10 Kasım LPG KABLO

yetkili serviste konulan fazla motor yağı

'Araç Bakım & Boya Koruma & Detailing & Detaylı Tem' forumunda antuman tarafından 14 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. antuman

antuman Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilker
    Araç Modeli:
    rio
    Arkadaşlar 1.4 crdi riom var.1000 km once ilk bakimini yetkili serviste yaptirmistim.bugun farkli bir yetkili serviste bilgisayara bağladılar arabayi.herhangi bir sorun cikmadi.ancak motor yaginin fazla konuldugunu söylediler.yag F cizgisinin 2 cm kadar yukarisindaydi.yogunluktan dolayi fazlaligi aldiramadim.ciktiktan sonra eczaneden siringa ve hortum alarak kendim F cizgisine kadar aldim yagi.1 litre yag cektim anca geldi cizgiye.bu normalmidir ?

2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    İyi yapmışsınız.Fazla yağ özellikle turbolu motorlarda turbonun düşmanıdır.F çizgisine geldiyse sıkıntı yok.

3. antuman

antuman Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilker
    Araç Modeli:
    rio
    Sagolasin.merak ettigim yetkili servisler neden fazla yağ koyuyolar.ben sizin daha once bu konuda actiginiz basligi da okudum. Motora bu denli zarar verebilen bi durumu yetkili servisin atlamasini anlayamiyorum

4. Çınar

Çınar Sürücü

Alınan Beğeniler:
    97
    Gerçek Ad-Soyad:
    Eray CANBAY
    Araç Modeli:
    Kia Ceed
    o konuyu bende anlamış değilim bende geçtiğimiz hafta bakıma soktum aracı faturaya baktığımda 5,3 lt yağ konulmuş, çubuğu çektiğimde f çizgisinin yarım cm falan üstünde çok önemsemedim ama yakında başka bir işlem için yeniden gideceğim, bu konuyu bir sorayım ben :)

5. Xaydinx

Xaydinx Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yunus emre aydın
    Araç Modeli:
    2012
    B

6. Xaydinx

Xaydinx Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yunus emre aydın
    Araç Modeli:
    2012
    Bence aracına faZla yag koymamışlardır yagına mazot karışmiştır yagınızı sık sık kontrol edin benim aractada aynı sorun var banada ilk öyle dendi fakat aracla 1000 2000km gidince yagda çogalma oluyor denilen partukul filitresiymiş

7. Çınar

Çınar Sürücü

Alınan Beğeniler:
    97
    Gerçek Ad-Soyad:
    Eray CANBAY
    Araç Modeli:
    Kia Ceed
    Bu ciddi bir sorun o zaman, benim araçta mazot karıştığını sanmıyorum çünkü bakımın ertesi günü kontrol ettim toplam 20 km falan yok gitmişimdir.

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Çoğu servisin alışkanlığı maalesef bu.Fazla yağ koyarlar.Ben defalarca uyardığım halde yine fazla koyuyorlardı.Ben de her seferinde vakumla çektiriyordum ya da kendim çekiyordum.
    Bakımın hemen sonrasında dpf problemi 2 cm motorin karışmasına neden olamaz.O kadar motorin karışıyorsa enjektörler işeme yapıyordur.Sonrasında kol çıkarır,piston kolu kırar vb.

9. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Normalde bizim araçların (Cerato) yağ kapasitesi fabrika verilerine göre 5.3 Litre, eğer Ceed'de durum aynı ise servis litre konusunda doğru iş yapmış diyebiliriz ( 5 Litre motorda dolaşırken 0.3 Litre yağ filtre kabında kalıyor sürekli, motor durunca hepsi kartere iniyor gibi düşünün)

Ancak ezbere 5.3 litre koyup çubuğa bakmamak daha doğrusu kontrol etmemek büyük bir hata, ya motordaki tüm yağ boşalmadan dolum yapıldıysa ne olacak ! Misal tüm yağ süzülmeden üstüne 5.3 litre koydunuz, toplam yağ belki 5.9 litre olacak. Ya da daha kötüsü, "filtre nasılsa temizdir" diyerek filtreyi sökmeden 5.3 litre eklenirse ? Bir tık daha ileri gidelim, ya servisteki usta 1.6 ceed ile 2.0 ceed'i karıştırıp 5.3 litre yerine 5.9 litre yağ koyarsa araca ? Eğitim şart derler ya, bu gibi işlerde çift kontrol şart.

Ayrıca kontrolün nasıl yapılacağı konusu var ki o da çok önemli. Kia bunun için bile detaylı açıklama yapmış "Dolum yaptıktan sonra motoru çalıştır, yağı ve motoru ısıt, sonra motoru durdur, 10 dakika bekle çubuğu çek, gerekirse +/- yönde düzeltme yap" diyor, sizce serviste hele hele sırada bekleyen başka araçlar varsa en az 15 dakika süren bu işlemi yapıyorlar mıdır ? Bence çoğu usta "nasılsa yağ süzüldü, bende kitaba göre 5.3 litre koydum pompadan, yağ tamamdır" diyerek bu kısmı atlıyordur.

Bu sabah yağ değişimi yaptım, önce sıcak haldeki eski yağıma 400 ml. Würth motor yağ temizleyici koydum, 10 dakika rölantinden sonra lifte çıktım. Tüm yağ süzülene kadar bekledik ustamla, çay içtik sohbet ettik. Sonra 5 litre yağ koyduk, motoru çalıştırıp kontrol ettik, herhangi bir sorun görmeyince Kia prosedürüne göre ısınma ve soğumayı bekleyip çubuk kontrolü yaptık. Yağ seviyesi F'nin biraz altındaydı, sonra fabrikanın istediği ekstra 0.3 litreyi ilave ettik dikkatli şekilde, ikinci kontrolde yağ seviyesi F'e gelmişti ve üstüne çıkmamıştı.

Bu arada kontrol ettim, Dizel Cerato 1.5 , 1.6 ve Dizel Ceed 1.6'da yağ kapasitesi aynı, 5.3 litre ... 2.0 Crdi motorlarda 5.9 litre ;) Allah'tan kasalar farklı da Sorento ya da Sportage ile karıştırıp 8 litre koymuyorlar ...

umutd07 ve Çınar bunu beğendi.
  10. Önder

Önder Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Önder atalay
    Araç Modeli:
    kia rio
    Aydın bey

11. Önder

Önder Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Önder atalay
    Araç Modeli:
    kia rio

12. Önder

Önder Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Önder atalay
    Araç Modeli:
    kia rio
    Aydın bey aynı sorun bendede var naptiniz acaba numaram 505 700 29 31 ismim Önder bilgilendirirseniz çok sevinirim

13. oknylz

oknylz Sürücü

Alınan Beğeniler:
    65
    Gerçek Ad-Soyad:
    oknylz
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.5 DSL Advance
    Yağa mazot değil karışırsa su karışır oda silindir kapağı su kanallarında çatlak vardır yağ kanalına su geçer buda Antifriz seviyesini takip ettiğinizde suyun azaldıgini görürsünüz ve yine yağ çubuğunu cektiginizde cubugun ustunde yani yağın üzerinde su damlacıkları görürsünüz malum su yağın üzerinde kalır cubuktan yağı iki parmaginizin arasina bir miktar alip kayganligina baktiginizda sudan dolayi surtunme hissi hissedersiniz kayganlık değil buda suyun Yağa karistigini anlaminiza yardımcı olur boyle bir şey varsa önce üst kapak contasi kontrol edilmeli sonrası biraz can sıkıcı olur

Bu Sayfayı Paylaş