10 Kasım LPG KABLO

Dijital Klimalı Cerato'da Klima, Kalorifer geçişi ?

'Cerato Periyodik Bakım' forumunda mustafa.bg tarafından 21 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. mustafa.bg

mustafa.bg Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa Bağıran
    Araç Modeli:
    Cerato
    Herkese merhaba yaklaşık 2 senedir 2006 model Kia Cerato 1,5 Crdi EX araç kullanmaktayım. Sorunum araç ısıtma sistemi ile ilgili; dün yolcumun hasta olması sebebiyle sıcaklığı ve fan'ı sonuna kadar getirip daha iyi ısıttığını düşündüğüm yüz havalandırma kanalına verdiğimde deponun aniden boşalmasına şahit oldum. Eve gelip araştırdığımda klimayı açmış olabileceğimi fark ettim bazı araçlarda klima kalorifer ayrımı manuel olarak bir tuş vasıtası ile yapılabiliyormuş, aracımın kullanım kılavuzuna baktığımda -anladığım kadarı ile- sıcaklığı ayarlayın ve ayak hava kanallarına verdiğinizde kalorifer devreye girer minvalinde bir çıkarım yaptım. Motor ısısını kabin içerisine verecek olan kaloriferi devreye sokmak bu şekilde midir yoksa farklı bir yolu var mıdır, ya da soğuk havalarda sıcaklığı ayarlayıp Auto tuşuna bastığımızda direk kalorifer mi devreye girer merak etmekteyim. Klima durumu sanırım yakıtı oldukça fazla etkilemekte; en son yakıt aldığımda da sanırım klima ile kullanmıştım ve 100 kilometre 10 litre civarı bir tüketim olmuştu. Kalorifer, klima ayrımını anlatacak olan varsa müteşekkir kalırım saygılarla.

hakankabakci34 bunu beğendi.
  2. nightmare0205

nightmare0205 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    110
    Gerçek Ad-Soyad:
    nightmare
    Araç Modeli:
    kia cerato 1.6 advance dizel
    kardeşim soruyu tam olarak anlamasam da klima hakkında bildiklerimi paylaşayım.. bende de 2007 model cerato dizel advance paket dijital klimalı bir araç var.ısıtma ve soğutma hakkında kendi aracımdaki gözlemlerimi ve bildiklerimi paylaşayım.

1- klima açarsan yani ac konumunda ısıtma yapamazsın..klima sadece soğutma içindir.. yani ısıtma için ac kapalı olacak..
    bu linkte klima ısıtır mı sorusun cevabı detaylı olarak var..

2- kalorifer olayına gelirsek.. ayaklara üflemeli gibi birşey paylaşmışsın tam anlamadım o kısmı ama kaloriferi çalıştırmak için mi bu gerekliymiş acaba. ben aracımda her şekilde çalışıyor kalorifer.. ayaklara yada diğer fonksiyonları seçmenin bir önemi yok.. başlangıçta ayaklar seçili değilkende kalorifer gayet güzel çalışıyor..her şekilde ısıtır kalorifer.

3- yakıt olayına gelirsek.. ben öyle çok fazla fark edeceğini sanmıyorum... örneğin yazın uzun yola çıktım.. deneme amaçlı aynı yolu aynı yükle ve yaklaşık hızla klimalı ve klimasız test ettim.. klimasız 4.5 yakan araba klima açık 4.7 yaktı çok öyle aman aman bir fark olmaz diyorum.. kaloriferdede bu geçerli.. kış aylarındayız kaloriferi sürekli açıyorum yazın 6-6.5 aralığında olan tüketim kaloriferi sürekli açmama rağmen 6.3 ve 6.7 arasında seyrediyor..

umarım faydalı olur kardeşim..şu an kullandığım araba 7 yıldır bende ve 1.6 crdi bundan önce 1.5 crdi vardı 1 yıl kullandım ve o aracımdada 10 litreleri gördüğünü söylemişsin ama o tüketimi görmen imkansız.. bence bir sorun vardır bir yerde...

Bu Sayfayı Paylaş