10 Kasım LPG KABLO

Hangi Motor Yağı ? Neden ?

'Anket' forumunda kanki tarafından 4 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

?

Kaç numara yağ?

1. 5 w-40

76,5%
  2. 10w-40

23,5%
  1. take off

take off

Alınan Beğeniler:
    0
    en iyi yağ üreticinin tavsiye ettiği yağdır.Kitapcığında yazar.örneğin x markanın 5-30 yağı uygundur diyorsa farklı markanın 5-30 yağıda olur yorumunda bulunmayın sakın.

2. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Aslında doğru ama servisler buna fazla uymadığıda görülüyor , Castrol ürünleri tavsiye olunurken shell buluyoruz nedense servislerde ;) Aralarında ticari bir anlaşmada olabilir o yüzden kaliteli muadillere sıcak bakıyorum ama süreklilik önemli , her bakımda farklı markaya geçmeyi tavsiye etmiyorum ..

3. pardon35

pardon35 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    20
    Yorumlari okudum herkez baska bise yaziyor coguda dogru.ben motor yagi sektorunde calisiyorum akliniza gelen hersey burda benim elimden geciyor.ustelik labaratuvar kontrolunde.yok su marka en iyisi yok su marka daha iyi.arkadaslar bu yaglarin standartlari var ve belli ne ustune cikabilir ne altina dusulebilir.viskozite denilen puanlama,donma noktasi yani akma noktasi bunlar bellidir iklimlere gore yag numaralari vardir 5 3o 1o 4o.yani taninmis cogu markanin yag lari hemen hemen aynidir.bir fark vardir yagin icine giren katiklar.onlarda yaglama konusunda sorun cikarmaz sadece 1oo km yerine 75 km yol yaptirir.

Benim size tavsiyem tam sentetik yaglari kullanin.km yuksek yorgun motorlar haric.mesala 1o 4o kullanan arac 1oo bin i asmamissa 5 3o kullanirsa daha iyi olur performansi da artar motorun omrude uzar.

Yorgun motorlara sentetik koymaya calismayin yagi yakarsiniz bu arada oda motora zarar

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Aralık 2013
    öz35 ve koksall29 bunu beğendi.
  4. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    Sağolasın hüseyin,yag ve özellikleriyle ilgili tecrüben,verdiğin bilgiler için teşekkürler.

5. kiario63

kiario63

Alınan Beğeniler:
    315
    güzel konu olmuş. değerli bilgilerini paylaşan ve konuyu açan arkadaşlara teşekkürler.

yağ konusunda yaptığım araştırmalar bana castrol 5-30 yağın benim gibi sıfır araç kullananlar için uygun olduğunu gösterdi. hüseyin bey in de bahsettiği gibi yağların genelde pek bir farkı yok. katkı maddeleri onları küçük farklar yaratmasını sağlıyor. yağlar konusunda sentetik yağların daha uzun dayanma süreleri ve daha iyi yağlanma sağlamaları nedeniyle kullanılması tavsi edilen yağlar listesinin başında geliyor. türkiye gibi sıcaklık ortalamaları 25-30 derece olan ülkeler için sanırım en iyi tercih 5- 30 castrol.

herkese iyi forumlar

musty41 bunu beğendi.
  6. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM

Yağlar gibi akaryakıtta da tek fark katkı!! Marka dersemde castrol magnatech 5w/40

iPhone5 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

7. ayas

ayas Sürücü

Alınan Beğeniler:
    21
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ferhat
    Araç Modeli:
    Kia rio 2010
    Ben ankarada 5-30 castrol kullanıyorum.

İklimsel olarak farklı sıcaklık değerlerine sahip iki farklı yer aynı viskozite değerine sahip yağı kullanmamalı çünkü viskozite değerleri bunun için var. Viskosite sıcak ve soğuk havada yağın akış oranını belirliyor.

İkinci bir noktada tam sentetik olduğu halde mesela, castrolun tam sentetik yağı var bide edge diye tam sentetik yağı var şimdi aradaki fark ne?

Edge serisi yağlar yüksek performans motorlar içindir. Yani 2000 - 3000 motor mercedesin var veya aracı yüksek performans kullanıyorsun o zaman edge serisi yağ kullan.

1.2 - 1.4 - 1,6 motorun var şehir içi normal kullanımdasın performans zorlaman yok, araçta edge serisi yağ kullanıyorsun. Kötü mü? Hayır ama zaten sen o aracına tam sentetik normal bir yağ kullansan da arada bir fark olmayacak motor için. 5-30 tam sentetik yağı 70 liraya alıyorsan 5-30 tam sentetik edge serisi yağı 120 liraya alacaksın. Araca katkısı olmayan cebine zarar olan şeye niye fazla para ödeyesin.

Ektede görüldüğü gibi kia'nın kullanım kitapçıklarında bulunduğun bölgenin ikliminin sıcaklık ortalamasına göre viskozite değerini belirlemek için yağla ilgili bir grafik verilmiş zaten.

Ekli dosyalar:

8. kaleli- 58

kaleli- 58 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa Oğraş
    Araç Modeli:
    Kia Picanto
    100.000 km yi aşmış aracım için hangi yağı alayım
    castrol 10- 40 iyimi ?

9. ercanerol

ercanerol Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    benden önceki sahibi 5w-30 selenia kullanıyormuş fakat ben aracı bir temizlik ardından (ki bu temizlik asla motor yağı katkısı ile olmadı) mobil 10w-40 a geçtim. Ülkemizde ortalama sıcaklık (atalarımızın ruhuna bereket :) ) ciddi yüksek olduğu için 10w-40 yağın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Sonuçta yağın bu iklimde aşırı akışkan olması ve film tabakası oluşmamasını hiç istemem. Birazda gelenekçiyim malum. Marka olarakta Mobil in marka değerine güvendiğimden mobil kullanıyorumki zaten ikisninde kutuları elinize alıp bakın mobil in daha yeni ve daha fazla standartı karşıladığını göreceksiniz. Tam sentetik 5w-40 bir yağa geçemezmiydim geçebilirdim fakat tam sentetik yağı uzun süre kullanmak yerine yarı sentetik bir yağı sık sık değiştirmeyi tercih ederim. Sonuç olarak 173k kilometrede ve 9 yaşında bir makinadan bahsediyorum.

10. cerato2010

cerato2010 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tacim Afşin
    Araç Modeli:
    Cerato
    pek araba ve yağ işinden anlamam ama 3 hafta önce arabayı yeni aldığımdan değiştirdim yağı. usta 5w/30 yağ koydu..15 binde bir bakım yaptır ve 10w/40 yağ koyma dedi.. araba 2010 cerato AT 64 binde

11. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    Dizel pdf olmayan araçlarda -40 seri yağ iyi olur. -30 da konulabilir ama. aradaki fark cebe zarardır, normal şartlarda euro 4 araçlar için en uygun yağ 5W-40 diyebilirim. turbo dizellerde olmazsa olmazlardan biri turbo milinin erken yağlanmasını sağlamak. sabahları araçları çalıştırırken sabırsız sanız 10W-40 kullanmayın :) birde 10W-40 kullanıyorsanız bakım aralıklarınız 10.000 kmyi geçmesin.

12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ben de 5w40 tavsiye ederim.

13. ercanerol

ercanerol Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    5w-40 kullanılabilir aslında fiyat olarak eskisi kadar fark yok pek. mobil süper 3000 5w-40 a 85 tl demişlerdi bikaç hafta önce. sorun şu biraz bu kereta 4.5 litre yağ alıyor :)

14. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    5.3 LT. alması gerekir.

u_d_cicek bunu beğendi.
  15. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    2011 Hyundai ix35 R Style Plus 4x4 (Dizel)
    şimdi ben bu hafta nasip olursa yağ değişimine gideceğim.
    benzinli ya da dizel farketmiyor değil mi 5-40 yada 10-40.
    ben de 5,3 lt 5w-40 koymam gerekiyor :)

16. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    dizel 5,3, , benzinli 3,5

u_d_cicek bunu beğendi.
  17. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    2011 Hyundai ix35 R Style Plus 4x4 (Dizel)
    3,5 lt 5w-40 :)
    teşekkürler Mustafa bey :)

18. gungor

gungor Sürücü

Alınan Beğeniler:
    67
    bende son 2 bakımdır Elf 5W-40 motor yağı koydum gayette memnunum hiç bir sıkıntı yok 4 litrelik iki kutu aldım 5.3 litresini koyduk gerisi duruyo bir dahaki bakımda kullanıcam.

19. ercanerol

ercanerol Sürücü

Alınan Beğeniler:
    18
    Desenize benim göz kararı hesap tutmadı :) yağ filtresinin emdiği payla birlikte evet 5 litrenin üstünde gibi duruyormuş :)

20. okuma35

okuma35 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    532
    Gerçek Ad-Soyad:
    OKUMA
    Araç Modeli:
    artık saab 9.3 sahibi :)
    ben hafta sonu filtre ve yağ değişimi yaptırdım. 10-40 koydurdum 5 lt + hava, polen, yağ filtre değişimi işçilik motor koruma ve parlatma 150 tl ödedim sizce çokmu fiyat ?

Bu Sayfayı Paylaş