10 Kasım LPG KABLO

ELM 327 Nedir?

'Araç Diagnostik / Araç İletişim / OBD Sistemleri' forumunda ser.duman tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. nonames07

nonames07 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Hakan Bey merhaba,

Cihazı hep araçta mı bırakıyorsunuz? yoksa her defasında sök tak mı yapıyorsunuz? Öğrenmek istediğim aracın üstünde bırakınca aküyü boşlatma gibi bir sıkıntı olur mu?

2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.Ben cihazı uzun süre aracın üzerinde bıraktım.Program üzerinde,ayarlar kısmında adaptörün 10 dakika süre boyunca herhangi bir veri değişikliği olmadığı,yani araç stop ettiğinde uyku moduna geçme seçeneği var.Onu seçip aracı stop ettim ve bir süre sonra blue tooth ışığının(Adaptörde) söndüğünü gördüm.

Ancak cihaza göre değişir bu durum bence.Onun yerine kullanılmadığında düğme ile kapatılabilen modeller var.Onlardan birini seçebilirsiniz.

Alicanım bunu beğendi.
  3. karaduman205

karaduman205 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Torque pro da mı var bu seçenek ben bulamadım

ZTE-BLADE cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Evet torque pro da var.Ayarlar kısmında adapter settings içerisinde.

5. yavuzjazz

yavuzjazz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bende torque pro kullanıyorum. Bazı deneyimlerim var.5-6 aydır kullanıyorum. Soracağım sorular var ama bu konuda kime ne sorabilirim bilmiyorum. Örneğin CO2 çıkış değerlerini daha önce verirken sistem şimdi vermiyor.Ayrıca arac 100 hp ama ben hiç bir zaman 50 hp yi bile görmedim bunların ayarı nasıl yapılır. Settings bölümünden araç bilgilerini girdim ama bir değişiklik yok. Zaten başlamadan yapmıştım o işlemleri. Acaba volumetric efficiency bölümünde%85 yazıyor bu değeri değişsek mi bilen bir arkadaş yardımcı olabilirmi.

6. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    Forum kurallari geregi tanisma bolum de kendiniz tanitmalisiniz

M70T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Yavuz Bey merhaba.Aracınızın profilini ilk başta girdiyseniz tekrar girmenizi tavsiye ederim.Profil değerleri yüzünden yanlış değerler ya da değer vermeme durumu oluşuyor olabilir.

Alicanım bunu beğendi.
  8. ikaraoglu

ikaraoglu Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    115
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail KARAOĞLU
    Araç Modeli:
    Kia Picanto 1.1 EX
    OBDII Cihazı (Hata okuyucu)

Çalıştığım firmaya ait olan aracın sürekli olarak arıza çıkarması ve bizim de sürekli olarak arıza tespit için 10 TL vermemiz canımıza tak etti ve ben de bu cihazı almaya karar verdim. Cihazı uzak doğudan sipariş ettim. Türkiye' de 150 TL üzeri fiyata satılıyor. Tabi ki profesyonel bir cihaz değil ama serviste yapılan tüm işlemleri birebir yapıyor. Andorid, Symbian, Windows Phone, Ios (Apple) veya PC tüm platformlarda çalışıyor. Tüm arıza kodlarını okuyup silebiliyorum. Aracın anlık bir çok değerini okuyabiliyorum. (Tork, Yakıt sarfiyatı, çalışma anındaki ısı, aracın hızı vs vs.)

Artık merak ettiğim anda cihazı aracıma takıp samsung s3 telefonumdaki programı çalıştırmam yeterli :) :) Süpermiş

Ayrıca daha önce bu cihazdna kullanıp herhangi bir sıkıntı yaşayan oldu mu diye merak ediyorum. Konu hakkındaki görüşlerini paylaşırlarsa memnun olurum...

Cihaz aşağıda (8.39 $)

9. ikaraoglu

ikaraoglu Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    115
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail KARAOĞLU
    Araç Modeli:
    Kia Picanto 1.1 EX
    Ayrıca elinde OBDII cihazı olup, OBDII programına ihtiyacı olan varsa bana özel mesaj yollasın. Gelen cd içinde bir sürü program mevcut. (Digimoto5.0, Scanmaster v2.1 vb.)

kiario63 bunu beğendi.
  10. kiario63

kiario63

Alınan Beğeniler:
    315
    Aslında bu cihazı kullanmayı iyice öğrenmek gerek. Gerçekten boş yere para vermek yerine böyle bir cihaz almak ve kendi arabama kendin bakmak keyifli.

11. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    877
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Servisteki cihazın yaptığının 10 da birini yapamaz. Sadece motora bağlanır, arıza kodu okur, üreticiye özelleri yanlış okur, sadece bilinen PID'lerin anlık verilerini getirebilir v.s. Bence çok abartmayın, sadece ufak işler için bu cihazlar ;)

12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hayırlı olsun.Aracin desteklediği birçok normalde sadece servis ve ya muadili yerlerde okunabilen bilgilerin bir kısmını görebilmek açısından güzel bir cihaz.
    Sıkıntı olarak ben ne araca olumsuz anlamda bir etkisini ne de cihazın bir arıza sını gördüm bugüne kadar.Sureklimi kullanıyorum. Hayır. Ama arad değerlere göz atmak için takiyorum.

13. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Geçen hafta bir arkadaşımın aracına taktık benzer bir cihazı, Torque Pro ile aracın sağladığı tüm verilere ulaşabildik ... Bir tane de ben alsam mı diye düşünürken fiyatlara baktım, gerçekten ülkemizdeki satıcılar çok insafsız :) Elin oğlu 7-8 dolara satıp para kazanabilirken bizimkiler aynı cihaza 50-60 TL istiyor (dört kat fiyat artışı vergi ile alakalı olamaz diye düşünüyorum)

Bir ara arkadaşımdaki cihazı alıp deneme yapacağım, veriler hoşuma gider kullanışlı bulursam bir ya da iki tane alabilirim yurt dışından. Test sırasındaki beklentim öncelikle orjinal yol bilgisayarında olmayan ortalama ve anlık yakıt tüketimi değerlerini görmek olacak.

Keyifli sürüşler

haarikan bunu beğendi.
  14. ikaraoglu

ikaraoglu Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    115
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail KARAOĞLU
    Araç Modeli:
    Kia Picanto 1.1 EX
  15. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Merhaba İsmail Bey,

Ben uzakdoğu siparişlerim için genelde dx.com ve aliexpress.com 'u kullanıyorum ancak verdiğiniz siteyi de ekledim favoriler listeme . Arkadaşımın aracına taktığımız cihaz aşağıdaki ile aynı , açma-kapama düğmesi olması hoşuma gitti , testten sonra alacak olursam sök-tak yapmamak için bu tarz düğmeli bir cihazı tercih edebilirim ;

http://www.dx.com/p/elm327-k-vehicl...anner-w-switch-blue-black-250306#.U-9kIvl_uVY

Bu da Deal Extreme'deki ELM cihazlarının listesi ;

http://www.dx.com/s/elm+327?PriceSort=up

Burada 12 dolara satılan ürün ülkemizde maalesef 50 TL'ye satılıyor :(

Sevgiler

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Evet mekanik dugmeli olması güzel. Mekanik Düğmeli olmayanlar dokunmatik mantıkla çalışanların bur süre sonra açma kapama özelliği arizalanip kapalı kalıyor diye aliexpress kullanıcı yorumlarinda okumuştum

17. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Bu konuda da paylaştım ben bir süredir kullanıyorum. Sahsen çok memnunum. Önceleri cep telefonu ile kullanıyordum. Şimdi multimedya ile sorunsuz kullanıyorum. Tavsiye ederim.

Bu arada dugmesiz olanların bazılarında belli bir süre kontak kapalı kaldığında kendi beslemesini kesen çeşitleri var.Bendeki onlardan.Ben gayet memnunum.

18. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Evet, dokunmatik olanların çok çabuk bozulduğunu bende okudum. Sizdeki gibi otomatik kapanan modeller unutkanlık ihtimalini de düşündüğümüzde en sağlam çözümü sunuyor aslında :)

Düşük fiyat ile satılan cihazların hepsinde orjinal ELM327'nin kopyalanmış/klonlanmış bir sürümü mevcut. Dolayısı ile hepsi temel yapı olarak muhtelif sorunları tespit edilen 1.0 sürüm iç yazılımı kullanıyor, her ne kadar bazı ürünlerde v1.5 yazsa da inanmak güç çünkü orjinal ELM chipsetlerinde böyle bir sürüm yok. Sürüm olarak v1.4'ten v2.1'e geçti üretici firma, bu kloncular bir şekilde 1.0'ın üstüne kendileri geliştirme yapıp adını 1.5 yaptılar ise iyi ancak tahminim sadece yazılımla oynayarak sürüm adını değiştirdikleri yönünde (ki bu yönde de birçok yazı okudum). Neyse lafı uzatmayayım, ucuz cihazlar Cerato'larımız için işimizi fazlasıyla görecektir.

Sizin paylaştığınız bilgileri ve ekran görüntülerini inceledim Hakan Bey, yüksek ihtimalle arkadaşımdaki cihaz ile aynı verilere ulaşabileceğim ancak denemeden ezbere ürünü almak istemiyorum.

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler, keyifli sürüşler.

19. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Rica ederim.Ben de sizin verdiğiniz bilgiler için size teşekkür ediyorum.

Dediğiniz gibi ucuz olan cihazlar görmek istediğimiz bilgileri ve verileri gösteriyor. Bize yeter sanırım.

20. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Birkaç gündür klonlanmış (ucuz) bir ELM327 adaptörü ile test yapıyorum ... Hem telefon hem de 7" tabletime yükledim Torque Pro'yu , hatta bir adım ileri gidip Kia ve Hyundai için özel yapılmış eklentilerini de denedim.

Genel itibarı ile cihaz ve yazılımı beğendim. Motorun o anki yükü ve ürettiği güç, anlık tork, anlık yakıt akışı, turbo verileri, hava akış değerleri, motor sıcaklığı, anlık / toplam / trip yakıt tüketimi ve ücretlendirme özellikleri kullanışlı. Araç sürüş stilimizi değiştirebilecek ve ekonomi sağlayabilecek hoş özellikleri var.

Kia için özel olarak yazılmış eklentide maalesef tüm Cerato'larımız mevcut değil (1.5 CRDi yok !) ancak diğer Kia modelleri için özel ECU verilerini bu eklenti ile okumak mümkün oluyor. Aracımdaki motor Hyundai "U" D4FA (1.5 CRDi) olduğundan bu motoru kullanan diğer araçlar (Hyundai) için hazırlanmış eklentiyi de denedim o da sonuç vermedi. Yapımcı firmaya/kişiye durumu izah eden bir mail gönderdim, eğer lütfedip dönüş yaparsa belki Kia eklentisine keratalarımızı ekletebiliriz, böylece programın işlevleri daha da gelişmiş olur.

Adaptör klonlanmış ucuz bir model olduğundan performansı çok iyi değil ancak bu sorunu da aşmak mümkün. Programda bir ekranda tüm verileri görmek isterseniz adaptörün hızı buna yetmiyor ve "lag" dediğimiz gecikmeler artıyor ancak misal yakıt değerlerini bir ekrana, motor verilerini başka bir ekrana aldığınızda adaptörün performansı tatmin edici düzeylere ulaşıyor.

Program içinde muhtelif alarmlar kurmak ve genel ikazlar almak mümkün. Misal 4500 devire ulaşınca ya da hararet 90 dereceye gelince programın ikaz vermesini sağlayabiliyorsunuz .Alarm mantığı okunabilen tüm sensörler ile genişletilebiliyor, dilediğiniz gibi ayarlama yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde motor soğuk iken yükü arttırdığınızda siz ayarlamamış olsanız bile program sürücüyü ikaz ediyor, motor ideal sıcaklığına ulaştığında da ikaz geliyor ki bu iki temel özellik hoşuma gitti.

Motorun anlık yükü ve anlık yakıt akışları da aracı izlemek için güzel bilgiler sunuyor. Klimanın neden yakıta etki ettiğini ve motor gücünü azalttığını merak eden bir arkadaşım vardı, ona konuyu anlatırken ELM327 + Torque Pro ile uygulamalı olarakta anlık verileri gösterdim. Bırakın klimanın açık ya da kapalı olmasının araca etkisini üfleme şiddetinin bile nasıl anlık olarak etki ettiğini gözleri ile gördü :)

Test sırasında hazırladığım "Dashboard" ekranlarımı paylaşayım ;

Yatay olan tabletten, dikeyler telefondan . Tüm resimlerde cihaza bağlı değildim o yüzden veri yok ancak fikir vermesi açısından faydası olabilir ilgilenen arkadaşlara.

Sonuç olarak düşük bir bedel ile aracımızın anlık durumunu izlemek, sürüş alışkanlıklarımızı gözden geçirerek yakıt ekonomisi yapmak ve aracımızın beyni olan ECU'daki arıza kodlarını görmek (ve gerekirse silebilmek) gayet güzel.

Maliyeti arttırayım, çok daha hızlı veri akışı ile her veriyi tek ekranda göreyim diyenler klonlanmış ucuz adaptörler yerine 70-80 USD civarındaki kaliteli ürünleri tercih edebilirler.

Programın veri göstermek ve ECU'daki arıza kodlarını okumak/silmek dışında yaptığınız gezileri kaydetmek ve internete yüklemek, harita üstünde diğer bilgiler ile size verilerini göstermek, istendiğinde ileride incelenmek üzere sensörlerden gelen verilerin kaydını tutmak, grafikler oluşturmak vb. gibi faydalı özellikleri de mevcut.

Sevgiler, keyifli emniyetli sürüşler

Bu Sayfayı Paylaş