10 Kasım LPG KABLO

Kia Cerato Hız Sabitleyici Montajı (Türkiye'deki İlk Hız Sabitleyicili Cerato)

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY)' forumunda heh tarafından 12 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. cafer443

cafer443 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    slm herkeze bende hakan abi özellikle sana :) bende kendime kia rio 1,25 fancy aldım ama aracımda hız sabitleyici yok alırken pek önemsemedim ama aldıktan sonra gerçekten gerekli bişeymiş 150 km yi geçen yollarda artık ayağım uyuşuyor gaz pedalı yumuşak olduğundan dolayı sürekli ayağımı yukarda tutmaya çalışıyorum hız sabitleyici takmak yada taktırmak istiyorummm

kia rio fancy ler için bu devrenin hazır olup olmadığını sökünce anlayabilirmiyiz yani demek istediğim bizim araçlarda sadece bluetooth ve radyo kontrolü var yani bunlardan çıkan kablo soketlerinin birleştiği yerde karşıdan bir kaç kablo fazla gelmesi gerekmiyor mu ? hız kontrol tuşları olmadığı için doğal olarak bunları karşılayacak kablolarda olmaz düz mantık ama sadece bi düşünce :)

2. okemik

okemik Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    158
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ömer F. Kemik
    Araç Modeli:
    Peugeot 308 1.6 eHDI (T9)
    Bu akşam sigorta kutusunu incelerken koltuk sıtma ve direksiyon ısıtma sigortalarının takılı olduğunu gördüm. :confused: Araçta takılı olmayan modülün sigortasının bulunması saçma olur. Bu modüllerde araç üstünde olabilir gibi geldi.

3. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.Persembe günü eve döneceğim. Su an şehir dışındayim.Donunce bilgisayardan foruma girip sorunuzu yanitlayacagim.Tlf ile zor oluyor:)

4. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    sanmıyorum fakat opsiyon için bırakılmış olabilir

5. okemik

okemik Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    158
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ömer F. Kemik
    Araç Modeli:
    Peugeot 308 1.6 eHDI (T9)
    Ortada olmayan sistemin sigortasının olmasıda saçma olur sanki abi.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    Bencede yedek olarak birakilmis olabilir

M70T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. cafer443

cafer443 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Cok iui olur hakan abi elime aletleri alip sokmeyi dusunuuorum bende onumuzdeki hafta sonu ama sen daha profosyenelsin abi bu konuda once seenin dusunceni almaj istedim tesekkur ediuorum simdiden

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Cafer kardeşim kusura bakma Perşembe dedim ama bugüne kadar sarktı.

Aslında direksiyonun simit ve hava yastığı bölümleri çıkarıldıktan sonra ortaya bir parça çıkıyor.Bu parça direksiyonda bulunan düğmelerin ve varsa direksiyon ısıtmasına giden voltajı direksiyon simidine döndürüldüğünde etkilenmeden aktarılmasını sağlıyor.

İngilizce adı 'Clock Spring' Türkçe olarak ismine ne diyorlar hatırlayamadım açıkçası.Bu parça da hız sabitleyici için pin,uç ve ya soket bırakıldıysa bu iş yapılabilir tabi ki.

Ebay de direksiyon ısıtması olmayan,fakat airbag,müzik kontrol düğmeleri,bluetooth ve hız sabitleyici sinyallerini taşıyabilen orjinal bir clock spring buldum.Eğer söktüğünüzde sizin araçtaki clock spring bunun gibiyse ve ürünün sarı kısmı değilde arka tarafında bulunan sokete giren kabloların ucu doluysa,üründeki pinleri karşılayacak kablolar varsa yüksek ihtimal ile devre hazırdır.Ancak devre olsa bile bir de hız sabitleyici modülünün hali hazırda mevcut olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

Ürün fotoğrafları burada;

clock-spring-12_rio_nonHTD1.jpg

clock-spring-12_rio_nonHTD2.jpg

clock-spring-12_rio_nonHTD4.jpg

airbag_connector_1w310.jpg

http://www.ebay.com/itm/2012-2013-K...Parts_Accessories&hash=item417657f77f&vxp=mtr

Buna benzer bir clock spring varsa aracınızda muhtemel olarak kablo çekili olabilir.Ancak modülü de kontrol etmekte fayda var.

9. cafer443

cafer443 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Abi oncelikle tesekkur ederim ben bi tane hiz sabitleuicili kaza yapmis bi rio buldum benim direksiuonun ustundeki tuslar ve icindeki bahsettigin o parcaya takas edecem uste 200 tl ver yeter dedi ama parcalar istanbulda sokecem bakacamda abi emin olmak istiyorum biraz bi turlu elim deymedi servise gittim devresi yok dedi kia yi aradim onlarda yok dedi simdi olmaz sa gonder getir sok tak bi ton is diyorum kafam karisik biraz abi

10. cafer443

cafer443 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Abi bide aracimda bi sikinti daha var kaloriferi actigimda soguk sicak farketmez fan 5 dakika sonra cik cik cik die ses cikartiyor inceden inceden ve kapattigimda fan dururken yine boyke ses cikiyor. Artik bu sese dayanamiyorun 7 seviyeli fan hizi ayarinin 4 . Seviyezine geldigimde fan ses yapmiyor. 1 hiz seviyesinde daha bariz duyuluyor bunun sebebi ne olBilir digital klimadan faydalanamiyorum hep 4 te aciyorum fan komurlerindenmidir acaba serviste gogusun sokulmesi gerektigi soylendi gafantiye girmesse yaklasik 5 yuz tl maliyeti olur sana dendi ne yapmaliyim dedikleri gibi gogusmu sokulecek

11. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hayırlısı olsun.Eğer alabilirsen hız sabitleyici modülünü de almanı tavsiye ederim.

Fan bloverinin hemen üst tarafında polen filtresi yer alır.Polen filtresini söküp bloveri o şekilde çalıştır.Ses devam ediyorsa sıkıntı bloverdedir.Ya bir yere sürtme yapıyordur,ya da yatğından o ses geliyordur.Yatak yağlanırsa bir süre idare eder.Bir yere sürtüyorsa sürten yeri bulmak lazım.Ama belki de polen filtresi yanlış takıldığı için blovere sürtüyordur.

Bloveri sökmek için tüm göğsü sökmeye gerek yok.

12. cafer443

cafer443 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hakan abi saolasin yarin servise birakacam servis gogusu sokmek gerekir dedi bakalim garantiden yapin dedim polen filtresini cikardigimda ses artiyor galiba yatakla ilgili cinku ilk 3 dkikalik calistirmada hic ses yok insallah garantiden yaparlar cunku kulagin takildimi alamiuorsun nidaha kendini o sesten abi

13. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    İnşallah hayırlısı ile çözülür problem.Uygun bir fiyata.

14. MKopru

MKopru Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Hakan bey merhabalar. Aracim lpg li cerato 2011 ex comfort (5vites) bu modele cc takılabiliyor mu acaba ve takiliyorsa maliyeti ortalama ne kadar olur. Şimdiden teşekkür ederim.

Lg - G2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi.

15. salih_karali

salih_karali Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Elinize saglik gercekten cok basarili bi is cikmis
    Benim aracta starex crdi elektronik gaz pedalli beyinde edc15
    C.c takilabilirmi

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.Ben sizin araca takılabiliyor olarak biliyorum.Şimdi tam hatırlayamadım ama gaz pedalının fotoğrafını yandan çekerek eklerseniz daha net cevap verebilirim.

Ancak sizin aracınız için çok fazla lehim işlemi yapılmadan monte edilebilecek yeni bir ürün var.Fiyatı kargo ile birlikte 325 USD civarı.Bir de gümrük vergisi ödenirse 60 dolar daha eklemek gerekir.

http://www.ebay.com/itm/Rostra-250-9...item3ccf8f2635

17. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Teşekkür ediyorum.Vallahi bana sorarsanız monte edilebilir.Hepsinin çalışma mantığı aynı.Gaz pedalı sensörleri 0-4 vdc arası sinyal üretebilsin yeter.Piyasadaki eln gaz pedalları da o şekilde üretiyor diye biliyorum.Bu arada benim aracımda da edc 15 var.

salih_karali bunu beğendi.
  18. salih_karali

Alınan Beğeniler:
    2
    Ozaman sizin aldiginiz kolun aynisini uygulayablirim herelde.
    yanliz tam anlayamafgim frekdyonda bu kolun baglanti soketi hazirmi yoksa kolda beynin soketlerine kablomu cekicez

19. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Yok maalesef bağlantı soketleri hazır değil.Modüle kadar uzanıyor o kablolar.Modüle cihazla birlikte gelen kablo ve soketler ile bağlantıyı kendiniz yapıyorsunuz.

Normal şartlarda benim aldığım ürünün monte edilebilmesi lazım.

20. salih_karali

Alınan Beğeniler:
    2
    Cok tesekkur ediyorum . yaza doru alip takarken sizi rahatsiz edeblirim

Bu Sayfayı Paylaş