10 Kasım LPG KABLO

araçlarda rodaj / rodaj süresi / motor açma ile ilgili sorular?

'Sohbet' forumunda voleks tarafından 3 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. voleks

voleks Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar rodaj süresi hakkında bilgi verebilecek var mı? Ben araştırdım biraz ama pek bişey anlamadım bu
    rodaj süresi 0 arabalar içinmi?
    rodaj süresi yakıta etkisi varmı ve bir rodaj süresi kaç km demektir :)))

beni ve bilmeyenleri aydınlatacak kişi(ler) olursa çok makbule gececek.:))

2. Burak K.

Burak K. Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Rodaj diye bir şey kalmadı artık.

İlk 1000 km değişken hız ve devirlerde kullanılması motor için faydalı. Çok zorlanmamalı ve yorulmamalı. Bu sürede sabit hız ve devirde gidilmemeli.

1000 km'den sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

İlk 1000 km çok yakar, 1000'den sonra 2000'den sonra 5000'den sonra azalır ve son halini alır.

15.000 bakımına gittikten sonra iyi bir bakım ve ideal motor yağı (benzinli için Castrol Edge 10w-40) kullanılırsa yakıt düştüğünü görebilirsiniz.

3. giym2001

giym2001 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar ben 53 gün önce sıfır Picatonto aldım. toplamda yaklaşık 150 lt benzin ile 1100 km yol yapmısım. 14 lt / 100 km ve 500 krş/ 1 km gib değerler çıkıyor. Bu normal midir, yani arac rodajda oldugundan mıdır yoksa bir anormallik mi aracta, degerli gorüslerinizi bekliyorum. Aldığımda bana da bayiden artık rodaj kalmadıgını ıstedıgımız gıbı kullanabılecegımızı soyledıler.

4. voleks

voleks Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Burak K. değerli bilgilerin için tesekkur ederim..

giym2001 öncelikle aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın insallah.picanto 1.1 mi? km de 500 krş yakması picanto için cok fazla ama eminim arkadasların dediği gibi düşecektir belli bi sure sonra verdiğiniz degerler sehir içi mi?

5. Burak K.

Burak K. Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Düşer, ben de i30'u aldığımda ondan da çok yakıyordu. Km arttıktan sonra 1.6 122hp'lik benzinli araç 100km sabit hızda gidince 5.2 yakmaya başladı. ;)

6. mfs

mfs Sürücü

Alınan Beğeniler:
    7
    bu kadar yüksek yakııt tüketimini nasıl başarıyosunuz. hem ilk km lerde zorlamayın deyip. ben cerato concept le ilk 1000 km yi (700 şehirdışı+300 şehir içi) şeklinde değişken devirlerde kullanarak, km de 28 kuruş yaktım. hele ki picanto nun 50 kuruş yakması bana cok anormal geldi . bi yanlışlık olmasın hesapta.

7. giym2001

giym2001 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Sevgili Voleks, Burak K ve mfs, yorumlariniz icin tesekkurler> Evet Picanto 1.1 otomatik vites, verilen degerler sehir ici ve trafigin yogun oldugu sabah ve aksam saatlerinde kullanimdan elde edilen degerlerdir.

8. voleks

voleks Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    giym2001 2000 km aştıktan sonra tekrar deger verebilirmisin bakalım ne kadar düşecek

bendede 2011 cerato var otomatik sehir içi 500 krş yakıyor 1900 a geldim ama benim bulundugum sehir hep yokuş

9. duzunay

duzunay Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    selamlar arkadaşlar bende de ceed montion 1.6 crdi otomatik var 2000 km reye geldim giderek düşeceğine artmaya başladı yakıt :) 13L / 100 Km de broşürlerde standart veriler şehir içi 7L / 100 Km de yazıyordu nerdeyse iki katı servise gitmeyi düşünüyorum bir sıkıntı var mı diye Tabi havalar çok soğuk iki haftadır onunda etkisi vardır

10. voleks

voleks Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    devrim
    kesinlikle soğuk havadan kaynaklanıyordur ve dizel yakıt benzine göre soğuk havalarda daha çok çiğ yakıt atar motor ısınana kadar tabi..

11. kanki

kanki Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muhammet KISA
    Araç Modeli:
    CEED
    Aracın motoru tam ısınmadan kısa mesafeli kullanıyorsanız yakıt doğal olarak artabilir ama 13l/100 km oldukça fazla geldi bana servise yinede bir götürün ileriki km mutlaka düşecektir.

12. maden

maden Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    ideali bumu abi :D Mobil 1 0w-40'dan şaşma derim.. gerçekten çok başarılı..

13. Burak K.

Burak K. Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Tercih meselesi Mobil 1 de bu işin en iyilerinden biri elbette. 2 marka arasında çok az fark vardır hemen hemen aynı kalitede yağlar.

Ayrıca dizel için de 5w-40 kullanmakta fayda var, makine mühendisi arkadaşlarımız varsa konu hakkında daha net bilgi verebilir. :)

14. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Dizele 10W-40 Yeterli..
    Ben 15W-40 Kullanıyorum Boşuna Fazla Para Vermeye Gerek Yok Hava Sıcaklıklarına Göre 15W-40 Benim İhtiyacımı Karşılıyor

15. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Evet Dizel 13 Ltre Çok Büyük Bir Deger..
    Ben 2500 Motor Dizelle 9 Litre Yakıyorum İstanbulda 90Km/h 2000 Devir 5.Vites

16. maden

maden Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Dizel için Mobil'in önerdiği genellikle 5w-30 dur. Biliyorsunki yeni nesil dizellerin bazılarına partikül filtresi kullanılıyor. 5w-30 kullanılarak tıkanmaların önüne geçildiği görülmüştür.

Mobil genel anlamda yağ teknolojisi ve uluslar arası belgelendirmelerde Castrol'den çok üstün bir markadır.

17. giym2001

giym2001 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaslar sizden gelen degerli yorumlar uzerine Picanto 1.1 otomatik vites yakit tuketimini tekrar hesapladim, degerlere esim tarafindan alinan bir depo benzini dahil ederek ve yapilan 100 km yi goz onune almadan ulastigimi fark ettim. Buna gore bizim aracin yakit tuektim degeri 10.16 lt /100 km olmus oluyor (Arac su an 1200 km nin biraz uzerinde). Picanto otomatik almayi dusunen kisilerin benden kaynaklanan yanlis bilgilendirmelerinin onune gecmek icin tekrar yazma ihtiyaci hissettim. Yukaridaki deger ise yeni bir arac icin normal sanirim. Herkese tekrar tesekkurler....

18. yunuinan

yunuinan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Selam arkadaşlar bende picanto kullanıcısıyım aracımdan çok memnunum yanlız kaloriferde bir problemim var önceleri çok az ısıtıyordu hatta biraz açıkkalınca soğuk üflemeye başlıyordu ama son 1 haftadır artık hiç sıcak üflemiyor. acaba sorun nedir aracıma bir zarar verirmi? Sizden değerli yorumlarınız bekliyorum..
    şimdiden teşekkürler..

19. kanki

kanki Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muhammet KISA
    Araç Modeli:
    CEED
    Merhaba yunus bey aramıza hoş geldiniz kendinizi forumumuzun tanışma bölümünde tanıtabilirmisiniz? :)

20. volkman

volkman Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Radyatör suyu azalmış olabilir. Hemen kontrol edin. Sonra motoru yakarsınız

Bu Sayfayı Paylaş