10 Kasım LPG KABLO

sportage lpg soruları/deneyimleri.

'Sportage' forumunda uyumsuz tarafından 24 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. aliosman

aliosman Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Osman AKPINAR
    Araç Modeli:
    Cerato - '06 - otm
    Öncelikle merhaba

Çelik motorla geçen hafta bir arkadaşımın yeni ceed otomatik benzinli aracına lpg montajı ile ilgili görüştük. Landirenzo ile anlaşmalarının 1 yıl kadar önce bittiğini söylediler. Fakat "İstediğiniz lpg kitini kullanabilirsiniz,biz yalnızca lpg kaynaklı (subab arızası gibi) arızaları garanti kapsamında değerlendirmiyoruz. Diğer arızalarda aracın garantisi devam ediyor" dedi.

Tasarruf konusu hesap yaparken önemli, zira kışın lpg'de %30 tasarruf bile mümkün olmayabiliyor. Cerato otomatik aracımızda lpg - benzin tüketim farkı kışın, istanbul şehir içinde trafiksiz fakat kısa mesafeli kullanımdan dolayı %20 fark civarına kadar düşmüştü. 49 kuruş benzinde, 40 kuruş lpg'de tüketim hesapladım geçen şiddetli kar yağdığı vakit. 3 farklı usta tüketim fazlalığına çözüm getiremedi. Demek ki aracın normali böyle deyip kenara çekildiler..

Bence Spo'da lpg'den çok fazla beklentiye girmeyin şuanki teknolojiyle. Gdi motorlar için daha tasarruflu kitler için çalışıldığı bir gerçek. 2500-3000 tl arası bir masrafı amorti etmek şuanki lpg teknolojisiyle en az 3 yıl gerektirir. Az para değil ve az zaman da değil. Daha tasarruflu kitler çıktığında bence daha mantıklı olur.

Kazasız, belasız, cezasız, keyifli sürüşler...

2. kanikarali

kanikarali Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Kanıkara
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDİ
    :thumbup1:

Doğru söze ne denir.
    Sportage sahibi arkadaşlar, bu konuda acele etmeyin. Biliyorum benzin pahalı. Bu araçları alırken aracın yapısını her halde hepiniz inceden inceye tüm detayları ile değerlendirdiniz. Bir müddet yakıtı kafaya takmadan aracınızın keyfini çıkartın. Şu anda kış mevsimindeyiz bu da yakıta etki ediyor. Aracınızla bir birinizi tanıyın. O zaman yakıtta biraz düşecektir. LPG konusunda da yeni teknolojiler mutlaka çıkacaktır.

Herkese keyifli ve güvenli sürüşler.

3. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    :thumbup:

4. leventlevent

leventlevent Sürücü

Alınan Beğeniler:
    5
    ben de facebook kia sayfasından müşteri ilişkileri ile yazıstım. sonunda benı aradılar ve yanma odası dısındakı arızalarda garantının bozulmadığını bıldırdırler.

5. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Arkadaşlar kulaktan dolma bilgilerle bu işe girmeyin, aracınızdan soğursunuz. Landirenzo diyenler var, opel'i araştırın diyorum, başınız ağrımasın. Emer v.s. Türkiye'de bayii ağı ne kadar yaygın? Autronic v.s. gibi olmasın, bugün var yarın yok olursa ayar yaptıramazsınız, parça bulamazsınız. Köklü firmaları ve ithalatçıları seçin bu işte, bir sorun olduğunda yasal olarak hakkınızı alabileceğiniz firmalara bakın. Tasarruf edeyim derken aracı satarsınız.

6. Hoca

Hoca Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    evet arkadaşlar,yakıtla ilgili sürekli ş.içi dolaştığım için en çok etkilenenlerden birisi benim
    (son tüketim verilerimi yakıt tüketimi başlığı altında paylaştım)buna rağmen lpg ile ilgili karar veremiyorum,çünkü çelik motor garanti kapsamı dışında bırakıyor,birde lpg ye 3000-4000tl aralığında para ödenecek ve net tasarruf oranıda belli değil,söylenene göre %30 civarı,
    lpg taktırdığımızda forumda dizel bir sportage kullanıcası arkdaşımızın başına gelen yatak sarması benzeri bir olay yaşarsak büyük mağduriyet yaşanır gibi ....
    bence garanti şartlarının oluşmasını beklemek lazım...

7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Dimyata prince giderken evdeki bulgurdan olmamak lazım.İsmail Bey in dediği gibi.Sponuzun keyfini çıkarın;)

8. Hoca

Hoca Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    kıa yetkilis baturay bey lpg konusunda aşağıdaki bilgiyi verdi paylaşmak istedim.

Bilindiği üzere Sportage 1.6 L Benzinli motorlarımız direkt enjeksiyonlu (GDI) gelişmiş bir yakıt sistemine sahiptir.

Direkt Enjeksiyonlu sistemlerde enjektörler yanma odasının içerisine açılır. Dolayısıylada yüksek ısılara maruz kalarak çalışırlar.

Bu tip motorlar benzin ile çalışırken enjektör içerisinden geçen benzin aynı zamanda enjektörü de soğutur. Bu soğuma sayesinde enjektörler yanma odasına açık olmasına rağmen herhangi bir zarar görmeden çalışmasına devam eder. Eğer enjektörün içerisinden geçen benzin kesilir ise; soğutma olmayacağı için yüksek ısıdan dolayı enjektörün içindeki elemanlar kaynayarak çalışamaz hale gelir.

Ancak çok noktalı enjeksiyonlu motorlara takılan üniversal sıralı sistem lpg kitleri (GDI) direkt enjeksiyonlu motorlara takılamaz.

Bilgilerinize sunarım.

9. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    sağol hasan abi ama takan birçok yer var artık ama kia garantiyi bozuyor birde onayladığı bir firma yok. takan yerlerde çok para istiyorlar ve 2 sene garanti veriyorlar.

10. Hoca

Hoca Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    evet,ismail bey şu anda şartlar olumsuz gibi duruyor.

11. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    yahu hasan abi, teşekkür ederim bana bey diyorsunuz çok naziksiniz ama bakın ben size abi diyorum, sizde bana ismail diyebilirsiniz. size saygım sonsuz yanlış anlamam abicim.
    saygılarımla....:)

12. KaganSonmez

KaganSonmez Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Bende bir suredir arastiriyorum.Ancak kia garantisi bozulmadan lpg taktirma sansimiz yokmus en iyi ihtimalle lpg firmasinin verdigi garantiden faydalanabiliyoruz.Bunu bana kia bayiisindeki bayanda belirtmisti.Sanirim biraz beklemekte fayda var.

13. Hoca

Hoca Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    tamam, ismail kardeş eyvallah

14. KaganSonmez

KaganSonmez Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Zaten tatmin edecek sonuçlara ulaşamıyo kimse her yorumun sonunda ....miş ...muş vesaire dediğiniz gibi acele etmeye gerek yok :)

15. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Lpg konusunda bazı parçaların garanti dışında bırakılması bir bakıma lpg motora zarar veriyor anlamına geliyor aslında , ben şahsen gdi motorlarda hiç maceraya girmezdim :(

16. Hoca

Hoca Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    evet,o nedenle acele etmemek gerekir, sportage kullanıcılarıda çok nadir l.p.g. işine giriyor
    önümüzde örnekte yok,beklemekte fayda var.

17. KaganSonmez

KaganSonmez Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    hem garanti bozmayacak hem performans düşürmeyecek hem gürültü yapmayacak sanırım daha çok bekleyeceğiz :)

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Lpg işinde herhangi bir lpg firması garanti dahi verse bence riske girmemek lazım.Sadece çelik motor garanti verirse bu işe belki girilebilir.Onun dışında maazallah insanı aracından bile soğutabilir yaşanabilecekler.

19. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Bende aynı fikirdeyim. Celik motor garanti verdigi müddetçe lpg işine girilir yoksa 5 senelik garantiyi ben şahsen bozmak istemem birde lpg işi pahalı olmaması gerekir.

20. KaganSonmez

KaganSonmez Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    iki arada bir derede kaldık araçtan soğumak istemem :/

Bu Sayfayı Paylaş