10 Kasım LPG KABLO

2005 model sorento stop etme problemi

'Sorento' forumunda hüseyinçayır tarafından 30 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Gomodoejderi

Gomodoejderi Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    721
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emrah ALKAN
    Araç Modeli:
    Kia Sorento 2007
    Opet kampanyasi takip ettiğim için eylüle kaldi bu iş.

2. 3DBeyincik

3DBeyincik Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yusufcan Başarslan
    Araç Modeli:
    Kia Sorento
    Öncelik herkeze SeLaMıN ALeYKüM.
    Abim Aynı sorun 2 ay önce aracımda oldu yolda giderken birden istop ediyordu bizde hava yaptığını düşünüp motorun yanındaki mazot pompasından elimizle manuel olarak mazot pompalıyarak bir kaç defa çalıştırdık ama artık oda para etmez oldu. Hergün aynı sorunu yapıyordu.
    Gösterdigimiz herbi usta farklı bir yeri gösterdi sorun olarak. En sonunda çözdük. Şimdi sorun hala devam ediyorsa kia ya bakan bi pompacıya git ve durumu anlat sorun mazot pompasındaki sensörde. Arıza algılayıp korumaya geçer araba. Durumu anlat sensörün değiştirilmesini iste. Bize herkez farklı bir sorun söyledigi için 1000 ₺ ye yakın boşu boşuna paramız gitti tek sorun o sensörde. Onu değiştir sorunun inşallah çözülür. Kolay gelsin.

3. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    RANGE ROVER 3.0 TD6 VOGUE
    Aleykümselam. Faydalı paylaşım. Tşk.

3DBeyincik bunu beğendi.
  4. 3DBeyincik

3DBeyincik Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yusufcan Başarslan
    Araç Modeli:
    Kia Sorento
    RiCa EDeRim.

5. hüseyinçayır

hüseyinçayır Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hüseyin ÇAYIR
    Araç Modeli:
    SORENTO
    Tekrar merhaba. Cumartesi günü kafaya koydum. ben bu arabanın deposunu sökeceğim dedim ve tanıdığım bir ustanın atölyesinde aracı lifte alarak depoyu söktük. Depoda az miktarda yaklaşık 10-15 lt kadar mazot vardı. Mazotun içınde yine boya parçaları vardı. Ustanın yanında elektrikçisi ile birlikte incelemeye başladık elektrikçi, fitrenin içerisinden mazot emen gırtlak hortumunda kırılma ( yırtılma, kesilme değil) gördü bu kırılmanın olduğu yer darboğaz oluşturuyordu. Hortumu yeniledik. Asıl önemli olan şeyi de ben keşfettim. Gırtlak hortumundan sonra elektrikçi (filtre-şamandra ikilisi aynı parça üzerinde) filtreyi takmak istediğinde bir şey denemek istediğimi belirttim. Şamandrayı takmadan önce fişi takmasını ve kontağı açmasını istedim. Yani deponun içi boştayken şamandranın ne gösterdiğini görmek istedim. Şamandırayı deponun dışında boştayken hiç bir yere değmeden denemeyi yaptık. Tahmin ettiğim gibi oldu fiş takılı ve kontak açıkken gösterge çeyrek depo yakıt var gösteriyordu. Ben tıkanmadan diye düşünürken meğerse depoda mazot kalmıyor o sebepten motor stop ediyormuş. Soketten ayırdığımızda ise depo boş gözüküyür ve sarı E lambası yanıyor. Taktığımızda hemen çeyrek depoya çıkıyordu. Acaba şamandranın telinin son dayandığı yerde bir kalıntı falan varda şamandranın aşağıya inmesini engelliyor mu acaba diye inceledim. Her şey normaldi. Anormal sadece göstrgenin gösterdiği değerdi. Şamandranın bağlı olduğu yerden bir kaç santimetre aşağısında kart üzerinde ben diyeyim potansiyometre siz deyin reosta var seviye buradan belirleniyor. Tel şamandrayla beraber kalktığında telin altındaki yaylı meme potansiyometrenin dirençleri üzerinde gezindikçe gösterge de yükseliyor veya iniyor. Ama en sonda çeyrek depo görünüyor. Şimdi sorun şu? bir yerde kalibrasyon gerekecek, yani şamandra en dipte boş göstercek sarı yanacak depo fulken de fulu gösterecek şekilde kalibrasyon. Ya da kart değişecek. Ne yapılabileceği hakkında -özellikle pratik bir şeyler- bilgi verebilecek varsa sorun çözülmüş olacak. Aynı dertten muzdarip araç sahiplerinne de faydası olacaktır.

Gomodoejderi ve AŞKINRANCE bunu beğendi.
  6. hüseyinçayır

hüseyinçayır Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hüseyin ÇAYIR
    Araç Modeli:
    SORENTO
    Teşekkür ederim. Bende sorun filtre üzerindeki şamandra kartı gözüküyor.

7. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    RANGE ROVER 3.0 TD6 VOGUE
    Aslında işten anlayan elektronik bilgiside olan oto elektrikçi işi gibi duruyor.
    Tanıdığınız oto beyin tamiri işi yapan yer varsa onlarda devrenin tamirine veya arızasını bulabilir.

Bu Sayfayı Paylaş