10 Kasım LPG KABLO

Dizel arabalarda Turbo koruma Prosedürü ?

'Rio' forumunda Srht-tskn tarafından 26 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014
    Merhaba arkadaşlar ilk defa bir dizel arac sahibi oldum suana kadar yakittan kardamiyim bilmiyorum ama konfor olarak dizelden memnun gibiyim aklima takilan bir konu var dizel araclarda arabayi calistirdiktan sonra 1 2 dakika araca hic gaz vermeden rolentide calistiyorum turbo yaglansin diye ve istop ederkende ayni sekilde hatta çoğu zamam daha fazla bile bekliyorum ve yakitin fazla yaktigini hissediyorum.Hyundai sayfasinda gördüğüm bir paylasim yapilmis yeni tip motorlarda bahsedilen sekilde beklemek yakit sarfiyatini artirir diye siz nasil yapıyorsunuz ? FB_IMG_1474872176455.jpg

2. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    876
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Yazin 15 saniye kafi, kisin 1 dakka kafi. Tabii kaliteli ve uygun degerlerde yag ile.

Srht-tskn ve ReNe bunu beğendi.
  3. efdal

efdal Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    295
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail MERMER
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio 1.4 hb Fancy (DİZEL)
    bende aynı sizin gibi yapıyorum. sadece beklediğim yerde anlık yakıt tüketim artıyor. ama devamında nasıl oluyor onu ölçmedim ama devam ettikten sonra anlık tüketimi sıfırlıyorum tekrar eski haline geliyor. siz nasıl bir fazla yakıt tüketimle karşı karşıya geldiniz.

Srht-tskn bunu beğendi.
  4. endspeed

endspeed Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    154
    Gerçek Ad-Soyad:
    Erdem Caliskan
    Araç Modeli:
    Rio Consept 2015
    Ben normal zamanda 1 dk her iki koşulda bekliyorum birtek kışın 2 dk oda rolanti dalgası geçsin diye.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Srht-tskn bunu beğendi.
  5. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014
    Bahsettigim gibi yeni bi kullanıcıyim kia nin yol bilgidayarindan hiç anlamadim ortalama yakit tuketimini sifirlamistim suanda ortalama zaten 9.4lerde

6. efdal

efdal Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    295
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail MERMER
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio 1.4 hb Fancy (DİZEL)
    düz bir yola çıktığınızda ortalama yakıt değerine gelin ve reset tuşuna basılı tutun 3-5 sanıye içinde sıfırlanıp size o anki yakıt değerini verecektir.

Srht-tskn bunu beğendi.
  7. winger

winger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    A. Engin
    Araç Modeli:
    Eski Kia'cı.
    merhabalar,
    aracı kullanma stiliniz kesinlikle doğru. mevsime ve aracı ne kadar uzunlukta ve hangi süratte kullanacağınıza/kullandığınıza bağlı olarak bu süreler değişir. Yani farazi konuşuyorum kısa mesafe şehirçi kullanacak iseniz diyelimki 30 saniye beklersiniz, ama hemen otobana bağlanıp 30 sn. sürmeden 4. 5. viteslere çıkacak iseniz 1 dk beklemeniz gerekir diye düsünüyorum. Aynı sekilde aracınızı stop ederkende tersi yönde süreleri dikkate almanız gerektiğini düsünüyorum.

size söyleyeceğim o rölanti süresinde yakılan yakıta takılmayın. bu beklediğiniz süreler aracınızın motorunun yağlanması ve dolayısiyle daha uzun ömürlü ve sağlıklı çalışması için yapmanız gereken olmazsa olmaz bir kural. o sürede yakılan yakıt oluşabilecek olası turbo sorunlarının yanında bence hiçbirşey.

Yakıt tasarrufu konusunda yaptığınız km az ise bu farkı anlamak zor. aylık hatta senelik değerlendirin derim (bakım vs masraflarını düşerek)

suyunsesi, Srht-tskn ve efdal bunu beğendi.
  8. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    Sabah ilk kontak da 2 dk bekleyin uzun yoldan gelince 1 dk kesin bekleyin ilk kontak sonrası 2 bin devrin üstüne çıkmayın bunlara dikkat edin ki ileride turbo patlamasın :)

suyunsesi, Srht-tskn ve winger bunu beğendi.
  9. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Evet motor ısısı normal seviyesine gelmeden 2000 devirlerin pek üzerine bende çıkmıyorum , zaten garajdan çıkarken kemer takmaydı sunroof açma yan aynaları açma telefonun bluetooth unu aktif etme derken çok rahat 1 dakikayı geçiyorum o ara yağlanıyor turbo dahil ;)

10. xiamen

xiamen Sürücü

Alınan Beğeniler:
    19
    Gerçek Ad-Soyad:
    yılmaz
    Araç Modeli:
    Venga
    Yazın 10-15 saniye beklerim kışın ise 30 saniye 1 dakika arası. Zaten araç bahçede yola çıkmam 1 dakikamı alır. Yine motor soğukken genelde üst devirlere çıkmadan sakin kullanırım. Yola çıktıktan üç-beş dakika sonra normal sürmeye başlarım.

Srht-tskn bunu beğendi.
  11. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    876
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Devirle turbo çalışma hızının/basıncının direkt bir bağlantısı yok. 3000 devirde 0.5 bar basabilir, aynı şekilde 1800 devirde 1.0 bar da basabilir. VGT olduğu için devirden bağımsız turbo yükü olabiliyor, yani gaza yüklenmenizle alakalı ;)

ReNe ve umutd07 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş