10 Kasım LPG KABLO

Cerato 1.5 crdi gaza basınca gelen hava sesi

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda oknylz tarafından 1 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. oknylz

oknylz Sürücü

Alınan Beğeniler:
    65
    Gerçek Ad-Soyad:
    oknylz
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.5 DSL Advance
    Öncelikle Merhaba
    2006 model 1.5 crdi advance aracım var aracımın baskı balatasını yeni değiştim aracı aldıktan sonra bişey farkettim gaza basarken sanki sol taraftan sol havalandırma klapası çevrelerinden hava sesi geliyor elimi klapaya tutuyorum hava gelmiyor ama ses sanki klapa çevresinde turbo ıslığı gibi değil en azından ben öyle düşünüyorum gaza basınca eş zamanlı duyuluyor ruzgar, hava, şırıltı bunlara benzer hafif bir ses gazdan ayağımı çekince ses kesiliyor devir 3000 lerde iken bu sesi duyamıyorum motor sesi gizliyor olabilir 1500-2000 devirlerde net duyuluyor rolantide bu ses yok birde motoru kapatınca motor keskin silkelenerek duruyor motor kulaklarının tamamı orjinal olarak yenilendi zaten baskı degisimi öncesi bu anlattığım hiç bir şey yoktu bu sirkeleme egzoz spiralinden yaparmı spiral bozuk diyen olmadı ben keyfi değişse diyorum sertleşmiş olabilir gibi cumartesi günü baskı değişimini yaptığım özel servise gidicem ama öncesinde konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar fikrini belirtirse ustayı ona göre yönlendirebilirim baskı değişiminden sonra üst merkez değişimi zorunda kaldık bunuda belirtiyim desteğiniz için teşekkür ederim

Son düzenleme: 1 Ağustos 2019
  2. oknylz

oknylz Sürücü

Alınan Beğeniler:
    65
    Gerçek Ad-Soyad:
    oknylz
    Araç Modeli:
    Nette araştırdım biraz hava filtresinden ve hortumlarindan bahsediyorlar Az önce hava filtre ve kutusunuda kontrol ettim bir şey görmedim

3. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    merhaba, aracın altını kontrol edin, turbo borusunun metal kısmının ayakları çatladıysa hava kaçırır. birazda siyah duman atar yüklenince.

4. oknylz

oknylz Sürücü

Alınan Beğeniler:
    65
    Gerçek Ad-Soyad:
    oknylz
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim kontrol ettiricem

5. Cerato0634

Cerato0634 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Can
    Araç Modeli:
    2006
    Hocam aynı sorun bendede var siz çözebildiniz mi sorunu paylaşırsanız sevinirim.

6. oknylz

oknylz Sürücü

Alınan Beğeniler:
    65
    Gerçek Ad-Soyad:
    oknylz
    Araç Modeli:
    Öncelikle Merhaba Stop ederken aşırı silkeleme sorununu daha önceden orjinal olarak değimini yaptığım arka motor kulağını garantiden
    tekrar değişim yaparak çözdüm şimdilerde sıfır silkeleme ile motor kapanıyor.
    Rüzgar sesine benzer ses için ise Çok araştırdım motrun alt kısmını ustama tamamen kontrol ettirdim egzoza kadar gevşeyen oynayan birbirine
    temas eden bir şey görmedik, Motor kısmındaki bütün hortumları bağlantı yerleride dahil olmak üzere kontrol ettik oradada sorun görmedik
    ben baskı balata değişimi yapınca motor yağını mobil 5w-40 ile değişim yapmıştım en son çok ihtimal vermesekte tekrar motor yağını değişim kararı aldım ustamda çok ihtimal vermedi, yağı öncesinde lique molly engine flush kullanarak mobil 1 0w-40 new life a çevirdim şimdi tam hatırlayamıyorum ama arabam 130 binler civarındaydı bu yağ değişiminden sonra bir kaç gün o hava sesi bariz azaldı sonrasındada tamamen kayboldu yine aynı aracı kullanıyorum şuanda aracım 178 binde 0w-40 yağı 2 yağ değişimi boyunca kullandıktan sonra yağı castrol edge 5w-30 a çevirdim hala castrol edge 5w-30 sıkıntısız kullanıyorum ve oses de o gün bu gün yok.
    Yalnız Dikkatimi çeken bir şey var 6 yıldır aynı aracı kullanıyorum Havalar soğuduğunda yani kış aylarında inceden gaza basarken hafif hava sesi geliyor bu normal ama yazın bu ses olmuyor benim sorunum başladığında yaz ayları gibiydi bunuda belirtmek istedim
    bumarım sizde sorununuzu bir şekilde çözersiniz kafa takılınca gerçekten zor oluyor.
    Birde burada yağ konusunda herkez 5w-40 öneriyor tamam yaşanılan yer belirleyici olabilir ancak motorun sağlığı daha belirleyici bende dpf olmamasına rağmen edge yağı kullanıyorum motor yağ yağma sorunu çok yoksa yağ 5w-30 kullanın derim çok darbeli kullnmıyorsanız tabi
    Kolay gelsin

7. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg

Turbo ıslık sesi..
    0w40 ince olduğunda sürtinmeti kesmiş.

Lakin 5w30 tavsiye edilsede yazın 5w40 , kışın 5w30 kullanılması idealdir.

8. oknylz

oknylz Sürücü

Alınan Beğeniler:
    65
    Gerçek Ad-Soyad:
    oknylz
    Araç Modeli:
    Haklı olabilirsiniz sizin tavsiyeniz konusundada çok makale okudum ancak ben çok darbeli kullanmıyorum yaklaşık 3-4 yıldır yaz kış 5w-30 castrol edge kullanıyorum gayetde memnunum burada aracın motor durumuda önemli tabi

9. eaglenver

eaglenver Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    enver ere
    Araç Modeli:
    cerato 1.5 crdi
    Aracım 2006 cerato 1.5 crdi. Bugün Kartal Sanayide turboyu revizyona soktum. Bunu yapma nedenim 2bin ile 3bin devir arasında hafif bir ıslık sesi geliyordu. Daha sonra revizyona girince N75 valfini de değiştirdim. Total işçilik dahil 5700 TL verdim .Arkadaşlar bu ses beni rahatsız ediyordu ama çok aşırı değildi. Sizce beni götürür müydü ? Birde bu motorun triger seti zincir mi oluyor ? Kayış mı ? Araç 153 binde

10. oknylz

oknylz Sürücü

Alınan Beğeniler:
    65
    Gerçek Ad-Soyad:
    oknylz
    Araç Modeli:
    Hocam Kimse durduk yere cebindeki parayı böyle bir şey için harcamak istemez
    demekki bu sizi rahatsız etmiş bakım yapmışsınız bakım iyidir, belki ilerde olabilecek daha büyük sorunlar önlenmiş oldu, böyle bakın bence.

Sormuşsunuz Triger seti Zincirlidir

Bu Sayfayı Paylaş