10 Kasım LPG KABLO

Soğuk Havalarda Kalkışlarda Aşırı Titreme

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Selman Bulut tarafından 10 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Selman Bulut

Selman Bulut Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selman Bulut
    Araç Modeli:
    Kia Rio Sedan 1.4 Concept
    Arkadaşlar, 1.25 benzinli rio aracım 2014 model, 25000km'de. Son 1-1,5 aydır enteresan bir sıkıntım var. Araç özellikle soğuk havalarda (nemli havalarda daha çok olmak üzere) ilk kalkışlarda ayağımı debriyajdan çekerken adeta sallanıyor. Stop etme eğiliminde yaşanan titreşimin 3-5 kat fazlasını düşünün.. Bu bazen 1-2 dakika içinde geçiyor, bazen 10dk falan devam ediyor. Isındıktan sonra birdaha yaşanmıyor; yada çok çok nadiren yaşanıyor diyebilirim. Ancak hergün de yapmıyor, bazen yapıyor bazen yapmıyor bu problemi.

Araçta LPG yok, hiç uygulanmadı. Bakımı zamanında yetkili serviste yapıldı. Soğuk havalarda diye belirttim ancak nadiren de olsa görece güzel havalarda da yapabiliyor. 2-3dk yol alınca düzeliyor.

Potansiyel problem olarak aklıma debriyaj balatası geliyor. Yada motor kulağı. Ancak böyle olsa neden ısınınca geçiyor; o kısmı kafamda oturtamadım. Ateşleme sistemi ile ilgili bir problem olma olasılığını da gözardı edemiyorum.

Bir de ek olarak aracı aldığımdan beri debriyaj konusunda kafamda hep soru işaretleri var. Yaklaşık 20 yıldır aktif olarak araç kullanıyorum. Sanırım bunun kadar debriyajı yukarıda kavrayan bir araca denk gelmedim. Bakımda servisteki ustaya özellikle defalarca belirttim. Bir iki denedi, normal olduğunu söyledi. Rio'larda genelde bu şekilde mi debriyaj konusu?..

Arıza ile ilgili daha önce benzer tecrübeleri olanlar bir el atarsa sevinirim.. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir, nedir ne değildir?

Şimdiden teşekkür ettim..

Keyifli forumlar.

2. zeydnezir

zeydnezir Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Yağlama sistemin de tıkanıklık olabilir..

Lenovo S90-A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selman Bulut bunu beğendi.
  3. zeydnezir

zeydnezir Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Geçmiş olsun..

Lenovo S90-A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Selman Bulut

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selman Bulut
    Araç Modeli:
    Çok teşekkürler. Yağlama sistemi ile ilgili problem olsa farklı sinyaller de verir gibi geliyor. Motor arıza ışığı yada yağ basıncı uyarısı da yanabilirdi belki. Tekrar teşekkürler. Bu haftasonu servise göstereceğim kısmetse. Ama dediğim gibi; havalar soğukken ve motor henüz hiç ısınmamışken daha sık yaptığından serviste tespit edilememe ihtimali var. Bakalım; şansımızı deneyeceğiz.

5. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    bazen yapıyor bazen yapmıyorsa müşür arızası olma ihtimali yüksek. debriyaj pedalı üzerindedir. sorun kesilmez ,se debrıyaj baskı ayaklarında yumşama veya debriyaj balatası yaylarında boşluk olabilir.

Selman Bulut ve u_d_cicek bunu beğendi.
  6. Selman Bulut

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selman Bulut
    Araç Modeli:
    Çok teşekkürler Mustafa Bey.

7. Selman Bulut

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selman Bulut
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar, uzun zaman sonra tekrar bir güncelleme yapma gereği hasıl oldu..

Aracı servise götürdüm. 4-5 KIA eskitmiş ve her seferinde araçlarını aynı yere götüren kuzenimin de tavsiyesiyle şimdi ismini paylaşmak istemediğim bir servise (ki çoklarına göre İstanbul'un en iyi servislerinden biri) sabah vaktinde gittim. Yukarıda da belirttiğim gibi; araç bu titremeyi (hatta sarsıntıyı) her zaman yapmıyor. Nemli ve görece soğuk havalarda daha çok yapıyor. Serviste bir eleman verip aracı deneyelim dediler.. Beyaz yakalı elitist tiplerden değilim ama adam daha arabaya biner binmez senli benli abili ablalı konuşmaya başladı.. Arabaya binerken bile suratında "uğraştırma beni" ibaresi vardı.

Nitekim arızayı tespit edemedik. Yok bunda bişey deyip durdu sadece 1-2 kalkış denemesiyle. Ateşleme sistemi vb. kontrolleri de sağlamanız gerekmiyor mu dedim. Ateşleme sistemi olsa arıza lambası yakar dedi. Bilgisayara bağladılar, hiçbirşey çıkmadığını söylediler.. Özetle ellerim boş döndüm. Araç yine arada bir aynı sarsıntıları yapıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Serviste tespit edemediğimiz bir arıza için işlem yapamayız diyor.. Nerden baksan sıkıntı!..

En son çare aracı servise bırakacağım; 2-3 gün sabahları araç soğukken falan deneyecekler.

8. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg
    Sorunun elektrik/elektronik tarafında olduğunu düşünüyorum.

soğuk yada nemli havada
    ya buji kabloları yada dağıtıcı uçları yada kablo,
    Hava emiş sensörü,(Maf)
    Mutlak basınç sensörü (MAP)
    O2 Sensörü kablo demetlerin, kontrol ettirin.
    Soketleri ÇIKARTTIP tekrar yerine oturtun.
    Gerekirse voltaj ölçümlerini yaptırın.

Birde OBD II okuyucu + Canlı veri okuma ile anlık sorunun nereden geldiği tespiti kolaylaşacaktır.

ÖRNEK;
    Bir MAF sensörü gevşekliği ARACIN kalkışlarda KERKİNMESİNE sebep olduğu gibi
    kerkinmelere balata, hava filtresi, debriyaj müşürü, Hatta kısa devre fren müşürü dahi sebep olabiliyor.

Sizde ayıraç, NEMLİ HAVALARDA yada soğuk motor .
    Elektrik ağır basıyor

9. Selman Bulut

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selman Bulut
    Araç Modeli:
    @ogun;

çok teşekkürler. Başka bir servise gideceğim bu sefer, yanımda yazdıklarınızın listesiyle birlikte.. :)

ben de şahsen elektronik aksamdan olma ihtimalini yüksek görüyorum.

10. Selman Bulut

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selman Bulut
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar, uzun zaman sonra tekrar selamlar.

Yeni konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim.
    2-3 servise gittim. Açık konuşmak gerekirse hiç biri ciddi ciddi ilgilenmedi bile. Kendilerince haklı olabilirler çünkü "hatayı görmemiz lazım" modundalar. Fakat servise gidene kadar araç ısınıyor ve bu durum ortadan kalkıyor. Çok yoğun trafikte de (sıcakken) nadiren de olsa yaşanıyor fakat o tüm debriyajlarda olabilen bir durum diye okudum.

Aracın ne zaman titreme yaptığını keşfettik. Islanınca!.. =) Biraz yol alıp (özellikle sıcak yaz günlerinde) muhtemelen nemlenen yer kuruduğunda tüm sorun ortadan kalkıyor.
    Serviste artık aracı akşam bırakacağım sabah gidip yıkayacağız falan; ancak öyle tespit edilecek. =)

Son durumu sizlerle de paylaşayım dedim..

11. beyaz55

beyaz55 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    431
    Gerçek Ad-Soyad:
    beyazıt bahadır
    Araç Modeli:
    2013 kia rio 1.4 crdi fancy
    Geçmiş olsun

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. Selman Bulut

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selman Bulut
    Araç Modeli:
    Teşekkürler beyaz55

13. Fatih Gursoy

Fatih Gursoy Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Fatih
    Araç Modeli:
    Seat Leon
    Hocam üzerinden epey geçmiş ama, aynı sorunu şu an ben yaşıyorum ve ustaların en ufak bir fikri yok.Bu yüzden senin bu sorunu nasıl çözdüğünü bilmemin bana çok katkısı olacak...

Bu Sayfayı Paylaş