10 Kasım LPG KABLO

ELM 327 Nedir?

'Araç Diagnostik / Araç İletişim / OBD Sistemleri' forumunda ser.duman tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    Elm327, OBD2 bağlantı sisteme yönelik tasarlanmış bir çip sistemidir.Aracımızın OBD2 sistemine bağlanarak, aracımızla ilgili istediğimiz verileri görebilir, müdahale edebilir ve değiştirebiliriz.

Farklı versiyonları ve cihaz yeteneklerine sahiptir. Yetkili servislerde ve tamircilerde kablolu olanları mevcuttur. Farklı boyutta olan, wi-fi, bluetooth, usb bağlantı özellikleri olan versiyonları vardır.

Sağladığı Veriler

Elm327 1.5 Bluetooh OBD2 Cihazı, araçlarımızın ECU sistemine bağlanarak, araç sensörlerinden araç beynine giden bilgileri okumamızı, düzenlememizi sağlayan bir cihazdır.

Android, symbian ve windows işletim sistemli tablet, telefon ve bilgisayarlarımızla aşağıdaki verileri kablo derdi olmadan, bluetooth ile görebilir ve düzenleyebiliriz:

[Süper Mini Elm327 1.5 Bluetooth Adaptörü]

Süper Mini Elm327 1.5 Bluetooth Adaptörü

Hangi veriler?

Araç arıza kodu okuma
    Araç arıza kodu silme (hava yastığı arıza kodu hariç)
    Arıza kodlarının detayını öğrenme, araç arızası hakkında ön bilgi edinme
    Oksijen sensörlerinden anlık veri alma
    Anlık yakıt tüketimi ham verisini alma
    Ortalama yakıt tüketimi ham verisini alma
    Gaz pedalı konumu hakkında anlık veri alma
    Motor soğutma sıvısı sıcaklığı hakkında anlık veri alma
    Devir bilgisi
    Hız bilgisi
    Hız ortalama bilgisi
    Akü voltajı
    Tork
    Araç avans değerleri
    Benzin sistem bilgileri
    Manifold durumu
    Yol bilgisayarı özellikleri
    .....

Önemli Not: Yukarıda listede yer alan bilgiler, her araçta görünmemektedir. Bu verileri alabilmemiz için, aracımızın ilgili veriyi üreten sensör ya da unsurunun olması gerekir. Eğer aracımızda bu sensör ya da unsur yoksa, o veri alınamamaktadır. Alabileceğimiz veri sayısı ve yapabileceğimiz işlemler, aracımızın sahip olduğu donanımla alakalıdır.
    Hemen hemen tüm araçlarda arıza kodu okuma, bilgilenme ve silme, hız, devir ve oksijen sensör bilgileri alınmaktadır. Diğer unsurlar aracımıza bağlıdır.

D3hs3tt bunu beğendi.
  2. karaduman205

karaduman205 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Bugün bluetooth lu mini modelini sahibinden com dan sipariş verdim . Torque pro android programını da edindim siz bu cihazı kullanıyormusunuz özellikleri hakkında bizi bilgilendirebilir seniz seviniriz.. Ayrıca bu cihaz neyin nesidir acaba kablolu modelleri daha pahalı piyasada uygun fiyata baya bir ürün var ama orjinal kutusunda deyil ..acaba kim hangi firma üretiyor çin malımıdır.
    İyisi,kötüsü,orjinali hangisi acaba....
    ZTE-BLADE cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

3. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    Geneli hepsi çin malı yada kore malı.Ebaydan geçen bende inceledim; 5$ - 30$ arası bir ücreti var ve ücretiz kargo imkanıda sağlıyorlardı.bir tanıdğım tavsiye etmişti banada.

Ben şu anda kullanmıyorum. Aracımın OBD2 soketinde 7.pin boş olduğu için wifi olan modelini düşünüyorum alırsam

Emre akçay isimli üyemiz size daha iyi bilgi verebilir bu konuda.Aracın tüm fonkiyonlarını telefonunuzdan görebiliyorsunuz

4. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    çok güzel birşey. Aracının herseyini merak eden, sadece kullanıcı olmayan kişiler icin bire bir. Paylaşım için tesekkurler.

5. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    Bu programların biraz daha ilerisi yazılım değiştirme ;)

6. karaduman205

karaduman205 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Aslında niyetim yazılım değiştirme değil:) bu gün her ustanın dükkanında arıza tespit cihazı var ama sadece arıza ışığı söndürmek için kullanıyorlar mesela ben tps sensörünün sağlamlığını kontrol etmek için alacağım sensörde anlık sapıtmalar olduğunu düşününüyorum ama ustalar tps de sorun olsa arıza ışığı yakar diyo.... Araştırmalarım sonucu şunu öğrendim arıza ışığı sensörle iletişim kesildiğinde veya limit dışı bilgi geldiğinde yanıyor..... Arızalı bir sensör ecu ile iletişimi koparmadan limitler dahilinde yanlış bilgileri ecu ya pekala gönderebilir ... Sonuçta arıza lambası yakmadan tekleme kerkinme hoplama zıplama sorunları yaşanabilir buradada yarın elime ulaşacak olan elm 327 devreye girecek.... Bu başlık altında videolu fotoğraflı paylaşımlar yapmak niyetindeyim bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar beni yönlendirirse memnun olurum...

7. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    Ne kadara aldınız acaba cihazı ??

8. karaduman205

karaduman205 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Fiyatı 32.7 tl
    Cihaz elime ulaştı bugün inceleme imkanım yok ama hafta sonu detaylı bir inceleme yapacağım

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 31 Ocak 2014
  9. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ben bu cihazı yaklaşık 2 aydır kullanıyorum.Gerçekten güzel bir cihaz.Aracınızın ecusu obd den hangi değerlerin okunmasına izin veriyorsa onları okuyabiliyorsunuz.OBD protokolleri ile ecuya bağlanıyor ve hata kodu araması yapıyor.İsterseniz arıza kodu silebiliyorsunuz.Cihazı ister sadece okuma,isterseniz hem okuma hem yazma modunda kullanabiliyorsunuz.

Ben menüleri üzerinde oynama yapıp kendime göre bilgi ekranları almak istedim.Ancak düzenleme tam bitmediğinden yarım kalmış sayfa düzenlemeli değer sayfasından screenshot aldım.

Bu değerleri 2 farklı sürüşte aldım ve benim kendi aracıma ait.
    Sizinle birkaç fotoğraf paylaşayım;

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2014
    Alicanım bunu beğendi.
  10. atamanbey

atamanbey Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Kenan BUDAK
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDI EX Advance
    Merhaba Hakan Bey,

Ben de geçtiğimiz günlerde aşağıdaki linkte verdiğim (resim ekleyemediğim için link vermek zorunda kaldım) OBD2 cihazını getirtmiştim.

http://www.aliexpress.com/item/Supe...-Car-Scanner-Tool-with-Switch/1405818634.html

Sizinle aynı araca sahibiz. Torque isimli yazılımı (ve bulabildiğim daha birçok yazılımı) denedim ancak sizin resimlerini yayınladığınız birçok değeri (ör. anlık yakıt tüketimi, tork, vs.) görüntülemeyi başaramadım.

Sizin kullandığınız OBD2 cihaz farklı bir cihaz mıdır? Cihazınızla ilgili bilgileri paylaşırsanız sevineceğim.

Saygılar,

11. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Kenan Bey merhaba.Aslında bendeki cihaz sizdekinin aynısı değil.Ancak aynı özelliklere sahip.Programı android telefona mı yüklediniz?Ya da bluetooth a sahip bir tablette olabilir tabiki.Yalnız android ve ya nokia(symbian) ya da windows telefona bluetooth ile bağlanıyor olmanız gerekiyor sizin ürününüzle çalışabilmesi için.

Ben cihaza android telefon ile bluetooth vasıtası ile bağlanıyorum.

Alicanım bunu beğendi.
  12. karaduman205

karaduman205 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    evet sonunda aracıma cihazla bağlandım bu arada satıcının gönderdiği cd tam bir fiyasko scantool isimli bir program + virüslü bir bluetooth arayüzü bluesoleil isimli.. neyse konumuza dönelim torque pro kullandım android telefonla ..bütün parametreler normal görünüyor.... zannetmişken oda ne o2 sensörü 1numaralı olan 0,1volt ile0,8 volt arası çıkıp inip duruyor ama nasıl hiç durmuyor her devirde yapıyor ... sensörün ölçü aleti ile testiini yapmak istedim ama kablo soketi nasıl bir soketse ne yapdıysam olmadı soketi açamadım acil yardım bu soket nasıl sökülüyor..voltajdaki inip çıkma soğukken olmuyor 0,4 voltta sabit araç ısınınca başlıyor

birde ekran görüntüsünü kopyalayamıyorum acaba neden torque pro nun türkçesi varmı yada elm 327 ile han programı önerirsiniz

13. kiario63

kiario63

Alınan Beğeniler:
    315
    Hayırlı olsun

tapatalk

14. atamanbey

atamanbey Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Kenan BUDAK
    Araç Modeli:
    Merhaba Hakan Bey,

Cihazı çalıştırmakta bir sorun yaşamadım. Android telefona Torque pro yazılımını kurdum, ayarlarını da yaparak cihazla eşleştirmeyi yaptım. Ancak, değerlerin birçoğunu görüntüleyemiyor. Hız, devir, soğutma suyu ısısı,..vs bilgileri alabiliyorum. Anlık yakıt tüketimi gibi değerler boş çıkıyor.

Belki de benim aldığım cihaz yetersiz kalıyor. Yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.

Saygılar,

15. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Torque bence güzel bir program.Zaten android cihazlar için en yüksek beğeniyi toplamış bir program.Bence günden güne daha da geliştirilecektir.

Açtığınız görüntü ekranlarından birinde menü sekmesine,ya da telefonunuzun uygulama menülerini açan kısmına bastığınızda Share screen shot sekmesi çıkıyor.O sekmeye basınca paylaşmak istediğiniz programı ve ya e postayı seçerek ekran görüntüsünü alabiliyorsunuz.

Torque programının Türkçesi yok.

Kenan Bey merhaba.Nasılsınız?

Kusura bakmayın ben o şekilde bir sıkıntı yaşadınız sandım.Ben de torque pro yazılımını kullandım.Bilgisayarım da başka bir program daha var ama torque telefon için iyi bir program.

Değerlerin bazılarını programın görüntüleyebilmesi için araç profil bilgilerini girmeniz gerekiyor.Program başladığında çıkan ilk ekranda menü sekmesine bastığınızda ''SETTINGS,VEHICLE PROFILE VE QUIT' seçenekleri çıkıyor.Vehicle profile kısmını seçer motor hacim,dizel benzinli ve diğer bazı bilgileri girerseniz belki problem çözülebilir.

Alicanım bunu beğendi.
  16. karaduman205

karaduman205 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Oksijen sensörünü söktüm ntk marka ... Kablosunda avometre ile ölçüm yaptım normal görünüyor ve çok fazla bir kurum falanda yok yinede pas sökücü sıkıp beş dakika bekledim sonra balata spreyi sıkıp yağını temizledim .... Sonucu aracı deneyip paylaşırım...

17. atamanbey

atamanbey Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Kenan BUDAK
    Araç Modeli:

Merhaba Hakan Bey,

Biraz uğraştan sonra değerleri görmeyi başardım. Bazı değerler araç dururken alınamıyor, yolda ilerlemesi gerekiyor. Birkaç ekran görüntüsü eklemeye çalışayım.

Programın hangi değerleri okuyabildiğini gösteren ekranlar:

Alttaki resimde araç hareket halineyken alınan değerler görünüyor :

18. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Merhaba , Göstergedeki tüketim değeri ile Torquedeki LPK (Avg) Tutuyormu ?

19. atamanbey

atamanbey Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Kenan BUDAK
    Araç Modeli:
    Merhaba Ersin Bey,

2006 Cerato araçlarda yol bilgisayarında anlık ve ortalama yakıt tüketimi değerlerini göremiyoruz malesef.

Saygılar,

20. karaduman205

karaduman205 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Benim bir sorum olacak android de sorun yok ama pc de scantool ile bağlanamadım com port seçemiyorum pc donanımı com 16–17 ye yapılandırıyor scantool programında com portu 8 e kadar bu yüzden pc ile cihazı eşleştiremedim
    Birde elinde elm 327 bulunan bir arkadaşım kendi aracına bakabilirse ltft ve stft değerleri nedir birde 1nolu o2 sensör voltajı nedir.....
    Benim ltft: 1,6 idi sensör temizliğinden sonra 0,8 oldu...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş