10 Kasım LPG KABLO

Rio 1.4crdi concept plus Oksijen sensör Arızası

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda Atakan tarafından 1 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. Atakan

Atakan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Atakan Rio
    Araç Modeli:
    2016 Rio 1.4Crdi Concept Plus
    Selamlar

Oksijen sensörüm arızalanmış ve motor arıza ışığı yakıyor?
    Söndürdüm 100km gittim tekrar yaktı? Kronik bir sorun mu?
    Servis 1200tl fiyat çekti sensöre? Temizledim taktım değişmedi sonuç.
    Başka model araçla oksijen sensörü ıyumlumu? İ20, ceed, accent vs..

Şimdiden vericeğiniz bilgiler için teşekkürederim

2. serdar sahin

serdar sahin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar Şahin
    Araç Modeli:
    2015 Rio Concept 1.4CRDI
    Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Aracınız garantili ise, yani tüm bakımlarını yetkili serviste yatırdıysanız kia servis ücretsiz değiştiriyor. Garantili değilse ücretli onarım yapıyor. Aynı sensör arızası benim aracımda maalesef vardı, yaklaşık 30 bin km sensör arızalı (ışık yanması) olarak kullandım, aracınızda yanlış hatırlamıyorsam 3 adet oksijen sensörü var. Öncelikle hangisinin arızalı olduğunun tespitinin iyi yapılması gerekli. Oksijen sensörü gerçekten arızalı ise, aracınız çekişten düşer ve fazla yakmaya başlar. Benim önerim bu iki sıkıntıyı yaşamıyorsanız ve ışığın yanması da sizi rahatsız etmiyorsa kullanabilirsiniz. Benim aracımda bu yazdığım olumsuzluklar yoktu. Yaz aylarında şehir içi 5,5 lt uzun yolda 4,6 lt, kışınsa 6-6,5 lt motor ısındığında sakin kullanımlarda 5- 5,5 lt seviyesinde seyrediyordu. Bu sebeple 30 bin km ışık yanar vaziyette kullandım. Işığın yanması araç muayenesinde de problem yaratmamaktadır, bilginize. Bende 1-2 kez özel serviste temizlettim taktım ama sizde olduğu gibi bir kaç km sonra tekrar yanmaya başladı. Piyasada çıkmasını bulmakta çok kolay değil, ben Bostancı Oto sanayiden tut, Kartal oto sanayi ve İnternet teki çıkmacılarda bile bulamadım, bulduğumunda garantisi yoktu. Aracımı satmaya karar verdiğim bir dönemde gözümü karartıp Kia yetkili servise götürdüm. Servis, aracım özel serviste işlem gördüğü için garanti kapsamında olmadığını önce aracı bilgisayara bağlayıp arıza koduna bakmaları gerektiğini söyledi, bu ücretli bir işlem, arıza kodunda çıkan parçanın değişimini yaptırırsam o ücreti almayıp direk parçanın değişimini sağlayacaklarını söyledir. Mecburen bağlatıp hata kodunu öğrendim... Bana sensörün arızalı olmadığını, yazılımın güncellenmediği ve DPF tıkandığı için bu hataları aldığımı söylediler :))) 250 tl gibi bir ücrete Partikül filtresini temizleyip yazılımı güncelleyip teslim edeceklerini anlattılar. Sevinçten deliye döndüm ama belli etmedim tabi :)) Hemen yapalım dedim, filtre temizliği uzun sürecek dedikleri için aracı bırakıp akşam almaya gittim. Ödemeyi yapıp aracı bekleme başladım ama 10 dk oldu gelen giden yok... Dedim ne oldu acaba.. Servis yetkilisi biraz mahçup bir vaziyette gelip, kusura bakmayın sensör ışığı tekrar yandı, parçanın değişmesi gerekli, parçayı değiştiriyoruz deyince başımdan aşağı bir sıcaklık indi... Sonra peşinden elimizde buna uygun parça var, değişimi ücretsiz yapacağız, size mahçup olduk deyince, derin bir nefes alıp teşekkür ederim dedim. Ne diyeceğimi bilmeden yetkiliye bir sonraki bakımda size söz veriyorum araç sizindir dedim :)) Parçayı gözümün önünde ücretsiz değiştirip aracı teslim ettiler, 3 bin km oldu ışık yanmıyor :)) Çekiş ve yakıt yine aynı, yani ben bir şey fark etmedim... Zaten aracıda satmaktan vazgeçtim, mutlu mesut takılıyorum :) Kendi problemimi ve nasıl kurtulduğumu anlattım, umarım faydası olur.

3. Kia Rio 2006

Kia Rio 2006 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    23
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ahmet ali
    Araç Modeli:
    Kia Rio 2006
    Benim 2014 model Kia Rio aracımın direksiyon eps sıkıntı var sanayide 2500 TL istediler servise gittim aracınız 5yil garanti kapsamı içersinde dediler bakımi yaptırın bizde hallederiz dediler 1040hallettirdim bilginize önce servise götürün aracı

VIA_P2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş