Hogeldiniz, ye Olmak in Tklaynz ye Ol Butonuna Tklayn Ve Club'e Katln.

Lovato Otogaz Sistemleri  

Sayfa 1/6 123 ... SonSon
54 sonutan 1 ile 10 aras

yelik tarihi
    Nov 2011
    Yer
    Afyon
    Ad Soyad
    Musa poyraz
    Ya
    25
    Ara Modeli
    Renault
    Ettii Teekkr
    0
    0 mesaja 0 teekkr ald

Question Cerato Nasl Bir Ara ?

lk nce hepinize merhaba.. Foruma daha yeni ye oldum ve bilgilerinize gerekten u sra son derece ihtiyacm var.

2001 model Renault Clio kullancsydm daha 1 haftaya kadar ve aracm sattm uan iin yeni araylara yneldim listenin bandada 2007-2008 model bir Cerato var hatta tek seenek olarak. Ama okadar ok soru iaretleri doduki bir trl karar veremiyorum.

1- Ben bugne kadar hep benzinli ara kullandm. Dizel motorlar iin hemen lyo, 5 para etmez, 100bin kmden sonra at cerato'yu vs. vs. gbi laflar duydum. Bu ne derece dorudur ?

2- Ceratolarn piyasas nasldr ? Mesela 23'e bir ara aldm ihtiyacm var 20'ye brakabilirmym bu arac ?

3- 1.6 crdi ex'mi , 1.6 crdi lx'mi ? Bu aralarn hangisini tercih edersnz ?

4- Alrken dikkat etmem gereken en nemli ey nedir ?

5- Bakmlar arm ? Yedek para konusunda sknt yaarmyz ?

6- Her forumda ayr bir telden ses kyo. Ksacas alnrm bu ara ? Hem ailem hemde benim yam gerei hz tutkumu frenleyebilir mi ?

imdiden teekkrler cevap veren arkadalara

ReNe - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    May 2011
    Yer
    STANBUL
    Ad Soyad
    MURAT AKURLU
    Ya
    33
    Ara Modeli
    2013 KIA RIO 1.4 Sporty Hatchback
    Ettii Teekkr
    57
    98 mesaja 140 teekkr ald

Musa Bey hogeldiniz ,
    2005 model Cerato sahibi olarak sorularnza kendime cevaplar vereyim tabii arkadalarmzda yorumlarda bulunacaklardr nk Cerato Kia iin ok nemli bir modeldir .

1) Dizel motorlar zellikle yeni modeller yaps itibariyle benzinli motorlara gre daha dayankl paralardan imaledilir nk ayn hacimde benzinli motorlara gre ok fazla tork retiyorlar ve ktrma oranlar ok daha fazla bylece turbo yu saymazsak dizel motorlar ilk rektefiyeye kadar 400.000 den fazla km yapabilirler ama bakmlar munazaman yaplrsa ve mantkl kullanclarn elinde tabii ho piyasada 400.000 km yol yapm ceratolar bile var benim aracm 119.000 km de ve ilk gnk gibi sarsntsz , gl , kesintisiz almasna devam ediyor hatta mar sresi bile ayn 1.5 - 2 saniyede alyor . Bu konularda direkt cerato yada kia sahipleriyle bilgi alveriinde bulunmak daha mantkl malum ortalkta bilgi ve deneyimi olmayan bir ok insan mevcut .

2) Ceratolarn piyasas gnden gne iyileiyor nk c segmenti sedanlar ierisinde fiyatna gre iyi donanm ve uzun mrl bir yap sunuyor , ne kadar bakml ara bulursanz sizde dikkatli kullanrsanz mkn olduunca az deer kaybna urararacnz zaten 2. el aldnzdan ciddi deer kayplar yaamayacaksnz .

3) ex olan modeller lx modellerden daha fazla donanma sahptir , konfora nem veriyorsanz ex i tercih edin muhakkak satarken avantaj salar sonuta .

4) 2005-2006 modellerde fabrikasyon debriyaj st merkezi problemi olup garantiden aralarmz tamir edildi ama 2007-2008 ve daha yeni modellerde bu roblem olmam sanyorum . Benim aracm neredeyse hi ya yakmyor ama tabii klasik olarak bulduunuz aracn kaytlarna bakn turbo arzas daha nce yapmm , ya ve kurum ne durumda.

5) Yedek parada hi sknt yaamadm akas sorunda yaamadm pek o yzden de sknt duymadm , piyasada orjinal olduu kadar yan sanayi rnlerde var bylece bakm masrafnz daha dk seviyede tutabilirsiniz. Bakm bence hi ar deil ksa rnek vermek gerekirse zel servise 5 litre castrol ya + ya filtresi + hava filtresi + mazot filtresi+polen filtresi gibi klasik bir bakm iilik dahil 140-160 tl aras yaptrabiliyorum .

6) Bu maddede syleyeceklerim senin yanda birini kt etkileyebilir chiptuning ile ok ciddi keyifli makine haline geliyor ceratolar ki benim aracm 102 hp den 125 hp lere kt tabii ben 195-60-15 lastiklerimi 215-45-17 lerle deitirdim bylece araba daha rijit ve ara hzlanmalar ok daha keyifli hale geldi sende alacan aracnda 2000 tl ye yakn para bu ilemlere ayrrsan birde 115 hp lik cerato tercih edeceinden ok memnun kalacan dnyorum . Bu yalarn biraz daha kontroll geirmeni dilerim zaten ileride heves azalyor

WE LOVE KIA
    THE KOREAN TIGER

kanki - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Sep 2010
    Yer
    SAKARYA-ST.
    Ad Soyad
    Muhammet KISA
    Ya
    34
    Ara Modeli
    ----
    Ettii Teekkr
    0
    3 mesaja 4 teekkr ald

Merhaba Musa bey ncelikle aramza ho geldiniz. Cerato nasl bir ara demisiniz Murat bey ok gzel anlatm saolsun. Ben 1 yl 2008 cerato ex dsl comfort kullandm. Debriyaj konusunda herhangi bir sorun yaamadm lakin debriyaj biraz serttir. Tabi orjinal balatasyd ara 59000 de idi deitirildikten sonra pamuk gibi olduunu ou arkadatan duydum. Yakt performans konusunda ok iddial bir aratr. Bi okadarda konfora sahip olup yolda dizel ara hissi hi bir zaman vermez. Ara dier dizel aralar gibi dk devirde veya yksek devirlerde motor sesini almaz. Ceratodan inip focusa bindiiniz zaman aradaki fark annda hissedersiniz. Dizel aralarda turbo nemli bir konudur. Yoldan geldiinizde arac 1 dakika kadar rolantide altrp sonra stop ederseniz veya ilk altrmada en az 1 dk rolantide bekleyip sonra hareket ederseniz herhangi bir sorun yaamzsnz. Bu dizel turbo motor olan her ara iin geerlidir. Kulaktan duyma bilgilere dayanarak ara almayn. Ben kullanc olarak ve snfndaki ou arac kullanm olarak size ceratoyu iddetle tavsiye ediyorum.

Siz ikiyi bir ettiinizde! O bir dediinizi iki etmez.!

yelik tarihi
    Nov 2011
    Yer
    Afyon
    Ad Soyad
    Musa poyraz
    Ya
    25
    Ara Modeli
    Renault
    Ettii Teekkr
    0
    0 mesaja 0 teekkr ald

Cevaplarnz iin ok teekkrler, Kerata diye yatp Kerata diye kalkar oldum 23bine 2007,2008 mdel bir cerato alabilirim galiba ? Turbo arzas varsa daha nceden ve deimse bana sorun yaatrm ? yle bir fiyatlara baktm bir turbo 1.325 TL civar.. Turbolarn mr ne kadar ?

kanki - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Sep 2010
    Yer
    SAKARYA-ST.
    Ad Soyad
    Muhammet KISA
    Ya
    34
    Ara Modeli
    ----
    Ettii Teekkr
    0
    3 mesaja 4 teekkr ald

Turbosu arzal ara zate n kendini belli eder slk sesi gibi bir ses ,ekite dklk ve ar duman atar. Kullanma gre mr deiir 25000 km dede deitiren vardr 100000 km dede

Siz ikiyi bir ettiinizde! O bir dediinizi iki etmez.!

ReNe - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    May 2011
    Yer
    STANBUL
    Ad Soyad
    MURAT AKURLU
    Ya
    33
    Ara Modeli
    2013 KIA RIO 1.4 Sporty Hatchback
    Ettii Teekkr
    57
    98 mesaja 140 teekkr ald

Motorun mr boyunca 2 defa deiebilecei syleniyor turbonun , yani kullancyla direkt alakas olan bir para yukarda dendii gibi arac altrp turbonun yalanmas iin 1 dakika rlantiden bekleyip yola yle kmaya veya gn iinde gezdiniz arac park edp 1 dakika daha rolantide bekletip turbo pallerinin yavalamasna dikkat ederseniz , e birde motoru 4000-4500 devirlerde bo yere zorlamadktan sonra turbo uzun mrl olur . Fabrikasyon bir hata olmas durumu ayr o zaman ne kadar dikkat ederseniz edin kt spriz olabilir ahsen bizim ara 119.000 de daha ok kr turboda sorun yok

WE LOVE KIA
    THE KOREAN TIGER

ilkeRio - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Jan 2011
    Yer
    AFYON
    Ad Soyad
    LKER G.
    Ara Modeli
    RO 2006
    Ettii Teekkr
    0
    0 mesaja 0 teekkr ald

musa bey ncelikle aramza hogeldiniz..pek bi yorum yapmama gerek kalmam ama afyon da cerato konusunda yardm olabilirim...

cer.fire - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Jun 2011
    Yer
    ankara
    Ad Soyad
    mer oktar
    Ya
    46
    Ara Modeli
    2005 cerato crdi comfort
    Ettii Teekkr
    9
    14 mesaja 14 teekkr ald

Musa Bey ncelikle hogeldiniz arkadalar ceratoyu zaten anlatmlar ama bende 2005 cerato dizel kullancs olarak benzer eyler syleyeceim.

ncelikle cerato dizel c snf sedan dizellerde en ne kan modellerden ekonomi, performans da bal tad veren bir ara , birde ceratonun bakmlarn aksatmazsanz size uzun yllar hizmet eder. ikinci el alacanz iin arabay iyice bir kontrol ettirin. sollamalarda inanlmaz atik , arabay ok zorlamamama ramen arasra gaza yklenince dier arabalara gre farkn gsteriyor. cerato gven veren bir ara.
    ama yinede herzaman trafik kurallarna uyalm

araba 120.000 km ye dayad iin yava yava yeni araba arayna girmeye baladm ama cerato dizelin imalat devam etse yine bu arabadan almay dnebilirim.

kia kaliteli salam arabalar retiyor, kia daki tek problem sfr alnca satarken uranacak deer kayb olabilir. siz zaten ikinci el alacanz iin byle bir kaypta szkonusu olmayacaktr. karar sizin.

heh - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    May 2011
    Yer
    kocaeli
    Ad Soyad
    hakan yolaan
    Ya
    37
    Ara Modeli
    cerato comfort 2006 crdi 123HP-250NM
    Ettii Teekkr
    916
    1.116 mesaja 1.377 teekkr ald

Musa Bey aramza hogeldiniz.Umarm bakml bir cerato alr,ceratonun nasl bir araba olduunu siz kendiniz grrsnz.

Kia ya kar halen lkemizde gemiten -jetpa-dan kalma nyarg var.Adamlar ne kadar iyi rn ortaya karsalar da bir trl bu nyargy ykamyorlar.Tabi bu durumda elik Motorun himi kabahati yok?Bence var.Bu kadar gzel ve dayankl aralar reteceksin/distrbtrlnn yapacaksn ,ama reklamn yapmayacaksn!!!!!!!

elik Motorun tek problemi markann reklamn yapmamas.

Peki insanlar Kia y nasl tercih ediyor?

-Kia kullanclarnn ounluu aracn deitirdiinde tekrar Kia alyor.nann Kia nn en byk reklam ajans yine kendi kullanclardr ve bir kez kullanmaya baladnz m aracnz deitirseniz dahi yine kia nn verdii haz,srteki emniyet hissi ve Kia markasnn kalitesinden habersiz evrenizde dolaan dier denk marka otomobil srclerinden farkl olduunu bilmeniz vb. duygular arar olursunuz!!!
    Cerato nasl bir aratr?Trkiye de Kia bu arac nasl gryor?
    -'Cerato Kia nn Amiral gemisidir...'(Kia servis mdr Gazanfer Bey in szdr.)

Ben 2006 model dizel cerato sahibiyim.Aracmn ilk sahibiyim.Bugne kadar bana hi sknt karmad.Yukarda yazlanlarn tamamna katlyorum ve Muhammet Beyin yukarda bahsettii gibi 1 dk kuralna uyarsanz ve aracnz ok sert kullanmazsnz yani ani devir deiiklikleri-ara gaz pedalna bastka kendini ileri atar,inanlmaz seridir,tork ok yksektir,brak beni gitmem lazm der,vs.vs.

Ankara dan stanbul a doru gelirken Cankurtaran Tepesi(rakm 1580 m) ni o yolu kullanm olanlar bilir.Bu bayram tatili dn aracmda 4 kii ve bagaj dolu iken tepeye trmanmaya 90 km/sa ile baladm.Ksa sre sonra sratim 175 ti.O tepeye kmak iin ka km yol gitmek gerekiyor onu bilmiyorum ama Cankurtaran tabelasn grene dek aracn ne srati dt ne de hararet problemi oldu.-Bu ekilde sratli ara kullanan bir insan deilim normalde.Ancak bu zellikle ylda 1 ve ya 2 kez buna cesaret edebirlisem arata biriken karbonlar dekarbonize etmek iin bu ilemi tekrarlyorum.Yine de yaptm ok riskli ve tavsiye etmiyorum.Arata bulunan herkesin rzasn almama ramen bunu bir daha yapmamaya kendi kendime sz verdim.-

Yani ceratoya tork,motor salaml(doru kullanldnda),kaporta dayankll (ara 1340 kg bo arlnda),yol tutuu,konfor,.,.,.,.., bakmndan gz kapal kefil olabilirim.

Bir sonraki aracm muhtemelen yine Kia olacak.Ve eer getirirlerse Dizel motorlu Cerato.-Hatta bunun iin elik Motora bir e-posta attm.Sitem ettim.

Yedek para ile ilgili hibir problem yaamazsnz.Arac sfr dan yapmak iin Koreden para getirmek gerekse de bu ilem toplam 10 gn sryor.Yedek para ve servis ana bakmlar dier firmalara gre %50-40 daha ucuz(Bu durumu defalarca kendi gzmle grdm).

Dizeli 3 sene arka arkaya en sessiz dizel seildi.Motorun stnde,motorun altnda ve komple motor kompartmannda-src ve yolcu kabini duvarnda ses izolasyon malzemeleri var.(2 gn nce dinlenme tesisinde arkama bu kasadan bir nceki kasa passat park etti.Babam yanmdayd ve 'Olum o arabann motorunda arza m var?Neden traktr gibi ses karyor?'diye sordu.Arata arza yoktu.Benim gibi duvar kenarna park etmiti.Ben oradan ayrlrken babama benim arabamda ayn sesi karyor mu?diye sorduumda cevap Hayr d.....,Zaman zaman aracma i yerimden baz arkadalarm alyorum ve i k beraber kyoruz.Arac onlar da yolcu kabini iinde iken altrdmda[camlar kapal] '1 dk turbonun yalanmasn beklememiz gerekiyor.Kusura bakmayn 'dediimde sorulan soru,'Ara dizel mi?Gerekten ieri neredeyse hi ses gelmiyor.'diyorlar.Bu olay bir ka kez yaadm ve eminim bunu yaayan bir ok arakadam vardr. )

Alacanz Cerato yu bildiiniz iyi bir oto tamircisine ama daha nce yetkili servise kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.Orada arata bir sorun olmadna dair cevap alr almaz aracn keyfini karmaya balayn.Piman olmazsnz.

Cerato iyidir.Katln aramza.

heh - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    May 2011
    Yer
    kocaeli
    Ad Soyad
    hakan yolaan
    Ya
    37
    Ara Modeli
    cerato comfort 2006 crdi 123HP-250NM
    Ettii Teekkr
    916
    1.116 mesaja 1.377 teekkr ald

Ayrca yukarda yazdklarma ek olarak u bilgiyi de eklemek isterim ki;

Motorda kullanlan yan markasn dahi sk sk deitirmek sakncaldr.Bu ekilde srekli motor ya markasn deitirmek fla ilemi yaplmad taktirde motor mrn inanlmaz ksaltr.

Sayfa 1/6 123 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler