10 Kasım LPG KABLO

kia rio lastik seçimi kararsızlığı

'Rio' forumunda zamzam23 tarafından 21 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. zamzam23

zamzam23 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Eşref çoraklı
    Araç Modeli:
    rio
    selamlar
    kia riomda 185/65/R15 lastikler var. artık eskidiler ve değiştirmek istiyorum. ancak tabi lastik değiştirirken jantları da büyütüp büyütmemekte kararsızım. jantları büyütünce aracın konforu iyileşir mi?
    yoksa değişikliğe gerek kalmadan kaliteli bir R15 lastik almam konfor için yeterli mi?sizce ne yapmalıyım?

2. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Konfora yönelik en ideal lastik ebadı aracınızda var , şimdiki lastiğiniz kumho yada ayarında ise daha kaliteli hamur ve sırt deseni ile yol gürültüsünü azaltabilir- konforu artırabilir - yol tutuşu ve ıslak zeminde fren performansınızı artırabilirsiniz . Sürüş konforu sizin için en önemli parametre ise bence jant ebadınızı değiştirmeyin . Jantlarınızı beğenmiyorsanız başka bir formül konuşabiliriz ..

Serdar bunu beğendi.
  3. zamzam23

zamzam23 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Eşref çoraklı
    Araç Modeli:
    rio
    yok sadece yol sesi ve engebeli yolda konfordan yana rahatsızım

4. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Valla açık konuşmak gerekirse araçlarımız kaymak asfaltta son derece başarıyken (hoş çoğu marka model kaymak asfaltta baya iyi :) ) iş maalesef engebeli - çakıllı - tırmanışlı yollar köy yolları gibi engebeli yerlerde insanı yoran bir yapıya bürünüyor . Amortisör sistemi ve kabin ses yalıtımı da iyi olması gerekiyor böyle yollar için . Sadece lastiklerimizi değiştirebiliyoruz ve bu değişimde çok büyük konfor sunamıyor haliyle . Münkün olan en konfora dönük lastik ve biraz bütçe ayırabilirseniz kabin ve çamurluk içlerine izolasyon ile fark yaratabilirsiniz ...

ibrahimclk bunu beğendi.
  5. zamzam23

zamzam23 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Eşref çoraklı
    Araç Modeli:
    rio
    lastikleri değiştirip %20-30 iyileşme sağlayabilirsem o bile yeterli olur şu aşamada. bu durumda önetdiğiniz bir marka olur mu? malum kış geldi fakat kışlık lastik yerine dört mevsim lastik alsam konfor sıkıntısı yaşar mıyım? yoksa kışı idare edip direkt yazlık lastik mi alsam?

6. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    İstanbulda kış pek çetin geçmesede sene içerisinde toplam 1 hafta gibi çok zorlayıcı kar olabiliyor . O tip günlerde araç kullanmanız kaçınılmaz ise evet yeni nesil kar amblemli 4 mevsim lastik seçebilirsiniz . Bu İstanbul içinde gittiğiniz yerlerle biraz alakalı malum bazı semtlerde baya kar yağışı oluyor . Ben size linklerle bazı lastik modelleri ve testleri göndereceğim . Her tip lastik var içlerinde , bütçe doğrultusunda karar verirsiniz ..

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/iLine.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/WinterContact-TS-860.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/UltraGrip-9.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/Line.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/CrossClimate.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/WinterContact-TS830.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WR-D4.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Vector-4Seasons.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Premium-Contact-5.htm

Alışveriş sitelerindeki kullanıcı yorumlarına da zaman zaman bakabilirsiniz .

7. ugurkahreman

ugurkahreman Sürücü

Alınan Beğeniler:
    42
    Evet ReNe arkadaşin dedigi gibi konfora yönelik lastik mevcut lastiginiz.
    Bendeki 2013 sporty de 205.45.17 var.
    O nedenle 2 senedir pahalli oldugundan ve de istanbulda oldugumdan kar lastigi almiyordum. Lastik fiyatlari markadan ziyade lastik ölçüsüne göre de farklilik gosterdiginden en hesapli bulabileceginiz olculerden birisi sizin lastiginiz.
    Yol tutuş acisindan ince yanak lastikler daha verimli olurken konfor acisindan kalin yanakli lastikler darbeleri daha fazla emebildiginden daha konforludur.
    Ben 1 hafta önce gözü kararttim ve petlasin kar lastigi w651 ini tanesi 230 dan aldim. Sökme takma balans dahil.
    Demem o ki jantlari degistirmeniz sadece jant maliyeti degil bundan sonra kullanacaginiz lastik fiyatini da ciddi etkileyecektir. Takacaginiz lastikle mevcut lastiginiz ölçülerine gore fiyat farkini da kontrol etmenizi öneririm.

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ReNe bunu beğendi.
  8. karabuyu

karabuyu Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ünal
    Araç Modeli:
    2014 Kia Rio 1.4crdi Hatchback Fancy
    Merhaba,

Aracımın üzerindeki (Kia Rio 2014 HB Fancy 1.4Crdi) 195/55 R16 ölçülerindeki Kumho Solus KH17 lastikterimi değiştirme kararı aldım. Ancak aynı ebatta hangi marka lastiği alsam bilemedim. Goodyear, Continental, Michelin gibi bilindik markaların forumda adı geçen modellerini inceleyip, marka bayilerinden fiyatlar aldım. Karar verebilmemde yardımcı olacağını düşündüğüm bir tablo oluşturdum. (internet üzerindeki verileri kullanarak. Fiyatların bazılarını markanın kendi sitelerinden bulamadıklarımı ise eticaret sitelerinden aldım). Sizce aşağıdaki marka model lastiklerden hangisi seçmek daha benim için uygun olur? Biliyorum bu kadar uğraşmaya gerek yok. Ortalama bir lastik aracımda varolan lastiklerden her halukarda daha iyi olacaktır. Ancak forumda kullanıcılarının tecrübelerinden faydalanmak iyi olur diye düşündüm. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Not: Aracımı sadece hafta sonları 2-3 saat kullanabiliyorum. Bunun dışında araç garajda yatıyor :)

lastik-secimi.JPG

9. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Güzel araştırma yapmışsınız öncelikle bunu belirteyim . Akabinde bizim Riolarımız uzun yolda kaymak asfaltta yada çok düşük süratlerde konforlu ama çoğu bozuk yol şartlarında sert ilerliyor , zaman geçtikçe bu sertlik daha çok hissediliyor . Ben alternatif olarak 205 55 16 Conti Premium contack 5-6 yada Goodyear tercih ederdim . Yumuşak hamur ve biraz daha fazla yanak sinirlerimizin daha az bozulmasına yardımcı olabilir :D

10. karabuyu

karabuyu Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ünal
    Araç Modeli:
    Forum kullanıcılarının izlenim ve tecrübelerinden yola çıkarak Conti Premium Contact 5 ve Goodyear Efficent Grip'i ilk tercihlerim arasına yerleştirmiştim. Araştırmalarım devam ettikçe ve aracımı kullandığım zaman aralıklarının çok kısa olmasından dolayı Continental ve Goodyear markalarını eledim. Kararımı Falken Ziex Ze914 (195/55R16)'den yana belirledim ve cumartesi lastiklerimi değiştirdim. Aktif bir araç kullanıcısı olmadığım için araç üzerindeki eski Kumho Solus KH17 ve Falken Ziex Ze914 arasındaki farkı belirgin bir şekilde anladım diyemeyeceğim :) Yinede (birazda psikolojik olsa gerek) eskilere göre yeni lastikler sanki daha konforlu ve az gürültülü gibi geldi bana. Hayırlı olsun bana.

İyi forumlar.

tt_boy ve ReNe bunu beğendi.
  11. Armyy

Armyy Sürücü

Alınan Beğeniler:
    66
    Gerçek Ad-Soyad:
    armağan baltacı
    Araç Modeli:
    kia rio 1.4 crdi fancy
    pirelli cinturato p1 lastikleri orijinal ebatlarıyla ( 195/55/16 ) aldım. tanesi 300 TL ye geldi. konfor olarak kumhoların kat kat üstünde yol tutuşunu da beğendim. çukur ve tümseklerde de fark edilir bir konfor artışı oldu. yüksek hızlarda yol sesi de almıyorum. değiştirmeyi düşünenler için tavsiye edebileceğim bir lastik.

12. serdar sahin

serdar sahin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar Şahin
    Araç Modeli:
    2015 Rio Concept 1.4CRDI
    Lastikleriniz hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler dilerim. Bende geçtiğimiz ay sizin gibi araştırmaya girip üzerindeki kumholardan kurtuldum. Goodyear Efficent Grip (205/55/16 4 kanal) performans lastikleri aldım. Gayet sessiz ve yumuşak olduğundan düşük hızlarda çok konforlu bir lastik, yolu hissettirmiyor. Hızlandıkça araç içi ses izolasyonu bu araçlarda çok iyi olmadığından içeri bir miktar yol sesi alıyor ama bu sizi rahatsız etmez, özellikle düzgün yollarda akıyor resmen, hem kuru hem ıslak yollarda fren performansını test ettim oldukça tatminkar, etiket değerleri zaten bunun ispatı, yakıt tüketimimde gözle görülen bir azalma söz konusu olmadı ancak havalar ısındıkça biraz daha düşecektir. Şuan 170 tl ile 600 km yol yapıyor. Kolay otodan tanesini 240 tl ye almıştım. Lastikler 2017 8. ay üretimiydi.

makovad bunu beğendi.
  13. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Güzel günlerde kullanın Ünal Bey :D

14. karabuyu

karabuyu Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ünal
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim Murat Bey :)

15. makovad

makovad Sürücü

Alınan Beğeniler:
    35
    Gerçek Ad-Soyad:
    akova
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.25 FANCY
    Merhaba arkadaşlar bende aracımda kışlıkları çıkartmak için acil olarak yazlık lastik alma ihtiyacım vardır. Kia rio 1.25 motor benzinli aracıma lastik çapı olarak 205*55*r16 seri lastik alacağım. kışlıklarımda bu şekilde yola tutunma açısından memnunum. arkadaşlar acaba tavsiyeniz nasıl olarak 3 marka arasında kaldım. Bütçede önemlidir.

Bridgestone 205/55 R16 91V TURANZA T001
    Goodyear 205/55R16 91V EFFICIENTGRIP PERFORMANCE
    MİCHELİN PRİMACY 4 205/55R16 91V

16. serdar sahin

serdar sahin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar Şahin
    Araç Modeli:
    2015 Rio Concept 1.4CRDI
    Fiyat araştırması sana kalmış, ancak özellikle kolay oto gibi sitelerde bayilerden çok daha uygun fiyatlarda lastik bulabilirsiniz. Özellikle üretim tarihlerine ve Oem araç lastiği olmamasına dikkat edin. (Fiat araçları için Türkiye' de üretilen 3 kanallı Goodyearlar var. Orjinaller 4 kanallıdır.) Lastikleriniz seçtiğiniz montaj noktasına gelir rahat bir şekilde taktırırsınız :) Seçtiğiniz 3 markada lastik konusunda kendisini ispatlamış markalar, Bridgestone diğer 2 sine göre biraz daha sert bir lastiktir, 2 sene clio aracımda kullanmıştım. Goodyear brigstone göre daha sessiz ve yumuşak bir lastik, şuan riomda kullanıyorum. Michelin hiç kullanmadım ( hep pahalı gelmişti:) ) bir yorum yazamam ama kullananların memnun olduğunu okuyoruz. İyi araştırın neticede 2 sene kullanacaksınız :)

makovad bunu beğendi.
  17. Evren81

Evren81 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    281
    Gerçek Ad-Soyad:
    Evren
    Araç Modeli:
    Renault Clio 1.5 dCi ICON 2016
    Lastik almayı düşünenlere Nokian eLine2 205/55R16 94W XL AA modelini öneririm.
    Etiket değeri olarak daha üstün bir lastik yok. Yakın zamanda aracımı değiştirmez isem almayı düşünüyorum.

ogun, Saseba, makovad ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  18. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Evren Bey'in önerdiği lastiğin hem etiket değerleri hemde tyre reviews adlı sitedeki değerleri baya baya iyi , keza kullanıcı yorumlarıda çok iyi . Lastik testi yapan kuruluşlar bu lastiği sanıyorum halen test edebilmiş değil . Bence gönül rahatlığıyla denenebilir .

19. makovad

makovad Sürücü

Alınan Beğeniler:
    35
    Gerçek Ad-Soyad:
    akova
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.25 FANCY
    Merhaba bu lastik için karar kildik ama Ankara da hiç bir bayide yok maalesef. Özel sipariş olarak getiriyorlarmiş gelmeside hazirani buluyormuş internetten de ayni şekilde lastik için ön ödeme.yapip malzeme haziran temmuz civari gelecekmiş

20. Evren81

Evren81 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    281
    Gerçek Ad-Soyad:
    Evren
    Araç Modeli:
    Renault Clio 1.5 dCi ICON 2016
    Bu lastik tabiri caizse havada kapılıyor. N11 üzerinden satan Kormetal adlı satıcı var. İsterseniz iletişime geçin sorun. Bir partiyi gelir gelmez sattılar. İkinci parti için haziranın 4'üne kadar gün veriyorlar. Takipteyim ben de. Düzce için yetkili bayisine sordum stok görünmüyor dediler. İstersek gelir ama dediğiniz gibi ön ödemeli şekilde gelir diyorlar. N11'de 330TL'den satılıyor. Liste fiyatı 390TL. Düzce bayisi 350TL'ye bırakırız dedi en son. N11 üzerinden çek kupon vs kullanarak daha uyguna gelebilir.

https://urun.n11.com/oto-lastik/nokian-20555-r16-94w-xl-eline-2-yaz-lastigi-2018-P172151738

furgen_6 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş