10 Kasım LPG KABLO

Yag Ariza lambasi

'Cerato Onarım' forumunda Arslanbey tarafından 31 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    konu açılmışken devam eden testimden bilgi vereyim biraz:)

normalde 5w40 kullanırım, malum sıcak havalarda yüksek cst katsayısı nedeni ile aşınmaları minimize ediyor ve turbonunda yüksek sıcaklıkta sağlıklı yağlanmasını sağlıyor.
    son yağ değişiminde havalarında soğumasını dikkate alarak 5w30 yağ kullandım. İlk gözüme çarpan aracın daha hararetli çalışması oldu. Kesinlikle marmara bölgesi ve daha sıcak bölgelerde 5w30 bizim motorlar için sağlıklı değil. Yakıt tüketiminde bir miktar iyileşme oldu ancak bu da motorun hızlı ısınması ile alakalı, tam termostat sıcaklığından sonra tüketmede bir faydası yok. Yani kısa mesafe kullanımlar için uygun gibi ama kesinlikle uzun yol araçlarda aşınmalara neden olur bu viskozite.

Ogün abinin bahsettiği sesli çalışma ile ilgili bir gözlemim yok, dizel zaten sesli :)

Ergin57 bunu beğendi.
  2. Ergin57

Ergin57 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    144
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergin keser
    Araç Modeli:
    2008
    Birde sanayide şu var klasik 10w40 toptan alıyo 5w30 5w40 parası alıyor bir kaçkere şahit oldum 10w40 yasla gitsin :) yapmalarına birde şuna dikkat edin kenardaki kapalı yağ bidonlarına 10 tane 5w varsa 20 tane 10w var

3. samet46

samet46 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    358
    Gerçek Ad-Soyad:
    Samet
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.5 Crdi Lx 2006
    Bi kaç gün önce arkadaşımın 1.4 lpgli Getz ini rutin bakıma götürdük. Tamirci sırf Shell yağ satıyor diyo bize 5/30 yağı kakalıyordu. Arkadaşım tek olsa koyucaklardı ben engelledim.

Ergin57 bunu beğendi.
  4. Ergin57

Ergin57 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    144
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergin keser
    Araç Modeli:
    2008
    Burası Türkiye kör tuttuğunu topal yakaladığını :)

samet46 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş