10 Kasım LPG KABLO

Yokuş iniş destek arıza lambası

'Sportage' forumunda SonKadeh10 tarafından 25 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. SonKadeh10

SonKadeh10 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre ilbek
    Araç Modeli:
    Sportage
    Öncelikle herkeze iyi günler dilerim.
    Benim aracım 2012 model 1.6 gsl plus.
    Aracımdaki sorun yokuş inis arıza lambası ve esp arızası lambası devamlı yanmaya başladı, bende yetkili servşse arabamı götürdüm fren pedalı munşürü arızalı olduğu anlaşılarak değişim yapıldı, akabinde aynı gün tekrar aynı arıza lambaları yandı tekrar servise gittim ve fren lambası sigortası atmış, değişim oldu yine aymı sorun, tekrar servise gittim aracın fren elektrik tesisatında şase olduğu soylendi, komple tesisat incelendi ama şase yapabılecek bi yer bulunamadı, sorun çözülmedi devamlı sigorta attırıyor, başka bir elektrikçiye gittim fren lambasına gelen elektrık kablolarını değiştirdik, sigorta atma sorunu ortadan kalktı ama yokuş iniş desteği ve esp arıza lambası hala yanıyor, aracın asıl sorunu çözülemedi, bu konu hakkında daha önce başına bu şeklde olay gelen varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Not=yokuş kalkış sistemide çalışmıyor

2. Zafer715

Zafer715 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Zafer Başaran
    Araç Modeli:
    KİA SPORTAGE 1.6 GDI Benzin
    Konunun uzerinden uzun bir sure gecmis ama soyle anlatiyim yokus inis kalkis destek sitemine 3 tane musur bagli birisi debriyaj ust birisi alt birisi fren musuru, normalde baska araclarda ayar vidasi yok ama bu araçta var. Devriyajin altinda 2 musur var ust olan debriyaja basilmadiginda aktif calisiyo basinca devreden cikiyo, alt olan debriyaja basinca devreye giriyo cekince devreden cikiyo. Vidayi oyle bi ayarlamalisinki iki sensor cakiamayacak yani biri devreden cikinca biri devreye girecek, bir digeri fren musuru fren musuru 2 sistemli calisiyo, biri frene bastiginiz anda devreden cikiyor, biri bastiginiz anda stoplambalari devrye giriyor. Ondada ayari fren basmadiginiz anda sensorun ucunun dipte oldugundan emin olun yarim basarsa ariza verir, bir digeri ise frene bastiginiz sonsorun ucunun tamamen bosta kaldigindan emin olun yoksa hata verir. Yani fren pedali basmadiginiz anda sensorun fitili dipte gomulu olacak bastiginiz anda tamamen cikmis ve temassiz olacak bunu saglayin sorununuz cozulecektir. Eger sensorlerin yaylari zarar gormusse basip cektiniz anda takili kalir ozaman sensoru degistirirsniz

3. karagoz

karagoz Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    450
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yasin KARAGÖZ
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GDİ
    Merhaba, aynı sorunu yaşamıştım. Debriyaj siviçi değişti sorun ortadan kalktı. Sorun büyük gözükse de, basit ve hesaplı özümü var..

4. Baha35

Baha35 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Baha Bilici
    Araç Modeli:
    Kia sportage 2011
    Merhaba aynı sorun bugün bende de oluştu .Bunu serviste mi yaptırdınız dışarda mi?Maliyeti nedir acaba?

5. Zafer715

Zafer715 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Zafer Başaran
    Araç Modeli:
    KİA SPORTAGE 1.6 GDI Benzin
    Sorunun hangi swocte oldugunu bulmaniz once bi bilgisayara baglatin genel sorguda debriyaj musuru yaziyosa 130 biri 150 biri iki sensor var, ariza kaydi cikmazsa abs unitesinin ariza kaydina baktirin eger orda cikiyosa fren musuru 150 civari degistirin bitane vidasi var kendiniz yapabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş