10 Kasım LPG KABLO

Media Güncellemesi 06.10.2023

'Sportage' forumunda ByMotsan tarafından 12 Mart 2024 tarihinde açılan konu

1. ByMotsan

ByMotsan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    hüseyin
    Araç Modeli:
    sportage
    Selamlar,

"Bu Navigasyon veya media güncellemesi Ceed EV6 EV9 Niro Optima Picanto Rio Sorento Soul Sportage Stinger Stonic Xceed/Ceed CUV Modellerini destekler."

ilk konum, bende yeni aldım sayılır aracımı fakat işim dolayısı ile pek binmiyorum. Masa başı işim, trafik otopark vs derken otobüs ile devam.
    Bu aracı seçmemim en büyük etkeni media kısmıydı yeni güncellemeyi de bu gün yaptım. Dün dosyaları indirdim. Yükleme başarılı oldu. Merak edenler için şimdi gelin birlikte Kia genel olarak tüm modeller için ama kendi aracım sportage olduğundan kendi yaptığım yüklememi anlatayım.

1. Bilgisayarınıza ön yükleyici indirmek. Kia nın sayfasından bu dosyayı indirip kuruyoruz. Windows ve mac olarak ayırmışlar kullandığınız işletim sistemine göre indirme yapabilirsiniz.
    Site indirme linki.

2. indirdiğimiz dosyayı kuruyoruz. Ben windows kullanıcı olduğum için windows sekmesinden indirip kurdum.
    Kurulumda dil ülke seçin, Media kia ve hyundai modelini destekliyor bu demek oluyor ki her iki araca sahip olanlar için bu media kullanılabilir. Kia ile devam ediyoruz. Dil, türkçe seçtim. sözleşmeyi kabul edip devam ediyorum. Bana media nın nereye kayıt edileceği soruyor ben temizlemesi kolay olsun diye masaüstüne bir kia adlı klasör oluşturup içini seçiyorum.

ileri diyerek devam ediyoruz. Dosyalar yükleniyor.
    yükleme işlemi bitti.
    Son ekran da inecek olan media dosyasının hangi dizine insin diye soruyor farklı karta tekrar yazdırabilmek için ama ben silmesi kolay olsun diye aynı dizine 1 diye klasör açıp kayıt edeceğim.

Tamam diyerek hem kurulumu bitiyorum hemde son ekran da bana sn numaralarının gerekliliğini anlatıyor.
    Aracımın başına geçip media ayarlar kısmından media bilgi ekranının resmini çekiyorum.
    Bu resim bize dosya indirmemiz için gerekli bilgiyi sunacak.
    Bize burada önemli olan model numarası. Bunu bir kenarı not ediyoruz.
    programdan devam.
    Bilgisayardaki görünüm ve Tamam penceresinden sonra bizi bu şekilde bir ekran karşılayacak.
    Araç/Model adı ile arama kısmından aracınızın modelini seçiyorsunuz.
    *Bu Navigasyon veya media güncellemesi Ceed EV6 EV9 Niro Optima Picanto Rio Sorento Soul Sportage Stinger Stonic Xceed/Ceed CUV Modellerini destekler.
    Ben sportage ile devam ediyorum. Hemen karşımıza Sportage PHEV HEV MT22 veya başka şeyler yazıyor ee hangisi şimdi bunun cevabı aracın başında çektiğimiz fotografımız. Oradaki model adını yazacağız. 2 sırada yazan.
    Model
    NQ5eAS.S5BLN.ATR
    Modeli girince üst tarafda size hangi güncelleme ismi veya model adı olduğunu gösterecek. Bendeki aşağıdaki gibi çıktı.
    Tamam dedikden sonra bizi artık indirme sayfası bekliyor.
    Flash bellek seçimi her zaman kafamızı karıştırmıştır ben size çok kolayını söyleyeceğim.
    a101 veya bimde sandisk toshiba satılan bellekler orjinal 16gb lık veya keyfinize kalmış daha yüksek kapasitede bir flash bellek alıyorsunuz veya var ise içindekiler silinecek yedek alın.
    "Güncelleme dosyası depola" yeri' sekmesinden bilgisayarımıza taktığımız 16gb veta daha fazka olan flash belliğinizi seçin.
    Bende ki flash bellek sandix 16gb. fakat 14.32 görecektir bu da fat32 formatında formatlayacağı için her şey makul, devam ediyoruz.
    ileri dedik bize formatlanacak içindeki bilgiler silinecek diye uyarı gelecek evet diyoruz.
    Not : dikkat edin D dizini var ise yedek hdd vs. onu görüyor. Flash belleğinizin gb cinsinden veri büyüklüğünü doğrulamadan devam etmeyin yoksa yedek takılı başka hdd niz uçabilir. Burası çokomelli.
    Evet dedik indirme başladı.
    İnterneti felç eden bir etkisi var ona göre musait zamanda indirme yapın istediğiniz zaman da ise duraklat diyerek işlerinize bakabilirsiniz. Ben sizin için durdum ve kapattım ileri ileri dediğiniz de kaldığınız yerden devam ediyor. :)
    İndirme işlemi ile birlikte aynı zaman da kopyalama işlemi de aynı pencerede oluyor.
    % işaretinin tamamlanmasını bekleyin.
    indirme işlemi bitti dosylar kopyalanıyor.
    işlem bitti.

Not: Bu işlemin hızı internetinizin hızı ve usb flash belleğinizin kopyalama hızına bağlı olarak değişebilir. Takribi 30dk içerisinde 100mb lık internette ve usb 2.0 flash bellek kullanımında tamamlandı.

Son pencere de nasıl yükleneceği veya geçici dosyaları silin gibi talimatlar çıkıyor isterseniz bir başka araç için indirme yapabilir veya benim gibi programı önce ekle kaldırdan sonra da geçici kia klasörünü silebilirsiniz.

Evet flash belliğimiz hazır içi şu şekilde görülecek.

artık arabamızın başına geçip güncelleme yapabiliriz. Evim ile işim arası yaklaşık 10dk tarafik olduğunda 20dk. Önce aracımı çalıştırdım. usb belleği konsolun orada bulunan açılır bölmeden telefonu şarj ettiğimiz kısımda bulunan usb girişine taktım.
    Güncelleme yapması için bekledim herhangi bir menü vs girmedim. Güncelleme bulundu dedi ve ben o ekranın resmini malesef almadım. Sonraki ekran resimlerini çektim.
    Güncelle dedikden sonra ekran güncelleme ekranına geldi.
    Bu ekran da çok bekliyor. Takribi 6 7 dk yı buldu.

%100 oldukdan sonra tekrar usb bellek doğrulanıyor diyerek tekrar %1 den başladı.
    Bu ekran 2 sefer aynı şekilde 1'den 100 yüklenecek.
    İlkinde media yı yükleyecek sonra yükleneni doğrulayacak.
    Yaklaşık 20dk zaman alacak bu işlem ona göre media ekranı kesinlikle çalışmıyor. Ben hiç ellemedim.
    İşlem bittiğinde KİA diye tekrar kendisi başlıyor o an da otoparka giriyordum yine çekemedim. Fakat açıldıkdan sonra ki resimler:

Bu ekrandan sonra arabamı durdum ve kitleyip çıktım. Akşam üzeri kontrollerini yapacağım.
    Bu rehber umarım size faydalı olur.
    Takıldığınız bir yer olursa! buraya yazın musait olduğum anda bakar cevaplarım veya zaman aşımına uğrar ise bymotsan@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.
    Saygılar...

Serdar bunu beğendi.
  2. ByMotsan

ByMotsan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    hüseyin
    Araç Modeli:
    sportage
    Faydalandığım site Link.

Serdar bunu beğendi.