10 Kasım LPG KABLO

şanzıman yağı değişimi hk

'Sorento' forumunda orucreis tarafından 15 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. orucreis

orucreis Sürücü

Alınan Beğeniler:
    89
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yasin
    Araç Modeli:
    Eski (2007 Sorento EX (xforce))cu
    merhabalar

aracım 153.000 kmde daha önce şanzıman yağı değişimi hakkında çok farklı fikirler aldım. değişir, değişmez, sakın değiştirme vs vs.

aracımı daha uzun seneler kullanmak istiyorum bu nedenle doğru bir bilgiye ihtiyacım var. şanzıman yağını değiştirmeli miyim? değiştirmeliysem hangi yağı kullanmalıyım?

şimdiden teşekkür ederim.

AŞKINRANCE bunu beğendi.
  2. sezeryildirim

sezeryildirim Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    85
    Gerçek Ad-Soyad:
    SEZER YILDIRIM
    Araç Modeli:
    OPEL CORSA 1.3 CDTİ EASTRONİC
    Kesinlikle değiştir ustalar değişmez sonsuz diyor ancak birazdan açmış olduğum konuda kendi actigim sayfada çıkan yağı ekleyecem

3. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hangi yağ olursa olsun mutlaka zamana ve çalışmaya bağlı olarak etkilenir ve özelliği ilk koyulduğu zamanki gibi kalmaz.O yüzen ben de değiştirmenizi tavsiye ederim.Ancak en kaliteli yağ hangisi ise onunla değiştirin.

4. sezeryildirim

Alınan Beğeniler:
    85
    Gerçek Ad-Soyad:
    SEZER YILDIRIM
    Araç Modeli:
    Resimleri paylastim inceleyebilirsiniz

AŞKINRANCE bunu beğendi.
  5. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    RANGE ROVER 3.0 TD6 VOGUE
    Merhaba
    Sorento şanzıman yağı bellirli km lerde mutlaka değişmelidir.
    Siz şanzıman yağı değişmez vs. gibi söylenenlere kulak asmayın.
    Şanzımanın uzun yıllar bize sorunsuz hizmet verebilmesi için sorento için max 45.000 km aralıklarla
    7-8 litre civarı yağı mutlaka değişmelidir.
    Castrol sitesinde " CASTROL TRANSMAX DEX III MULTIVEHICLE " bu yağ öneriliyor.

6. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    İlk kasa kıa Sorento 5 vites otomatik şanzıman için " ATF 3 " Yağ kullanılmalı.
    Castrol sitesinde " CASTROL TRANSMAX DEX III MULTIVEHICLE " bu yağ öneriliyor.

7. orucreis

orucreis Sürücü

Alınan Beğeniler:
    89
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yasin
    Araç Modeli:
    Eski (2007 Sorento EX (xforce))cu
    şanzıman yağı (yaklaşık 7 lt) castrol transmax Dex III
    difransiyel yağları (ön arka toplamda yaklaşık 3,5 lt) castrol axle epx 80w-90
    işçilik dahil 340 tl ye değiştirdim.

çıkan yağlar görünüm itibarı ile gayet iyi durumdaydı. ancak viskozite ve kimyasal olarak görevini yerine getirebiliyor muydu bilemiyorum. şimdi içim rahat :)

AŞKINRANCE bunu beğendi.
  8. sezeryildirim

Alınan Beğeniler:
    85
    Gerçek Ad-Soyad:
    SEZER YILDIRIM
    Araç Modeli:
    hayırlı olsun yeni herzaman yenidir

9. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    Hayırlı olsun . İyiki değiştirmişsiniz..
    bu bakımda difransiyel yağını bende değiştireceğim. 120.000 km oldu benim araçta.

orucreis bunu beğendi.
  10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hayırlı olsun.

orucreis bunu beğendi.
  11. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    Son bilgilerin bu konudada olması için diğer konudan kopyaladım. Konu kısmı daha dikkat çekici.

KIA RESMİ İNTERNET SAYFASINDA ; servis bakım konfıgatöründe 5-1 otomatik şanzıman yağı için CASTROL ATF MULTİVEHİCLE bu yağı önermiş.
    http://www.castrol.com/content/cast...one/image.img.full.high.jpg/1392915814184.jpg
    CASTROL ATF MULTİVEHİCLE
    MULTIVEHICLE OTOMATİK TRANSMİSYON YAĞI
    GENİŞ BİR ARAÇ YELPAZESİ VE ÇOĞU UZAK DOĞU MARKALARI İÇİN UYGUNDUR.
    ATF Multivehicle, çoğu Uzak Doğu menşeili binek aracın otomatik şanzımanları için özel olarak üretilmiştir.
    Uzak Doğulu araç üreticilerinin talep ettiği JASO 1A performans seviyesini karşılar.

TAKILDIĞIM NOKTALAR: CASTROL ATF MULTİVEHİCLE ' yağ kıanın tüm binek otomatik vites araçları için önerilmiş. Bizim kullandığımız şanzıman aynı zamanda ağır hizmet koşulları içinde yapılmış. Ben araziye çok fazla çıkmıyorum LOW-RANGE vitesi çok kullanmıyorum -Şanzımanı zorlamıyorum vs diyen varsa bu yağı kullansın bence.

CASTROL RESMİ İNTERNET SAYFASINDA ; Kıa sorento 5-1 otomatik şanzıman yağ değişimi için CASTROL TRANSMAX DEX III MULTİVEHİCLE öneriyor.
    Onaylar:
    • Allison C4
    • Allison TES 389
    • Ford Mercon
    • GM Dexron IIIH
    • MAN 339 Z1, V1
    • MB-Approval 236.9
    • Voith H55.6335.xx
    • Volvo 97340, Volvo 97341
    • ZF TE-ML 04D, 14A, 17C
    TAKILDIĞIM NOKTALAR : Castrol un tavsiye ettiği gibi bu yağ aynı zamanda ağır hizmet şartları için yapılmış. Bu normları karşılıyor. Araziye çıkarım low-range vitesi bol miktarda
    kullanırım dağ-tepe dolaşırım vs diyen varsa şanzımanda bu yağı kullansın bence.

Arkadaşlar konuyu elimizden geldiğince hepbirlikte epey araştırdık, Ben bile yorumları yazarken kimseyi yanlış yönlendirmemek adına bence yazıyorum. Önemli bir konu çünki.
    Bu nedenle yağ değişimini kendisi veya özel serviste yapacak olan arkadaşlar en azından bu bilgileri araştırarak kendide kesin ikna olduktan sonra yola devam edebilir.
    Son olarak kendi tercihim vakti zamanı geldiğinde otomatik şanzıman yağımı şanzıman yağımı CASTROL TRANSMAX DEX III MULTİVEHİCLE bu yağla değiştireceğim.

orucreis bunu beğendi.
  12. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Bakimlariniz hayırlı olsun arkadaşlar

orucreis bunu beğendi.
  13. abraxas07

abraxas07 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Aydın Delice
    Araç Modeli:
    Kia Sorento
    Otomatik vites araçta park konumundan D konumuna alırken ses ve hareket oluyorsa yağın değişim zamanı gelmiştir.. Test edildi..

14. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    Çok tşk. saolun.

Mahir bunu beğendi.
  15. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    Merhaba
    Eğer araç hafif yokuş aşağı park edilmiş p ye alınmış ve stop etmiş durumdaysa,
    Çalıştırıp p den d ye alırken hafif bir ses geliyor hemen hemen çoğu araçta bu ses geliyor daha doğrusu.
    Bahsettiğiniz ses bu değil sanırım.

16. abraxas07

abraxas07 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Aydın Delice
    Araç Modeli:
    Kia Sorento
    Hayır, o ses değil.. Benim dediğim düz satıhta P den D ye alınca 'lak ' diye bir ses. Bariz duyuluyor..

17. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    Yağ seviyesi normalken değilmi duyduğunuz ses. Eğer böyleyse aklımızda bulunsun. Vuruntu sesi gelirse öncelikle yağdan başlayalım kontrole..
    Bu arada kıa sorentoda max. 45.ooo. km aralıklarla oto-şanzıman yağı değişmesi gerekiyor.

orucreis bunu beğendi.
  18. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    Şanzıman yağ filtresini biraz araştırdım.
    Sorentodaki oto-şanzımandaki filtre çelik telden süzgeç şeklinde olan modelden olabilir. Durum böyleyse
    2 yıl yada 45.000 km de bir oto-şanzıman yağını kaliteli bir yağla değiştirildiyse bi sıkıntı çıkmamalı..
    Filtrede kağıt süzgeç olduğunu sanmıyorum. Durum böyle olsaydı illaki değişmesi gerekirdi çünki kağıt içerikli filtreler belli bi km de veya yılda deforme oluyor , tıkanıyor , yıpranıyor ..Bence hiçbir araç üreticiside kağıt içerikli filtre kullanıp servis bakım periyoduna bu değişimi almayarak ... risk almaz.

Ben şanzıman yağını değiştirirken bu durumu kontrol ettireceğim. Çelik süzgeç şeklindeyse bi şekilde temizletirim. Kağıt filtre varsa bi şekilde bu filtreyi bulmak gerekli.

19. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    Otomatik şanzıman yağı değişimleri farklı tekniklerle yapılıyor.

en çok kullanılan yönlemler ;

1-) bizim şanzıman 10 litre yağ alıyor , Şanzımandan yaklaşık 6- 6,5 litre eski yağ boşaltılıp 6 - 6,5 litre yeni yağ konuluyor . 45.000 km sonra yeniden değiştirirsin abi denilip yolcu ediliyor.. :)
    Bu arada şanzımanda 3- 3,5 litre eski yağ kalıyor yeni konulan yağla birlikte harmanlanıyor :)
    yağı değiştirdim derken aslında çok verimli bir değişim olmuyor % 60 % 65 oranında yağı değiştirmiş oluyorsunuz. (yetkili servislerde bu şekilde yağ değiştiriyor.)

2-) Bir numarada yazdıklarım aynen yapılıyor .Ayrılmadan usta uyarıyor 300-400 km sonra yeniden geliceksin bu arada eski yağla yeni yağ karışıcak geldiğinde 6-7 litre yeniden ekliyeceğiz . Bu şekilde şanzımandaki temiz yağ oranı %95 seviyesine ulaşacak :) yine 45 .000 km sonra değişim hatırlatılıp yolcu ediliyoruz.

3-) Bu işi otomatik bir makina ile yapmak bu cihazı bulunduran servis yada şanzımancı bulabilirsek tabi.
    şanzımana giriş- çıkış bağlantılarına cihazın hortumları bağnalıyor araç lifte kaldırılıp çalıştırılıyor araç çalışırken cihaz şanzımandan eskiyağı vakumluyor bunun yerine yeni yağı dolduruyor en basit anlamda bu şekilde. yaptıranlar yine çok fazla yeni yağ kullanıldığından şikayetçiydi.

Tercih bize bize kalmış. :)

20. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    Merhabalar..
    Bugün Kartal sanayi sitesinde özel bir kıa servisinde şanzıman yağını değiştirdik. (Yağı kendim aldım )
    Aracım 120.000 km de normalde 135.000 km de şanzıman yağının değişmesi gerekliydi. Nolur nolmaz anlamında değiştirdim. :)
    Kullandığım yağın lınkını veriyorum. CASTROL TRANSMAX DEX III MULTİVEHİCLE
    http://www.oilmarkt.com/Castrol-Transmax-Dex-III-Multivehicle-1-Litre,PR-126.html
    bu yağın 1. litresi 40- 45 tl fiyatlara kadar .... satılıyor. Ben 23,50.-Tl aldım almak isteyen varsa bu referans olsun en uygun bu sitede çokda memnun kaldım alışverişten .
    toplamda 7. litre yağ aldım .
    Uzun yıllar kıa yetkili servisinde çalışan ustamız, bu kadar yağı şanzımana koymayımı düşünüyosun dedi.:)
    bende yağ kapasitesi 10 litre değilmi dedim. 5-6 litre boşalsa nolur nolmaz diye 7 litre aldığımı söyledim.
    Gülerek 3,7 litre alır dedi. :) Ben şaşkın vaziyette izliyorum .
    tapadan açıldı çok kirli olmayan eski şanzıman yağı boşaltıldı 15 dakika kadar süzülmesini bekledik.
    Ustamız dediği gibi tam 3,7 litre atf döktü. Çalıştırıldı vs derken yağ tam olması gereken çizgide.
    çok kirli olan Direksiyon hidrolik yağınıda yine atf3 le değiştirdik. Direksiyon yumuşadı :)
    20 dakika aracı kullandım tahsinkaya sanayi sitesine arkadaşlarımın yanına gittim . Kafam yağda hala :)
    şanzıman sıcak araç çalışırken durduğum yerde tekrar p-r-n-d yaptım çubuğu çektim sıkıntı yok ..:)
    yağ seviyesi tam olması gereken yerde.. Özetle durum bu sadece tapadan yağ boşaltıp şanzıman yağı değiştirecek olanlar 3,7 litre ilave etmesi yeterli. ( 4. litre alındığında yetip artıyor yani.)

heh bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş