10 Kasım LPG KABLO

Yakit tüketimi hakkinda profisyonel yardim ariyorum

'Cee'd' forumunda Ryuqi tarafından 26 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

1. Ryuqi

Ryuqi Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak
    Araç Modeli:
    Kia Ceed 2014 compect Plus 1.6 CRDİ
    Konularin cogu kafa karistirici yeni 2014 1.6 crdi ceed aldim otomatik yol bilgisayarinda 300km gide bilecegim yaziyor yarim depo mazot var yani yarim depoya 300 cok az degilmi daha olcmedim arac 80000 km de rodaj da degil bukadar cokmu yakiyor bu yol bilgisayari 15 litre ile 100 km gider diyor kafam cok karisti bir ariza felanmi var acaba simdiden tsk ederim engin tecrubelerinizden yararlanmak isterim

2. winger

winger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    A. Engin
    Araç Modeli:
    Eski Kia'cı.
    arabanız hayırlı olsun. Sizin istediğiniz kadar profesyonel teknik bilgiye sahip değilim. Aracımda yol bilgisayarlı falan değil. Ama araştırmayı severim. kendi aracımda da böyle testleri yol bilgisayarı ile falan değil. manuel yaparım. nacizane birkaç şey söylemek istiyorum. Öncelikle aracınızı aldığınızda bakım yaptırdığınızı ve genel bir sorun olmadığını varsayarak konuşuyorum, 100km/15lt değer sizin aracınız için oldukça fazla bir değer. aracınızın bu değeri bir problem olmadığı sürece yakması zor. Aracınızın şehir içi fabrika verisi 7,2lt. test sürüş değerleriniz ise 7,7 lt. Türkiye şartlarında ise tahminim 8-9 civarı hadi bilemedin 10 lt gibi bir değer olması gerek. Tabi agresif kullanımlarda bu değerin limiti yok 13te olur 15te. Aracı aldığınızda yarım depomu vardı. direk alır almaz bu değere baktınızda mı soruyorsunuz önemli olan bu. Aracı nereden aldınız? aldığınız şehirde, bölgede hava, nem, yokuş. trafik vs. durumu nasıldı? Aldığınız kişi gençmiydi. deponun harcanan yarım depo mazotu nasıl kullanılmış bence önemli olan o. Şuan için aracınızın çok yaktığını düşünmenin erken olduğunu düşünüyorum. Bilmiyorum yanlış bir tabirmi kullanacağım ama Çünkü yol bilgisayarı aracı değil sürücüyü ölçüyor diyebilirim. Ahmet istanbulda agresif kullanır 12 lt yakar, mehmet artvinde sakin kullanır 8 yakar. yol bilgisayarı da buna göre değer çıkarır.

Sizin aracınız o 15lt'yi harcanan yarım depoya göre ortalama almıştır. Aracı yeni aldığınızı ve sizinde agresif değil sakin kullandığınızı varsayiyorum. zaten. daha alışma evresindesiniz. illaki çok gösterecek. Tavsiyem. kalan yarım deponuzu da harcayınız.sonra deponuzu fulleyip yol bilgisayarını da sıfırlayınız. tekrar yarı depoya geldiğinizde tekrar fulleyin ve kaç TL'lik aldı iseniz yaptığınız km'ye bölün. veya km'yi ltye bölün. yol bilgisayarı verileri ile kıyaslayın. Eğer veriler tutuyor ise yani bahsettiğiniz gibi 15lt'lerde ise. yukarıda fabrika verilerini yazdım size. bir servis yolu gözükür. Eğer değerleriniz az çıkıyor ama yol bilgisayarınız 15 gösterior ise yol bilsisayarınız için yine bir servise gidersiniz. ikisinin değerleri de normal değerlerde çıkar ise hayırlı yolculuklar dilerim.

vonallen ve Ryuqi bunu beğendi.
  3. ferhat_sm

ferhat_sm Sürücü

Alınan Beğeniler:
    66
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ferhat elcelik
    Araç Modeli:
    Kia sportage
    Hocam ben sportage gibi bir aracta benzinde 40 lt yakit ile 500 km gidiyorsam sizin aracinizda yada hesabinizda bir yanlislik oldugu aşikar

Ryuqi bunu beğendi.
  4. eren1977

eren1977 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    74
    Gerçek Ad-Soyad:
    Erol EREN
    Araç Modeli:
    Kia Sportage Plus 1.6 GDİ
    Araç depodaki yakıtla yapılabilecek menzili ortalama tüketime göre hesaplıyor. Deponuzu tamamen doldurup değerleri sıfırladıktan sonra daha doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

5. Ryuqi

Ryuqi Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak
    Araç Modeli:
    Sevigili winger kardesim bukadar detayli bir yazi yazdigin icin tesekkur ederim soylediklerini uygulicam ve tekrar yazicam ben araci aldigimda fule yakindi depo cok hizli dustugunu fark ettim evim ise yakin mesafede 4km bundan cok yakar diye tahmin ettim ama bukadarda yakmaz diye dusundum
    Kesinlikle haklisiniz depoyu bosaltip tekrar denicem

6. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Ben olsam carbon clean yaptırıp enjektörlerin sağlıklı olup olmadığını ve bilgisayara bağlanıp motorda herhangi bir hata mesajı olup olmadığına bakarım . 15 litre gerçek ise korkunç yüksek bir değer olduğunu düşünüyorum .

7. orucreis

orucreis Sürücü

Alınan Beğeniler:
    89
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yasin
    Araç Modeli:
    Eski (2007 Sorento EX (xforce))cu
    2.500 kg lık 2500cc lik sorentonun 9-10 lt tükettiğini düşünürsek 15 lt gerçekten korkunç :)

ReNe bunu beğendi.
  8. winger

winger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    A. Engin
    Araç Modeli:
    Eski Kia'cı.
    Rica ederim. Tabi deneyin. hatta farklı istasyonlardan doldurarak deneyin. forumda sizin aracın grubu mevcut. bende yeni üyeyim. incelemedim orada arkadaslar illaki sizin aracınıza göre hangi istasyon daha verimli tavsiyede bulunacaklardır.

9. winger

winger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    A. Engin
    Araç Modeli:
    Eski Kia'cı.
    Sayın ryuqi kardeşim birde söylemek istediğim sizin aracınızın deposu 53lt. yarı depo hadi fazla fazla 30 lt olsun. sizin yol bilgisayarınız diyorki 300km gidersiniz. ee 30 lt ile 300 km gideceksem nasıl 100kmde 15lt yakıcam. depomda yarı depo 45 lt yakıt olması lazım. Bu bile başlı başına yol bilgisayarı verilerine şuan için güvenmemeniz adına bir sebeb. Yani yanlışmı hesaplıyorum bilemedim ama 30 ltyle 300 km gitmesi için 100kmde 10 litre falan yakması lazım. zaten değer kendiyle çelişiyor. (yokuş aşağı inerkende bakın 100kmde 1 lt falan gösterir muhtemelen.
    Ee arabaya alışmadınız+mazot nereden alındı bilmiyoruz+malum yaz ayı klima açmışınızdır açmamışınızdır birsürü dış etken var. kısa mesafeninde etkisi var tabi yani işin özü lafı çok dolandırmayayım. şimdilik evham yapmayın. Eğer bir arıza vs. sorunu yok ise rutin bakımda bir sorun yok dediler ise bir deneyin öyle karar verin.

10. suyunsesi

suyunsesi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Turgay Bozkurt
    Araç Modeli:
    Kia Venga 1.6 Panorama Plus
    Belki dalgınlıkla 100 km ortalama yerine anlık olan gösterge ekranını görmüş olabilir misin? Yada gösterge takılı mı kaldı acaba. Arkadaşların dediği gibi rakam çok yüksek En iyisi bence kendin hesapla. Belki gösterge ekranı surundur

Mobil cihaz ile gönderildi.

11. vonallen

vonallen Sürücü

Alınan Beğeniler:
    77
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan TÜRKMEN
    Araç Modeli:
    Kia Rio 1.25 Comfort 2015
    Depoyu girtlaga kadar fulle. ortalamayi sifirla. Fazla devirli kullanma.. Tekrar isik yaninca ortalamaya ve kac km gittigine bak.. Bu sekilde aracta problem olup olmadigini anlarsin diye dusunuyorum kardesim.. Kolay gelsin

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ryuqi bunu beğendi.
  12. Abdiskiou

Abdiskiou Sürücü

Alınan Beğeniler:
    54
    Gerçek Ad-Soyad:
    Abdurrahim aydin
    Araç Modeli:
    Kia cerato 1.6 dsl concept plus 2016
    Hayirli Olsun kardeşim bende cerato aldım conceopt plus 1.6 ... Daha dün Erzurum Oltudan Bursa Iznige gelmek üzere yola çıktım ... istikamet Yusufeli Hopa Rize Trabzon Giresun ordu Samsun Merzifon Gerede Sakarya İznik şeklindeydi ... Oltudan çıkmadan fulledim 170 +120 şeklinde tekrar doldurdum İki kere ve toplam 1443 km de 290 tl yaktı .. Yani km de 20 Kr diyor ... araç henüz 2500 km de ... ve inan basabildigim yerlerde acimadim 160 170 ... Yani senin gösterge arıza yapmış olabilir ... benim yakıt tüketim verilerim böyle Aynı motor değil mi ...

13. Ryuqi

Ryuqi Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak
    Araç Modeli:
    Depoyu tekrar fulledim yol bilgisayarini sifirladim suanki veriler 100km 8.8 litre sehir ici sanirim yol bilgisayari yaniltti beni baya bi km yaptim 8.8 iyi sanirim

14. Ryuqi

Ryuqi Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak
    Araç Modeli:
    Evet gercekten b8 sistem hatasiydi neyseki 15 litreyi gorunce moralim bozulmustu saun sehir ici 100 km 8.8 sehir disi denemdim

15. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    :) Sizin adınıza sevindim , umarım uzun müddet sizi memnun eder aracınız ..

16. Ryuqi

Ryuqi Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak
    Araç Modeli:
    Araç gerçekden beklediğimin çok üstünde konfor ve donanıma sahip aynı zamnda iç dizayna eski bir mazda 3 kulancısıyım mazda bende hastalık dercesındeydı mazdam 2005 di türkiyede tek bir modeliydi
    Mazda der baska bisey demezdim şuan için gerçekden 3 marka rasında kalmıstım Honda Jetta Kia Keşke demiyorum iyiki Kia almışım Bu donanımdaki diğer denk araçlar

80 ile 90 bin tl civarlarında bu kaliteye bu fiyat taktire şahan...

ReNe bunu beğendi.
  17. Ryuqi

Ryuqi Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak
    Araç Modeli:
    Tşk fikrin için Çok şükür sorunu çözdüm

18. orucreis

orucreis Sürücü

Alınan Beğeniler:
    89
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yasin
    Araç Modeli:
    Eski (2007 Sorento EX (xforce))cu

yakıt depoları şekil itibarı ile tam dikdörtgen değil. dolayısı ile göstergedeki her bir çeyrek bir biri ile eşit miktarda yakıt barındırmıyor. örneğin ben sorento aracım ile ilk çeyrekte optimum kullanımda yaklaşık 250 km gidebiliyorum. ancak 2. çeyrek bittiğinde (yani toplamda yarım depo yakıt harcadığım da) 350-400 km arası bir değer okumuş oluyorum.

saygı ve selamlarıma

19. winger

winger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    A. Engin
    Araç Modeli:
    Eski Kia'cı.
    merhabalar. evet bu bende de oluyor. bendede depo yarim depoya kadar kolay kolay inmiyor. sonra yarimdan ceyrege cok rahat iniyor. ama ceyrektende E ye inmesi zaman aliyor. sanirim depom huni:D

saygilar benden.

orucreis bunu beğendi.
  20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hemen hemen tum araclarda böyledir.Son çeyrek çabuk iner.

Bu Sayfayı Paylaş