10 Kasım LPG KABLO

ANADOLU YAKASI SERVİS

'Marmara Bölgesi' forumunda TOLGA tarafından 23 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. TOLGA

TOLGA Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhabalar,

Yeni Rio'mu 15.000 Km bakımına götüreceğim,
    İstanbul-Anadolu yakasında hem fiyat hem de hizmet olarak tavsiye ettiğiniz servis var mı.
    not: aracımı Tek-kar'dan satın aldım.

2. srknutkbl

srknutkbl Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Oguslar var yeditepe universitenin orda, araci ordan aldik biz de ama servis ucreti hakkinda bilgim yok.

3. demirkans

demirkans Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    sadece 'yetkili servis' var mı diye sormadığınız için özel servisi de işin içine katarak kendi aracımı götürdüğüm ustanın iletişim bilgilerini özel mesajla gönderdim. Yeri Kartal Oto Sanayi'de.

4. riomert

riomert Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben olsam orjinal servise götürüdüm, tekkar(kartal), gülal(ümraniye, çok tavsiye etmesem de)...

5. TOLGA

TOLGA Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    tabiki aracım garantide, Yetkili servise götüreceğim ama hangisine hiç bir fikrim yok.

6. demirkans

demirkans Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Oğuşlara gitmeyin de.. 5 liralık polen filtresi varken 50 liralık olandan sattılar(kakaladılar desek daha doğru)

merterl123 ve cerato44 bunu beğendi.
  7. tahir

tahir Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Aracınıza yapılacak işlemler tüm servislerde aynıdır.Yapılan işlemlerde fiyat farkı var ise (fahiş olmamak kaydıyla) kullanılan yagların markası ile alakalıdır.Dışarıda yaptıracağınız işlemler o gün için uygun fiyatta olabilir.Biz tecrubelerimizle bundan eminiz yan sanayi yada piyasa adıyla çin malı ürünler aracınızın ömrünü kısaltmaktan cebinize koyulmuş saatli bombadan ibarettir.Eğer ki tasarruf etmek ve uzun soluklu aracınız kullanamk istiyorsanız bu konuları çok daha fazla dikkat etmelisiniz.

8. emre99

emre99 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1

takılan filtrenin aynı olduğuna emin misiniz?
    polen filtresi 5 TL ise sahte olduğuna karbonlu olmadığına emin olabilirsiniz.
    focusta da 40-50 TL arası karbonlu filtre kullanıyordum. Diğer kağıt filtreleri takmasanız bile daha iyi olur.

9. demirkans

demirkans Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2

fiyatta bu kadar uçurum olduğuna göre iki ürün arasında kalite farkı olabilir.. fakat 5 liralığı da satan 50 liralık ürünü de satan aynı yer ve yetkili servis olan oğuşlar.. ürünleri aldığım gün Tek-Kar'a bakım yaptırmak için gittim ve aracım bakımdayken buraya da bir sorayım dedim fiyatları. ve aldığım cevap 5 liraydı.

Ayrıca oğuşlar bana gereksiz yere direksiyon yağı verdi. Tek-Kar'a gittiğimde diğer bakımda koyulacak dediler.

45000 bakımında V kayışı değişir mi? ben araştırmadım ama umarım sorumun cevabına 'evet değişir' dersiniz. çünkü bana onu da verdiler.

10. emre99

emre99 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    farklı ürün satabilir ama polen filtresi önemlidir sağlık(özellikle çocuklar için) pahalı olanı almak lazım bence
    45 bakımında v değişmiyor kia nın sitesinden baktım 90 da değişiyor
    ancak bildiğiniz gibi kayışların bir ömrü var.arabayı yatırsanızda 4 senede bir triger dahil değişmek gerekiyor.
    Eğer sizin aracınız 2008 model olmasına rağmen 45000 de ise (dizel olunca az geldi bana) evet değişmesi lazım. trigeri değişmedilerse bence onu da değiştirin.

11. kanikarali

kanikarali Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Kanıkara
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDİ
    Buradaki tartışmalara bakılınca, anlaşılıyor ki; servislere karşı bir güven sorunu var. Ehh bizimde bu konuda pek çok tecrübemiz, başımızdan geçen olay var tâbiki. Bir polen filtresi bile güvensizliğe kanıt oluyor. Birisi 5 lira, diğeri 50 lira. Ne tesadüf ki; her ikisi de aynı serviste var.(Polen filtresi nitelemesi de pek bilimsel :)) Yetkili servislerle ilişkisinin olduğunu sandığım Tahir DEMİRKOPARAN arkadaşımız pahalı olanın tercih edilmesinin doğru olduğunu söylüyor ama güvensizliği yaratan da yetkili servislerin ta kendisi. Örnek mi; Demirkans arkadaşa direksiyon yağı verilmesi. Bir diğer servis ise gelecek sefere değiştireceğiz diyor. Açın aracınızın kullanım kitabına bakın Direksiyon yağı (diğer adıyla ATF) değiştirilmez. Yalnızca kontrol edilir. Eksilme varsa ilave edilir.Ya da bozulma varsa (rengi kırmızı) değiştirilir ama yağın bozulması daha büyük bir sorunun da işaretidir. Servislere olan güvenin sağlanmasını da yalnızca KIA Türkiye, Çelik Motor sağlayabilir. Nasıl sağlayacağını ise o bulacaktır. Burada bize düşen de, kendimizi aracımız konusunda aydınlatmak. Bunu da ilk olarak kullanım kitapçığını dikkatlice incelemekle sağlayabiliriz.. Arkadaşlar hangi yağı kullanmalıyım ? diye soruyor. Kitapçıkta var hangi yağı kullanabileceğimiz. Benim yağım sentetik 5/40 ama sizinki eğer Erzurum gibi, Kars gibi soğuk yerde veya Urfa gibi, Mardin veya Antalya gibi sıcak bir yerde ise farklıdır. İzlenimim forum üyelerinin çoğunluğunun eğitim düzeyi yüksek. En azından Bilgisayar kullanıp internete girebiliyorlar. Servislerdeki elemanların pek çoğu bu eğitimden uzaklar. Ustalıkları deneyimlerinden geliyor. Başına gelmeyen bir olayla da karşılaşınca şaşırıp kalıyorlar. Elbette başlarında usta başları, makine mühendisleri var ama her konuya müdahil olamıyorlar.
    V kayışı Normal şartlarda 45000 bakımında değişir. Ama her bakım periyodunda kontrol edilmelidir. 45000 normal ömrüdür ama daha öncede niteliğini yitirebilir. Dizel KIA'larda triger ise zincir. Benzinli Rıo'larda zincirmi kayış mı bilmiyorum. Ama araç kitapçığınızda bu konuda bilgi mevcuttur. Zincirin 90.000 bakımına kontrolü var. Kayışlar ve bilyeleri ise genellikle her 60.000 km.de değişimi yapılıyor.
    Amacım bilgiçlik, ukâlalık değil, deneyimlerim. Bu ve benzeri konular burada defalarca tartışıldı. Forumumuzda gayet deneyimli mekanisyenler de var. Bizlerde biraz kendimizi geliştirirsek kafalarımızdaki soru işaretleri azaldığı gibi maddi kayıplarımız da azalacaktır. Servislerdeki kaliteyi ve standardı yakalamak için se; Çelik Motor bizler tarafından uyarılmalı düşüncesindeyim.

Saygılarımla.. kolay gelsin...

12. emre99

emre99 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    çok güzel yazmışsınız abi
    ben kia nın kendi sitesindeki dizel araçlar için olan tabolya baktım ve v kayışının 90 da değiştiği bilgisini gördüm
    polen filtresi tanımı da direkt olarak kia nın sitesinde araç donanım föyünde geçen bir tabir

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Eylül 2012
  13. riovlcn

riovlcn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gebze Çamlıca Otomotiv Kia Mitsubishi yetkili servisine git. veysel usta'yı özellikle bul. Hem fiyat hem işçilik hem de alaka farkını gör. Sağlıklı kazasız sürüşler inşaAllah.

14. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    kıa nın motor yağlarıyla alakalı bir çizelgesi mevcut. euro3/4 5w-40 euro5 5w-30 ticariler 15w-40
    kayışlar 90.000 kmde değişir. zicir grubunun bir değişim periyodu yok. kontrol edilir . direksiyon yağı 45.000 km kontrol 90000 km değişimdir. ama yeni nesil araçlarda artık direksiyonlar elektrikli.

yetkili servislerde bazı parçaların eşdeğeri yani yerlisi bulunabilir. bunun amacı garanti süresi bitmiş araçlarda müşteri memnuniyeti sağlamak ve özel servisler ile rekabet etmektir. garantili bir araca yerli malzeme takılmaz. ama istisnası mevcutdur örneğin araçta polen filtresi kontrol edilir filtre tıkalıdır koku yapıyordur, müşteri için polen filtresi orjinal fiyatı yüksek gelebilir ama araçta polen filtresi hiç değişmemesindense yerlisinin takılması teklif edilebilir. müşteri onay verilirse iş emrine yerli malzeme kullanıldığına dair not düşülerek takılır . yerli malzemenin ömrü tabiki orjinal kadar olamaz. örn. polen filtresi yerlisinin orjinale göre anti baktariyel özeliği daha zayıftır daha çabuk koku yapar;)
    her bayiinin bakım fiyatları listesi vardır türkiye geneli sabittir kampanya dönemi hariç listeden ne kadar iskonto yapacağının kararı bayiye aittir.

15. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    yetkili serviste 2 tip filtre mevcut orjinal ve yerli yan sanayi , arasındaki fark söylediğiniz gibi 1/10 ama kalite farkıda 1/10 sayılır. o sebeble kazıklandığınızı düşünmeyin.. size verilen her ürünün bir parça numarası mevcuttur. ve genelde yerli malzemelerin parça numarası son y ile biter. hah size yerli filtre pahalı satıldıysa işte o zaman haklısınız.:thumbup1:

16. ERBEK SEMİH

ERBEK SEMİH

Alınan Beğeniler:
    0
    BİR SONRAKİ BAKIMINIZDA SİZİ SERVİSİMİZE BEKLERİZ

17. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Gerçekçi olalım polen filtresi de 50 tl olmaz , Bentley'e binmiyoruz ...

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    kdv li 19 TL idi sanırım.

19. riomert

riomert Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    15bin bakımı(benzinli), oğuşlar 280TL peşin.
    hizmet kalitesi 6/10.

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.Aramıza hoş geldiniz.

Bu Sayfayı Paylaş