10 Kasım LPG KABLO

Şikayet Çözüm Bekliyor Kia Rio 2012 model CRDİ dizel alacaklar dikkat

'Kia'dan Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda can4can4 tarafından 29 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. espinado

espinado Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçi diğer arkadaşlar değinmişler ama aklıma iki şey geliyor. Her ne kadar eski arabam benzinli olsa da bahsettiğine benzer şeyler gelmişti başıma.

1) Benzin filtresinin tıkanması sonucu araç gaz yemiyor olabilir. İsterseniz filtreyi bir temizletin. Belki kalitesiz yakıt sonucu tıkanmıştır.

2) Aracın elektronik beyninde sorun olabilir. Eski arabam da aracın beynine yanlışlıkla su girmesi sonucu böyle gaz yememe gibi çekişten düşmeler yapıyordu. Zor bulduk neden yaptığını.

İnşallah bir çözüm bulunur.

2. can4can4

can4can4 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar 2 servise gittim araçta sorun olmadığını söylediler Aracı servis bilgisayara bağlıyor ve yorum dahi yapmayıp birşey yok diyorlar. Ben araçın elektronik kısmında ( beyin ) olabileceğinide söyledim. Bugün yine aynı sorunu yaptı, bazen yapıp bazende yapmıyor. araca giderken gaz veriyorum gaz yemeyip gecikmeli tepki veriyor, Araca enjektör temizleyici koydum depoyu fulledim sonuç aynı. Ben elektronik kısmında olduğunu düşünüyorum, bunun değiştirilmesini saglayamadım.

3. Rioman

Rioman Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Tuna arkadaşım gelişmelerden lütfen haberdar et bizi, bende Hataydayım, benim araçta da rölanti sorunu var, bakalım servis ne diyecek.
    Aracın 5 yıl, 150 bin kilometre garantili, gerekirse dava aç kardeşim, az paramı veriyoruz.

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Tuna Bey ve sizdeki problemlere arkadaşların yazdığı tüm olasılıklar sebep oluyor olabilir.
    Bence ECU (motor kontrol ünitesi/beyni) sebep oluyor olabilir.Yazılımsal bir bozukluk,hatalı hava akış sensörü,yakıt by-pass valfi,yakıt akış sensörü,gaz pedalı seviye sensörü,motor devri sensörü yüksek basınç yakıt tulumbası vb. elemanlar bunlara sebep olabilir.

Motor sizin aracınızın rolanti problemi için söylüyorum; motor çalışırken ve rolanti problemi yaşarken cihaza bağlamak ve yakıt basıncı ve diğer sensör değerlerinin-tabi görülebiliyorsa-kontrol edilmesi lazım bence.

5. ozcivelek71

ozcivelek71 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Arkadaşlar yahu hak var hukuk var tüketici hakları hakem heyeti var bence geç kalmadan tüketici hakem heyetine müracaat et duyduğuma göre araçlarını yenisiyle değiştiren bile var...

6. Alicanım

Alicanım

Alınan Beğeniler:
    14
    Daha önceki arabamda buna benzer bir durumla karşılaşmıştım.Bu konularda bilgisi olan bir arkadaşıma sorduğumda yakıtın içersine solvet veya benzeri katkılar karıştırdıkları için bu durumun meydana geldiğini söyledi.Yakıtı kısa süre içersinde boşaltmamı ve güvenli bir istasyondan yeniden yakıt almamı ve böylece problemin ortadan kalkacağını söyledi.Dediklerini yaptıktan sonra problemin ortadan kalktığını gördüm.Bir de siz yakıtı boşaltın ve güvenilir bir yerden yakıt alın belki problem ortadan kalkmış olur.Denemekte fayda var diyorum.Ben şimdi en güvenilir yer olarak shell den yakıt alıyorum.

7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Tuna Bey,yakıtı hangi şirket istasyonundan alıyorsunuz?Hep aynı istasyondan mı?Eğer yakıt değişikliği de bir değişiklik yaratmadıysa bence de tüketici olarak hakkınızı arayın.Bir yanlışlık yapılıyorsa düzeltilmeli.

8. can4can4

can4can4 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar uzun süre foruma giremedim. İlk shell den aldım sonra Bp den aldım, Opet den aldım yine aynı sorun ve yakıt aldığım yerleri araştırarak aldım ve güvenilir yerler. Sorunuma çözüm bulamadım. 5 gün öncede hız göstergesi ve anlık yakıt göstergesi çalışmamaya başladı ve km sayacı sabitte kaldı ilerlemiyor. Forumda Kia rio ile ilgili baya sorun var. Dava açmayı düşündüm ama araçtaki sorunu nasıl ispatlayacağım. Kia dışında bir servise gitsem araç servis dışı kalacaktır.Hukuksal süreç en az 3 yıl sürer. Servisin yaptığı şey elektronik aleti araca tak ve birşey yok de bu kadar..

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Aralık 2012
  9. NİHAT81

NİHAT81 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    hocam .sen bu aracın egr valfine bi baktır.turbo değişimi sonrası bende aynı şeyi yaşadım.servise tekrar gittiğimde valfe pislik geldiğinden dolayı sorun çıktığını beyan edip kısa bir işlem sonrası düzelttiler..

10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Tuna Bey büyük geçmiş olsun.Problem ya instrument cluster denen gösterge panelinizde ki ninicom/yani mini bilgisayarda-bu söylediğim görüntü,km ve anlık yakıt göstergesi için konuşuyorum.Bu arada orayı besleyen sigorta var ise kontrol ettirmenizi tavsiye ediyorum.-Ya da hem ilk anlattığınız probleme,hem de göstermeme problemine kumanda eden ecu da.Daha büyük ihtimal ECu olabilir.
    Tekrar geçmiş olsun.

11. Alicanım

Alicanım

Alınan Beğeniler:
    14
    Bu tür bir olayıda ben daciada yaşamıştım.Bu konularda bilgili olan bir kaç arkadaşıma ve benden küçük olan kardeşime sordum,hepsinin vermiş olduğu cevap yakıttan kaynaklandığını söylediler.Gerçekten problem benzindeymiş benzini bitirmemi söylediler ve başka yerden tanınmış ve güvenilir markadan almamı söylediler.Bende gidip shellden benzin aldım.Bir problem yaşamadım.Daha sonra önceki benzinlikte benizinin içine solvet karıştırdıklarını duydum.Şimdi dizel aracıma shellden başka yerden yakıt almıyorum.

12. mesut_src

mesut_src Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    372
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mesut Sürücü
    Araç Modeli:
    Kia Rio 1.25 Fancy
    Benzinden ziyade bişey kelebeği mi ne varmış eksozları ilgili sanırım o tıkanıyormuş o yüzden gaz yemiyormuş aynısı bizim mercedeste de olmuştu

13. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    Üyelerimiz galiba KCTR yi unuttu

14. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    yok kardesim unutmadi benim mesai arkadasim bu aralar isi yogun biraz

15. emreakkr

emreakkr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre akkir
    Araç Modeli:
    Kia Venga
    Katalizor filtresi tikanmis olabilir tanidigin iyi bir egsozcu varsa bi onada baktir istersen ayni sorun benim eski aracimdada olmustu

16. boyacı

boyacı Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    emin sönmez
    Araç Modeli:
    2008
    muhtemel ihtimalle yakıt ve yakıt filtresine de baktırırsanız iyi olur yakıt aldıgınız yerlere dikkat edin bende 2008 cerato var bende yaşadım yıgılma yakıt bazen çalışmama gibi yakıt aldıgım istasyonu degiştirince çok şükür düzeldi egzozun ora simsiyah oluyordu şimdi ise öyle bir şey yok tertemiz

17. Bilal40

Bilal40 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Bilal özkaya
    Araç Modeli:
    Kia rio
    Kar
    deşim aynı sorun bende de var artık sinir oldum 2013 bendede

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun

19. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    geçmiş olsun.
    aracın deposunu kontrol etmekte fayda var. depo süzgecine pislik gelmiş olabilir. bütün söyledikleriniz. yetersiz yakıt pompalanmasını gösteriyor.( depo temizliği ve yakıt filtresi değişimi gerekir)
    diğer bir konu. dpf aksamı(partikül fitresi tıkanması). bazı arkadaşlarımızda bundan kaynaklı olabileceğini söylemiş doğrudur yüksek olasılık. ama bunu servis cihaza bağlandığı anda görür. böyle bir durumda önce cihaza bağlanıp dejenerasyon( bilgisayar yardımlı aracı yüksek devirde sabitleyip çalıştırarak kurum yakmak) yapılır. çözüm olmazsa kimyasallar ile temizlik( oksijen sensörü sökülüp bir hortum yardımı ile solvent içeren bir temizlik köpüğü /sprayı uygulaması ve tekrar dejenerasyon) olmazsa değişim.

u_d_cicek bunu beğendi.
  20. mrtkcy

mrtkcy Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat AKÇAY
    Araç Modeli:
    Rio 1.4Crdi
    Merhaba arkadaşlar,
    Benzer bir sorun ile karşı karşıyayım.
    Aracım 1.4Crdi 2012 model rio
    araç tam hızlanacakken 2-3 saniyelik kesilmeler (ani yavaşlama) yaşıyorum. çok önemsemedim fakat yazılanları okuyunca endişelenmedim değil.
    hep aynı marka yakıt kullanırım ve ışık yanmadan fullerim aracımı. her çalıştırmada ve kapatmadan önce mutlaka beklerim aracın içinde. turbonun selameti için.
    daha nasıl bakılırki dizel araca :(
    Neden ben :(
    Umarım ciddi bir sıkıntı çıkmaz.

Bu Sayfayı Paylaş