10 Kasım LPG KABLO

Eski sorento (2009 öncesi) yol bilgisayarı / yakıt tüketimi

'Sorento' forumunda yenilikci_uye tarafından 5 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. yenilikci_uye

yenilikci_uye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    necmi bayık
    Araç Modeli:
    yok
    Ben de gelip sorup kaçanlardan gibi olacam şimdilik sahip değiliz diye, kusura bakmayın(kısmetse devamı gelir).

Babamlara bu modellerden birini almak istiyorum. Araştırdığım kadarı ile eski modellerde yol bilgisayarı hemen hiç detay içermiyor(yakıt tüketimi gibi). Babam hep sakin kullanır o yüzden çok dert değil belki ama merak ettiğim bazı şeyler var.

Bu, ecu ile mi alakalıdır yoksa sensörlerden bu tarz veriler okunuyor ama bordda mı gösterilmiyordur(veya gösterilemiyor)?

Eğer bu tarz veri okuma imkanı varsa obd'den takılan cihazlar faln var. Anlık yakıt tüketimini faln gösteren. Sorento için de bunlardan alınabilir mi? Bilgi verebilir misniz?

2. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Forumda kalıcı olup olmamanız konusunda yorum yapamam, inşallah gönlünüzdeki Kia'yı alır aramızda sürekli kalırsınız ...

Başlamadan önce forum kuralları gereği kendinizi tanışma bölümünde kısa bir mesajla tanıtıverin, diğer sorularınıza cevap gelecek :) [ OBD2 sistemi ile ilgili yazacağım ]

Şimdilik iyi geceler ...

heh ve ism@il bunu beğendi.
  3. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    OBD2 standartlarının karşılandığı tüm Kia'larda (2000 model sonrası benzinli, 2004 model sonrası dizeller) aşağıdaki sensörler aktiftir ve ortak (universal) çıktıları kullanırlar ;

* RPM (Araç devir saati)
    * Araç Hız Göstergesi
    * Odometre (Kilometre sayacı)
    * MAF Sensörü ( Hava akış debimetresi )
    * MAP Sensörü ( Emme manifoldu basıncı )
    * Emme hava sıcaklığı
    * Yakıt Akışı (dakikada cc cinsinden ya da saatte litre cinsinden)
    * Motor Yükü
    * Motor Soğutma suyu sıcaklığı (hararet göstergesi)

Yeni nesil ve otomatik araçlarda ek sensörlerde mevcut ... Bunlar Şanzuman yağı ısısı, mevcut vites, yakıt oksijen karışım miktarı, ateşleme hataları vb. ancak sizin sorduğunuz ana soru için temel sensörler yeterli. Yani ECU'da bir eksiklik / kabiliyet kısıtlaması yok. Hangi verinin hangi şekilde kullanıcıya gösterileceği tamamen firmanın insiyatifinde kalmış :) Gösterge panelinde yakıt tüketim değerlerini gösteren modeller mevcut, Sorento'da olmayabilir ki bence anlık verileri orada görmenin çok faydası yok.

Eğer bir Kia alır, OBD2 soketi üstünden araca bağlanarak anlık verileri görmek, kendi yakıt tüketim değerlerinizi aracın yol bilgisayarından daha hassas şekilde ölçmek ve sürüş alışkanlıklarınızı değiştirerek ekonomi yapmak isterseniz bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Forumumuzda bu konu hakkında detaylı anlatımlar ve örnekler mevcut. ELM327 olarak aratırsanız bizlerin tecrübelerine ve paylaşımlarına ulaşabilirsiniz. O konularda ortalama maliyetler mevcut, tekrar yazmıyorum nasılsa kolayca bulur ve okursunuz.

Ana Bileşenler : ELM327 bazlı bir OBD2 adaptörü ve Android cihaz için Torque Pro programıdır. Dashcommand gibi aynı işin başka programlar mevcut ancak bizler sıklıkla Torque Pro kullanıyoruz.

Alacağınız araç hangi marka ve model olursa olsun, şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Olan araçların verilerinden elm 327 cihazı çok daha hassas değerler veriyor.Bence aracın kendi bilgi ekranında olmasa da sorento alıp bu tarz bir cihazla istediğiniz değerleri görebilirsiniz.

5. yenilikci_uye

yenilikci_uye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    necmi bayık
    Araç Modeli:
    yok
    Anladım çok saoln. Bu tarz detaylara ulaşmak bi nevi takıntı belki de, kurcalamak veya fikir sahibi olmak isteyince her tür veriye ulaşmak istiyor insan.

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    :)
    Elm 327 ve torque pro ihtiyacı karşılıyor bence.

7. cenin

cenin Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Zafer AKALIN
    Araç Modeli:
    2005 Kia Sorento EX 2.5 Dizel
    Merhaba,
    Konuyu hortlatıyorum.
    2005 model Kia Sorento aracım için ELM327 mini bluetooth OBD2 cihazı aldım. Telefonum ve teyip için Torque pro uygulamasını kurdum. Her ikisinden de bağlandığımda bluetooth bağlantısı kuruluyor ve ISO 14230-4 fast init, 10.4k baud protokolü ile bağlanıyor. Daha sonra ECU verisini çekmeye çalışıyor fakat kontrol ettiğimde bir süre Model alınıyor yazıyor daha sonra da protokol5 appears to work yazıyor ve ilerlemiyor. Torque üzerinden aygıt durumunu kontrol ettiğimde de ECU bağlanmadı uyarısı veriyor. Böyle bir sorunla karşılaşan var mıdır, bir çözümü var mıdır? Yeni aldığım OBD2 cihazı arızalı olabilir mi? (başka bir araçta deneme şansım olmadı)
    Ayrıca konu hakkında forumda arama yaptım fakat bulamadım.

Bu Sayfayı Paylaş