10 Kasım LPG KABLO

ilk çalıştığında motor tekliyor stop ediyor

'Tanışma' forumunda bildem41 tarafından 2 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. bildem41

bildem41 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    bilal d.
    Araç Modeli:
    2006 kia cerato 1.5 crdi
    selam arkadaşlar aracımı bu sabah çalıştırdım 10 metre gitmeden motordan şırrrrr diye bir ses geldi belkide bana öğle geldi tam emin değilim tabiki hemen stop ettim biraz bekledim tekrar marşa bastım araç çalıştı fakat motor acayip bir şekilde tekliyor kesinlikle gaz yemiyor hemen stop ediyor bu arada arkadan beyaz duman atıyor hiç bir şekilde hareket etmiyor zaten rolantide çalışmıyor motor titriyor hani tekliyor ve stop ediyor evin önüne cektim şu an duruyor sevise telefon ettim turbo dediler 3.500 tl turbo değişirse masraf cıkardılar ama motorcu bir arkadaş geldi hava emiş tarafındaki turba hortumunu söktü baktı turbo sağlam dedi enjektörlerden yaparmı arkadaşlar araba kesinlikle gaz yemiyor ve beyaz duman atıyor

2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.Teknik ve faydalı bilgiler sekmesinde turbo ve arızaları ile uygun fiyatlı orjinal turbo satın alma alternatifleri ile ilgili paylaşımda bulunmuştum.Sizin ve benim araçta bulunan turbonun orjinal turbonun fiyatı 1000-1100 TL civarındadır.

Turbo emiş tarafından yatak boşluğu kontrolü doğru ve güzel bir kontroldür evet.Ama sıkıntının turbodan olmadığı kanaatine varmak için bahsettiğim konudaki kontrolleri yapmanızı ya da orada yazanların sizin aracınızda olup olmadığını kontrol edin ettirin.

Ama turbo hem en pahalı hem de bence sonlarda kontrol edilmesi gereken işlerden biridir.

Önce maf hava sensörü, egr valfi ve emme manifoldu kontrolü ile emme manifoldunda bulunan boost sensörünü kontrol ettirip temizliğini yaptırın.Rail sensörünü kontrol ettirin.

Motorin filtreniz tıkanmış ya da şişmiş olabilir.Ona baktirin.Filtre su lambası yanıyor mu baktirin.Ama en önce bence kızdırme bujilerini ölçturun.

Geçmiş olsun.11 Ekim de Kocaeli buluşması düzenliyoruz.Sızı de bekleriz.

3. bildem41

bildem41 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    bilal d.
    Araç Modeli:
    2006 kia cerato 1.5 crdi
    teşekkürler hakan kardeşim kontrolleri yapacam şunu unuttum arabayı en son oğlan kullandı mazotu sonuna kadar bitirmiş gerçi ibre sona dayanmış ama 100 km gösteriyor yol bilgisayarı mazot aldım koydum şu an sizin dediklerinizi bir kontrol yaptıracam tabi bu arada enjektörleri pompacı söktü onlarda bir şey cıkmadı arabayı sanayiye cekelim orda deneme yanılma yöntemini yapalım arzayı bulalım dedi fiyatı ondan sonra söylerim deyince bende kalsın dedim serviste arza tespiti için 150 tl istedi acaba diyorum mazot sonuna kadar kulanıldı bundan dolayı bu arıza olurmu arabanın marşına basıyorum araç calışıyor sanki mazot gelmiyor gibi motor silkeliyor 5 10 saniye çalışıyor stop ediyor araba gaz yemiyor.hakan kardeşim 11 ekim izmit buluşması süper tanışmak ve aranızda olmak isterim ama malesef burda deyilim gerçekten üzüldüm şimdi

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Motorin filtrenizi kontrol ettirin. Deponun sonuna kadar kullanıldıysa filtrede su/tortu vb şeyler gelip tıkamış olabilir.Bir de filtrenin üzerinde bulunan yaylı el basmalı pistonu birkaç kez fazla kuvvet uygulamadan pompalayıp o şekilde arabayı çalıştırın.Rahat çalışıp sonra tekrar aynı şeyi yapıyorsa filtreyi değiştirmeniz yüksek ihtimalle probleminizi çözecektir.

5. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    aracın yağını ve suyu kontrol edin. işh. bir bulanıklık yoktur. benim korkum çok düşük bir ihtimal ama.aracın sente atlaması.
    enjektörleriniz kontrol eden arkadaş. rail hattı üzerindeki sensörlerede baktı mı..

6. bildem41

bildem41 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    bilal d.
    Araç Modeli:
    2006 kia cerato 1.5 crdi
    onu yaptım yine aynı şeyi yapıyor bir türlü motor kendini toparlamıyor

7. bildem41

bildem41 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    bilal d.
    Araç Modeli:
    2006 kia cerato 1.5 crdi
    yağı suyu kontrol ettim hiç bir anormallik yok su temiz yağ eksilmemiş hayır onlara bakmadı

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Maf ve boost sensörlerini temizleyin. Bir de öyle deneyin.

9. bildem41

bildem41 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    bilal d.
    Araç Modeli:
    2006 kia cerato 1.5 crdi

hakan bey kardeşim sorunu cözdüm dediğiniz iki sensörü temizledim tekrar çalıştırdım sonuc aynı ama çalışma süreci uzadı en azında arac tekliyor motor silkeliyor ama çalışıyor bu arada turbonun üzerine giren ince bir yortum var turbonun içindeki kanatçıkları kontrol ediyor büyük ihtimalle onu yerinden cıkardım motor sanki hiç bir şey yokmuş gibi normala döndü tabi bu arada beyaz duman atıyor gaz verdiğim zaman gazı kesik kesik yiyor bu şekilde 10 dakika çalıştırdım hortumu yerine taktım bu şekilde vitese takıp ileri geri yaptığımda stop edecekmiş gibi oluyor hortumu cıkarıyorum normale dönüyor gaz yiyor yüke bindirdiğimde sorun yok ama neden bilmiyorum belirli bir zaman sonra hortumu taktım ne olursa olsun diyerek teste cıktım bu arada mahallede bir tane sivri sinek kalmamıştır bir iki tur attığımda duman kesildi arac tamamen normale döndü şu an turbodan 120 km hız yaptığım zaman ses geliyor turbo değişecek bayramda beni idare etsin bayramdan sonra hemen değiştirecem acayip bir arıza oğlanı biraz sıkıştırdım aracı kullanırken devirsiz kullandığını ve sıkıştırdığını söyledi bu arada bayramınız mübarek olsun.

10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.yakıtla ilgili bir sıkıntı yaşamış olma olasılığınız yüksek.
    Turbonun değişmesi gerektiğinden eminsiniz değil mi?

Çünkü turbodan gelen ses turbo yüklü çalışırken gelen türbin sesi olmasın?Benim bahsettiğim konuyu okudunuz mu?

Mesela aracınızın yakıt sarfiyatı arttı mı?Yağ eksiltme mevcut mu?Özellikle yokuşta çekiş düşüklüğü yaşıyor musunuz?Bunun gibi birçok sorunun cevabı evet ise o zaman değiştirebilirsiniz turboyu.Yoksa yazık boşuna masrafa girmeyin.

İyı bayramlar.

11. bildem41

bildem41 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    bilal d.
    Araç Modeli:
    2006 kia cerato 1.5 crdi
    yağ eksiltme yok rampa yukarı 140 bastım sorun yok beyaz dumanı kesti yanlız şimdide ara sıra siyah duman atıyor ilk çalıştığında ama her zaman değil ara sıra bunun haricinde başka sorun yok şu an ama ne bileyim burdaki servisten bir arkadaş baktı turbo yarım görev yapıyor sorunlu dedi midemi bulandırdı birde bu şekilde bir arıza yaşayınca canım sıkıldı yolda bırakmazmı turbo mil keser motor içine parça kacar motoru eline alırsın diyor arac şu an 180.000 oldu orjinal turbo üzerindeki hiç deyişmemiş egr temizliğini yapsam diyorum kendim yapma imkanım var 20 senedir kendi işimde araç yedek parca işiyle uraştığım icin yabancı deyilim söküp takma işlerine elimden gelir dediyim gibi egr temizliği yapayımmı ne dersiniz.

12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Egr temizliği iyi olur.Ama emme manifoldu temizliği çok daha iyi olur.Manifoldu da temizleyin derim ben.Ancak öncelikle emme manifolt contası satın alın servisten. Ve egr ile emme ve egzost manifolsu bağlantı devrelerinin contalarından.

Cihaza bağlayıp mı söylediler bunu?Öyle olsa bile boost basıncı dışında fazla bir değeri ölçemezler.Turbo yarım görev yapsa bile bunun tek nedeni kendi olmayabilir.Belki aktuatörde yavda diyaframında sıkıntı var??Ya da Turbo kanatlarına kumanda eden aktuatör diyaframı vakum hattında sıkıntı olabilir.Vakum selenoidi sıkıntı yaratıyor olabilir.Turbo kanat kırsa parçaların motora ulaşması için dünyanın yolunu ve engelini geçmesi gerekir.Herşeyi geçse intercooler i geçemez. Öncesinde zaten böyle bir şey yapacaksa kendini belli eder.

Turboda parça kırılması neredeyse tüm olaylarda kompresör kısmında olur.Çünkü o kısım aluminyumdur.Parça kopması için ise öncelikle yabancı madde hasarı olmalıdır.

Yani sanırım o ustada risk almak istememiş.

Daha öncede olduğu gibi size Sakaruadaki yetkili servisi tavsiye ediyorum.Oraya kontrol ettirmekte fauda var.Ya da buluşmada burada oalsaydınız turbonuzun sesini birlikte dinlerdik.

Turbo mil keserse parça kırması nadir görülür.Sadece turbo yatakları sarar.

13. kanikarali

kanikarali Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Kanıkara
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDİ
    Hasan Bey bu işin erbabı Hakan Bey ama ben bir de enjektörleri kontrol ettirmenizi öneririm.

heh bunu beğendi.
  14. bildem41

bildem41 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    bilal d.
    Araç Modeli:
    2006 kia cerato 1.5 crdi
    ettirdim ali bey enjektörler söküldü makinada bakıldı bir sıkıntı cıkmadı şu an arac yükte iken siyah duman atıyor her zaman devamlı değil ama mesela rampa yukarı kalkış yaparken yüke bindiği zaman sonra kesiyor

15. bildem41

bildem41 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    bilal d.
    Araç Modeli:
    2006 kia cerato 1.5 crdi

dediğiniz gibi şu egr ve manifolt temizliğini bir yapayım sonucu bildirecem size.buluşmada malesef kocaelinde olamayacam aslında çak güzel olacaktı ama olsun ALLAH sağlık versin başka zaman görüşürüz tanışırız inşallah. bu arada siz gölcük tarafındamı ikamet ediyorsunuz ne işle uğraşıyorsunuz.

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Turbo selenoidini de konteol ettirmekte fayda var.

Kısmet. Bir daha ki buluşmada bir aksilik olmazsa tanışırız.

17. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Deneme

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler: