10 Kasım LPG KABLO

2011-2015 sportage yakıt tüketimi (manuel)

'Sportage' forumunda maminci tarafından 26 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Bizim GDI motorlu araçlarda ayrıntıları bilmeyenleri yanıltacak bir özellik var: araç rölantide çalışırken yol bg anlık tüketimi 20 litre gösteriyo (ışıkta durduğunuz zaman mesela), bu rakam çoğu kullanıcıyı korkutuyo - hatta bu sebepten aracını satan bile tanıyorum - ama bu mantığa ters bir durum, neden bir araç rölantide çalışırken tüketim rakamı 20 lt olsun ki? Bildiğim kadarıyla bu motor enjektör soğutmasını da benzinle yaptığından rölantideki anlık tüketim yüksek görünüyo, bu direk enjeksiyonlu motorlar biraz kapalı kutu, ne ayrıntılı bilgi var hakkında, ne anlayan..

2. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    paylasan bendim tam 1 saat rolantide ve klima acık vaziyette seyahat ettik

3. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Doğru sizdiniz değil mi.. :)

4. DOME

DOME Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Ben de bundan bahsediyordum :)

5. ataber06

ataber06 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu konuşulanları yöneticilerimiz duydu galiba kktc de benzin fiyatları bizden hızlı artıyor şu sanırım 3 tl ye yaklaştı:)

6. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    3 tl onlar için çok ama bizim için harika bir rakam..

7. kanki

kanki Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muhammet KISA
    Araç Modeli:
    CEED
    2002-2006 yılları arasında KKTC de kaldım en ucuz benzin ve mazotdu. Hiç dokunmazdı :rolleyes:

8. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Aynen! Orada 9 aydan fazla kaldım, 10 bin km yaptım, hiç kaç yakıyo diye hesaplamaya gerek duymadım, arabayı da gaza korkmadan basarak kullandım, sonra Türkiye'ye gelip te ilk benzin istasyonuna yanaşınca havam söndü:rolleyes:

9. 01 bht 04

01 bht 04 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    slm öncelikle hoşgeldin dileklerini sunan arkadaslarıma tskr ederim,aracı aldıktan sonra gemi kaptanı gibi günlük tuttum aracıma toplamda 350 tl lik 82lt benzin aldım ve tam 1000km yol yaptım yüzde25 yani 250km adana-osmaniye,bahce-adana arası yaptım yuzde75 sehır ıcı sehır dısı kullandıgımda deger 7.8 altına hic düsmedi ve 90km ne altına dustum nede üstüne cıktım cok enterasan bir olayki şehir ici sürekli 7,9 gösteriyor fabrika verilerinden daha aşagı aracı teslım aldıgımda 9 kmdeydı ıcınde hıc benzınj yoktu(acaba ıcınde kac lt benzın vardı?bilmem ama satış elemanı en fazla 5 km gıdebılırsın demişti)bir gözetimimde şöyle lt4,22 almak kaydıyla 50 tl lık yakıtla sehır ıcı125-130km gıdıyor bilgilerinize

10. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Havalar birkaç gündür biraz daha ısındı ve yakıt düştü, ort tük:8,9 larda geziyo şimdi, demek ki soğuktanmış..

Szin rakamlarınızla 9,4 lt yakıyo anlamına gelir, rakamın azlığı ya da çokluğundan önce şunu hatırlatayım ilk 1000 km için yakıt hesabı doğru olmaz.

11. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    bugün şehir içi sayılmayan ama ş arasıda sayılamayacak 25 km yaptım menzil göstergesi 45 km düstü (hava sıcaklıgı 6 derece ve aracı 3 kere stop edip calıstırdım 90 km yi gecmedim sayılır)anormal bir deger gibi geldi acaba sıkıntı olabilir mi?

12. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    normalde 25 km de maximum 35 km menzil düserdi.sizde nasıl acaba?

13. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    menzil --- olduktan sonra 50km daha yapar arac yani toplam 200 km yol yapıyorsunuz degerleriniz cok cok iyi 6,5lt/100km sarfiyat. iki ay önce batıköyden haramidereye giderken dur kalklardan dolayı sarfiyat yaklasık 11 lt nin üstündeydi:sad:

14. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Bana sorarsanız ne kadar teknoloji o kadar kafa karışıklığı!
    Eski aracımda da yol bg vardı ama kalan mesafeyi göstermiyodu, ort tük gösterir ben de ona göre tahmini bir mesafe bilirdim, hiç te şaşmazdım.. Kalan mesafe göstergesi çok ta gerekli bişey değil bence.

15. 01 bht 04

01 bht 04 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    slm aracım su an 2000 km ve aracı aldıgım gunden bugune 700 tl benzın aldım.km yarısı sehır dışı kat ettim(lt fıyatı4,35).

16. Soyutpadisah

Soyutpadisah Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Yol bilgisayarından felan ölçmektense en sağlam ölçüm alınan yakıt/gidilen yol Bende bu eski teknikle ölçtüm arkadaşla.r ş.içi 0.340 TL tüketimi var. Aracın ilk 600 km deki tüketimi,zamanla dahada düşer, düşmesede1,6 benzinli motora bu tüketim normal.

17. cer.fire

cer.fire Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    41
    Gerçek Ad-Soyad:
    ömer oktar
    Araç Modeli:
    kia ceed sw crdi (2005 kia cerato crdi)
    şehir içi 340 krş benzinli bir cip için çok başarılı, 2007 model kia sportage 2000 dizelin km de 500 krş yaktığını bir sahibi söylemişti. buna göre benzinli motor çok başarılı

18. Aknxxx

Aknxxx Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Arkadaslar sunu netlestirsek :)

Belki karar asamasinda olan arkadaslar vardir :p spo mu yoksa i30'u beklemek mi diye :)

6,5 mu 12 mi :)

19. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    6,5 mu 12 mi derken ort yakıt rakamlarını mı demek istediniz tam anlamadım? Eğer öyleyse bir düzeltme yapayım: spo asla 12 lt yakmıyo, benim şimdiye kadar gördüğüm en kötü rakam-tamamı ş içi - 9,3 lt o da bu kadar soğuk bir kışta gayet normal çünkü dizel motorlar da çok yakıyo bu havada..

Ayrıca yeni i30 mu spo mu sorusunun cevabı zor çünkü araçlar elmayla maydanoz gibi farklı sınıf, farklı beklenti farklı keyif.. Dizel bir i30 un seriliği ve sportifliği spoda olamaz, yüksek ve geniş araç kullanmanın keyfi i30 da olamaz, en iyisi kullanarak karar vermek.. Hangisi olursa olsun şimdiden hayırlı olsun..

20. pimbo

pimbo Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    i 30 dizel heralde? buna göre tabii ki sn mamincinin dediklerine katılıyorum yeni i 30 alımlı güzel spo daha kaslı heybetli motor olarak dizel daha verimli sonucta sizin zevkinize kalıyor kullanıcı olarak sponun yerine otomobil düsünemiyorum herseyin hayırlısı:)

Bu Sayfayı Paylaş