı olacaktır. Bu arada sizlerde inşallah memnun kalırsınız.

Tskler insallah taktirdiktan sonra uylerimizin sivi sistem ile ilgili tum sorularini meraklarini giderecegiz

heh
15-Ağustos-2013, 23:44
Bende kararımı verip sıvı sistem dedim. Siparişimi verdim 15 gün dediler. Bakalım....

Hayırlı uğurlu olsun.Tecrübelerinizi bekliyoruz.:thumbup1:

ismaildikmen
16-Ağustos-2013, 20:23
Izlenimleri bekliyoruz...

ilhamiözdemir
17-Ağustos-2013, 13:00
14 HAZİRAN 2013 TARİHİNDE SPO 2013 PLUS SATIN ALDIM 6 AGUSTOS 2013 TARİHİNDE LOVATO MARKA LPG Yİ 2520 TL YE 10 AY TAKSİT İMKANI İLE TAKTIRDIM (170 TL LPG KASKOSU DAHİL) ARAÇ GDI MOTOR OLDUGU İÇİN ENJEKTÖRLERİ DİGERLERİNE GÖRE FARKLI YANİ BENZİN KULLANMASI GEREKİYOR AKSARAY ANKARA ARASINDA ARACI KULLANDIM SÜRATİMİ 140 KM DEN AŞAGIYA PEK DÜŞÜRMEDİM ARACIN BENZİN YAKIŞ DEĞERİNİ HESAP ETTİM (ARAÇ İÇERİSİNDE 4 KİŞİ VARDI) 100KM YOLDA 19.5 KM LİK BENZİN YAKTI (YANİ 100 KM DE 15 TL) BU AGIRLIK VE HIZA GÖRE İYİ RAKAM

ismaildikmen
17-Ağustos-2013, 13:54
14 HAZİRAN 2013 TARİHİNDE SPO 2013 PLUS SATIN ALDIM 6 AGUSTOS 2013 TARİHİNDE LOVATO MARKA LPG Yİ 2520 TL YE 10 AY TAKSİT İMKANI İLE TAKTIRDIM (170 TL LPG KASKOSU DAHİL) ARAÇ GDI MOTOR OLDUGU İÇİN ENJEKTÖRLERİ DİGERLERİNE GÖRE FARKLI YANİ BENZİN KULLANMASI GEREKİYOR AKSARAY ANKARA ARASINDA ARACI KULLANDIM SÜRATİMİ 140 KM DEN AŞAGIYA PEK DÜŞÜRMEDİM ARACIN BENZİN YAKIŞ DEĞERİNİ HESAP ETTİM (ARAÇ İÇERİSİNDE 4 KİŞİ VARDI) 100KM YOLDA 19.5 KM LİK BENZİN YAKTI (YANİ 100 KM DE 15 TL) BU AGIRLIK VE HIZA GÖRE İYİ RAKAM

Merhaba ilhami bey foruma hoşgeldiniz.
Kurallar gereği kendinizi tanışma konusunda tanıtabilir misiniz. Teşekkürler

heh
18-Ağustos-2013, 01:13
İlhami Bey merhaba.Aramıza hoş geldiniz.Aracınız hayırlı uğurlu olsun.
Forumda mesajlarımızı küçük harflerle yazıyoruz,forum kuralları gereği.Rica etsem bundan sonraki mesajlarınızı o şekilde yazabilir misiniz?Teşekkürler.

sezops
18-Ağustos-2013, 06:18
100 km de 15 tl benzin yakacak olduktan sonra lpg taktiricam diye arabayi yipratmanin anlami yok. Secim sizin tabi ama gdi motoru iyi arastirsaydiniz keske. tamemen lpg li sivi sistem biraz daha pahali ama cok daha ekonomik gorunuyor.

ismaildikmen
18-Ağustos-2013, 21:48
:)

aekalender
19-Ağustos-2013, 15:49
Bugun oglene dogru aracimi vialle sivi sistem montaji icin vialle yetkili servisine biraktim yarin aksam teslim alicam zaman zaman verilerim ve tecrubelerimle paylasimlarda bulunucam

sezops
19-Ağustos-2013, 17:56
Bugun oglene dogru aracimi vialle sivi sistem montaji icin vialle yetkili servisine biraktim yarin aksam teslim alicam zaman zaman verilerim ve tecrubelerimle paylasimlarda bulunucam

Simdiden hayirli olsun.

heh
20-Ağustos-2013, 02:47

Hayırlı uğurlu olsun.

kiario63
20-Ağustos-2013, 20:02
hayırlı olsun merakla bekliyorum sonuçları

bions
21-Ağustos-2013, 19:22

Fiyat ne acaba öğrenebilirmiyim???

ismaildikmen
21-Ağustos-2013, 19:52

Kendinizi tanışma konusunda tanıtabilir misiniz.teşekkürler

aekalender
21-Ağustos-2013, 20:16

Fiyat 4950 nakit ayrica denehimlerimle ilgili ayri bir baslik actim tum merak ettiklerinizi oradan paylasicam

ismaildikmen
22-Ağustos-2013, 10:37
4950 :eek::eek:
:) hayırlı olsun

heh
23-Ağustos-2013, 01:55
Kendinizi tanışma konusunda tanıtabilir misiniz.teşekkürler

byozi
27-Ağustos-2013, 13:09
Hala sistem yurtdışından gelecekte taktırıcaz. Beklemek yoruyor.

sezops
27-Ağustos-2013, 13:16
Hala sistem yurtdışından gelecekte taktırıcaz. Beklemek yoruyor.

Taktirip kullananlar var. Suan bekleme gibi bir durum yok

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

byozi
27-Ağustos-2013, 21:24
Istanbulda kaç yere sorduysam sipariş ile geldiğini söylediler.bayilerin elinde yok.ipragazı arayıp bilgi aldım.AYnı şeyi söylediler...

sezops
27-Ağustos-2013, 21:39
Benim bekleme gibi durum yok demekden kastim bu sistemi 2010 dan beri bekleyenler var ve artik sistem mevcut. Bayinin elinde olmamasi dogal fiyat yuksek ona baglayacagi paraya 3 tane sirali sistem takar satar.

heh
28-Ağustos-2013, 01:36
Benim bekleme gibi durum yok demekden kastim bu sistemi 2010 dan beri bekleyenler var ve artik sistem mevcut. Bayinin elinde olmamasi dogal fiyat yuksek ona baglayacagi paraya 3 tane sirali sistem takar satar.

byozi
28-Ağustos-2013, 20:49
Haklısınız.....

tuncelturan
07-Eylül-2013, 15:46
Benim aracım daha rodaj km sini bile doldurmadı. Şehir içi 6.7 ile 7.4 arasında değişiyor sarfiyat. Siz nasıl 9 lu 10 lu değerleri görüyorsunuz bilmiyorum. Çeşme otobanında hız sabitleyici 100km de giderken yanımdan en az 200 km hızla bir sportage geçti,e be kardeşim onunki yakmicakta benimkimi yakacak.100 m ilerdeki ışıkları gördüğü halde adam son hızla gidip sonra durmak için fren üstüne fren yapıyor sonrada sanki drag yarışındaymış gibi gazı kökleyip gidiyor. Onunki yakmicakta benimkimi yakacak. Şimdiye kadar her türden arabam oldu hiçbirini de agresif kullanmadım. İnsanın kişiliği yakıt sarfiyatının % 60 ı bunu unutmayın. ..

bozbey68
07-Eylül-2013, 18:24
Spo'nun yakıt sarfiyatı çok diyenler, ford kuga ya da wv tiguan alsınlar...:D

Yahu arkadaş ben anlamıyorum,madem spo'nun yakıt sarfiyatı çok diyorsun git o zaman 1000 motorluk bir şey al..Yok illaki suv alacağım diyorsan spo daki donanımın aynısı olan başka bir suv'un fiyatına bak...Yok derdim sadece yakıt sarfiyatı diyorsan yine diğer suv'larla karşılaştır...Sonuç olarak karşına çıkacak olan yine SPORTAGE'dir...

Dostlar, bakış açınız her ne ise mutlaka karar verme aşamasında bunu araştırmalısınız...Araştırmadan soruştrmadan aldığınız araba size mutluluk ve huzur getirmez..Halbuki bizler sıfır yada yeni araç almamıza iten sebepler kendimizi mutlu etmek için değil mi...

Burada link vermek doğrumu bilmiyorum ama ''Arabalar gen'' adlı bir site var..O sitede istediğiniz model aracın değerlerini görebilirsiniz..

Hemen hemen çoğu yorumumda belirtiyorum....Sanırım çoğumuzun daha önce ki aracımız sedan tiplerdi...Şimdi ise suv araç kullanıyoruz...Sedan ve suv arasında kullanım şekli ile çok fark var...Eğer siz Spo'nun ne istediğini bilirseniz, inanın ki spo da size istediğini veriyor...Kaldı ki spo un yakıt sarfiyatı çoğu sedan araçla aynı...Ha olsunda 100 km de 1 litre fark olsun...Eee artık o da suv segment bir aracın hakkıdır...
Ama arkadaşlar lütfen spo nun hakkını yemeyelim...

Rio35
07-Eylül-2013, 19:35
Kaldı ki spo un yakıt sarfiyatı çoğu sedan araçla aynı...

Aynen öyle benim benzınlı 1.4 rio sedanla aynı yakıyor :D daha ağır olmasına rağmen.
Adamlar dizel cliodan inip spoya bindiyse öyle birşey demesi normal :D

heh
07-Eylül-2013, 21:46

Yahu arkadaş ben anlamıyorum,madem spo'nun yakıt sarfiyatı çok diyorsun git o zaman 1000 motorluk bir şey al..Yok illaki suv alacağım diyorsan spo daki donanımın aynısı olan başka bir suv'un fiyatına bak...Yok derdim sadece yakıt sarfiyatı diyorsan yine diğer suv'larla karşılaştır...Sonuç olarak karşına çıkacak olan yine SPORTAGE'dir...

Dostlar, bakış açınız her ne ise mutlaka karar verme aşamasında bunu araştırmalısınız...Araştırmadan soruştrmadan aldığınız araba size mutluluk ve huzur getirmez..Halbuki bizler sıfır yada yeni araç almamıza iten sebepler kendimizi mutlu etmek için değil mi...

Burada link vermek doğrumu bilmiyorum ama ''Arabalar gen'' adlı bir site var..O sitede istediğiniz model aracın değerlerini görebilirsiniz..

Hemen hemen çoğu yorumumda belirtiyorum....Sanırım çoğumuzun daha önce ki aracımız sedan tiplerdi...Şimdi ise suv araç kullanıyoruz...Sedan ve suv arasında kullanım şekli ile çok fark var...Eğer siz Spo'nun ne istediğini bilirseniz, inanın ki spo da size istediğini veriyor...Kaldı ki spo un yakıt sarfiyatı çoğu sedan araçla aynı...Ha olsunda 100 km de 1 litre fark olsun...Eee artık o da suv segment bir aracın hakkıdır...

:thumbup::thumbup:

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

mustafa44
08-Eylül-2013, 22:24
bu güne kadar 8 yıllık ehliyet sahibiyim bu sportage 8. aracım bundan önce 2012 civic vardı tüplü lpg den dolayı sıkıntı yaşadım sübap başlıkları erime yapıyordu tiksindim sattım kia aldım yakıt fazla sonuçta ortalama 250 kr yakan bir arabadan inip buna bindim ortalama 7,4 ile geziyorum eskisi kadar arabaya binmiyorum ama iddia ediyorum bindiğim arabaların içinde en iyisi en konforlusu honda da bile bu zevki almadım yakıttan dolayı satmak istemiyorum ama ev alma durumum var bir ihtimal mecburen verecem ama parasının hakkı bir araba tekrar söylüyorum
ASLAN BESLİYEN YEMİNİ DÜŞÜNMEZ

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki bindiğimiz araç suv tarzı ve yaklaşık 1400 kg olan bir araç abimde benzinli astra var 2012 model yakıt değerleri benimkinden fazla uzun yolda bu aracın zevkini ben hiçbir araçta almadım 4 tane kuş serisi (Tofaş) bindim hyudai getz kullandım dizel 2011 astra kullandım 2012 yeni kasa civic kullandım ama uzun yolda bu aracı tek geçerim geçen hafta içi gün içerisinde 800 km uzun yol yaptım gram incinmedim. özellikle aracın içine ses almaması ve süspansiyonlarının yumaşak olması çok insana rahat bir sürüş zevki veriyor.. örneğin honda ses konusunda adamı çok yoruyor 250-300 km sonra adamda kafa beyin koymuyor. hondayı kötülemiyorum kalitesi ortada olan bir araç ama bu özelliği insanı yoruyor. sportagenin yakıt konusuda halldilirse (lpg uyumu) ozaman bence ömürlük bir araç olur

heh
08-Eylül-2013, 22:52
Kazasız sürüşler diIerim.Paylaşım için teşekkürler.

Bhdrtrgt
25-Eylül-2013, 13:24
Arkadaşlar merhaba cümleten. aracımın start&stop arızası için gittiğim erzurum kia servisinde pert haldeki spoyu görünce sebebini sordum. araca lpg taktırılmış ve lpg den sonra araba piston atmış!!! sıkı durun aracın hasarı 15000 tl ve lpg garantisi bunu karşılamıyor. arkadaşlar lpg için bence acele etmeyin varsın km de 500 krş yaksın ama burası türkiye önünüzü görmeden adım atmayın. dipnot: lpgli arabalarda özellikle yeni nesil, yüksek devirdeyken vites düşürdüğünüz anda bu arızayı yapma olasılığı % 60 !!! yani arabanızı kimseye emanet vermeyin. saygılar...

ReNe
25-Eylül-2013, 14:23
Lpg den dolayı piston nasıl atıyor anlamadım ? Yüksek devirden olmasın ?

Sultan II Mehmet
25-Eylül-2013, 16:33
Merhaba,

Aracim daha 2 gunluk, 110 km de,
Yakiyormu yakiyor, Bence makul, abartilicak bi rakam yok,
Bilerekmi aldim, evet bilerek aldim,

Simdi gidip SUV alacam, Bassin Diyecem, Keyfi versin diyecem, bu donanimda olsun diyecem, sonra cok yakiyor demek biraz ters, o zaman SUV a biniyorum dememek lazim,

Bence bu kadar takilmamali, araba cok benzin yakmiyor, bu ulkede benzin olmus 5 TL, SPO ne yapsin ?

Zaten gaz oldu 2,820, Benzin ile gaz arasindaki birkac kurus dert olursa gidip SUV almayacaksin arkadaslarin dedigi gibi ekonomik bir arac bakicaksin,

bozbey68
25-Eylül-2013, 17:53
Merhaba,

Simdi gidip SUV alacam, Bassin Diyecem, Keyfi versin diyecem, bu donanimda olsun diyecem, sonra cok yakiyor demek biraz ters, o zaman SUV a biniyorum dememek lazim,

Bence bu kadar takilmamali, araba cok benzin yakmiyor, bu ulkede benzin olmus 5 TL, SPO ne yapsin ?

Zaten gaz oldu 2,820, Benzin ile gaz arasindaki birkac kurus dert olursa gidip SUV almayacaksin arkadaslarin dedigi gibi ekonomik bir arac bakicaksin,

:okksw4::thumbup:

hardsteel
26-Eylül-2013, 01:11
:thumbup:
Merhaba,

Benim aracım daha rodaj km sini bile doldurmadı. Şehir içi 6.7 ile 7.4 arasında değişiyor sarfiyat. Siz nasıl 9 lu 10 lu değerleri görüyorsunuz bilmiyorum. Çeşme otobanında hız sabitleyici 100km de giderken yanımdan en az 200 km hızla bir sportage geçti,e be kardeşim onunki yakmicakta benimkimi yakacak.100 m ilerdeki ışıkları gördüğü halde adam son hızla gidip sonra durmak için fren üstüne fren yapıyor sonrada sanki drag yarışındaymış gibi gazı kökleyip gidiyor. Onunki yakmicakta benimkimi yakacak. Şimdiye kadar her türden arabam oldu hiçbirini de agresif kullanmadım. İnsanın kişiliği yakıt sarfiyatının % 60 ı bunu unutmayın. ..

:thumbup1::thumbup:

ismaildikmen
26-Eylül-2013, 14:07
Merhaba,

Merhabalar foruma hoşgeldiniz. Zahmet olmazsa kendinizi tanışma konusunda tanıtabiir misiniz
Teşekkürler

heh
27-Eylül-2013, 21:22
Arkadaşlar merhaba cümleten. aracımın start&stop arızası için gittiğim erzurum kia servisinde pert haldeki spoyu görünce sebebini sordum. araca lpg taktırılmış ve lpg den sonra araba piston atmış!!! sıkı durun aracın hasarı 15000 tl ve lpg garantisi bunu karşılamıyor. arkadaşlar lpg için bence acele etmeyin varsın km de 500 krş yaksın ama burası türkiye önünüzü görmeden adım atmayın. dipnot: lpgli arabalarda özellikle yeni nesil, yüksek devirdeyken vites düşürdüğünüz anda bu arızayı yapma olasılığı % 60 !!! yani arabanızı kimseye emanet vermeyin. saygılar...

Allah korusun.:(

aekalender
27-Eylül-2013, 22:26
ARKADASLAR VİALLE LPDI İLE İLGİLİ VERİLERİMİ DİGER BÖLÜMDE PAYLASTIM 24 GUNDE 5000 KM YAPTIM COK SÜKÜR SIKINTI YOK RAHATCA BASABİLDİM EN UFAK SORUN YASAMADIM ELİMDEN geldigince merak ettiklerinizi cvplayabilirim

happycar
21-Ekim-2013, 07:13
Sıvı lpg sıstemı %20 fazla lıtre LPG yakar..
Yani 10.0L Litre benzın tuketen bır araç 12.0 litre LPG tuketır..

Kim aynı oranda yakıyor diyorsa ya bu işi bilmiyor yada dogruyu söylemek işine gelmiyor.
(1000 Euro ya getırılen kit için 2000 euro fıyat alınıyor çunku)

Sıvı sıstem kullanıcısıyım..Sorularınız olursa mumkun oldugunca cevaplandırabılırım..

Saygılar

Sultan II Mehmet
21-Ekim-2013, 11:28
Eh ayni zamanda benzinde karsitiriyor,
E LPG de oldu neredeyse 3 TL,
Nerde kaldi ekonomisi ?
Kac bin KM de cikacak parasi ?
Garantiyi bozdugunda cabasi bu arada piston elinde kalirsa gitti 15.000 TL,

Ben %40 tasarruflu oldugu yalaninada inanmiyorum,

M.karataş
21-Ekim-2013, 15:00
Eh ayni zamanda benzinde karsitiriyor,
E LPG de oldu neredeyse 3 TL,
Nerde kaldi ekonomisi ?
Kac bin KM de cikacak parasi ?
Garantiyi bozdugunda cabasi bu arada piston elinde kalirsa gitti 15.000 TL,

Ben %40 tasarruflu oldugu yalaninada inanmiyorum,

Sıvı lpg sisteminde yakıta benzin karıştırmıyor.
Araç gaz da çalışıyor. ve siz geçmedikçe asla benzine geçip benzin harcamıyor.
Ekonomiyi ise kullanınca anlayabilirsiniz. Konu parayı amorti etmek değil keyifle binmek.

ismaildikmen
21-Ekim-2013, 18:29

Kim aynı oranda yakıyor diyorsa ya bu işi bilmiyor yada dogruyu söylemek işine gelmiyor.

Sıvı sıstem kullanıcısıyım..Sorularınız olursa mumkun oldugunca cevaplandırabılırım..

Saygılar

paylaşım için teşekkürler...

heh
21-Ekim-2013, 18:32

Saygılar

Çok teşekkür ederiz.Hiç uzun yol yakıt ölçümü yaptınız mı bu sıvı sistemle?(Belki paylaştınız ama ben kaçırdım.Kaçırdıysam kusura bakmayın;))

happycar
22-Ekim-2013, 07:01
uzun yolda,kısa yolda,sehır içi dışı fark etmez...

ORAN HEP AYNI !!

araç benzinde ne yakıyorsa %20 LPG üzerine ekleyeceksiniz...

hardsteel
22-Ekim-2013, 20:40
uzun yolda,kısa yolda,sehır içi dışı fark etmez...

ORAN HEP AYNI !!

araç benzinde ne yakıyorsa %20 LPG üzerine ekleyeceksiniz...

yani km'de 29 krş civarı yakmış olacak,doğru mudur?

mkoc72
22-Ekim-2013, 21:49
"dizel araçlara da takılabilen lpg sistemi çıkmış" .... şehir efsanesi mi?

ismaildikmen
22-Ekim-2013, 21:54
"dizel araçlara da takılabilen lpg sistemi çıkmış" .... şehir efsanesi mi?

Yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle araç sahipleri daha ekonomik akaryakıt arayışında. Dizel ve benzin arasındaki fark kapandıkça da dizel araç sahipleri farklı tasarruf seçeneklerinin peşine düştü.

YÜZDE 25 TASARRUF İMKANI

Benzinli araç sahiplerinin tercihi LPG... Dizel araç sahiplerinin ise böyle bir imkanı yok. Çözüm, ilk denemeleri Antalya'da yapılan "Çift Yakıt Sistemi" ile geldi. Sistem, dizel ile doğalgazın aynı oranda yanması prensibine dayanıyor. Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, "Motor bloğunda hiçbir değişiklik yapılmaksızın yüzde 50 dizel, yüzde 50 CNG ilave edilmektedir. Ve bu sayede yüzde 25 bir net yakıt tasarrufu sağlamaktayız." dedi
ÇEVRECİ YAKIT SİSTEMİ

TRT Haber'in haberine göre sistem, aynı zamanda çevreci. Fehmi Küçükler, "LPG'li araç yüzde 40 tasarruf ederken, CNG'li bir araç yüzde 70 tasarruflara ulaşıyor. Doğalgaz sayesinde daha temiz bir fosil yakıt olduğu için çevreye de çok önemli bir etkisi var. Egzoz emisyon değerlerini, karbondioksit değerlerini aşağı çekiyor." dedi. Sistem, uzun yol yapan kamyon, kamyonet ve ticari araçlar için ideal. Sistemin altyapısı hazır. Tek sorun, doğalgaz dolum istasyonu ağı.

SİSTEMİN YAYGINLAŞTIĞI İLLER

Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, "Bugüne kadar bu sistemin yaygınlaşmamasının nedeni gerekli istasyon ağlarının oluşmamasıydı. Bu da gün geçtikçe devam etmekte. Bursa'da açıldı, Sakarya, Bolu, Kayseri'de de var ve bu süreç hızla ilerlemekte." dedi.

Yakın zamanda LPG logolu araçların yanında CNG logolu araçları da görmek mümkün olacak.

alıntı : internet

heh
22-Ekim-2013, 23:46
Yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle araç sahipleri daha ekonomik akaryakıt arayışında. Dizel ve benzin arasındaki fark kapandıkça da dizel araç sahipleri farklı tasarruf seçeneklerinin peşine düştü.

YÜZDE 25 TASARRUF İMKANI

Benzinli araç sahiplerinin tercihi LPG... Dizel araç sahiplerinin ise böyle bir imkanı yok. Çözüm, ilk denemeleri Antalya'da yapılan "Çift Yakıt Sistemi" ile geldi. Sistem, dizel ile doğalgazın aynı oranda yanması prensibine dayanıyor. Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, "Motor bloğunda hiçbir değişiklik yapılmaksızın yüzde 50 dizel, yüzde 50 CNG ilave edilmektedir. Ve bu sayede yüzde 25 bir net yakıt tasarrufu sağlamaktayız." dedi
ÇEVRECİ YAKIT SİSTEMİ

TRT Haber'in haberine göre sistem, aynı zamanda çevreci. Fehmi Küçükler, "LPG'li araç yüzde 40 tasarruf ederken, CNG'li bir araç yüzde 70 tasarruflara ulaşıyor. Doğalgaz sayesinde daha temiz bir fosil yakıt olduğu için çevreye de çok önemli bir etkisi var. Egzoz emisyon değerlerini, karbondioksit değerlerini aşağı çekiyor." dedi. Sistem, uzun yol yapan kamyon, kamyonet ve ticari araçlar için ideal. Sistemin altyapısı hazır. Tek sorun, doğalgaz dolum istasyonu ağı.

SİSTEMİN YAYGINLAŞTIĞI İLLER

Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, "Bugüne kadar bu sistemin yaygınlaşmamasının nedeni gerekli istasyon ağlarının oluşmamasıydı. Bu da gün geçtikçe devam etmekte. Bursa'da açıldı, Sakarya, Bolu, Kayseri'de de var ve bu süreç hızla ilerlemekte." dedi.

Yakın zamanda LPG logolu araçların yanında CNG logolu araçları da görmek mümkün olacak.

alıntı : internet

Yakıt üzerine bizim kadar buluş yapabilen başka bir ülke daha yoktur sanırım.Vergiler sağolsun.

ismaildikmen
23-Ekim-2013, 00:23
:thumbup:

Nilko
23-Ekim-2013, 00:49
Merhaba...sıvı sistemden memnun musunuz?tasrrüf + performans açısından? Önerir misiniz? Kaça taktırdınız? Ve nerde? Ben epiyi araştırdım en son 6000 tl istediler,bana çok pahalı geldi:(.

heh
23-Ekim-2013, 00:54
Merhaba...sıvı sistemden memnun musunuz?tasrrüf + performans açısından? Önerir misiniz? Kaça taktırdınız? Ve nerde? Ben epiyi araştırdım en son 6000 tl istediler,bana çok pahalı geldi:(.

Fadıl Bey merhaba.Aramıza hoş geldiniz.Rica etsem forum kuralları gereği önce kendinizi tanışma başlığı altında tanıtabilir misiniz?

Teşekkürler.

Ventus
25-Ekim-2013, 08:10
Benim spoya lpg taktıralı epey zaman oldu. Şimdiye kadar çok şükür sorunsuz çalışıyor. Hiç problem çıkarmadı. sadece son zamanlarda ilk çalıştığında motor soğukken sibop sesi fazla geliyor fakat motor ısınınca ses gidiyor. Böyle bir sorunla karşılaşan varmı acaba...

happycar
25-Ekim-2013, 22:26
Benim spoya lpg taktıralı epey zaman oldu. Şimdiye kadar çok şükür sorunsuz çalışıyor. Hiç problem çıkarmadı. sadece son zamanlarda ilk çalıştığında motor soğukken sibop sesi fazla geliyor fakat motor ısınınca ses gidiyor. Böyle bir sorunla karşılaşan varmı acaba...

Sıvı lpg sistemi mi ,sıralı sistem mi?

Rio35
26-Ekim-2013, 01:30
Sıvı sistem Lpg ye ek olarak subap yağlama sistemi takılabiliyormu peki bunuda araştıran oldumu ? Lpg yeni motorlarda subap eritiyor çünkü sıvı veya sıralı farketmez.

sezops
26-Ekim-2013, 15:33
Yaglama sistemi tamamen YALAN cunku sorun yasayan subaplar emme degil egzoz subaplari. Bunuda lpg nin gaz ayarini mukemmel drecede guzel ayarlayarak yani obd ile otomatik ayarlayarak zengin fakir muhabbetine girmesine engel olarak kullanilirsa bubaplara birsey olmaz.

Bildigim kadari ile sivi sistem piston icine sivi gelip gaza gectigi icin odayi ve dogal olarak emme ve egzoz subaplarini sogutuyor. Buna ilave guzel bir ayar ile erime olmuyor ddiye biliyorum.

happycar
26-Ekim-2013, 23:51
LPG+yağlamalı+benzinli (GDI için sıralı sistem ) tamamen mutant bir sistem olup,GDI motorlarda ne yapsakta sıcaklık sorununu halletsekte bu motorlara lpg li yapılsa dıye oturup düşünülmüş ve bulunmuş bir sistem.

Motorun bu sisteme diğer motorlar gibi uyum sağlamadıgı cok acık.

sistemin karışık olmasından ziyade (normal motor sıralı sistem ve sıvı sistemden),bu parçalar üzerindeki herhangi bir ayar bozukluğu neticesinde kullanıcı bunun farkına varmadan on binlerce km yol gidebilir ve en sonunda motor hasar görmüş olabilir.

Yağlama yapılan bu sistemde,siz yağlama organlarının düzenli çalıp çalışmadıgını,basıncının uygun olup olmadığını takip edebilir misiniz..

Tasarruf sagladıgınızı düşünürken yine sistemdeki bir aksaklık nedeniyle benzin karıştırma oranının azaldıgını yada tam da sıcaklıgı duşurmesı gereken bir devirde yağlamayı ve/veya benzın karışımını yapmadıgından emın olabılır mısınız.

Tüm bu olaylar sistemin bozuldugu düşünülerek kurgulanmıştır.
Oysaki normal lpg sisteminde yada sıvı sistemdeki en ufak bir sorun kullanıcı tarafından cok kısa surede tespıt edılebılır.

Normal sıstemde (normal sıralı ve sıvı )Sogutma problemı olmadıgından herhangı bır aksaklıkta motor tekler yada gaz yemez yada hıc calışmaz.

Ayrıca sıralı sıstemde sıvı sıstemden farklı olarak,backfire riski,rolantı ,rakım ayarı,periyodik bakım,filitre degişimi şu bu derken %20 i bile geçmeyen bir tasarruf için maceraya atılmaya gerek olmadıgını dusunuyorum.

Sonuç olarak benım mantıgım bu mutant sısteme para verıp macerya atılmaktansa ,ya sıvı sıstem takılmalı yada bu işe hiç girilmemeli...

(şahsi fikrimdir..uzun yıllar ve km ler boyunca sıralı sıstemı kullanmış yada şuan memnun olan kullanıcılara da saygım sonsuz..)

Rio35
27-Ekim-2013, 00:18
Aynen öyle bi tanıdğım sürekli araba değiştirir ve her aldığı lpgli arabayı sürekli ayara götürürdü.Yinede istediği gibi yaptıramazdı ayarını. O yüzden malesef yüksek deviri seven biri olarak diyorum en güzeli dizel almak :(

heh
28-Ekim-2013, 00:31
Tüm paylaşımlar için teşekkür ederim.Sıralı ya da sıvı;aslında araçlar bu sistemlerle 100 binli km leri geçip performans+eskime /yorulma durumu kontrol edildikten sonra çok daha güzel fikirler verecek bence.

happycar
31-Ekim-2013, 20:49
%100 lpg kullanan sıvı sistemde bile ancak %35 tasarruf oranı sağlanırken sıralı sistemdeki oranın %25 i geçmeyeceğine inanıyorum..(lpg 2,50..benzin 4,70 fiyatlarıyla)

LPG taktıracak olan kullanıclara tavsiyem verilen şişirme oranlara inanmamaları ve hesaplarını buna göre yapmaları ve sonradan hayal kırıklığına uğramamaları yönünde...

Ayrıca sıralı sistemlerde yeni yazılım ile benzin oranı düşürülmekte ve risk arttırılmaktadır.
Sıvı sistem de ise aracın kendi yüksek basınç pompası arızası ile ilgili haberler bulunmakta.

Her iki sisteminde riskleri bulunmakla beraber bu oranlar için lpg montajının yaptırılmasının birkez daha degerlendirilmesinde fayda olacagını dusunuyorum.

ser.duman
31-Ekim-2013, 20:56
Aynen öyle bi tanıdğım sürekli araba değiştirir ve her aldığı lpgli arabayı sürekli ayara götürürdü.Yinede istediği gibi yaptıramazdı ayarını. O yüzden malesef yüksek deviri seven biri olarak diyorum en güzeli dizel almak :(

++2:thumbup1:

ismaildikmen
24-Kasım-2013, 19:50
lpg ile ilgili birçok konu varmış yahu. hepsini birleştirdim.

heh
25-Kasım-2013, 01:41
İyi olmuş:thumbup1:

ismaildikmen
26-Kasım-2013, 16:28
abi ne yapalım insanlar araştırma yapmayarak hazıra konmaya alışmış.
:thumbdown:

heh
27-Kasım-2013, 01:35
Eline sağlık İsmail.

ismaildikmen
30-Kasım-2013, 08:25
Teşekkürler abi...

bilalaltan
05-Ocak-2014, 10:58
keşke bu başlık altında daha fazla bilgi paylaşımı görebilsek.. :blink:

M.karataş
05-Ocak-2014, 12:24
keşke bu başlık altında daha fazla bilgi paylaşımı görebilsek.. :blink:

öğrenmek istedikleriniz emin olun fazlasıyla var. Siz merak ettiklerinizi sorun biz cevaplarız

Smotra
30-Ocak-2014, 23:03
sportage ye lpg takıldıktan sonra motorda bir ses oldu enjektör veya benzin pompasından bu sorun mu yoksa gereken bir ses mi sizce ?

ser.duman
30-Ocak-2014, 23:14
LPG li spo sahibi arkadaslarimiz kesin cevap vereceklerdir

M70T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alonewolf
30-Ocak-2014, 23:51
Ben spoyu alırken kesinlikle tüp taktırmayacağım dedim kendi kendime
taktırıp arkasından birsürü uğraşmaktansa böyle olması daha uygun.
Yakıt tüketimi de 11 lerden 8 e indi pek yakında daha da düşürürüm sanırım

Passcard
31-Ocak-2014, 11:01
Arkadaslar hali hazirda proplemsiz calisan sistem yokmu?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

pascalim
31-Ocak-2014, 13:41
M.karatas arkadasimiz kullanıyor özelden yazın isterseniz

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

cihanbilal
31-Ocak-2014, 14:31
bende kullanıyorum. Lovato sıralı sistem uzun yol benzin dahıl 25 kr yakıyor

heh
31-Ocak-2014, 19:04
Sıvı sistem kullanan üyelerimizin zaman zaman paylaşım yapması diğer sıvı sistem düşünen üyelerimiz için çok iyi olur aslında.Katılımlarını ve belirli aralıklarla paylaşımlarını bekliyoruz.

u_d_cicek
31-Ocak-2014, 23:49
Sıvı sistem kullanan üyelerimizin zaman zaman paylaşım yapması diğer sıvı sistem düşünen üyelerimiz için çok iyi olur aslında.Katılımlarını ve belirli aralıklarla paylaşımlarını bekliyoruz.

+1 :thumbup1:

M.karataş
01-Şubat-2014, 12:47
sportage ye lpg takıldıktan sonra motorda bir ses oldu enjektör veya benzin pompasından bu sorun mu yoksa gereken bir ses mi sizce ?

sıvı sistemi taktırınca motordan enjektör sesleri geliyor evet. ama bu minimum düzeyde. o kadar da olur bence sorun yapılacak kadar değil. çünkü aracın içindeyken duyulmuyor. kaputu açmanız gerekir. yada çok yaklaşmanız.

Ben spoyu alırken kesinlikle tüp taktırmayacağım dedim kendi kendime
taktırıp arkasından birsürü uğraşmaktansa böyle olması daha uygun.
Yakıt tüketimi de 11 lerden 8 e indi pek yakında daha da düşürürüm sanırım

sıvı sistemi taktırdıktan sonra uğraşmanız gereken bir konu yok. sstem çok güzel çalışıyor. benzin yakmıyor. ve çok ekonomik.

Arkadaslar hali hazirda proplemsiz calisan sistem yokmu?

ben prins sıvı sistem taktırdım. sorunsuz çalışıyor. benzin tüketimi sıfır.

Sorularınız oldukça lütfen yazın. konuyu görmediğim için kaçırmışım. yada alıntı yapın lütfen..

ulaskurt
01-Şubat-2014, 21:02
Sehir ici kac kurus yakiyo sivi sistem?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Smotra
02-Şubat-2014, 00:00
sıvı sistemi taktırınca motordan enjektör sesleri geliyor evet. ama bu minimum düzeyde. o kadar da olur bence sorun yapılacak kadar değil. çünkü aracın içindeyken duyulmuyor. kaputu açmanız gerekir. yada çok yaklaşmanız.

sıvı sistemi taktırdıktan sonra uğraşmanız gereken bir konu yok. sstem çok güzel çalışıyor. benzin yakmıyor. ve çok ekonomik.

ben prins sıvı sistem taktırdım. sorunsuz çalışıyor. benzin tüketimi sıfır.

Sorularınız oldukça lütfen yazın. konuyu görmediğim için kaçırmışım. yada alıntı yapın lütfen..

şimdilik aracın için de sol ön tarafdan çok sağlam bir ses geliyor tabi bu rolantide ama araç giderken dediğiniz gibi minimum ve çok dikkat ederseniz ses geliyor ancak ben hiç sormadım sıvı sistem mi diye landirenzo diye bir marka , Birde bana dediler 4.500 devirde benzine geçecek diye bu 6. vitesde de geçecek sanırım ama lpg lambasında hiç değişmiyor otomatik mi yapıyor ? birde şimdi 140 150 gibi süratlarda bunu yapması kötü değil mi yada bunu ayarlatmak mümkün mü ?
şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için

ulaskurt
04-Şubat-2014, 21:54
Sehir ici kac kurus yakiyo sivi sistem?

Kirk kurus yakiyor

kanikarali
05-Şubat-2014, 00:02
Bu gece LPG de 14-17 kuruş arası indirim varmış..

heh
06-Şubat-2014, 00:35
15 kuruş indirim yapmışlar.Arada bir de olsa böyle ufak memnuniyet verici hareketler yapıyorlar:)

ismaildikmen
06-Şubat-2014, 23:28
O indirimler keşke liralar seviyesinde olsa...

heh
06-Şubat-2014, 23:43
Nerede o günler İsmail.

M.karataş
09-Şubat-2014, 02:04
şimdilik aracın için de sol ön tarafdan çok sağlam bir ses geliyor tabi bu rolantide ama araç giderken dediğiniz gibi minimum ve çok dikkat ederseniz ses geliyor ancak ben hiç sormadım sıvı sistem mi diye landirenzo diye bir marka , Birde bana dediler 4.500 devirde benzine geçecek diye bu 6. vitesde de geçecek sanırım ama lpg lambasında hiç değişmiyor otomatik mi yapıyor ? birde şimdi 140 150 gibi süratlarda bunu yapması kötü değil mi yada bunu ayarlatmak mümkün mü ?
şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için

ben ses için aracın dışından bahsetmiştim. içerideyken motordan en ufak bir ses gelmiyor.
Sıvı sistemde sizin isteğiniz dışında asla benzine geçmiyor. devir olayını ilk defa duydum. çok yüksek devirlerde de kullandm ama öyle bir sorun yaşamadım.

ademii
04-Mart-2014, 15:58
Arkadaslar yeni spo mu aldım. 2012 gls plus. Gercekten cok güzel bir araç. Şimdi sıvı sistem LPG taktirmak kaldı :) marka önerilerinizi ve nerede taktirdiginizi ogrenebilirmiyim. Referans olacağınız bir yer var mı.

ismaildikmen
04-Mart-2014, 16:33
Arkadaslar yeni spo mu aldım. 2012 gls plus. Gercekten cok güzel bir araç. Şimdi sıvı sistem LPG taktirmak kaldı :) marka önerilerinizi ve nerede taktirdiginizi ogrenebilirmiyim. Referans olacağınız bir yer var mı.

Aracınız hayırlı olsun. Eski mesajlar belki yardımcı olur. Okumanızı öneririm

ademii
04-Mart-2014, 16:33
Teşekkür ederim.

kiario63
05-Mart-2014, 17:14
Hayırlı olsun

tapatalk

Ventus
06-Mart-2014, 22:55
Sayın happycar sizin aracınızda LPG mevcutmu acaba?

Ventus
06-Mart-2014, 22:59
Sıralı sistem LPG.

ismaildikmen
06-Mart-2014, 23:43
Sıralı sistem LPG.

Kendinizi tanışma konusunda tanıtabilir misiniz?

heh
06-Mart-2014, 23:52

Hayırlı uğurlu olsun.Güle güle kullanın aracınızı.

Prins sıvı sistem taktıran üyelerimiz ve paylaşımları vardı forum içerisinde.Faydalı olur kanaatindeyim.

equilibriumerror
10-Mart-2014, 15:42
Arkadaşlar, tüp taktıranlar şimdilik memnun çünkü çok fazla km yapmadılar, tüple 50 bin yapınca, bir çok sözüne itibar edilir usta gdi motorlar için, piston düşmesi, sübap erimesi ( atık gaz tahliye sübabı) yaşanacak diyor. Sıralılarda daha erken, sıvı sistemde ise biraz daha geç görülecekmiş. Hala bir çözüm bulunabilmiş değil.

fatihko
10-Mart-2014, 17:43
1milyon km yapan taksi vardı lpg li motoru açılmamıştı ford focus tu sanırım ustalar 50 binde motor açmadan bahsediyor

MT27i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

equilibriumerror
10-Mart-2014, 18:30
gdi motorlardan bahsediyoruz

ismaildikmen
10-Mart-2014, 21:01
Inşallah sorun çıkmaz. Taktıranlara da hayırlı olsun, kazasız belasız ve sorunsuz kullanmayı nasip etsin

ismaildikmen
11-Mart-2014, 22:05
Arkadaşlar, tüp taktıranlar şimdilik memnun çünkü çok fazla km yapmadılar, tüple 50 bin yapınca, bir çok sözüne itibar edilir usta gdi motorlar için, piston düşmesi, sübap erimesi ( atık gaz tahliye sübabı) yaşanacak diyor. Sıralılarda daha erken, sıvı sistemde ise biraz daha geç görülecekmiş. Hala bir çözüm bulunabilmiş değil.

Tabi motor ve sistem yeni. Ileriki zamanlarda ve kilometrelerde naSıl bir sorun çıkarıp çıkarmadığını göreceğiz. Bazı spo severler sırf bu yüzden olayın içine pek girmek istemiyorlar.

equilibriumerror
12-Mart-2014, 14:08
gdi motorlara tüp taktırıldığında, hyundai ix35 veya spo, aracın beygir gücünde %5 artış bile meydana gelebiliyor çünkü motor soğumasını benzin değil, sıvılaştırılmış lpg, yakıt alımı sırasında yaptığından daha fazla verim alınıyor. Ancak yanma sonucu ortaya çıkan ısı, benzinle soğutmaya göre daha fazla soğumuş olan motorda hesap edilmeyen bir yıpranma ortaya çıkarıyor. ki buda uzun sürede veya 20bin km de daha büyük sorunlara yol açar. ne zaman çelik motor bi tüp markasını garantiye alır ancak o zaman taktırılır bence.

M.karataş
13-Mart-2014, 13:06
gdi motorlara tüp taktırıldığında, hyundai ix35 veya spo, aracın beygir gücünde %5 artış bile meydana gelebiliyor çünkü motor soğumasını benzin değil, sıvılaştırılmış lpg, yakıt alımı sırasında yaptığından daha fazla verim alınıyor. Ancak yanma sonucu ortaya çıkan ısı, benzinle soğutmaya göre daha fazla soğumuş olan motorda hesap edilmeyen bir yıpranma ortaya çıkarıyor. ki buda uzun sürede veya 20bin km de daha büyük sorunlara yol açar. ne zaman çelik motor bi tüp markasını garantiye alır ancak o zaman taktırılır bence.
Bilgi için teşekkürler. Bu bilgilere neye dayanarak yazdınız peki ? biraz daha detaylı olurmusunuz lütfen

equilibriumerror
13-Mart-2014, 15:55
Tüp konusunda gerçekten bilgili olan, değerli bi ustamıza internet üstünden ulaştık ve gdi motorlara yukarıdaki nedenlerden dolayı tüp takmadığını söyledi, bi iki sene sonra müşterileri ile sıkıntı yaşamamak adına uzak duruyormuş. Umarım yardımcı olmuştur. Sanırım kesin gerçek bilgilere, bi iki sene sonra yaşayanların tecrübeleri ile ulaşacağız.

sezops
13-Mart-2014, 16:34
Euro norm lari yukseldikce motorlar altrrnatif yakittan uzaklasacak sanirim. Mesela euro 6 normlarinda zannetmiyorum lpg sanirim hic olmayacak gibi.

Cevreye duyarli motorlar uretiliyor bir yandan da guc kaybi yasaniyor vede yakit artiyor.

Az yakan cok kacan cevreye duyarli lpg uyumlu zorda kalinca dizellede giden araba yapmak gerek. Hatta pedal da ekleyelim egzersiz yapariz.

fatihko
13-Mart-2014, 17:28
Lpg den dolayı motor yaptıran varmı? Maliyeti ne?

MT27i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

equilibriumerror
14-Mart-2014, 15:05
forumda bi arkadaş, lpg yüzünden piston düşmesi yaşayan birinden söz etmişti, yanlış hatırlamıyorsam 5-6 bin lira masrafı var demişti, ix35 için.

equilibriumerror
20-Mart-2014, 16:54
http://arabayorum.net/lpg-de-subap-erime-sorunu-ve-cozumleri/

ser.duman
20-Mart-2014, 20:46
Piston düşmesi LPG yüzünden olmamıştı..

equilibriumerror
21-Mart-2014, 14:24
Dediğim gibi yanlış hatırlıyor olabilirim, internette biraz araştırma yapınca yukarıda linkini verdiğim adreste, ayrıntılı olarak gdi motor tüp problemi anlatılıyor, inşallah yardımcı olur.

ser.duman
21-Mart-2014, 19:36
anlatımlar doğru ancak GDİ motorlar için değil,genel olarak tüm euro5 motorlar içindir..

bilalaltan
09-Nisan-2014, 21:51
arkadaşlar bütün her şeyin haricinde hala sportage için lpg sisteminin fiyatı 6.500 lira civarı mı?

silverhawk07
09-Nisan-2014, 23:17
montajı yaptırdıktan sonra vazgeçme ihtimaliniz yok . sistem kurulumu için vakum pompasına rekorlu bir delik açılıyor.. sistemin geri çevrilmesi ancak yüksek basınç pompasının değişmesi ile oluyor maliyet 3500 tl civarı, ayrıca zamanla basınç pompası valfinde arıza meydana gelebiliyor..

M.karataş
10-Nisan-2014, 23:54
hala cevap alamadım sizden. bu anlattığınız olay sıvı sistem için mi ?

silverhawk07
11-Nisan-2014, 07:25
hala cevap alamadım sizden. bu anlattığınız olay sıvı sistem için mi ?
%50yakıt %50 lpg karışımı ile çalışan sistemi gdi motorlara uygulayabiliyorlar

ceratodream
13-Nisan-2014, 11:27
montajı yaptırdıktan sonra vazgeçme ihtimaliniz yok . sistem kurulumu için vakum pompasına rekorlu bir delik açılıyor.. sistemin geri çevrilmesi ancak yüksek basınç pompasının değişmesi ile oluyor maliyet 3500 tl civarı, ayrıca zamanla basınç pompası valfinde arıza meydana gelebiliyor..

Mustafa bu aracin korede lpg li uretimi varmi ?

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

silverhawk07
13-Nisan-2014, 22:14
Mustafa bu aracin korede lpg li uretimi varmi ?

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bildiğim kadarıyla sportage slovakya üretimi.. ve genelde avrupalılar lpg ile hoşlaşmaz.. nede olsa bizim gibi sürekli yakıtdan kazıklanmıyorlar..
Gdı motorlar yapısı gereği lpg ile muhteşem bir ikili olamıyor.. lpg takılmaz demiyorum. takılır ama.. ya sonrası .. :) ( km arttıkca. yüksek basınç pompası arıza verecek, subablar uzayacak , katalitik konvertör.. gereğinden fazla ısındığı için tıkanacak , oksijen sensörlerinin ömrü benzinle kullanıma göre yarı yarıya düşecek.. )

fatihcastle
14-Nisan-2014, 22:18
bildiğim kadarıyla sportage slovakya üretimi.. ve genelde avrupalılar lpg ile hoşlaşmaz.. nede olsa bizim gibi sürekli yakıtdan kazıklanmıyorlar..
Gdı motorlar yapısı gereği lpg ile muhteşem bir ikili olamıyor.. lpg takılmaz demiyorum. takılır ama.. ya sonrası .. :) ( km arttıkca. yüksek basınç pompası arıza verecek, subablar uzayacak , katalitik konvertör.. gereğinden fazla ısındığı için tıkanacak , oksijen sensörlerinin ömrü benzinle kullanıma göre yarı yarıya düşecek.. )

Dogru diyorsunuz ama ben landirenzo taktirdim ve farkini vererek tum motor aksamini 5 yil garantiye aldirdim bozulmasi beni alakadar etmez bi yerde bi de su konu var takan kisi 3 yildir bi sorun yasamadik diyor

LG-D802 cihazımdan gönderildi

ismaildikmen
15-Nisan-2014, 21:16
hayırlı olsun. güle güle kullanın

heh
16-Nisan-2014, 01:57
Dogru diyorsunuz ama ben landirenzo taktirdim ve farkini vererek tum motor aksamini 5 yil garantiye aldirdim bozulmasi beni alakadar etmez bi yerde bi de su konu var takan kisi 3 yildir bi sorun yasamadik diyor

Güle güle kullanın. Kazasız belasız.

fatihcastle
16-Nisan-2014, 02:02
Tesekkur ederim umarim pisman olmam ama turkiye sartlari malum

heh
16-Nisan-2014, 02:54
Tesekkur ederim umarim pisman olmam ama turkiye sartlari malum

Landirenzo iyi bir marka.5 yıl garanti satın almanız çok iyi olmuş.Gönül rahatlığı ile kullanın

M.karataş
16-Nisan-2014, 14:18
Yeni sportage çıktığından beri bu lpg nin olumsuz yorumları ve kesin bilgileri neden buraya yazılmıyordu da şimdi herkes taktırdıktan sonra yazılıp insanların moralleri bozuluyor merak ediyorum.
Çözüm yolları için fikir verseniz daha iyi olmaz mı ?

silverhawk07
16-Nisan-2014, 22:40

kişisel garanti aldıktan sonra tabiki kullanırsınız. lpg takılma amacı tasarruf.. peki yatırımınızı kaç yılda amorti edecek?

fatihcastle
16-Nisan-2014, 22:47
kişisel garanti aldıktan sonra tabiki kullanırsınız. lpg takılma amacı tasarruf.. peki yatırımınızı kaç yılda amorti edecek?

Suan itibariyle 98 tl lik lpg ile 498 km yol gitti benzinle 240 tl ile 460 km gitti bilmem anlatabildimmi biz yilda 25000 km yapiyoruz

silverhawk07
16-Nisan-2014, 22:50
Yeni sportage çıktığından beri bu lpg nin olumsuz yorumları ve kesin bilgileri neden buraya yazılmıyordu da şimdi herkes taktırdıktan sonra yazılıp insanların moralleri bozuluyor merak ediyorum.
Çözüm yolları için fikir verseniz daha iyi olmaz mı ?

lpg konusunda en başından beri olumsuz yanıtlar verdim. bu bilgiler her zaman vardı . önemli olan sizin görmek istediğiniz kısım.. kullandığınız araç düşük segment bir araç değil. bir araca o kadar para veriyorsunuz. ( aracın yakıt değerleri normalde düşük sayılmaz çünkü ekonomi aracı değildir.) lpg sistemi için para harcıyorsunuz.. ( araç muayenesi vs ekstraları hariç , kapalı oto parkalara almamaları hariç , bagajın daralması hariç , sadece lpg kullanmıyorsunuz bunun yanında benzinde alıyorsunuz.) lpg uygulamalarında aracınızın garanti dışı kalacağı konusunda çelik motor sizi uyarır. ayrıca bir sistem %40 oranında tasarruf sağlamıyorsa yatırım yapılması bence uygun değil.

işh. geçen zaman içerisinde ben haksız çıkarım.. ve hiçbir sorun yaşamazsınız

ismaildikmen
17-Nisan-2014, 09:47
bilmem anlatabildimmi
Lütfen bu tarz yazılardan kaçınalım...

tako74
17-Nisan-2014, 11:23
Suan itibariyle 98 tl lik lpg ile 498 km yol gitti benzinle 240 tl ile 460 km gitti bilmem anlatabildimmi biz yilda 25000 km yapiyoruz

Usta sen km'de 20 kuruştan bahsediyorsun ki buda %60 tasarrufa denk gelir. 20 kurusluk rakamı dizeler bile zor tutturuyor. Dediğin gibi ise mantıklı.

Tarık İPhone' dan gönderdi.

fatihcastle
17-Nisan-2014, 11:36
Valla pompadan cikan rakam bu zaten cok surati sevmem

M.karataş
17-Nisan-2014, 11:52
lpg konusunda en başından beri olumsuz yanıtlar verdim. bu bilgiler her zaman vardı . önemli olan sizin görmek istediğiniz kısım.. kullandığınız araç düşük segment bir araç değil. bir araca o kadar para veriyorsunuz. ( aracın yakıt değerleri normalde düşük sayılmaz çünkü ekonomi aracı değildir.) lpg sistemi için para harcıyorsunuz.. ( araç muayenesi vs ekstraları hariç , kapalı oto parkalara almamaları hariç , bagajın daralması hariç , sadece lpg kullanmıyorsunuz bunun yanında benzinde alıyorsunuz.) lpg uygulamalarında aracınızın garanti dışı kalacağı konusunda çelik motor sizi uyarır. ayrıca bir sistem %40 oranında tasarruf sağlamıyorsa yatırım yapılması bence uygun değil.

işh. geçen zaman içerisinde ben haksız çıkarım.. ve hiçbir sorun yaşamazsınız

Aracımda sıvı sistem lpg var. benzini çok nadir alıyorum. İstediğim kapalı otoparka girebiliyorum. Bagajım küçülmedi aynı orantıyı koruyor. Evet araç düşük segment sınıfında değil ama lpg taktırıp içim rahat bir şekilde sürüyorum.