10 Kasım LPG KABLO

Kia yaz kampanyası

'Kia'dan Haberler / Yenilikler' forumunda gungor tarafından 15 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    BRC iyi lpg kitleri arasında bence de.Ben de duymadım bir sorun yaşayan.Ancak spoya uyumluluğu önemli.Spo ile en uyumlu kitler sıvı sistemler malumunuz çok sayıda forumumuzda da kullanan arkadaşımız var.Anlaşma yaptıkları brc sıvı sistem takacaksa uzun süre kullanır taktıran arkadaşlar.Ama hemen hemen kalite sıralamasında orta ve sonlarda olan lpg kitleri de en az 1 sene sıkıntı çıkarmıyor.Sonra yine bugün ceratosu ile ilgili paylaşımda bulunan 2010 sonrası cerato olan üyemize olduğu gibi lpg serviste takılmasına rağmen sorunu kabul etmiyeceklerse hangi markadan takarlarsa taksınlar bir önemi yok.Garanti hususunda birkaç servis dışında yardımcı olmuyorlar bunu da unutmamak lazım.

Özellikle spoya lpg takılacaksa binek otomobillerde olduğu gibi düşünmemek lazım bence.Aracın ağırlığı farklı.Rüzgar katsayısı ayrı,dingil mesafesi ayrı vs.vs.2 sene sonra problem çıkaracak bir sıralı sistem lpg yerine daha uzun süre gidecek sıvı sistem tercih edilmeli.İnternette okuduğum kadarı ile sıralı sistem genelde spoya yaramıyor.

2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Yani demek istediğim bir nokta da şu;spo aynı spo,motor aynı motor.2-3 senedir bu motor lpg ye uyumlu değil diye garanti vermeyen ve kendi de takmayan Çelik Motor a ne oldu ki bir anda motorların lpg ye uyumlu olduğunu düşünerek servislerinde lpg takmaya karar verdiler.Motor aynı motor,lpg aynı lpg.Tabi tüm bu söylediklerim sıvı olmayan sistemler için.Sıralı sistem taktırıp memnun olan arkadaşlarımda var.Ama azınlık sayıdalar maalesef.Benim lafım ÇM a.Bir de bu her servise yayılmış bir uygulama mı diye bakmak lazım.Belki sadece o servise özeldir.

Bu lpg kararının arkasında bence tek sebep olabilir;Türkiye de sadece spo satarak distribütörlüğünü devam ettirebilen ÇM un spo dahil satışları kendini dev aynasında görmesi sonucu ötv yi ve döviz artışını fırsat bilerek orantısız olarak arttırdığı araba fiyatlarının sonucu olarak satışları yarı yarıya düştüğü bu yıl içerisinde ne yapsak ta insanlara cazip hale getirsek düşüncesi var.Önceden garanti etkilenir ve lpgye uyumsuz dediği spoyu bir anda lpg ye uyumlu kabul edip cazip hale getirmeye çalışıyorlar.

Şu anki spo sahibi arkadaşlarıma soruyorum;Bu donanımda bir spoyu şu an almak durumunda olsanız bu fiyatlara alırken zorlanır mıydınız?Düşünce/karar anlamında diyorum.Bu fiyatlara seçenekler artıyor.İnsan seçmekte zorlanabilir çünkü.

u_d_cicek, bozbey68 ve Mahir bunu beğendi.
  3. bozbey68

bozbey68 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    171
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergün ÇİNE
    Araç Modeli:
    KIA SPORTAGE 2013 1.6 GSL PLUS ECO DYNAMIC
    Hakan kardeşim yorumlarınızı aldım cebime koydum..Ay sonuna doğru malum bakım için servise gideceğim..Bu konuda detaylı bilgi edinmeye çalışır ve sonucu her zaman olduğu gibi buradan paylaşırım...Ki akıllarda muallakta kalan sorular oluşmasın..

Ancak geçen ki servis ziyaretimde bu lpg mevzusunun mantığını sorduğumda Honda araçların da lpg ile satışa sunulduğunu neden kia'larda da bunun olmadığını ve bunu sorguladıklarını, sonrasında genel merkezle (sanırım ÇM oluyor) bir dizi görüş alışverişinden sonra lpg kitlerinin servislerde de montajının başlanabileceğini,bundan dolayıda bulunuduğum yerdeki bayinin böle bir karar aldığını söylediler..tabi bu sadece bu bayi ye mi özgüdür yoksa genele yayılmış mıdır bilemiyorum..Ancak ben lpg tarftarı olmadığımdan konuya detaylı yaklaşmamıştım tabi..bu konuyu tekrar görüşürüm gittiğimde...

u_d_cicek ve heh bunu beğendi.
  4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Çok teşekkür ederim Ergün Bey hem verdiğiniz bilgiler,hem de ilginiz için.Spo çok güzel ve iyi bir araç.İnsanların tercih etmesinden ve trafikte gördüğümüz spo sayısının fazlalığından bu zaten kanıtlanıyor.Dediğim gibi benim sözüm ÇM a.Madem araç uyumluydu sorumlu bir distribütör gibi en baştan bu hizmeti spo alan müşterilerine sunsaydı keşke.Böylece insanlar hem kendi seçimlerini kendileri yapar,hem de motoru ve bazı diğer aksamları garanti dışı kalacağı için lpg taktırmamaya karar verip benzine bu kadar para vermezdi.Ya da araçlarını garanti dışı bırakmayı göze alıp lpg taktıranlar en ufak motor probleminde bunun cezasını çekmezdi.

Yani sevgili distribütörümüz bu kararı kendi ticari karını düşündüğü kadar müşterilerini de düşünmüş olup bu lpg kararını almış olsaydı lpg taktıranların garantileri geçersiz olmayacak,garanti yüzünden taktırmayanlar ise belki taktırmaya karar verip bu kadar fazla yakıt parası vermeyeceklerdi.

Tekrar teşekkür ederim.

bozbey68 bunu beğendi.
  5. bozbey68

bozbey68 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    171
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergün ÇİNE
    Araç Modeli:
    KIA SPORTAGE 2013 1.6 GSL PLUS ECO DYNAMIC
    Estağfurullah ne demek..Ben bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inananlardanım..Ama bir o kadar da bilgi kirliliği denilen olaya uzak kalmaya çalışanlardanım..Bu forum sayesinde ben SPO almaya karar verdiğimde buradaki çoğu arkadaşımızın samimi düşünceleri benim alma kararımı ve sürecimi hızlandırdı..Dolayısı ile vaktim olduğunca ,durumum elverdiğince ben de bir nevi vefa borcu olarak foruma yeni katılan,herhangi bir konuda herhangi bir bilgiye ulaşmak isteyen dostlara yardımcı olmaya çalışıyorum,çalışıyoruz..hep birlikte de paylaşmaya devam edeceğimize inanıyorum..:02.47-tranquillity:

u_d_cicek ve heh bunu beğendi.
  6. pascalim

pascalim Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    2.947
    Gerçek Ad-Soyad:
    Orhan İLYASLI
    Araç Modeli:
    Ceed Consept Plus SW
    Bundan tam 1 ay önce arkadaşımı yönlendirdim benim bayiye. Gaz taktiracaksaniz bizim arabamizi almayın demişlerdi. Bende pek yakında gideceğim o sözü hatırlatacagim. Ben bile düşünürüm artık yeni spo gelince

heh bunu beğendi.
  7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Paylaşıma devam o zaman:eek:kksw4::eek:kksw4::eek:kksw4::eek:kksw4:

bozbey68 bunu beğendi.
  8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Olay budur diyorum.1 ayda bir anda teknoloji değişti herhalde.Ya da lpgden çıkan problemleri görmezden gelecekler!!!!

9. M.karataş

M.karataş Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    222
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muhammet Karataş
    Araç Modeli:
    Kia Sportage 1.6 PLUS '2012'
    Bu konuya katılıyorum kesinlikle.
    Madem sportage in motoru normal lpg ye uyumlu. neden insanları yıllarca sıvı istem gelecek diye oyaladılar ? Yada kendileri türkiyeye sıvı sistem geldiği halde neden garantili bir şekilde montaj yapamıyorlar ? demek ki Çelik motorun o kadar da gücü yokmuş.
    Ben sıvı sistemden son derece memnunum. biraz tuzlu oldu ama şikayet etmedim asla. Herkese de öneriyorum :)

10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Güle güle kazasız belasız kullan inşallah kardeşim.

11. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Güle güle kazasız belasız kullan inşallah kardeşim.

12. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    2011 Hyundai ix35 R Style Plus 4x4 (Dizel)
    LPG konusunda ben de kendi nacizane fikirlerimi beyan etmek isterim.
    yaklaşık 2 senedir ceratomda BRC kullanıyorum. LPG nin en büyük sıkıntısı benim aracımda da oluşmaya başlayan sübaplarda erime ya da yanma diyorlar.
    Sıvı sistem ile bu yanma veya erimenin önüne geçtiler sanırım Spo da.
    şimdi bir de bana BRC servisi yeni bir sistem takalım diyor. adı da yağlama sistemimiş. bu sayede yine tahminimce sübapları korumayı amaçlıyorlar.
    Çelik motora gelince kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim. Şu anda Kia yı türkiye de Spo tabiri caizse sürüklüyor. dolayısıyla 1,6 dizel yapamadıkları için LPG kumarını oynamak zorunda kaldı ÇM.
    ancak daha önce bir arkadaşıma Spo aldırmış biri olarak şu andaki fiyat politikasıyla Hakan beyin dediği gibi kimseye Spo al diyemiyorum. çünkü gerçekten seçenekler artıyor o fiyat aralığında...
    saygılarımla...

heh ve Mahir bunu beğendi.
  13. pascalim

pascalim Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    2.947
    Gerçek Ad-Soyad:
    Orhan İLYASLI
    Araç Modeli:
    Ceed Consept Plus SW
    Bugün çok şükür bakımı yaptırabildim feci yoğunluk var servislerde bayram öncesi haberiniz olsun. Bu kampayaya dahil oldum bende. Acer Tablet için söylemek istediğim bir kaç şey var. Kesinlikle tatmin edici bir cihaz. Açıkçası bu kadarını beklemiyordum. Retina beklemezseniz memnun kalırsınız. Özellikle ses konusunda çift hoparlör ile çınlatıyor :)

14. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    hayırlı olsun

15. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    biz kışın excon tablet almıştık. tablet güncelleme yapmayınca ömrünü tüketti :)

16. pascalim

pascalim Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    2.947
    Gerçek Ad-Soyad:
    Orhan İLYASLI
    Araç Modeli:
    Ceed Consept Plus SW
    İnşallah teşekkür ederim :)
    Sercan evet o ürünler oyleymis. Şans işte benimkisi :)

Mahir bunu beğendi.
  17. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    ucuz etin yahnisi çiğ olur derler. Bizim ki de o misal oldu :D

18. pascalim

pascalim Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    2.947
    Gerçek Ad-Soyad:
    Orhan İLYASLI
    Araç Modeli:
    Ceed Consept Plus SW
  19. karagoz

karagoz Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    450
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yasin KARAGÖZ
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GDİ
    Evet ben de bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiştim, şaşirdim :)

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hayırlı olsun.Güle güle kullanın.

Bu Sayfayı Paylaş