Merhaba,

1.5 CRDI Cerato (2006 model, 52.000 km) yakt sarfiyat ile ilgili bir konuda yardmlarnz almak istiyorum.

Getiimiz yl temmuz ay ierisinde, yaz tatili iin Ankara-zmir gzergahnda seyahat etmitik. Seyahat ncesinde aracmn bakmn (tam sentetik Mobil 5W-40 ya, ya filitresi, hava filitresi, fren hidrolii, antifiriz deiimi ve genel kontroller) yetkili serviste yaptrmtm.

Bu seyahatte tam dolu depo ile (yaklak 60 lt) toplam 1100 km (200 km kadar ehirii) yol yapmtm. ehirleraras ve ehirii kullanmda klima devaml ak ve 21 dereceye ayarlyd. ehirleraras genelde sakin kullanmtm ve aracm 100-110 km/s civarnda hzlarda srmtm.

15 gn nce yine ayn gzergahta ve yaklak ayn artlarda yolculuk yaptm. Aracmn bakmlarn yola kmadan nce yine yetkili serviste yaptrdm. Yol ve kullanm artlar nceki yl yaptm seyahat ile neredeyse aynyd.

Ancak bu sene yaptm seyahatte gidite aracm bir depo ile 900 km (650 km ehird, 250 km ehirii) kadar yol yapabildi. Dnte ise bir depo ile yaklak 750 km (650 km ehird, 100 km ehirii) yol yapabildim.

Yaklak ayn artlarda yaplan bu seyahatlerde yaklak 200-350 km daha az yol yapm olmam dikkatimi ekti.

Bu sene de seyahat ncesinde aracmn tm bakm (tam sentetik Mobil 5W-40 ya, ya filitresi, hava filitresi, polen filitresi deiimi) ve kontrolleri serviste yaplmt ve hibir anormallik grlmemiti.

Forumda aralarla ilgili teknik bilgisi olan arkadalarn olduunu takip ediyorum. Bu kadar byk saylabilecek yakt sarfiyat farknn neden ortaya km olabilecei ve aracmn motorunda yolunda gitmeyen ne gibi skntlarnn (sensrlerdeki kirlenme, injectorlerde problem, EGR problemi, ..vs) olabilecei konusunda yardmlarnz bekliyorum.

Aracmda bildiim tek sknt, motor soukken turbodan gelen slk sesi. Aracmn ekiinde herhangi bir anormallik de olmad.

Yakt devaml Petrol Ofisi'nden ayn bayiden ve hatta ayn pompadan alyorum.

Getiimiz ylki seyahat ncesinde ve bu yl da ayn ekilde bir depo yakta Wrth Common Rail Diesel yakt katks eklemitim.

Uzun bir yaz olduu iin hogrnze snyorum.

Bilgisi olan tm arkadalarn konu ile ilgili fikirlerini bekliyorum.

Sayglarmla,