10 Kasım LPG KABLO

2011-2015 sportage yakıt tüketimi (manuel)

'Sportage' forumunda maminci tarafından 26 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Ş içi 15 lt? Düşman başına:mad:

Bu arada son yakıt alımından sonra 9,4 lt/100 km ile ışık yandı, ort hız :24 km/ st ..

Gördükçe canımı sıkmayım diye yakıt rakamını kapattım, ısı göstergesini açtım:rolleyes:

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Aralık 2011
  2. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    ne kadarlık benzinle ne kadar yol yapıyorsunuz?spodaki yol bil. gercek degerleri vermiyor onun için aldıgım benzinle yapılan yol karsılastırması yapıyorum.Sizinde dediginiz gibi sarfiyat moral bozuyor bakımdan sonraki sarfiyatın artmasıda cabası :(

3. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Yıllardır ışık yanınca gider, depoyu tabanca atana kadar doldururdum ama üçtür 100 liralık alıyorum, sonuncuda 227 km de ışık yandı, 86 daha gider diyodu..

Bir kaç kez karşılaştırdım, verdiğim para+gittiğim yol hesabı ile yol bg uymuyo, artık sallamıyorum, verdiğim paraya göre ölçüyorum..

Son yakıt aldığımda benim hesabıma göre 9,2 yakmış, ama yol bg 9,4 gösteriyo..

4. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    ben yol bg ---- olduktan sonra 50 km daha yapıyorum sakin kullanmama ragmen toplamda 100 tl ye 250 km yapıyorum siz yine iyi yaklasık 310 km yapıyorsunuz

5. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Ben ışık yanınca en fazla 10-15 km gidiyorum, --- konumuna kadar hiç getirmiyorum deponun dibinden enjektörlere pislik atmasın diye..

Bu arada forumun en çok okunan başlığı desem abartmış olmam sanırım?

6. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    ee arac ilgi cekici olunca spoyla ilgili hersey merak uyandırıyor:)

7. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    877
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    ortalama hız 58km ile 9 litre yakıyorum, bence çok güzel tüketimleriniz.

8. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Bu ort hızla bu rakamları yaksa kesin satardım..

Bizimkine düzgün bir lpg taktırırsak yakıt sisteminden dolayı çok az yakıt harcar diye tahmin ediyorum, şu direk enjeksiyonlulara gelecek olan lpgyi dört gözle bekliyorum.

9. 01 bht 04

01 bht 04 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    7,9

slm aracım 600 kmde ve sehır ıcı yakıt tuketımı sureklı 7,9 gosterıyor cok guzel deger

10. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Ş içi derken ortalama hızınız nedir? Güzergahınızda trafik ışığı sıklığı, dur kalk yapma sıklığınız nasıl? Ben bir yıl ve 15700 kmdir sakin bir şekilde kullanıyorum, gerçek anlamıyla ş içi şartlarında 7,9 lt aşırı iddialı bir rakam??

11. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Bugün servise gittim, bg a bağlandı, sorun yok dediler, demek ki soğuktan dolayı yakıt arttı..

12. DOME

DOME Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Henüz 600 km'dir araç kullanılıyor, bu rakamlar değişecektir. Ben de başlangıçta 8 lt' lere çıkmamak için çaba harcıyordum ancak bu değerler hiç te kalıcı olmuyor.
    Benim kullanımım şehir içi (İzmir trafiği) ve şehir dışı (günlük 20 km civarı) ortalama 8,8 lt. yol bilgisayarını da hiç resetlemiyorum ve bu değer son 3 aydır hiç değişmedi. 2 ayda bir 500 km civarı şehirlerarası yol gidiyorum o zaman 8,6 ya düşüyor, daha sonra yeniden 8,8' e yükselerek sabitleniyor.

13. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Doğru, ilk kmlerdeki ölçüm yanıltabiliyo, bir de sürekli yakıt rakamına bakarak arabadan keyif alınmıyo, ben ısı göstergesini açtım, artık harcadığı rakam az çok belli işte, her defasında yakıta bakmanın bir anlamı da yok..

Bu arada ş içi için eğer gerçekten dur-kalk, ışık vb ş içi trafiği ise 7,9 imkansız bir rakam..

Ben bir yılda 15600 km yaptım, uğraşsam yapamazdım sanırım ama tesadüfe bakın ki bunun 7500 km si ş içi diğer yarısı da ş dışı, yarı yarıya yani.. Her yakıt aldığımda km yi sıfırladığımdan bir yıllık ort tüketimi göremedim, sıfırlamasıydım en gerçekçi rakamı görecektik, geriye dönük verdiğim paradan hesaplamaya çalıştım, o da benzin fiyatları değiştiğinden güvenli olmuyo, bir yıl önceki benzin fiyatlarına göre ort: 7,1 lt / 100 km yakmış, bugünkü benzin fiyatına göre ort:8,1 lt / 100 km yakmış..
    Dediğim gibi artık hesaplamaya da gerek yok, az çok rakam belli oldu..

14. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    gecen gün sanayiye gittim orada kia özel servisi vardı bende onlara geçip sorayım dedim ustaları yan sanayi hava filtresi,yan sanayi yag filtresi ve farklı motor yagından yapabilecegini söyledi tabii sadece hava filtresini kontrol edebildik o da orjinaldi ama hala fazla harcadıgı kanısındayım

15. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Son verileriniz nasıl?

16. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    son hafta araklı olarak toplam 30 km yaptım hep kısa mesafeler görünen rakam 11-12lt :eek:

17. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Yok benim hiç o kadar olmadı, tamamı dur kalk, ışık falan ş içi, şu an 9,4 görünüyo, ort hız:25..
    Bu süreçte hiç 5. vitese bile atamadım, tek tük 4. vitese atabildim..

Tabi bu yıl Malatya'da kış sert geçiyo, ben kar buz demeden hergün yollardayım, ara ara teker patinaja düşüyo (kumholar kullandığım diğer kış lastiklerine göre daha çabuk patinaja düşüyo), karda zorlandığı da oldu, bunların hepsi fazla yakıt demek..

18. DOME

DOME Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Bu rakamlar gerçekten çok yüksek. Çünkü başlık altında konuştuğumuz kişilerin tüketimleri genel olarak 8,5-9,5 lt arasında değişmekte. Bunun başlıca sebeplerinden biri şu olabilir diye düşünüyorum, burada konuştuğumuz çoğu kişi zaman zaman da olsa uzun mesafeli yolculuklar yapmakta. Eğer ki yol bilgisayarınızı sıfırladıktan sonra uzun yol yapmadıysanız, ortalama tüketiminizi aşağıya çekecek pek şans olmamıştır. Ya da ikinci ihtimal olarak, araç çalışır vaziyette uzun süreli beklemiş olabilirsiniz. Araçla çalışır vaziyette bekleme yaparsanız anlık tüketiminiz maksimum olarak görünmekte ve bu da ortalama tüketiminizin aşırı miktarda yüksek göstermesine neden olmaktadır. Bu konulara dikkat ederseniz ortalama tüketiminizin düştüğünü göreceksiniz.
    Saygılar.

19. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Araç çalışır vaziyette beklediğinde o kadar fazla tüketmiyomuş: donanımhaber spo forumundan bir arkadaş, feribotla 45 dklık yolculukta hasta taşıdığı için motoru çalışır vaziyette tutmuş, bu sürenin sonunda kalan mesafe olarak 10 km eksik göstermiş y bg..

20. DOME

DOME Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Haklısınız, km olarak azalma göstermiyor ancak nedense ortalama tüketim miktarını yükseltiyor.

Bu Sayfayı Paylaş