10 Kasım LPG KABLO

Hız Sabitleyici Set Tuşu Problemi?

'Sportage' forumunda marihuana44 tarafından 19 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. marihuana44

marihuana44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Arkadaşlar geçen gün aracıma benzin alıp yola çıktıktan hemen sonra çevreyolu olması sebebiyle cc'yi açıp "-"ye bastım ancak hız sabitleyici aktif olmadı. Nedenini anlayamadım ancak devreye almaya çalıştığımda hızım 40-50 km/h civarındaydı ve rampadaydım. Daha sonra 80 km/h'a çıkıp düz yolda denediğimde set tuşu bir türlü aktif olmadı. cc'yi açıp kapamama rağmen çalışmadı. Daha sonra yol kenarına çekerek aracı stop edip çalıştırdım ve ilk denememde çalıştı. Aralıklarla deniyorum ve hızım genelde 80 km/h'da iken ve daha üstlerde hiç çalışmadığı olmadı. Bir kez de yine aracı yeni çalıştırdıktan kısa süre sonra 40km/h civarında aktif etmeye çalıştım ancak olmamıştı, hızımı yükseltince de olmadı ancak fren yapıp tekrar "-"ye basınca aktif hale geldi. Bunun bir mantıklı açıklaması var mı ya da servisten makul bir cevap alabilen var mı? Sportageler'de buna benzer sorunları bir hayli duydum hatta yurt dışında da baya sıkıntı yaşayan var. Bu konudaki fikir ve görüşlerinizi bekliyorum. Paylaşımınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    ben 15 aydır spo kullanıyorum. forumda bu konuyla ilgili olarak şikayetler vardı. benim de başıma 2 kere geldi. ben bu durumla karşılaştığımda frene basıyorum (anlık) ve sistem devreye giriyor.
    bu durumla ilgili olarak forumda servise giden üyeler olmuştu. servis tuşların kontak kısımlarını temizleyerek geri göndermiş.
    eğer çok problemle karşılaşıyorsanız isterseniz sizde servise gözükün. ben pek önemsemedim. dedim ya 2 kere başıma geldi
    geçmiş olsun

marihuana44 bunu beğendi.
  3. marihuana44

marihuana44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Hocam çok sık problem yaşamadım benim de toplamda 2 defa başıma geldi ancak bir çok yerde de görünce aklıma takıldı. Benim anlam veremediğim frene basınca düzelen bir sistemin servis tarafından tuşların kontak kısımlarını temizleyerek bir sonuca ulaşabileceğini düşünmesi...:grumpy: Daha da enteresan olanı çok şikayet olmasına rağmen "şu yapıldı ve sorun giderildi" denen ne bir yazı gördüm ne de bir öneri...

4. kiario63

kiario63

Alınan Beğeniler:
    315
    Cc nin belli bir hız alt limiti vardı sanırım. Ama 80 de yapıyorsa kitapçığı okumakta fayda var

tapatalk

5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Normalde manuel vites araçlarda hız sabitleyiciyi devreden çıkarmak için on/off düğmesine,frene ,debriyaja basmak gerekir.Gaza basıldığında araç süratlenirken hız sabitleme sistemi devreden çıkar.Ancak gazdan ayak çekilip araç en son sabitlenen sürate düştüğünde tekrar işlevine devam eder.

Frene basmak aslında bir nevi sistemi devreden çıkarma yani yarı resetleme gibi bir durum oluşturuyor.O yüzden belki debriyaj da da aynı etkiyi görebiliriz.

6. marihuana44

marihuana44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Bir ara "acaba ben mi yapamıyorum da araca çamur atıyorum" diye düşünmeye başladım :untroubled: Yüksek hızda hep aktif oldu çünkü set...

7. SPO

SPO Sürücü

Alınan Beğeniler:
    15
    Gerçek Ad-Soyad:
    Göksel SARI
    Araç Modeli:
    Sportage GSL Plus ECO Manuel
    Bu olay bendede var.

8. marihuana44

marihuana44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Cengaver spo'cular çözer diye bekliyorum :001_tongue:

9. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Hangi olay. Cc nin devreye girmemesi mi?

???

10. SPO

SPO Sürücü

Alınan Beğeniler:
    15
    Gerçek Ad-Soyad:
    Göksel SARI
    Araç Modeli:
    Sportage GSL Plus ECO Manuel
    Evet bir türlü set olmuyor, yeşil yuvarlak yaniyor fakat set olmuyor artik denk gelirse devreye giriyor. Bende yapamiyorum diyordum.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

11. marihuana44

marihuana44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Set tuşunum aktif olmaması hocam...cc devreye giriyor be set tusununa aktif olmamasının bir sebebi olmalı..benim ilk dikkatimi çeken düşük hızda rampa çıkarken başıma geliyor olması...

12. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    CC un devreye girebilmesi icin min/max hız aralığında olması lazım. Hatırladığım 40-180 arası. Kitaba bakmak lazım.

13. marihuana44

marihuana44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Evet hocam min 40 km/h...sıkıntı uygun hız aralığında set tuşunu bazen aktif edememek...Fren pedalına dokununca düzeliyor diye biliyorum ama sorunun kaynağı henüz net bilinmiyor

14. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Onu kimse bilmiyor herhalde...

15. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Manuel vites araçlarda belli bir devir aralığının altında da devir koruması oluyor bazı markalarda.Aynı şey kia ve spoda var mıdır bilmem ama sıkıntı düşük devirde iken set etmek istenirken devreye giren düşük devir koruması olabilir.:)

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Bu koruma özellikle benzinli araçlarda var bazı markalarda.Spoda da böyle olabilir.Cruise control devreleri aracın sürat sensöründen referans sinyal aldığı gibi,bazıları ek referans olarak viteste hareket halinde iken motor devrini referans olarak alabiliyor.Ancak dediğim gibi spoda da böyle midir bilmiyorum.

17. marihuana44

marihuana44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Benim başıma geldiği zamanlar araç yeni hareket etmişken ve rampadayken yola dalıp set tusunu bi kaç kez basıtığımda calısmiyordu ve sonrasında 60 80 km/h da denediğimde sistem devreye girmiyordur Hocam öyle bir özellik varsa helal olsun derim.Tuştan olsa fren pedalına bastıktan sonra yine teklemesi gerekir.

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Bazı markalarda bu emniyet var dediğim gibi.Belki spoda da vardır.Ancak sizin bahsettiğiniz sıkıntının sebebi başka da olabilir.Sadece bir olasılık;)Seyir emniyetinizi sıkıntıya düşürmedikçe ve problem de bulunamıyorsa yapacak bir şey yok sanırım.Servis bilmiyorsa kimse bilmez.Amerika da kia clubta buz tarz paylaşımlarda bulunuluyor.İsterseniz orada da benzer sıkıntılar varsa bir bakın.Ben cerato ile ilgili çok fikir edindim oradaki kia forumundan açıkçası.

19. Passcard

Passcard Sürücü

Alınan Beğeniler:
    26
    Cc benimde basıma geldi servise gittim bilgisayara bağladılar güncelleme yaptılar düzeldi deneyin lütfen

Sent from my iPad using Tapatalk

20. marihuana44

marihuana44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Hocam sizde sürekli gözlenen ve yüksek hızlarda da görülen bir sorun muydu?? Bende 1-2 kere oldu ve min hız baremini aşmadan denemeye başlamıştım ikisinde de..yani yüksek hızda giderken aktif olmadığı olmadı...

Bu Sayfayı Paylaş