10 Kasım LPG KABLO

2006 model ceratoya polisaj ve boya koruma

'Araç Bakım & Boya Koruma & Detailing & Detaylı Tem' forumunda heh tarafından 22 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. alper58

alper58 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    kim derki bu araba 6 bucuk yasında masallah 2013 modellere tas cıkarır hakan bey

2. Köksal

Köksal Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    119
    Gerçek Ad-Soyad:
    Köksal
    Araç Modeli:
    Focus Collection TDCI
    o 40-50 tl lik iki taraftan tutulan makineler tamamen işe yaramaz, paranızı çöpe atmayın derim. bana bedava verseler vaktimi harcayıp kullanmam.

100-200 tl arasında bir çok marka var. değerleri aşağı yukarı aynı

crown flex
    KL
    attlas
    einhell vs vs çin markaları uzar gider. bunlardan attlas fazlaca ağırdır tavsiye etmem. crown flex 2 yıl kullandım 3 kg ağırlığı var ve o bile kondisyonsuz bünyeye fazla geliyor. polisajın son parçalarında kollar tükeniyor ve hata yapma riski artıyor. tavsiyem 2 güne bölün uygulamayı. einhell en hafifleridir 150 mm çapındaki pedle iş yapar ama baskıyı görünce bayılır, crown da bayılma yoktur.

bu arada hangi markayı alırsanız alın içinden çıkan pedler iş yapmaz, kalitesizdir. 125 mm tabla+150 mm pedler ile dar alanlar için 80 mm tabla+100 mm pedlere ihtiyacınız olacak. pedler de sertliklerine göre aşındırıcıkları değişir. bu işe meraklı arkadaş bulunursa maliyet 2 ye bölünüp daha güzel ürünler de alınabilir ;)

3. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Alper Bey çok teşekkür ederim.Sağolun.

Köksal Bey paylaşım için teşekkürler.Aynen belirttiğiniz gibi;yandan tutulan makinemin tablası bile strafor türevi ve 5 polisaj dayanabildi.İçinden çıkan keçeyi hiç kullanmadım.Yerine 3m keçe aldım.Ancak tabla ve makine iyi olmayınca geriye sadece kol gücüne güvenmek kalıyor.
    Einhelle e bugün baktım.Devir arttırıcı ve azaltıcı dijital.100 devir 100 devir arttırabiliyorsunuz.Ancak minimum devri 600 değilde 1000 devirden başlıyor.Alanlar ürün hakkında Köksal Beyin dediği gibi hafif bastırınca devrin düştüğünden bahsetmiş ama,galiba ben 1000 devirden başlayan makine almayacağım.
    Aslında çok güzel dewalt,makita makineler var.Ancak fiyat 500 tl den başlıyor.Bakalım.Orta yollu amatör birşey alacağım artık.

4. Köksal

Köksal Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    119
    Gerçek Ad-Soyad:
    Köksal
    Araç Modeli:
    Focus Collection TDCI
    1000 devirden başlaması sizi korkutmasın. çizik gidermek için 2000 devirlere çıkmak gerekiyor. 1000 devirle boyaya zarar veremezsiniz. einhell baskıda bayıldığı için 600 bile olmayabiliyor devri. güzel aletler hakkaten güzel fiyat. şu an 3.makinama geçtim bosch gpo 14 ce.

5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Evet Köksal Bey.Mesajınızı okumadan önce birkaç video izlemiştim.Orada da 1000 devrin üstüne çıkmışlardı.O videolardan biri,İngilizce ancak gayet açıklayıcı.
    Sıkılmazsanız izleyin arkadaşlar.Doğru ve yanlış uygulamaları video ve animasyon ile anlatmışlar.

http://www.youtube.com/watch?v=iPdShfeakzw

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba arkadaşlar.Aslında bundan 1-1,5 ay önce kendime bir amatör polisaj makinesi ve cırtlı taban ile pasta için pasta pedi,finish polish için atas ve 3M marka hare bırakmayan pedler,meg 101,205 ve M21 sealant aldım ve aracıma kendim uyguladım.Uygulamanın öncesinde ve sonrasında fotoğraf çekmiştim.Ancak virüs bulaştı ve fotoğraflar silindi.
    Bu zamana kadar arabamı kendim hiç yıkamadım.Benzinlikte köpükle yıkandı.Ancak elle yıkama gibi olmadı tabi ve ben arabamı bu boya koruma işleminden sonra çizmeden yıkayabilmek için sonax mikrofiber yıkama süngeri satın aldım.Onunla yıkadıktan sonra da fotoğraflarını çektim.
    Arabanın boyası kesinlikle ilk aldığım gibi oldu sanki.Derin birkaç çizik dışında çizik kalmadı.

İşlemi öğrenene kadar bir miktar zorlandım.Ama özellikle Köksal Beyin ve internette uygulama ile ilgili paylaşılan bilgilerin ışığında yapa yapa fena sayılamayacak bir el yatkınlığına ulaştım.Sonuç çok mutlu ediciydi;)

İşte fotolar;
    Kullandığım malzemeler;

3M hare bırakmayan polisaj süngeri ve sonax mikrofiber yıkama süngeri;
    indir.jpg

2325-3.jpg

205 normalde galonla satılıyor.Ancak ben 500 gr olarak bölünmüş şekilde satın aldım.

7. fbveysel81

fbveysel81 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    bende arabaya pasta cila yaptırmak istiyorum ama kendım yapabılcegımı hıc sanmıyorum ve arabada cok ezık var yaptırırsan cok bellı olur ezıkler dıyolar bunun dogruluk payı nerdır ??

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    logo.jpg

Bunlar da aracımın resimleri;
    ;)

9. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Aslında araba kirli iken ezikler pek belli olmuyor.Diğer zamanlarda malesef ezik varsa arabayı yıkatsanız dahi belli olur.Ancak şu bir gerçek ki boya koruma yapılınca çok kalın olmadıkça çizikler bile kayboluyor.Ve ezikler derin değilse pek dikkat çekmiyor.
    Eğer boyanız orjinalse aracınızdaki ezikleri vakumla çektirip boyatmaya gerek kalmadan yaptırabilirsiniz.Ancak orjinal olmayan boyada sıkıntı yaratıyormuş.Boya kalkma ihtimali varmış;)

10. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Türkiye'de ki en şanslı Ceratolardan biri :D ,

Biraderim meg 101,205 ve M21 sealant bunlar tam olarak nedir ve nasıl uyguladığınıda sırasıyla anlatırsan süper olur ;)

11. fbveysel81

fbveysel81 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    boya orjinal yalnız ezıkler fazlasıyla kucuk ama cok var vakumla duzelcegını sanmıyorum boya koruma dedıgınız gıbı belkı ısımı gorur ezıkler ıcınde arabaya işlem yaptırmak ıstemıyorum..

12. fbveysel81

fbveysel81 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Buda benim emektar ellerinizden öper ;)

Ekli dosyalar:

13. Köksal

Köksal Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    119
    Gerçek Ad-Soyad:
    Köksal
    Araç Modeli:
    Focus Collection TDCI
    hakan bey elinize sağlık oldukça güzel olmuş uygulamanız.

bu arada m21 ve 101 şişeleri komple dolu mu? şunun için soruyorum dolu ise m21 ile en az 50-60 kez koruma yapar, 101 ile de 10 kez polisaj yapabilirsiniz. ömürlük stok :D

14. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    :D

Biraderim sağolasın.Biraz geç oldu ama bilgisayar oğlumdan ancak bana kaldı.Kusura bakma.;)

Meg 101 aşındırıcılığı 12 olan bir pasta biraderim.Ama normal pastalardan çok daha etkili olduğunu söyleyebilirim.Bu ürün hem elle,hem de makine ile uygulanabiliyor.Ben makine ile uyguladım.Makine ile uygulama yaparken uygun pasta süngerini kullanmak gerekiyor.Pasta pedi/süngeri diğer resmini eklediklerime göre daha sert yapısı var.Kaliteli pasta makine süngerleri biraz pahalı olduğundan ben daha uygun ve tek kullanımlık kendinden tablalı pasta süngeri satın aldım ve uygulamayı onunla yaptım.

Benim aldığım amatör polisaj makinesi buydu;
    indir (1).jpg
    Ve daha önce sahip olduğum bu makineye göre çok başarılı.Eski makinemle kesinlikle polisaj yapmıyormuşum:D
    indir (2).jpg
    Pasta süngeri bunlara benzer tarzda idi;
    indir.jpg

sunger.jpg

Pastayı yani 101 i az miktarlarda ve bundan önceki sayfalarda eklediğim video dakine benzer tarzda sürerek parça parça yaptım.Önce kaputtan başladım.İlk başta elim alışana kadar bir miktar zorlandım ve sağa sola cila sıçrattım.-Cila sıçratmamak ve uygun miktarda cila sürmak önemli;çünkü dikkat edilmediğinde sağa sola sıçrayan cilaların kuruduktan sonra çıkarılması gerçekten çok güç oluyor.

Daha sonra öğrendim.Uygulama yaklaşık 10 saat kadar sürdü ve çalışmayı 2 güne böldüğümden arabamı da 2 kez yıkamak zorunda kaldım.
    Pasta süngerini kullanırken uygulama yapacağım yeri pulvarize su spreyi ile bir miktar ıslattım.Aksi taktirde oluşan ısıdan sünger makinenin ağırlığını tamamen alsanızda tam olarak boya üzerinde kaymıyor.Kaliteli üründe bu problem olmaz sanırım;)

Pasta işi bittikten sonra 205 finishing polish ile ve 3m mavi hare bırakmayan ped/sünger ile uygulama yapmaya devam ettim.Artık elim bu işe yatkınlaştığından 205 i uygulamak daha kolay oldu.Bu cila boyaya çok güzel bir ıslaklık ve derinlik hissi verdi.205 in aşındırıcılığı 4 ve boyayı asıl gösteren cila bu:)Makine ile kullanımı tavsiye edilmiş ürünün sitesinde.Ancak elle de yapılabiliyordu sanırım.

21 ise sentetik bir koruyucu cila.Bu da hem elle,hem de makine ile atılabiliyor.Ben el pedi ile atmaya karar verdim.Bu ürünle cilanın parlaklığı ve koruyuculuğu daha uzun oluyor.Özellikle suya ve toz gibi diğer yabancı maddelere karşı boyanın ve cilanın ömrünü uzatıyor.En önemlisi de boyaya derinlik/ıslak görüntü katıyor.

Bir daha ki sefere makine ile atmayı düşünüyorum bu ürünü de;)

15. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hayırlısı olsun.

Maşallah.Kazasız belasız kullanın İnşallah.:)

:D

Aynen dediğiniz gibi Köksal Bey.Her 2 şişe de dolu.Ömürlük stok yaptım:D:D

Kısmet olursa bundan sonraki aracıma bile yeter 21;)

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba arkadaşlar.2 hafta kadar önce ,11 Ocak ta bir anda sabah kalktığımda güzel havayı görüp aracımı kendim yıkayarak cila/boya koruma yapmaya karar verdim.

Aslında elimde meguiars ın kili mevcuttu.Önce onunla yüzeyi hazırlamak istiyordum.Ancak zaman yeterli değildi.Malum hava erken kararıyor.O yüzden kil işini yazın yapacağım polisaj uygulamasına bıraktım.Bu sefer sadece ince çizikler için az aşındırıcılığa sahip m205 ve üzerine de m21 sentetik sealant kullanmayı düşünüyordum.Zira m101 için yeterli vaktim yoktu.

Aracım yıkanmadan önce çok kirli ve acınacak haldeydi:)

Normalde hiç bu kadar kirli bırakmam.Ancak işler yüzünden bu sefer böyle oldu.

Aracımın içinin de temizlenme ihtiyacı vardı.

Araba yıkandıktan sonra;

Jant göbeğinde bulunan KIA logosunun nikelajı silinmiş durumdaydı.

Motor kapağının üstünde çizikler oluşmuştu.

Yer yer harelenmelerde mevcuttu;

Yukarıdaki fotoğraflar aracı yıkadıktan sonra ve cila atmadan önce çektim.

17. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    Hakan abi ellerine sağlık.. Aracın yokluğunda bayağı bir kirlenmiş abi:thumbup1:

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    İlk önce amatör polisaj makineme 3M marka hare bırakmayan finishing pedini takarak meguiars m205 cila attım.Attığım cilayı yine 3M e ait mikrofiber cila silme bezi ile temizledim.

Daha sonra ise atas ın finishing pedi ile meguiars m21 sentetik cila koruyucu kullandım.Her iki cilayı da makine ile attım.

Cila sonrası bu fotoğrafları çektim;

Sağolasın kardeşim.Cila sonrası çektiğim fotoğraflar çok iyi çekemedim.Akşam olmak üzere idi.Ama cila kendini gerçekten yapınca gösteriyor.

19. kiario63

kiario63

Alınan Beğeniler:
    315
    Hakan abi çok güzel olmuş. Ellerine sağlık. Biliyorsun bende m201 kullanmıştım ama beyaz renkte bu derinliği göremiyorsunuz. Bence harika olmuş tam bir heh klasiği :)

tapatalk

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu

Estağfurullah.Senin araçta çok güzel olmuştu.Cam yüzeyi yansıması vardı.Teşekkür ederim

Bu Sayfayı Paylaş