10 Kasım LPG KABLO

Rio 60.000 km Bakım Destek

'Araç Bakım & Boya Koruma & Detailing & Detaylı Tem' forumunda simonmc tarafından 18 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. simonmc

simonmc Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    162
    Gerçek Ad-Soyad:
    özkan kalyoncu
    Araç Modeli:
    Rio 2014 Hb - 1.4 crdi
    Selamlar herkese,

2014 model Kia Rio 1.4 Crdi aracım 60.000 km'ye yaklaşıyor.

Kia'nın sitesinde 60.000 km bakımı için;

* 5W/30 Motor Yağı
    * Yağ Filtresi
    * Hava Filtresi
    * Polen Filtresi
    * Yakıt Filtresi
    * Fren Hidroliği ve Debriyaj Hidroliği

+ işçilik vs.. için 1.244 TL gibi uçuk bir rakam çıkıyor.,

İstanbul Anadolu veya Avrupa yakası için işinin ehli bir usta veya özel servis tavsiyesi rica ediyorum.

Bir de;
    Fren hidroliği ve Debriyaj hidroliği aynı haznede mi bizim araçlarda? 30.000'de değişmişti, 60.000'de değişmesi gerekli mi?
    Yakıt filtresi de 30.000'de değişmişti, 60.000'de değişmesi gerekli mi?

2. Evren81

Evren81 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    281
    Gerçek Ad-Soyad:
    Evren
    Araç Modeli:
    Renault Clio 1.5 dCi ICON 2016
    Rakam yüksek gelse de artık yetkili servislerin bakım fiyatı bu aralıkta olacak malesef.
    Kendiniz dışarıda özel serviste 500-600TL gibi bir rakamla işi bitirebilirsiniz.

Yakıt filtresi 1 bakım atlamalı değişiyor yani 2 yılda bir. 15bin km/1yıl'da bakıma girdiğini düşünürsek 2.(30.000) ve 4. (60.000) bakımda değişmesi normal.

3. simonmc

simonmc Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    162
    Gerçek Ad-Soyad:
    özkan kalyoncu
    Araç Modeli:
    Rio 2014 Hb - 1.4 crdi
    Babam yakıt filtresine gerek yok diyor temiz yakıt kullandıktan sonra 90.000 bile gider diyor kafamı karıştırıyor. Kuşak çatışması yaşıyoruz :)

Kesinlikle dışarıda yaptıracağım, malzeme listesi çıkarıyorum kendim tedarik edeceğim bakalım.

4. Evren81

Evren81 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    281
    Gerçek Ad-Soyad:
    Evren
    Araç Modeli:
    Renault Clio 1.5 dCi ICON 2016
    90bin biraz abartı olmuş ama 1 yıl daha kullanmanın pek bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

Benim araç 6800km'de girdi bakıma. Polen ve hava filtresini bile değiştirmedim, listeden çıkarttım. 700TL'yi bulan ilk yıl bakımı filtreleri çıkartınca 398TL'ye geldi.
    Önümüzdeki yıl için yakıt filtresini değiştirmemeyi düşünüyorum. Sadece hava ve polen değişimi yeterli olacak benim için.

simonmc bunu beğendi.
  5. bayteriner

bayteriner Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    167
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail Akkaş
    Araç Modeli:
    Cerato
    Hava filtresinin 10000 km de bir değiştirmekte fayda var. Yakıt filtresini de yılda bir değiştirmenizi öneririm. Malûm yollarımızın halini biliyoruz. Hava filtresi dizel araçlar için çok önemli. Aldığınız motorinden ne kadar emin olsanız da bizim standartlarımız Avrupa ile bir değil. Onun için dizel yakıt ın önemi de yadsınamaz. Orijinal filtre de olsa ben yakıta güvenemiyorum. Sonuçta 50-60 lira tasarruf edeceğiz diye riske girmemek lazım.

simonmc bunu beğendi.
  6. serdar sahin

serdar sahin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar Şahin
    Araç Modeli:
    2015 Rio Concept 1.4CRDI
    Bosch car servislerinden telefon ile fiyat al. Yetkili servislerden çok daha uygun fiyata bakım yaptırabilirsin. Bir arkadaşımın dizel jettasına (51 bin km) servis 1360 tl bakım fiyatı çıkarttı, bosch ise 640 tl :)) Ama tanıdığın iyi bir usta varsa parçaları alıp ona da yaptırabilirsin. Eğer kaliteli yakıt kullanıyorsanız, yakıt filitresi her bakımda değil 2 bakımda bir değiştirebilirsin.

simonmc bunu beğendi.
  7. simonmc

simonmc Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    162
    Gerçek Ad-Soyad:
    özkan kalyoncu
    Araç Modeli:
    Rio 2014 Hb - 1.4 crdi
    Cevaplar için teşekkürler. Bu hafta halledicem bakalım.

8. enstantane

enstantane Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Necdet Erdem
    Araç Modeli:
    2016
    Merhaba;

Bende aynı dertten muzdaribim benim de 2016 model ria dizel aracım var bana da 1285 tl fiyat çektiler. garantisi devam ediyor aracın ama bende özel serviste yaptırmayı düşünüyorum. bu şartlar altında yetkili servisi tercih etmeyeceğim. Garantisi bozulur mu kısmında tereddütlerim var ama zamanında ''şehir efsanesi midir '' bilmiyorum bakımların illa yetkili serviste yapılma şartı olmadığını duymuştum, zamanında yapılması ve belgelendirilmesi yeterli demişlerdi ama eminde değilim açıkçası. Hakkımızda hayırlısı artık...

9. enstantane

enstantane Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Necdet Erdem
    Araç Modeli:
    2016
    Merhaba;

Bende aynı dertten muzdaribim benim de 2016 model ria dizel aracım var bana da 1285 tl fiyat çektiler. garantisi devam ediyor aracın ama bende özel serviste yaptırmayı düşünüyorum. bu şartlar altında yetkili servisi tercih etmeyeceğim. Garantisi bozulur mu kısmında tereddütlerim var ama zamanında ''şehir efsanesi midir '' bilmiyorum bakımların illa yetkili serviste yapılma şartı olmadığını duymuştum, zamanında yapılması ve belgelendirilmesi yeterli demişlerdi ama eminde değilim açıkçası. Hakkımızda hayırlısı artık...

10. Armyy

Armyy Sürücü

Alınan Beğeniler:
    66
    Gerçek Ad-Soyad:
    armağan baltacı
    Araç Modeli:
    kia rio 1.4 crdi fancy
    kartal oto sanayide durak oto varmış. bir önceki bakımım olan 75 bini TEK-KAR'da yaptırmıştım. Söz konusu fiyatlar nedeniyle ve aracım 5 yaşına gireceği için artık yetkili servise uğramayı düşünmüyorum. 90 bin bakıma kartal oto sanayiye gitmeyi düşünüyorum.

11. KİA RİO 2014

KİA RİO 2014 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    44
    Gerçek Ad-Soyad:
    Özcan
    Araç Modeli:
    Kia Rio Fancy Dizel 2014
    Elazığ'dan Selam arkadaşlar benimde aracımın 5. yıllık bakımı geldi 2014 model 23000 de geçen yıldan buyana özel servisten bakımını yaptırdım bu yılkı bakımı
    * 5W/30 Motor Yağı Castrol Edge 5w30 5 litre
    * Yağ Filtresi orjinal
    * Hava Filtresi orjinal
    * Polen Filtresi orjinal
    işçilik dahil
    toplamda 490 tl yaptırdım.
    servis çok pahalı bence gerek yok servisteki yetkililer diyorki aracın motor hariç diğer aksamların garantisi 2 yılmış şuan çok memnunum araçta herhangi bir problem yaşamadım
    yakıt olarak BP ve Totalden yakıt alıyorum yalnız totel dizel yakıt ile BP'den daha fazla km yapıyor diyeceğim oki servis pahalı farz edelim ki aracın 5 yıl garantisi bitti ondan sonra araçta bir arıza olursa ne yapılabilir ki benden bu kadar herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

Bu Sayfayı Paylaş