10 Kasım LPG KABLO

Yetkili mi yoksa özel servis mi?

'KIA Bayi ve Servisler' forumunda Sait_spo tarafından 21 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. Sait_spo

Sait_spo Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Sait çakırgil
    Araç Modeli:
    Sportage
    arkadaşlar merhaba
    Lpg taktırdığım için garantiden çıkan aracımı, standart bakımları için özel veya yetkiliye götürmenin fiyat dışında bir farkı var mı acaba? Daha doğrusu yetkili servise hiç uğramasak bir şeyi atlamış veya gözden kaçırmış mı oluruz? Yoksa gayet iyi etmiş mi oluruz (yüksek ücret vermeyecek olmanın yanında ayrıca araçla yeterince ilgilenecekler... Mi?)
    İyi günler

2. Çınar

Çınar Sürücü

Alınan Beğeniler:
    97
    Gerçek Ad-Soyad:
    Eray CANBAY
    Araç Modeli:
    Kia Ceed
    Aracınız garanti'den çıkmışsa hiç bulaşmayın servise standart bakımlar için.
    Tanıdık veya işi bilen bir ustaya götürmeniz kafi derim ben. Hem işlem sırasında kendin görürsün ne yapıyor ne yapmıyor kafan rahat olur.
    Gözden ne kaçabilir ki zaten yaptıkları şey filtre değişimi ile yağ değişimi.
    İleride ağır bakımda içim rahat etsin diyorsan servise yaptırabilirsin ama yerinde olsam bütün bakımları özel serviste yaptırırdım.

3. Sait_spo

Sait_spo Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Sait çakırgil
    Araç Modeli:
    Sportage
    Cevap için teşekkürler. Peki ağır bakımda içimiz, yetkili serviste yapılırsa neden rahat eder? Orjinal parça kullanıldığı için mi? Özel servisler de talep edersek orjinal parça kullanmazlar mı? Eğer kullanırlarsa, ağır bakım için de özel servisi rahatlıkla tercih edebilir miyiz?

4. Çınar

Çınar Sürücü

Alınan Beğeniler:
    97
    Gerçek Ad-Soyad:
    Eray CANBAY
    Araç Modeli:
    Kia Ceed
    Kişiden kişiye değişir o algı tabi ki.
    Şöyle izah edeyim ;
    Benim bundan önceki aracım Ford Fiesta idi, o aracımında garantisi olduğundan dolayı hep servise götürdüm, ancak ondan önceki bütün araçlarımda garanti yoktu.
    Kendim İstanbul Fatih'de ikamet ediyorum ve Aksaray'a oldukça yakınım. Bakım zamanı gelince giderdim Aksaray yedek parçacıların olduğu bölgeye, yağ- filtreler - balata - disk... yani aklına ne geliyorsa kendim seçer alırdım orjinal parçaları, ordan ustama giderdim değişimleri, bakımları yapardı sadece işçilik ücreti verirdim. İçim son derece rahat şekilde arabama biner giderdim.
    Bizim Türk milleti'nin kafası genelde hinliğe çalışır ya, servis ortamı farklı alıyorlar aracı götürüyorlar, sen bekleme odasında otur babam otur, e insan görmek istiyor aracına ne yapılıyor diye (en azından ben istiyorum :) )
    E servislerin kalitesi de memlekette belli, bakımdan sonra hava filtresini, yağı, polen filtresini hemen kontrol ediyorum değişmişler mi diye. Amma takıntılısın diyebilirsiniz ama görmüyorum arkadaş nereden bileyim :D

Velhasıl periyodik bakımlarda hangi işlemler uygulanacaksa değiştirilecek parçaları ister kendin al götür özel servise ister önceden bilgilendir sen gittiğinde parçaları onlar getirtmiş olsunlar yaptır güzelce bakımlarını hem cebini yormaz hem aklın kalmaz. Benim düşüncem bu yönde gerisi size kalmış :)

heroturk bunu beğendi.
  5. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Neden içimiz rahat eder ? Özetle yetkili servisin aracın üreticisinin istekleri doğrultusunda tüm kontrolleri yaptığına ve gerekmesi halinde bizi uyararak onaylanmış yedek parçaları kullandığına, üreticiden gelen özel güncelleme ve onarımları bildiklerine, ellerinde gerekli tüm alet edevatın bulunduğuna, bir araç markası üzerinde uzmanlaştıkları için bizlerin göremeyeceği ancak bazen ileride büyük sorunlara gebe olabilecek ince detayları görebildiklerine inandığımız için ...

Hepsi bunları gerçekten olması gerektiği gibi yapıyor mu ? Ben "Yaptıklarına inanmak istiyorum" diyeyim kimseyi zan altında bırakmayayım ;)

Kalite en tepeden başlar, firmanın sahibinden aşağıya doğru gider ... Balık baştan kokmamış ve ara kademe yöneticilerinde sorun yoksa bu o serviste çalışan tüm personele etki eder ama halkada bir zayıflık varsa işler pek istendiği gibi olmayabilir.

6. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    7 sene yetkili servise gitmiş biri olarak! Çok da güvenmeyin :) benim hiç bir hidrolik sıvım tam 70 bin km boyunca değişmemiş yazıklar olsun hep takviye yapmışlar çok çok kazıklar yedim he tercih meselesi :) hani bir reklam spotu vardı ya '' aklını seveyim aklini'' paranız değerli ise servisten uzak durun sanayide çok daha kaliteli ustalar var korkmayın :)

7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    İyi bir usta bulursanız kaçırmayın ve dışarıda devam edin bakımlarınıza.Ama lpg ile sadece motorun garanti dışına çıkması lazım.Diğer ekipmanların normal şartlarda garantisi devam etmesi lazım.

vonallen ve umutd07 bunu beğendi.
  8. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Siz gitmişsiniz Umut Bey, ben bizzat başka bir markanın yetkili satıcı/servisi içinde yıllarca bulundum bir çalışan olarak ;) O yüzden diyorum ya, kimseyi zan altında bırakmayayım diye ... Yapan var yapmayan var, bizzat yaşadım şahit oldum.

Benim çalıştığım firma çok mu iyiydi ? Hayır, mutlaka onlarında hataları kusurları vardı ancak gördüklerimin içinde kalite ve dürüstlük olarak ilk 3'e girerlerdi bundan eminim.

@heh Hakan Bey'e katılmamak mümkün değil @Sait_spo Bey , eğer sanayide gerçekten aracınızdan anlayan iyi bir ustanız olursa içiniz rahat eder, ne aracınızın ne sizin sırtı yere gelmez.

Keyifli, emniyetli sürüşler

9. Sait_spo

Sait_spo Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Sait çakırgil
    Araç Modeli:
    Sportage
    Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Bunların hepsi tecrübe. Tecrübeye hazır akıl derler. Bahsedilen olumsuzlukları yaşamamak için kulak vermek lazım. Gözardı etmeyeceğim. Keyifli forumlar...

10. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014
    Bir çok servisin araclara bakım yaparken filtrelerinin tümünü degistirmeden degistirik deyip yagini bosaltmadan uzerine tamamlayip para aldığına forumdaki arkadaşlar ve çevremizdeki insanlarin anlatiminla şahit olduk yeterli bilgiye sahip degilim ama ögrenicem ve gerek filtrelere vs isaret koyup yaptıkları işi kontrol altina almaya çalışıcam 600 lira para öde birde kandiril buna tahammül edemem.

fatih.koz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş