10 Kasım LPG KABLO

DS4 ü sattım

'Sohbet' forumunda maminci tarafından 8 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

1. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Arkadaşlar bir yıl önce aldığım aracımı sattım, daha doğrusu bir türlü ardı arkası gelmeyen ve çözülemeyen sorunlardan dolayı satmak zorunda kaldım, işte nedenleri, yaşadıklarımın hepsi birebir gerçek olup çok kısaca özetliyorum, bu kadar az değil aslında:

Aldıktan 1 ay sonra sorunlar başladı. Bir gün ilk çalıştırmada araç çalışmadı, akü arızası uyarısı belirdi, garantili olduğundan hemen servisi aradım, motor kaputunu açıp akü + kutup başını sök-tak yapmamı, yine olmazsa geleceklerini söylediler, bu şekilde çalıştı. Bu durum, 20 günde 4 kez tekrarlayınca- yani ben 20 günde 4 kez rezil olunca- sigorta kutusu garantiden değişti ve bu sorun artık olmadı. Elektronik donanımdır olur, çözülür diye düşünsem kendimi avutsam da ben bitti sanarken daha başlangıçmış, sonra farkına vardım.

Ondan sonra yaklaşık 3 ay sorunsuz geçti, sonra -aldığımın 5. ayı civarı - bir gün ışıkta durdum, yeşil yanınca ayağımı frenden çektim araç çalıştı (stop-start sistemi vardı) ama vites 'A' modunda olmasına rağmen araç gaz yemiyor ilerlemiyor, ekranda da 'arıza' uyarıları görünüyordu, tabi arkamdaki araç sürücülerinin tepkilerini söylememe gerek yok. Ekrandaki 'motor arızası' uyarısını görünce tepemden kaynar su döküldü, evet daha önceki araçlarımda da sorunlar yaşamıştım ama bunlar çok farklıydı, böyle bir araıza varsa ben ne yapacaktım? Neyse kontağı kapa-aç yaptım olmadı, yine akü kutup başını sök-tak yaptım düzeldi ve devam ettim. Servise gittiğimde bilmem ne parçasının değişeceği, o değişince düzeleceği söylendi. Garantiden değiştirdiler, 15-20 gün daha sorunsuz geçti, sonra bir gün hareket halinde -trafikte seyirdeyim- araç viteste olmasına rağmen boştaymış gibi gaza yanıt vermedi, yine durdum, kontağı kapa-aç yaptım düzeldi, hemen servise gittim, bir şey bulunamadı, bu arada genel merkez ve arıza merkezi Almanya'da olduğundan onlarla da görüşmeler başladı. Bir sorun bulunamadığı belirtildi. Ben sakin mizaçlı birisiyim, ama gerçekten çok titiz efendi gibi kullandığım halde(laf olsun diye söylemiyorum, bugüne kadar kullandığım tüm araçlarımda eş-dost, 'satarsan mutlaka haberimiz olsun' derdi) araçta yaşadıklarım sinirlerimi germeye başlamıştı, yukarıda bahsettiğim sorunlardan dolayı defalarca yolda kaldım, çözüm için 13-14 kez servise gitmek, 2-3 kez aracı orada yatılı bırakmak zorunda kaldım, hatta bir keresinde yaşadığım sorunu servisteki usta da bizzat yaşadı, 4-5 servis elemanı duruma bizzat şahit oldu. Genel merkezin bu duruma çözüm önerisi arızayı beyninden silin gönderin tekrarlarsa şu şu parçayı değiştirin, peki arıza garantiden çıkınca tekrarlarsa ne olacak diye sorduğumda garanti süresi belli, sonrasına karışamayız dediler, o zaman neden şimdi değiştirmiyorsunuz soruna cevap yok çünkü arıza beyinden silinmişti, ortada kanıt kalmadı yani.

Ne yapıldı ne edildi ne değişildiyse de araç ne zaman nerede olacağı belli olmayacak şekilde kafasına estiğinde arızaya geçiyor ama bir türlü çözüm üretilemiyordu. 2 ay sorunsuz dolaşıyorum sonra bir başlıyor, uğraş yine. Forumları, diğer kullanıcıları yokladım, 1-2 ufak bilgi dışında birşey çıkmadı. Verdiğim paraya mı yanayım, çektiğim rezilliğe mi, sorun her neyse çözüm üretilememesine mi, güzelim sorunsuz gıcır gıcır spartaküsümü satıp bunu aldığıma mı.. Eş dost markayla ilgili 'zaten' li yorumlar yapmaya başladı, ona mı.. Hukuki süreç araştırdım, işin içindekiler pek umutlu konuşmadı, göründüğü gibi değil, bir iki şey dışında bulunan bir şey yok ortada, sürecin de başka sıkıntıları var, yok mahkeme masrafı yok bilmem ne, uğraşacak ne gücüm ne sinirim ne de zamanım var. En sonunda yeter artık deyip ilana koydum ve geçen hafta sattım, alan hayrını görsün.. Bugüne kadar birçok marka kullandım, hepsini yine alırım ama bunun kapısının önünden bile geçmem, piyasada isimi boşuna çıkmamış, bilenlerin gerçekten bir bildiği varmış..

Yaşadıklarımı şanssızlık ya da raslantı diyenler olabilir, bilmiyorum belki bana denk geldi. Ama bu süreçte forumdan bir kullanıcıyla irtibat kurdum, kendisi de bir yılda 16 kez servise gittiğini belirtti, çözüm bulamamış o da, zaten düşük km li dizel satılık ilanları da durumu açıklıyor.

Başka bir durumda: örneğin bu forum canlı, pek sorun yok ama sorunu olan yazıyor, bilen cevaplıyor, ama o markanın forumları bile sıkıntılı, ister inanın ister inanmayın çözüm aramak için sorunlarımı yazdım ama imaj kaygısından forumdaki yazım silindi, 3 yıldır bu forumdayım kimseyi kırmayacak şekilde nasıl yazdığımı az çok eskiler tahmin ediyordur.

Anlayamadığım başka bir durum: arıza tekrarlayagelince bana genel merkezden araç kullanma talimatı gibi bir şey gönderdiler, duyduklarıma inanamadım, şaka yapıyorlarsa bunun da bir dozu var diye düşündüm ama yok şuna buna dikkat ederek kullanacakmışım: ben zaten ne kullanırsam kullanayım üretici firmanın önerilerine göre efendi gibi kullanan birisiyim.. Çözümsüzlük içinde bir çözüm arayışıydı sanırım onlarınki.. O zaman ustanıza da öğretin, çünkü aynı arıza o kullanırken de oldu dedim..

Dedim ya ayrıntısı çok, ben çok kaba özetledim, umarım benimkisi şanssızlıktır, yok genel sorunları yaşadıysam vay haline diğer kullanıcıların.

Şimdi ne mi alacağım. Aklımda çok mütevazi, kolay alınır satılır, bir-ki model var, araştırıyorum, 2. el alacağım, sıfır alıp zarar etmenin sonu yok. Az yaksın, bana sorun çıkarmasın, işimi görsün başka bir şey istemiyorum gerçekten.

Şunu da ekleyeyim: aracımı satarken an itibarıyla hiçbir sorunu yoktu, yakıtı ok azdı, motorun performansı, sürüş konforu çok iyiydi vb.. Belki de bu sorunlar artık hiç olmayacaktı, belki de bir o kadar daha tekrarlayacaktı, bilemiyoruz, ama ben bu kadar sıkıntıdan sonra ne zaman olur, olursa ne olur stresiyle kullanamazdım artık..

Kötümser deneyimli iyimserdir, belki bir gün bu tecrübeler işinize yarar,
    Tüm dostlara saygılarımla..

2. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Gecmis olsun .

HTC Wildfire S A510e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

3. hsuzer1

hsuzer1 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    Halil Süzer
    Araç Modeli:
    Yok
    sizin adınıza üzüldüm... gerçekten acı tecrübeler... paylaşımınız için teşekkür ediyoruz size... inşallah gönlünüze göre bir araç bulursunuz... hadi rastgelsin bakalım...

4. ugmer

ugmer Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    uğur çınar
    Araç Modeli:
    Rio
    Büyük geçmiş olsun.

5. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    877
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Geçmiş olsun, allah sonrakini gönlünüze göre versin, sorun yaşamayın :)

6. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Hayırlı olsun kafanızda ne düşünceniz var syg

7. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Geçmiş olsun... citroen kendisine yakışanı yapmış neyseki kurtulmuşunuz sağlık olsun...

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.Kurtulmuşsunuz çok şükür.Vallahi yine de çok sabırlı bir insanmışsınız.Böyle sorunlar insanı yaşlandırır.İnşallah sonraki arabanızda hiç sorun yaşamazsınız.Vallahi yaşadıklarınızı okuyunca bizim araçlardaki çoğu problemin ne kadar basit ve kafaya takılmaması gereken boyutta olduğunu anlıyoruz.Tekrar geçmiş olsun.Paylaşımınız için teşekkürler.Ve diğer arkadaşlarımla ben araçlarımızın kıymetini bilmeliyiz;bunu 1 kez daha anladım.;)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

9. rapiduser

rapiduser Sürücü

Alınan Beğeniler:
    32
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa Arslan
    Araç Modeli:
    kia ceed premium crdi dct
    Geçmiş olsun. İnsanın en çok moralini bozanda bir sıkıntı yaşamayayım diye aldığı sıfır araçta problemler çıkması

Galaxy Tab 7 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

10. maviateş

maviateş Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    44
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ömer F.Y.
    Araç Modeli:
    Ceed 2013 - 1.6 CRDI Otomatik
    geçmiş olsun. sorunsuz bir araç bulursunuz inş. fransız arabalarından iyiki uzak durmuşum.
    cerato hb 2006 şuan 1 tane sıfırı olsa düşünmeden alırım.

11. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Bizim hafif sorunlu ds 3 ü öpüp başımıza koymalıymışız ki onu satıp c4 aldı kuzenim umarım böyle sorunlar yaşamaz , zamanla göreceğiz , Çok geçmiş olsun yaşadıklarınız için üzüldüm Mehmet Bey :( Aklınızda ne marka modeller var peki ?

12. turkeril

turkeril Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    92
    Gerçek Ad-Soyad:
    İlker TÜRKER
    Araç Modeli:
    Pg.308
    Önemli bi yazıydı benim için,

1-2 sene içinde almayı düşündüğüm 2 motor (bu motorları kullanan arabalardan) vardı,

1.6 CRDI, 1.6 HDI,

Böylece seçenek tek motora düşmüş oldu. 1.6 CRDI'ın gözünü seveyim. Bize Ceed göründü.
    HDI'ları az yaktıkları için düşünüyordum, benim saxo da çok az yakıyor, ş.içi 5.5 litre mazot tüketiyor ama fransızların durumu ortada.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Mayıs 2013
  13. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Teşekkürler Murat Bey, açıkçası son zamanlarda 'beğeniyorum alsam mı' türünden yazılar sözler görüp duymaya başladım, davulun sesi uzaktan hoş geliyor, fikir vermesi için yaşadıklarımı paylaşmak istedim.

Alacağım araç henüz netleşmiş değil, kesin olan şu: 2. el uygun fiyatlı bir şey alacağım, tanıdık bildikten bildiğim bir aracı almayı düşünüyorum, şimdi 2. el piyasası canlanır, bulurum, acelem yok.

14. mhkoca

mhkoca Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gecmis olsun Mehmet Bey. Sportage almamda farkinda olmasaniz da paylasimlarinizla cok katkiniz olmustu. Dusundugunuz butce, oto/manuel vites gibi tercihleriniz nedir paylasabilirseniz belki yardimim dokunur. Hayirlisi olsun

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

15. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Halil Bey artık otm araç almam, kesinlikle manuel alacağım. Evet otm, kullanımda rahatlık falan ama hangi markada sorun duyduysam çoğu otm viteslerle ilgili, bunun da manueli olsaydı- dizel manueli üretilmiyor, varsa da Türkiye'ye gelmiyor- belki sorun olmayacaktı.

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Mehmet Bey Manuel konusunda size katılıyorum.En azından yakıtı çok daha düşük olur.Firmaların neredeyse tamamının Manuel vites ve şanzıman ile ilgili tecrübe birikimleri büyük.Bu yüzden sıkıntı İhtimali çok düşük.
    Seçiminiz ne olursa olsun; hayırlısı olsun.
    Ama İnşallah yine bir KIA alırsınız;)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

17. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Hakkınızda hayırlısı olsun...

18. mhkoca

mhkoca Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Megane pert olduktan sonraki bir ayda arac bakarken Focus u ve CMax i da cok begenmistim ben sanirim en cok onlari tavsiye ederim dizel manuel olarak

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

19. Lynx

Lynx Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Buğrahan Özyapı
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GSL+
    geçmiş olsun :(

20. cer.fire

cer.fire Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    41
    Gerçek Ad-Soyad:
    ömer oktar
    Araç Modeli:
    kia ceed sw crdi (2005 kia cerato crdi)
    Geçmiş olsun Mehmet Bey, bende bir ara c5 düşünüyordum. forumlarda çok şikayetle karşılaştığım için vazgeçmiştim birde fransız olunca iş bitiyor. fransız arabayı altın danda yapsa olmuyor, gözünü seviym kia nın.

Bu Sayfayı Paylaş