10 Kasım LPG KABLO

Hangi Marka Yakıt Kullanıyoruz?

'Anket' forumunda Burak K. tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

?

Hangi Şirketten Yakıt Alıyorsunuz?

1. Shell

42,6%
  2. BP

11,8%
  3. Petrol Ofisi

9,5%
  4. Total

7,2%
  5. Lukoil

0,7%
  6. Moil

0,3%
  7. Opet

27,5%
  8. Petline

0,3%
  1. Lorethlorien

Lorethlorien Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    317
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yigit
    Araç Modeli:
    Cerato Koup
    97 oktan olsun da :D

2. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.4 crdi hb (2013)
    Shell nitro+

Tapatalk..

3. okuma35

okuma35 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    532
    Gerçek Ad-Soyad:
    OKUMA
    Araç Modeli:
    artık saab 9.3 sahibi :)
    Arkadaşlar bir gazete haberinde ve petrol isi ile uğraşan yakin bir abimden mazotlar arasında fark olmadigini hepsi ayni yakiti farkli isimlerle sattigini söyledi sizin düşünceniz nedir ?

4. sungurhan

sungurhan Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    48
    Shell ve Ya Petrol Ofisi :)

5. alonewolf

alonewolf Sürücü

Alınan Beğeniler:
    32
    opet kullanıyorum sürekli hiç değiştirmedim

6. azeytin

azeytin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Andullah Zeytin
    Araç Modeli:
    Toyota Corolla
    Bir kaç kere Lukoil denedim son aldığımda marşa bastığımda araç geç çalışıyordu.Ya mazot kalın ya da temiz değil. Sonra yine Shell'e devam.Araç tıkır tıkır sorun yok.Ben bütün pompalardan aynı mazotun satıldığına inanmıyorum. Önemli olan içindeki katkılar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Mart 2014
  7. Rio28

Rio28 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    17
    En ucuz nerde ordayım . Kadoil Çekoil Lukoil :)

Mert Kurt bunu beğendi.
  8. okuma35

okuma35 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    532
    Gerçek Ad-Soyad:
    OKUMA
    Araç Modeli:
    artık saab 9.3 sahibi :)
    shelden aldığım motorin ile lukoilden aldığım motorinin performası bayağı fark ediyor. şahlanıyor araba shell nitro ile

9. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Duzce 2 tane farkli shell istasyonundan aliyorum ayni para ayni litre 10 km fark ediyor ben anlamadım cok km gidenden almaya devam ediyorum boyle bir olay basina gelen varmi ikidide nitro bu arada

10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Sadece shell

11. megtorLas

megtorLas Sürücü

Alınan Beğeniler:
    23
    Gerçek Ad-Soyad:
    ŞAKİR SAKIZLI
    Araç Modeli:
    KIA RIO 2011 1.4 TREND
    Araç benzinli iken Opetten alıyordum ,aslında artık el değiştirse de Türk sermayesi muhabbetine PO istiyordum ancak yakınlarımda yoktu.Gaz a geçince de Bp ye başladım ,memnunum.Shell sahipleri bulunduğum yerde pek sevilen insanlar değil ve bende sevmediğim insanlar ile muhabbet ya da alışverişi sevmiyorum.

12. karagoz

karagoz Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    450
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yasin KARAGÖZ
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GDİ
    1. tercih Shell, 2. opet

MTELLI38 bunu beğendi.
  13. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg
    Shell ve BP den aldığım yakıtlardan sonra filtrede su çıkınca !

OPET e döndüm.

14. Low Rider

Low Rider Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    7
    Gerçek Ad-Soyad:
    Alper S
    Araç Modeli:
    Rio CRDİ '09 110
    Sürekli olarak Shell'den (V Power Diesel) alıyorum, Shell'e denk gelmezsem BP tercih ediyorum, şuan için iki şirkettede bir sıkıntı yaşamadım. Yakıt kaliteleri de birbirne çok yakın. İlk zamanlar PO'dan alıyordum ancak uzun yolda iki defa PO'dan depo doldurdum ve yaklaşık 20 km sonra çeyrek depo bir anda yok oldu... anlam veremedim. Bir daha da PO'dan almadım, zaten yakıt kalitesi de Shell veya Bp gibi değildi... Aynı kullanım şekli ve hız ile en çok kilometreyi Shell yakıtı ile yaptığım için bu yakıtı tercih ediyorum, istasyonlarındaki hizmeleri de gerçekten iyi.

15. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Nitro yakıt özellikle uzun yolda motor performansını daha yüksek olacak sekilde hissettiriyor.

Şehir içinde diğer yakitlarla sanki araba daha tutuk.Nitro ile daha atak

16. bozbey68

bozbey68 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    171
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergün ÇİNE
    Araç Modeli:
    KIA SPORTAGE 2013 1.6 GSL PLUS ECO DYNAMIC
    Bulunduğum yerde yıllardan beri LUKOIL'i tercih ediyorum...Şehirler arası varsa LUKOIL yoksa OPET'ten alıyorum...Kullandığım ürün benzin...
    Bu vesile ile bir bilgi paylaşmak isterim..Trakya da Opet, Lukoıl,Petrol ofisi Shel ve Bp tanker dolumunu marmara ereğlisinden yapmakta..yani hepsi aynı yakıtı kullanıyor.Sadece kullandıkları katkı ve renk farklı..Kocaeli ,gebze ve civarındaki Lukoıl şirketi kendi ürününü kullanmakta yani direk rus petrolü...ve kendi orjinal ürünü daha bir kaliteli..Daha önce LUKOIL kendi benzinini kullanıyordu ancak maliyet arttığı için anlaşma yapmış. Trakya bölgesi marmara ereğlisi ana dağıtım yerinden, anadolu yakası tarafı lukoıl dolum yerinden alıyormuş..

Ayrıca LPG tankeri şoförü ile sohbetim oldu..Söylediği '' AYGAZ lpg de yoğun olarak propan gazı kullanıyor tercih etmeyin maliyeti ucuz olduğu için,ayrıca bütan yoğunluğu motorlara çok zarar veriyor.. Ama Milangaz, bütanve propan oranı dengeli kesinlikle milangaz satan yerleri tercih edin'' dedi..Yaptığım kısa bir araştırmada bu emekçi abimizin söylediklerini doğruluyor gibi..Maksadım kesinlikle marka kötülemek değildir,yanlış anlaşılmasın..tercih tabiki sizlerindir..

İnternette bu konu ile ulaştığım bilgi ise şöyle....

'' LPG (Likit Petrol Gazı) rafinerilerde petrolün damıtılması ve parçalanması sırasında elde edilen ve sonradan basınç altında sıvılaştırılan, başlıca Propan, Bütan ve izomerleri gibi hidrokarbonatlar veya bunların karışımıdır. Türkiye'de satılan LPG % 70-80 Bütan (c4-h10), % 20-30 Propan ( c3-h8 ) içermektedir. LPG halk arasında tüp gaz olarak da bilinmektedir. Soğuk ülkelerde daha uçucu olan Propan oranı, sıcak ülkelerde Bütan oranı daha yüksek tutulur.
    Bütan ve Propanın belirleyici temel özelliklerinden biri buharlaşma basıncıdır, yani sıvının kapalı hacimdeki buhar ile dengede olduğu basınçtır. LPG’ nin yüksek ısıl değerlere sahip olması önemli bir avantajdır. Ancak daha dikkatli kullanmayı gerektiren bir faktördür. Örneğin Bütanın 0 oC’ deki buhar basıncı 0, 0005 bar ve 15oC’de 0, 8 bardır. Propanın 0 oC sıcaklıktaki buhar basıncı ise 4 bardır. Yazın aynı sıcaklıkta Bütan karışım oranlarının değişmesi basınç üzerinde belirgin farklılıklara neden olur.
    Sıvılaştırılmış petrol gazının benzine göre farklı özellikleri vardır. Bütan ve Propan arasındaki ayırıcı özelliklerden biri kaynama noktasıdır, yani sıvı fazdan gaz faza geçtikleri derecedir. Propanın –42 oC’ de gaz faza geçmesi durup, sıvı fazda kalırken, Bütan 0 oC’ de kaynar. Özellikle soğuk havalarda daha yüksek oranlarda Propan gerektiren karışımların gereksinimi ortaya çıkar, böylece gaz fazına dönüşüm kolaylaştırılır. Ülkemizde hava sıcaklığı bölgeden bölgeye değişeceğinden, taşıtlarda kullanılan LPG de % 30 Propan, %70 Bütan vardır, böylelikle tüm koşullar için uygun karışım sağlamış olur. Soğuk iklimli bölgelerde kullanılan LPG’ nın içerisindeki Propan oranının arttırılarak sıvı fazdan gaz faza geçiş kolaylaştırılmalıdır. LPG’ ye basınç uygulandığında toplam hacim içerisindeki Bütan ve Propan yüzdelerine dağlı olarak 1/230 ile 1/267 oranında küçülür. Bu demek oluyor ki 267 m3 LPG sıkıştırıldığında sıvı olarak 1 m3’ lük bir hacme sığar.''

17. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.

18. okemik

okemik Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    158
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ömer F. Kemik
    Araç Modeli:
    Peugeot 308 1.6 eHDI (T9)
    Daha once yazdigim gibi sadece shellden aliyorum. Genellikle kullandigim iki istasyon var ve hep ayni pompalardan almaya calisiyorum. Bir kac sene once bodrumda shell den yakit almak icin git gel 40 km kadar yol yaptim :)

19. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Ben marmarise geldigimden beri shell den alıyorum. Genelde 95 kullanirdim ama son 3 depodur 97 kullaniyorum. Yaptigim bazi olcumlerde sanki 97 de daha fazla km yol yapiyorum gibime geliyor.

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Tavsiyenle ben de seninle aynı yerden yakıt aldım.V Power Nitro dan bahsediyorum.Yakıt gerçekten temizdi.Yol boyu çekiş gayet iyiydi.

Bu Sayfayı Paylaş