10 Kasım LPG KABLO

Turbo Değişimi Nasıl Yapılır?Değişimde Nelere Dikkat Edilmelidir?(Videolu anlatım)

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda heh tarafından 20 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba saygıdeğer üyelerimiz.Daha önce turbonun ne olduğunu,çalışma prensibini,arıza nedenlerini ve işletme / değişim esnasında dikkat edilmesi gereken hususları; ''Turbo Arızalarının Tespiti ve Turbo Hakkında Bilgiler'' konusunda http://www.kiaclubtr.com/showthread...%FDn%FDn-Tespiti-ve-Turbo-Hakk%FDnda-Bilgiler

Turbosunu değiştirecek arkadaşlar için orjinal turboyu yetkili Türkiye distribütöründen daha uygun fiyata alabileceği alternatifleri içeren paylaşımları ''KIA Turbo Arızalarında Orjinal Turbo Değişimi İçin Uygun Fiyatlı Çözüm Alternatifi'' konusunda http://www.kiaclubtr.com/showthread...%E7in-Uygun-Fiyatl%FD-%C7%F6z%FCm-Alternatifi paylaşmıştık.

Turbolarımız arıza yaptığında yetkili distribütörden ,servise göre daha uygun fiyata alsak bile turbo değişiminde yine ''Turbo Arızalarının Tespiti ve Turbo Hakkında Bilgiler'' konusunda 26 ve 27. mesajlarda belirtilen hususlara uyulmadığı taktirde pahalı olan bu motor parçasının ömrü pek te uzun olmayacaktır.

Bu sebeple turbo değişimi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar turbo için hayati öneme sahiptir.Yani montajın doğru yapılması önemlidir.

''Turbo Arızalarının Tespiti ve Turbo Hakkında Bilgiler'' konusunda yazdığım 26 ve 27 nolu mesajları tamamlayıcı olarak nette araştırma yaparken bulduğum bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum.Bu videoda montaj esnasında ,öncesinde ve sonrasında neler yapıldığı gayet güzel bir şekilde anlatılıyor.Kılavuz niteliğinde.

Turbosunu değiştirecek üyelerimizin değişim yaptırmadan önce bu videoyu izlemesini tavsiye ediyorum.

Video KIA ve Hyundai araçlara turbo üretimi yapan firmaya ait.Yani direk bizim araçlarımızı ilgilendiriyor.Buyrun;

Son düzenleme: 12 Şubat 2015
    u_d_cicek ve plectrum bunu beğendi.
  2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Turbo değiştirtecek arkadaşlarımız için güncel.

3. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Güncel.

4. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    Teşkkür ederim hakan abi. Benim aracın turbosu hala takılmayı bekliyo kutusunda. Sizce ıslık çalan turbonun yakıta etkisi ne düzeydedir.

5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba Murat Kardeşim. Hoş geldin. İnşallah müsait bir zamanda taktırırsın.Daha ilk starttan itibaren ıslık varsa turboda sıkıntı başlamış olabilir.Ancak tek başına ıslık ta turbo için arıza emaresi vermez.Yani yakıta yapacağı etki aslında turbonun durumuna gore değişir.

Yeni turbo mutlaka daha az yaktirir.Senin yakıt degerleri nasıl

6. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    Teşekkür ederim abicim hoşbulduk.
    Abi aracım kesinlikle çok yakıyor görünen köy kılavuz istemez :) askere gitmeden önce aracı alınca tüm bakımlarını yaptırmıştım. O zamanlar da kış şartları da vardı ve depoyu doldurarak yaptığım ölçümlerde 8 litre civarlarıydı. Şimdi havalar sıcak ve okulların açık olduğu zamanlar kadar trafik yok.yol bilgisayarı 8-9 litreden aşagı hiç inmiyor. Zaten yakıt alma aralıgıma bakılırsa yol bilgisayarıda doğruyu göstetiyor yani 40 kuruş civarı yakıyor.

Benim en çok merak ettiğim böyle yakmasında turbonun etkisi varmı. Varsa para bulup yağ degişimi gelmeden turboyu değiştirmeyi planlıyorum.

7. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Murat 3 gun once enistem geldi samsundan yol bilgisayar degeri 6.3 yaziyordu uzun yolda

8. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    Uzun yol için fazla bir değer sanırım abi.

9. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Araç süratli kullanildiysa yakmistir o kadar.Birazda sistemin yanılma payı. Daha iyi değerleri dikkat edildiğinde bence yakalamak mümkün

10. mehmetlodos

mehmetlodos Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    arkadaşlar ben turbomu hiç sıfırıyla değiştirmedim daha ümraniyede mehmet usta var kamyonun ki olsun ufak araçlarınki olsun herzaman ona yaptırrım 2000 lira verip turboyu değiştirmekten se 500 lira verip tamir takımı taktırmak daha mantıklı geliyo isterseniz aracına uygun daha iyi güç verecek kanat ve yataklarda taktıra biliyorsunuz .

numarasınıda veriyim belki lazım olan olur 0533 662 19 92 uğur turbo işçiliği on numara 5 yıldız bir ustadır

11. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg
    CRDI Rio ev Ceratoların ORIJINAL SIFIR turboları gayet makul fiyata garantili alınabiliyor.

HAkan kardeşime tekrar teşekkür ediyorum bu konu ile ilgili.

Diğer yandan YAKIT yüksekliği sorunu bende de mevcut. Eski kötü haliyle uzun yolda 4.0 4.8 ortalama görürken.
    Revizyon enjektor turbo değişiminden sonra
    İlk 500km de 6.0 dan aşağı gelmedi.
    2. 500 de 6.0-5.5 aralığı zorlaya zorlaya
    3. 500 km de birdefa anlık 4.9 sonrasında, ortalama 5.2 altına gelmedi uzun yolda.

Yani fabrika verilerinin 1 değer üzerinde kalıyorum.
    Ya düşmeye devam ediyor , yada yakıt fazla yünde değişti. ( Ortalama 100-120 km/ 2000-3000d/dk)

Turbo yakıtı etkilermi ? Bence ETKİLİYOR

Tanıtım da ve bilgilendirmede doğruluyor. Ne fazla o2 basmalı ne AZ. Sonuç HEP zengin karışım fazla yakıt.

12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Başka bir konuda yine paylaşmıştım;kia dizel araçların orjinal turbolarını 1000 TL civarı bir fiyat ile 2 yıl garantili olarak yetkili distribütöründen alabilirsiniz.

Büyük turboların onarımı ya da revizyonu daha kolay iken bizimkiler gibi hava ve yağ soğutmalı olanların maalesef pek verimli olmuyor.
    İyi malzeme ve işçilik+balans dahi yapılsa alınan orjinal turbonun ömrü ile kıyaslandığında ben şahsen revizyonu tercih etmem.Tabi bu benim seçimim.;)

13. mehmetlodos

mehmetlodos Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    ben kendi aracımda 2 yıldır kullanıyorum yaklaşık 50 000 km yaptım hiç sorun çıkmadı belki benim şansımdan dır.

büyük aracımda ise istesekde istemesekde maliyet yüzünden orj zaten takılamıyor desek yeri var tamirine 800 lira 300 lirada ustaya sökme takma ücreti verdim bu hafta orjinal alıp takmaya kalksam 7 000 lirayı buluyodu

14. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    7000 lira ile haklısınız arasında çok fazla fiyat farkı var.Kazasız belasız kullanın inşallah.

vedatcanpolat44 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş